02 грудня 2025 року Чернігів Справа № 620/4016/25
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області № 254150034807 від 27.03.2025 про відмову у призначенні позивачу пенсії, з урахуванням періодів роботи з особливо шкідливими умовами праці у пільговому обчисленні, у полуторному розмірі, в Корпорації «Укртрансбуд» з 01.11.2005 по 30.09.2007, з 01.11.2007 по 30.11.2007, з 01.02.2008 по 28.02.2008, з 01.04.2008 по 30.06.2008, з 01.09.2008 по 31.12.2008, з 01.02.2009 по 30.06.2009, з 01.01.2010 по 30.04.2015 та в ДСП «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» з 19.06.2017 по 15.03.2018, як роботу по Списку № 1;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області зарахувати позивачу у пільговому обчисленні, у полуторному розмірі (рік за півтора) до страхового стажу, що дає право на зменшення пенсійного віку за Списком № 1, періоди роботи в зоні відчуження в Корпорації «Укртрансбуд» з 01.11.2005 по 30.09.2007, з 01.11.2007 по 30.11.2007, з 01.02.2008 по 28.02.2008, з 01.04.2008 по 30.06.2008, з 01.09.2008 по 31.12.2008, з 01.02.2009 по 30.06.2009, з 01.01.2010 по 30.04.2015 та в ДСП «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» з 19.06.2017 по 15.03.2018, призначити та виплачувати пенсію, з урахуванням зазначеного страхового стажу з 19.03.2025.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що його пільговий стаж роботи з урахування періодів роботи в календарному обрахуванні складає 12 років 9 місяців 24 дні а у кратному пільговому (12 років 9 місяців 24 дні * 1.5) складає більше 19 років. На підтвердження факту роботи позивачем був наданий комплект документів, в тому числі: трудова книжка серії НОМЕР_1 , довідки Корпорації «Укртрансбуд» № 383/05 від 21.05.2015, № 384/05 від 21.05.2015 та ДСП «Центрального підприємства з поводженням з радіоактивними відходами» від 02.03.2020 № 17/30-20. Вважає, що твердження відповідача що довідки, які підтверджують періоди його роботи за Списком № 1, не можна зарахувати по причині відсутності підпису, не відповідності форми, не проведення атестації робочих місць, є безпідставними, оскільки позивач не може вплинути на проведення атестації, а надані ним довідки містять всі необхідні реквізити, зокрема, штампи, печатки підприємства та всі скріплені підписами відповідальних осіб.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області подано відзив, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог та повідомлено, що позивачу встановлено доплата до пенсії, яка враховується під час проведення наступних перерахунків пенсії.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , після досягнення 50 років, 19.03.2025 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, як працівнику, зайнятому повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1, відповідно до частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 27-28).
Заява позивача про призначення пенсії була розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області та рішенням від 27.03.2025 № 254150034807 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії.
Підставою для відмови в призначенні пенсії слугувало те, що права на призначення пенсії, з урахуванням наявних документів, заявник не має. Вказано, що за результатами розгляду документів, доданих до заяви, до страхового стажу зараховано всі періоди.
До пільгового стажу не зараховано періоди:
за довідкою від 21.05.2015 № 383/05 роботи з 01.11.2005 по 30.09.2007, з 01.11.2007 по 30.11.2007, з 01.02.2008 по 28.02.2008, з 01.04.2008 по 30.06.2008, з 01.09.2008 по 31.12.2008, з 01.02.2009 по 30.06.2009, оскільки довідка не завірена підписом головного бухгалтера;
за довідкою від 21.05.2015 № 384/05, роботи з 01.01.2010 по 30.04.2015, оскільки відсутні документи про проведення атестації робочих місць;
- за довідкою від 02.03.2020 № 17/30-20 роботи з 19.06.2017 по 15.03.2018, оскільки довідка не відповідає формі довідки затвердженої додатком 5 до Порядку № 637.
При цьому зазначено, що загальний страховий стаж ОСОБА_1 становить 34 роки 09 місяці 03 дні (в тому числі додаткові роки за Списком № 1 - 3 роки).
Позивач, вважаючи, що на момент подання заяви від 19.03.2023 досяг 50 років, має стаж 34 роки 09 місяці 03 дні, з яких 12 років 9 місяців 24 дні стажу на роботах із особливо шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 2 Розділу XV Перехідні положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.
За приписами частини першої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»: до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з 1січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком №1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 62 Закону № 1788-ХІІ визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637) у тих випадках, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств та організацій. У довідці повинно бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, та результати проведення атестації робочих місць на підприємстві.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 затверджено Список №1.
У подальшому, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2010 № 173 Список №1 доповнено позицією 22.1-1 г, якою передбачено право на пенсію за віком на пільгових умовах працівників, зайнятих повних робочий день у зоні відчуження на підприємствах, в установах і організаціях, перелік яких затверджений Міністерством надзвичайних ситуацій за погодженням з Міністерством праці та Міністерством охорони здоров'я.
На виконання вказаної постанови наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 13.03.2012 № 576 затверджено Перелік підприємств, установ і організацій зони відчуження, працівники яких зайняті повний робочий день, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 № 831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» передбачено, що у період з 01.01.2009 по 01.01.2012 особам, які постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження, час роботи зараховується до стажу роботи і вислуги років в полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1).
Корпорація «Укртрансбуд», Державне спеціалізоване підприємство «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» входять до Переліку № 576.
Пунктом 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383) визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок № 442) та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41 (далі - Методичні рекомендації).
Згідно з пунктом 4 Порядку № 442 та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. У разі, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Як вбачається зі спірної відмови в призначенні пенсії від 27.03.2025 № 254150034807, до пільгового стажу роботи по Списку № 1 позивачу не зараховано періоди роботи: з 01.11.2005 по 30.09.2007, з 01.11.2007 по 30.11.2007, з 01.02.2008 по 28.02.2008, з 01.04.2008 по 30.06.2008, з 01.09.2008 по 31.12.2008, з 01.02.2009 по 30.06.2009, з 01.01.2010 по 30.04.2015 виконробом, інженером з охорони праці в корпорації «Укртрансбуд» через відсутність у довідці від 21.05.2015 № 383/05 підпису головного бухгалтера, а також оскільки відсутність документів про проведення атестації робочих місць.
Також позивачу не було зараховано до пільгового стажу роботи по Списку № 1 період роботи з 19.06.2017 по 15.03.2018 в Державному спеціалізованому підприємстві «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами», оскільки довідка від 02.03.2020 № 17/30-20 не відповідає формі довідки затвердженої додатком 5 до Порядку № 637.
На підтвердження факту роботи в Корпорації «Укртрансбуд» позивачем для призначення пенсії було надано копію трудової книжки серії НОМЕР_1 від 20.05.1993, згідно якої позивач у період з 17.10.2005 по 30.04.2015 працював виконробом, інженером з охорони праці в корпорації «Укртрансбуд», а також у період з 19.06.2017 по 15.03.2018 працював інженером з охорони праці 2 кат відділу охорони праці, радіаційної та пожежної безпеки Державного спеціалізованого підприємства «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» (а.с. 15-24).
Також позивачем на підтвердження факту роботи 01.11.2005 по 30.09.2007, з 01.11.2007 по 30.11.2007, з 01.02.2008 по 28.02.2008, з 01.04.2008 по 30.06.2008, з 01.09.2008 по 31.12.2008, з 01.02.2009 по 30.06.2009, з 19.06.2017 по 15.03.2018 в Корпорації «Укртрансбуд» на посаді виконроба, інженера з охорони праці безпосередньо в зонах небезпеки ЧАЕС на умовах повного робочого дня в особливо шкідливих умовах праці позивачем були надані довідки від 21.05.2015 № 383/05, від 21.05.2015 № 384/05, Корпорації «Укртрансбуд» та довідку від 02.03.2020 № 17/30-20 Державного спеціалізованого підприємства «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» про період роботи з 19.06.2017 по 15.03.2018.
Відповідачем не було зараховано до пільгового стажу періоди роботи з 01.11.2005 по 30.09.2007, з 01.11.2007 по 30.11.2007, з 01.02.2008 по 28.02.2008, з 01.04.2008 по 30.06.2008, з 01.09.2008 по 31.12.2008, з 01.02.2009 по 30.06.2009, оскільки довідка від 21.05.2015 № 383/05 не завірена підписом головного бухгалтера.
Разом із тим, згідно пункту 20 Порядку № 637, уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників згідно додатку № 5 вимагаються у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників.
Суд зазначає, що працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства, що не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії по віку на загальних підставах.
Певні недоліки щодо довідки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії, тим більше враховуючи той факт, що вказаний період підтверджується трудовою книжкою позивача.
Також суд зазначає, що трудовим законодавством України не передбачено обов'язку працівника здійснювати контроль за веденням обліку та заповнення роботодавцем, іншими органами документів, а тому працівник не може нести і негативних наслідків порушення порядку заповнення.
Крім того, недоліки заповнення даної довідки не можуть бути підставою для висновку про відсутність трудового стажу позивача за спірні періоди, а підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання роботодавцем усіх формальних вимог при заповненні документів.
Наведене узгоджується з правовими позиціями Верховного Суду, викладених у постановах від 21.02.2018 у справі № 687/975/17; від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а; від 30.09.2019 у справі № 638/18467/15-а.
Як вбачається із трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 від 20.05.1993 містяться записи № 22 від 17.10.2005, № 25 від 30.04.2015, засвідчені печаткою та підтверджують період роботи позивача з 17.10.2005 по 30.04.2015 на посаді виконроба, інженера з охорони праці в корпорації «Укртрансбуд» (а.с. 22).
Таким чином, оскільки у трудовій книжці позивача містяться належним чином оформлені записи, які підтверджують його стаж роботи. Формальні недоліки у довідці підприємства, зокрема відсутність підпису головного бухгалтера, не впливають на дійсність та достовірність записів у трудовій книжці і не можуть бути підставою для неврахування періоду роботи. Трудова книжка позивача є належним та допустимим доказом підтвердження його пільгового трудового стажу, що узгоджується з правовими позиціями Верховного Суду.
Підставою для неврахування пільгового стажу позивача з 01.01.2010 по 30.04.2015 в Корпорації «Укртрансбуд» було відсутність документів про проведення атестації робочих місць за довідкою від 21.05.2015 № 384/05.
Так, відповідно до довідки від 21.05.2015 № 384/05 Корпорації «Укртрансбуд» атестація робочих місць за умовами праці на підприємстві не проводилась.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а сформулювала правовий висновок, згідно з яким особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком № 1, відповідно до пункту «а» статті 13 Закону № 1788-XII.
Велика Палата Верховного Суду зазначила, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
Згідно пунктів 4.1, 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі по тексту - Порядок № 22-1), заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. При прийманні документів працівник сервісного центру: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр. Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію (пункт 4.7 Порядку № 22-1).
Вказане повністю узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 14.11.2023 у справі № 620/1534/22.
Таким чином, суд вважає протиправним висновок відповідача щодо відсутності правових підстав для врахування до пільгового стажу періоду роботи позивача в Корпорації «Укртрансбуд» з 01.01.2010 по 30.04.2015.
Що стосуються посилання відповідача на те, що до пільгового стажу не зараховано періоди роботи з 19.06.2017 по 15.03.2018, оскільки довідка від 02.03.2020 № 17/30-20 не відповідає формі довідки, затвердженої додатком 5 до Порядку № 637, то суд критично ставиться до означеної позиції відповідача, оскільки вказана довідка є старого зразка, містить необхідні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах для підтвердження спеціального трудового стажу і є релевантним доказом у даній справі.
Отже, приймаючи оскаржуване рішення, відповідач не врахував, що не усі недоліки у складанні довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначені пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у таких документах. Формальні ж неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.
Поряд з цим, в силу положень частини першої статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» саме органи, що призначають пенсії, мають право в разі сумніву вимагати документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Проте, в матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про вчинення відповідачем дій, спрямованих на проведення перевірки відомостей у поданій позивачем до заяви про призначення пенсії довідці Державного спеціалізованого підприємства «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» від 02.03.2020 № 17/30-20.
Виходячи з наведеного, позивачем надано відповідачеві необхідні документи, які підтверджують наявність спірного стажу роботи у зоні відчуження у вказані періоди, які для обчислення пенсії підлягали зарахуванню як стаж роботи за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, постановою Кабінету Міністрів України від 04.07.2016 № 479.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню, шляхом: визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 27.03.2025 № 254150034807 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за Списком № 1, у пільговому обчисленні у полуторному розмірі, періоди роботи в зоні відчуження в Корпорації «Укртрансбуд» з 01.11.2005 по 30.09.2007, з 01.11.2007 по 30.11.2007, з 01.02.2008 по 28.02.2008, з 01.04.2008 по 30.06.2008, з 01.09.2008 по 31.12.2008, з 01.02.2009 по 30.06.2009, з 01.01.2010 по 30.04.2015 та в ДСП «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» з 19.06.2017 по 15.03.2018.
Що стосується вимоги щодо зобов'язання відповідача призначити та виплачувати позивачу пенсію, з урахуванням зазначеного страхового стажу з 19.03.2025, то суд зазначає таке.
З практики Європейського суду витікає, що в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.
Частиною першою статті 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, зокрема, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій.
Отже, вирішення питання про призначення пенсії є виключною компетенцією Пенсійного фонду, у зв'язку з чим належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву від 19.03.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити частково.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 908,40 грн.
Керуючись статтями 9, 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Андрія Саєнка, 10, м. Фастів, Фастівський р-н, Київська обл., 08500, код ЄДРПОУ 22933548) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 27.03.2025 № 254150034807 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за Списком № 1, у пільговому обчисленні у полуторному розмірі, періоди роботи в зоні відчуження в Корпорації «Укртрансбуд» з 01.11.2005 по 30.09.2007, з 01.11.2007 по 30.11.2007, з 01.02.2008 по 28.02.2008, з 01.04.2008 по 30.06.2008, з 01.09.2008 по 31.12.2008, з 01.02.2009 по 30.06.2009, з 01.01.2010 по 30.04.2015 та в ДСП «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» з 19.06.2017 по 15.03.2018.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.03.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
В решті позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 02.12.2025.
Суддя Василь НЕПОЧАТИХ