02 грудня 2025 року Чернігів Справа № 620/2882/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Тихоненко О.М.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить:
визнати протиправною відмову відповідача в надані позивачу для ознайомлення матеріалів перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування, а також копії довідки про перевірку, проведену за зверненням Чернігівської обласної прокуратури від 29.09.2023;
зобов'язати відповідача надати позивачу для ознайомлення матеріали перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування, а також копію довідки про перевірку, проведену за зверненням Чернігівської обласної прокуратури від 29.09.2023.
Позов мотивовано тим, що відповідач в порушення вимог Конституції України та Закону України «Про інформацію» відмовив в наданні позивачу для ознайомлення матеріалів перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 березня 2025 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії повернуто позивачу.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.07.2025 ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 березня 2025 року скасовано, справу направлено до Чернігівського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі та зазначає, що у разі проведення перевірки надання застрахованій особі довідки про перевірку обґрунтованості видачі листків непрацездатності законодавством непередбачено. Згідно з пунктом 18 Порядку №185 сформована уповноваженою посадовою особою територіального органу Пенсійного фонду України довідка про перевірку зберігається в автоматизованій інформаційно-аналітичній системі Пенсійного фонду України та може надаватися у разі звернення представників правоохоронних органів, на вимогу або за рішенням суду.
Представником позивача подана відповідь на відзив, в якій зазначені аналогічні обставини, викладені в позові.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є працівником Чернігівської обласної прокуратури.
Зокрема, в період з серпня по вересень та жовтень 2023 року позивач перебував на лікарняному.
Чернігівською обласною прокуратурою були подані заяви-розрахунки на фінансування призначеної допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі позивачу: 16.10.2023 по листку непрацездатності №9030306-2017026505-1, виданому за період з 25.09.2023 по 02.10.2023; 02.11.2023 по листку непрацездатності №9030306-2017179614-1, виданому за період з 03.10.2023 по 09.10.2023.
Відповідно до поданого повідомлення про виплату коштів застрахованим особам Чернігівською обласною прокуратурою кошти позивачу виплачені 19.10.2023 та 04.11.2023.
29.09.2023 Чернігівська обласна прокуратура звернулась до відповідача щодо проведення перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності ОСОБА_1 .
Таким чином, у зв'язку зі зверненням страхувальника - Чернігівської обласної прокуратури від 29.09.2023 за №07-859ВИХ-23 на підставі підпункту 3 пункту 5 Порядку проведення особами, уповноваженими правлінням Пенсійного фонду України перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2023 №185 проведена перевірка обґрунтованості видачі листків непрацездатності позивачу: №8169306-2015413226-1 з 16.06.2023 по 21.06.2023; №8717051-2016450388-1 з 24.08.2023 по 29.08.2023; №8717051-2016526112-1 з 30.08.2023 по 05.09.2023; №9030306-2017026505-1 з 25.09.2023 по 02.10.2023; №9030306-2017179614-1 з 03.10.2023 по 09.10.2023.
За результатами вказаної перевірки складена довідка, яка надіслана відповідачем суб'єкту звернення - Чернігівській обласній прокуратурі листом від 17.10.2023 за №2500-0905-5/69237.
В свою чергу, 16.09.2024 позивач звернувся до відповідача з заявою про надання для ознайомлення матеріалів за результатами перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності і документів, що є підставною для їх формування.
Листом від 08.10.2024 відповідач повідомив позивача щодо ненадання для ознайомлення матеріалів за результатами перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності і документів. Зазначив, що Чернігівською обласною прокуратурою були подані заяви-розрахунки на фінансування призначеної допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі ОСОБА_1 : 16.10.2023 по листку непрацездатності №9030306-2017026505-1, виданому за період з 25.09.2023 по 02.10.2023; 02.11.2023 по листку непрацездатності №9030306-2017179614-1, виданому за період з 03.10.2023 по 09.10.2023. У зв'язку зі зверненням страхувальника Чернігівська обласна прокуратура від 29.09.2023 за №07-859ВИХ-23 на підставі підпункту 3 пункту 5 Порядку №185 проведена перевірка обґрунтованості видачі листків непрацездатності позивачу: №8169306-2015413226-1 з 16.06.2023 по 21.06.2023; №8717051-2016450388-1 з 24.08.2023 по 29.08.2023; №8717051-2016526112-1 з 30.08.2023 по 05.09.2023; №9030306-2017026505-1 з 25.09.2023 по 02.10.2023; №9030306-2017179614-1 з 03.10.2023 по 09.10.2023. Відповідно до пункту 17 Порядку №185 довідка про перевірку надсилається суб'єкту звернення та безпосередньо керівнику (уповноваженій особі) суб'єкта господарювання рекомендованим листом з повідомленням про вручення та/або за допомогою електронного зв'язку (зокрема через електронний кабінет чи іншу інформаційну систему, користувачами якої є відповідний територіальний орган Пенсійного фонду України та суб'єкт господарювання) протягом трьох робочих днів з дати формування довідки. Суб'єкту звернення, а саме - Чернігівській обласній прокуратурі, результати перевірки надіслані листом від 17.10.2023 за №2500-0905-5/69237. У разі проведення перевірки із вищевказаних підстав надання застрахованій особі довідки про перевірку обґрунтованості видачі листків непрацездатності законодавством непередбачено.
Вважаючи вказану відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з відповідним позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з статтею 32 Конституції України кожний громадянин має право знайомитися в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, установах і організаціях з відомостями про себе, які не є державною або іншою захищеною законом таємницею.
Відповідно до ст. 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Статтею 55 Конституції України передбачено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Закон України від 02.10.1992 № 2657-ХІІ «Про інформацію» (далі - Закон) регулює відносини щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Частиною другою статті 6 Закону встановлено, що право на інформацію може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку, з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.
Кожному забезпечується вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто, крім випадків, передбачених законом (абз. 2 ч. 2 ст. 11 Закону).
Аналізуючи вказані норми законодавства, суд дійшов висновку, що кожна особа має право знайомитись з зібраною про неї інформацією в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, установах і організаціях, якщо ці відомості не є державною або іншою захищеною законом таємницею.
Відповідно до статті 26 Закону України від 23.09.1999 №1105-XIV “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» підставою для фінансування страхувальників територіальними органами уповноваженого органу управління є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми страхових виплат за їх видами.
Порядок проведення особами, уповноваженими правлінням Пенсійного фонду України перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2023 №185 (далі - Порядок №185), визначає процедуру проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування.
Відповідно до пункту 17 Порядку №185 довідка про перевірку надсилається суб'єкту звернення та безпосередньо керівнику (уповноваженій особі) суб'єкта господарювання рекомендованим листом з повідомленням про вручення та/або за допомогою електронного зв'язку (зокрема через електронний кабінет чи іншу інформаційну систему, користувачами якої є відповідний територіальний орган Пенсійного фонду України та суб'єкт господарювання) протягом трьох робочих днів з дати формування довідки.
Згідно з пунктом 18 Порядку №185 сформована уповноваженою посадовою особою територіального органу Пенсійного фонду України довідка про перевірку зберігається в автоматизованій інформаційно-аналітичній системі Пенсійного фонду України та може надаватися у разі звернення представників правоохоронних органів, на вимогу або за рішенням суду.
Як встановлено судом та слідує з матеріалів справи, у зв'язку зі зверненням страхувальника - Чернігівської обласної прокуратури від 29.09.2023 за №07-859ВИХ-23 на підставі підпункту 3 пункту 5 Порядку №185 відповідачем проведена перевірка обґрунтованості видачі листків непрацездатності позивачу: №8169306-2015413226-1 з 16.06.2023 по 21.06.2023; №8717051-2016450388-1 з 24.08.2023 по 29.08.2023; №8717051-2016526112-1 з 30.08.2023 по 05.09.2023; №9030306-2017026505-1 з 25.09.2023 по 02.10.2023; №9030306-2017179614-1 з 03.10.2023 по 09.10.2023.
За результатами вказаної перевірки складена довідка, яка надіслана відповідачем суб'єкту звернення - Чернігівській обласній прокуратурі листом від 17.10.2023 за №2500-0905-5/69237.
В свою чергу, 16.09.2024 позивач звернувся до відповідача з заявою про надання для ознайомлення матеріалів за результатами перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності і документів, що є підставною для їх формування, однак листом від 08.10.2024 відповідач повідомив позивача щодо ненадання для ознайомлення матеріалів за результатами перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності і документів та, зокрема, зазначив, що у разі проведення перевірки із вищевказаних підстав надання застрахованій особі довідки про перевірку обґрунтованості видачі листків непрацездатності законодавством непередбачено.
Суд не погоджується з вказаною позицією відповідача та зазначає, що відповідні доводи відповідача спростовуються Законом, який має вищу юридичну силу ніж Порядок №185, який є нормативно-правовим актом та приймається на основі законів та повинен їм відповідати.
Як встановлено судом вище кожна особа має право знайомитись з зібраною про неї інформацією в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, установах і організаціях, якщо ці відомості не є державною або іншою захищеною законом таємницею.
Будь-яких доказів що затребувана позивачем інформація, а саме результати перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності є державною або іншою захищеною законом таємницею суду не надано.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відмова відповідача у наданні затребуваної позивачем інформації є протиправною.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Згідно частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням зазначеного, суд на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.
Згідно з частиною 1 статті 139 КАСУ при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області в надані ОСОБА_1 для ознайомлення матеріалів перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування, а також копії довідки про перевірку, проведену за зверненням Чернігівської обласної прокуратури від 29.09.2023.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області надати ОСОБА_1 для ознайомлення матеріали перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування, а також копію довідки про перевірку, проведену за зверненням Чернігівської обласної прокуратури від 29.09.2023.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 21390940, вул. П'ятницька, 83-а, м. Чернігів, 14000).
Повне судове рішення складено 02.12.2025.
Суддя Оксана ТИХОНЕНКО