Справа № 157/2087/25
Провадження №1-кс/157/483/25
26 листопада 2025 рокумісто Камінь-Каширський
Слідчий суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області ОСОБА_1 , з участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 , представника скаржника ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу ОСОБА_4 на бездіяльність посадових осіб Камінь-Каширського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань,
встановив:
ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді зі скаргою на бездіяльність посадових осіб Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за його заявою від 11 листопада 2025 року.
У скарзі зазначено, що 11 листопада 2025 року ОСОБА_4 по офіційній лінії «102» у порядку ст. 214 КПК України подав заяву про вчинення кримінальних правопорушень, передбачених статтями 271, 272 КК України в Маневицькому надлісництві Новочервищанського лісництва Філії «Поліський лісовий офіс» ДП «Ліси України». В заяві було зазначено, що 11 листопада 2025 року ОСОБА_4 виявив, що в лісовому масиві кв. 7 вид. 2 Новочервищанського лісництва Маневицького надлісництва невстановлені особи зрізали та корчували дерева без будь-яких засобів безпеки та без огородження відповідної ділянки лісу. Поруч із невстановленими особами перебували підводи, підготовленні для навантаження лісу. Під час спілкування з одним із невстановлених осіб, останній повідомив, що вони розробляють ділянку з відома лісничого ОСОБА_5 та майстра лісу ОСОБА_6 , а майстер лісу розраховується з ними за роботу грошима. Враховуючи, що до розробки лісу допускаються лише кваліфіковані бригади суб'єктів підприємництва, які здобули таке право на аукціонах, вбачається що до проведення рубки у цьому випадку службовими особами Новочервищанського лісництва були допущені особи, які не були офіційно оформлені по трудових угодах, не пройшли перевірку знань із техніки безпеки та відповідний інструктаж тощо. В діях службових осіб Новочервищанського лісництва Маневицького надлісництва Філії «Поліський лісовий офіс» ДП «Ліси України» і, зокрема лісничого ОСОБА_5 та майстра лісу ОСОБА_6 , вбачаються ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ст. 271 КК України «Порушення вимог законодавства про охорону праці» та ст. 272 КК України «Порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою». Вказані обставини може підтвердити очевидець подій ОСОБА_7 , житель с. Нові Червища Камінь-Каширського району. Також заявник ОСОБА_4 на вимогу слідчого готовий надати наявний у нього відеозапис подій 11.11.2025, які він зафіксував у кварталі 7 виділу 2 Новочервищанського лісництва Маневицького надлісництва».
Скаржнику відомо, що на місце події 11.11.2025 виїжджала слідчо-оперативна група Камінь-Каширського РВП ГУНП з участю слідчого. Однак, будь-яку інформацію про результати розгляду поданої заяви про вчинення кримінального правопорушення ОСОБА_4 , як заявник, не отримав і досі. На адресу керівництва Камінь-Каширського РВП було подано адвокатський запит щодо з'ясування обставин внесення або невнесення вищевказаного повідомлення в Єдиний реєстр досудових розслідувань, однак відповідь на цей час не отримана.
Розробка лісосік у вітчизняному лісовому господарстві проводиться бригадами лісорубів (приватними чи штатними робітниками), тому їх наявність свідчитиме про здійснення лісозаготівлі. Згідно з вимогами законодавства і лісової сертифікації всі роботи повинні проводитись з дотриманням цілого ряду процедур, необхідних для збереження здоров'я працюючих і просто відвідувачів лісових масивів. Зокрема, на під'їзних шляхах на межі небезпечної зони в обов'язковому порядку повинен бути встановлений заборонний знак із написом «Звалювання лісу! Проїзд і прохід заборонені». Всі члени робочої бригади повинні бути вдягнені у спецодяг, а саме непрорізні штани, непрорізне взуття яскравого кольору (зазвичай помаранчевого), жилетку і захисні шоломи з захистом для вух. Це мінімальний перелік того, що повинні мати законно працюючи лісоруби і ніколи не матимуть ті хто незаконно працює в лісі. Всі лісоруби шостого розряду (вальники лісу) і трактористи повинні мати відповідні посвідчення. Відсутність вищеперерахованих факторів і атрибутів може бути приводом для існування ризиків грубого порушення законодавства про працю, про що і повідомив ОСОБА_4 правоохоронні органи.
Посилаючись на зазначені обставини, скаржник просить зобов'язати уповноважену особу Камінь-Каширського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області внести відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за його заявою від 11 листопада 2025 року про вчинення кримінального правопорушення та розпочати досудове розслідування.
Представник скаржника ОСОБА_3 у судовому засіданні скаргу підтримав повністю з наведених у ній підстав та просив її задовольнити.
Представник Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області в судове засідання не з'явився.
Заслухавши пояснення представника скаржника, вивчивши зміст скарги та доданих до неї документів, слідчий суддя вважає, що скарга підлягає до задоволення повністю.
У судовому засіданні встановлено, що 11 листопада 2025 року ОСОБА_4 через телефонну лінію екстреного виклику Національної поліції України «102» звернувся до Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області із заявою про вчинення кримінальних правопорушень, передбачених статтями 271, 272 КК України, а саме незаконної порубки лісу в 2 виділі 7 кварталу Новочервищанського лісництва Маневицького надлісництва Філії «Поліський лісовий офіс» ДП «Ліси України» невстановленими особами без засобів безпеки та огородження відповідної ділянки лісу.
З довідки №13241 від 12.11.2025 встановлено, що за результатами перевірки, проведеної поліцейським офіцером громади ВПД №1 Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_8 за заявою ОСОБА_4 , поліцейський не виявив ознак кримінальних правопорушень, передбачених статтями 271, 272 КК України. Своє рішення поліцейський ОСОБА_9 мотивував тим, що кримінальна відповідальність за статтями 271, 272 КК України настає тоді, коли порушення вимог законодавства про охорону праці та порушення правил безпеки під час виконання робіт із підвищеною небезпекою спричинило тілесні ушкодження або загибель людей. У зв'язку з тим, що в цій події жодна особа не отримала тілесних ушкоджень будь-якої тяжкості, тому в цьому випадку відсутній склад кримінальних правопорушень, передбачених статтями 271, 272 КК України.
Однак, з наданих ОСОБА_4 та досліджених у судовому засіданні відеозаписів вбачаються інші обставини та факти повідомленої скаржником події. Так, на відеозаписі показано лісовий масив, у якому невідомі особи здійснюють порубку лісу. На місці порубки знаходяться бензопили, транспортні засоби та готова лісопродукція. При цьому, жодної з посадових осіб лісового підприємства на місці порубки не виявлено. Особи, які здійснювали порубку лісу не змогли пояснити заявнику, на якій підставі вони проводять лісогосподарські роботи в лісі. Зазначені особи були без засобів захисту, а ділянка лісу, де здійснювалася порубка, не була позначена знаками та заборонним табличками як зона вирубки лісу.
Статтею 272 КК України передбачена кримінальна відповідальність за порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві або будь-якому підприємстві особою, яка зобов'язана їх дотримувати, якщо це порушення створило загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків або заподіяло шкоду здоров'ю потерпілого. Тому не можна погодитися з висновком поліцейського про відсутність у цьому випадку ознак події та складу кримінального правопорушення, передбаченого статтею 272 КК України, лише з тих підстав, що під час проведення порубки лісу жодній особі не було заподіяно тілесних ушкоджень, адже склад зазначено кримінального правопорушення утворює вже наявність ознак загрози загибелі людей, а не лише спричинення шкоди їх здоров'ю.
Аналіз матеріалів перевірки вказує на те, що поліцейський дослідив лише законність проведення порубки лісу та встановив, що вона проводилася на підставі лісорубного квитка №20251030-000001. Проте, поліцейський залишив поза увагою та не дослідив обставини організації робіт по вирубці лісу, дотримання правил техніки безпеки, не перевірив чи були допущені до робіт з підвищеною небезпекою особи, виявлені на місці події, чи мали вони відповідний дозвіл та кваліфікацію. На наданому скаржником відеозаписі не зафіксовано жодного предмету для захисту лісорубів та попередження про наближення до небезпечної зони вирубки лісу, що вказує на неналежну організацію лісорубних робіт, про що повідомляв ОСОБА_4 у своїй заяві.
Згідно з ч. 1 ст. 214 КПК України, п. 1.1 розділу 2 «Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань» слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Частиною 2 ст. 214 КПК України визначено, що досудове розслідування починається з моменту внесення відомостей про злочин до вказаного реєстру.
З матеріалів справи встановлено, що наведені вище вимоги процесуального закону посадовими особами Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області порушені. Після надходження 11 листопада 2025 року до районного відділу поліції повідомлення заявника ОСОБА_4 про вчинення кримінального правопорушення викладені в ньому обставини належним чином не були оцінені, а відомості до ЄРДР не внесені, досудове розслідування не розпочато.
Викладені скаржником обставини, які підтверджені належним доказами, вказують на очевидні порушення посадовим особами лісового господарства вимог щодо організації лісогосподарських робіт, а отже на наявність ознак кримінального правопорушення, передбаченого статтею 272 КК України, а саме порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві або будь-якому підприємстві особою, яка зобов'язана їх дотримувати, якщо це порушення створило загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків або заподіяло шкоду здоров'ю потерпілого, що мало б бути доведено або спростовано під час досудового розслідування в разі своєчасного внесення до ЄРДР відомостей за цим фактом.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до цього реєстру після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником.
Враховуючи наведені вище положення процесуального закону, беручи до уваги той факт, що повідомлення заявника ОСОБА_4 про вчинення кримінального правопорушення відповідає вимогам Кримінального процесуального кодексу України, тому є достатні підстави вважати, що відомості за його зверненням безпідставно не були внесені посадовими особами Камінь-Каширського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Керуючись статтями 303, 306, 307 КПК України, слідчий суддя
постановив:
Скаргу задовольнити повністю.
Зобов'язати уповноважену особу Камінь-Каширського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області внести відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою ОСОБА_4 від 24 листопада 2025 року про вчинення кримінального правопорушення та розпочати досудове розслідування.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали оголошено в 16 годині 50 хвилин 28 листопада 2025 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1