Рішення від 01.12.2025 по справі 580/10833/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2025 року справа № 580/10833/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом керівника Смілянської окружної прокуратури в інтересах держави до Городищенської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Відділ освіти Городищенської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Керівник Смілянської окружної прокуратури (далі - прокурор, позивач) в інтересах держави подав позов до Городищенської міської ради (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправною бездіяльність Городищенської міської ради Черкаської області щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку комунальної власності площею 2,6750 га, яка використовується Валявським закладом загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Городищенської міської ради за адресою вул. Центральна, 38, с. Валява, Черкаського району, Черкаської області, зобов'язавши Городищенську міську раду Черкаської області оформити правовстановлюючі документи на земельну ділянку комунальної власності площею 2,6750 га, яка використовується Валявським закладом загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Городищенської міської ради за адресою вул. Центральна, 38, с. Валява, Черкаського району, Черкаської області.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що Городищенською міською радою протягом тривалого часу не вжито жодних заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під закладом освіти, що створює передумови для зловживань при розпорядженні земельною ділянкою і ризики для нормального функціонування школи та розвитку освітнього процесу дітей.

Ухвалою від 30 вересня 2025 суддя Черкаського окружного адміністративного суду відкрив провадження у справі, залучив до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Відділ освіти Городищенської міської ради, вирішив розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відзив на позов від відповідача та пояснення третьої особи до суду не надходили.

Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розпочато через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.

На території Городищенської ОТГ знаходиться Валявський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Городищенської міської ради (адреса: вул. Центральна,38, с. Валява, Черкаського району, Черкаської області).

Відповідно до інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, вбачається, що власником нежитлового приміщення Валявського закладу загальної середньої освіти загальною площею 3624,9 кв.м. є Городищенська міська рада. Право власності на означену будівлю закладу освіти зареєстровано за Городищенською міською радою 10.12.2020. Номер відомостей про речове право:39681770.

Згідно листа Головного управління Держгеокадстру в Черкаській області № 10-23 0.21-5724/2-25 від 11.09.2025, правовстановлюючі документи на земельну ділянку від Валявським закладом загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Городищенської міської ради не розроблялися, правовстановлюючі документи на земельну ділянку відсутні, площа ділянки не визначена.

Відповідно до інформації Городищенської міської ради наданої листом № 01-02-29/5269 від 12.09.2025 правовий статус земельної ділянки під Валявським закладом освіти це землі комунальної власності, цільове призначення земельної ділянки не визначено, оскільки земельна ділянка не сформована та її площа умовна.

Згідно інформації відділу освіти Городищенської міської ради наданої листом № 613/11 від 17.09.2025, встановлено, що орієнтовна площа земельної ділянки під Валявським закладом загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Городищенської міської ради становить 2,6750 га, правовстановлюючі документи на земельну ділянку під закладом освіти не виготовлялися, право власності не оформлене.

Бездіяльність відповідача щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку прокурор вважає протиправною, а тому звернувся в суд з цим позовом.

Під час вирішення спору по суті суд зазначає таке.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 80 Закону України від 05.09.2017 № 2145-VIII “Про освіту» (далі - Закон № 2145-VIII) до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо.

Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.

Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України від 25.10.2001 № 2768-III (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

На підставі ч. 1 ст. 92 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Згідно з п. “а» ч.2 ст.92 ЗК України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 125 ЗК України виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України від 01.07.2004 № 1952-IV “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон № 1952-IV) є офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1952-IV державна реєстрація прав є обов'язковою.

Частиною 1 ст. 5 Закону № 1952-IV встановлено, що у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Отже, речові права на нерухоме майно вказаного закладу освіти, зокрема, земельну ділянку та будівлі, підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

17.10.2012 Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження № 802-р “Про здійснення протягом 2012 і 2013 років заходів, пов'язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади», яким зобов'язано органи виконавчої влади, у підпорядкуванні яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, здійснити протягом 2012 та 2013 років заходи, пов'язані з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені навчальні заклади.

Тому необхідність оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки та нерухоме майно, яке на них розміщене, прямо передбачена вищевказаними нормами.

Статтею 12 ЗК України визначено повноваження сільських, селищних, міських рад, до яких належить розпоряджання землями територіальних громад.

Частиною 1 ст. 116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб згідно з ч. 1 ст. 122 ЗК України.

Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання регулювання земельних відносин.

Управління закладами освіти, які належать територіальним громадам відповідно до підп. 1 п. а ч. 1 ст. 32 Закону № 280/97-ВР належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

З аналізу викладених норм суд дійшов висновку, що управління закладами освіти, у т.ч. прийняття рішень щодо оформлення речових прав на об'єкти комунальної власності є обов'язком відповідної міської ради.

Суд встановив, що відповідно до інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, вбачається, що власником нежитлового приміщення Валявського закладу загальної середньої освіти загальною площею 3624,9 кв.м. є Городищенська міська рада. Право власності на означену будівлю закладу освіти зареєстровано за Городищенською міською радою 10.12.2020. Номер відомостей про речове право:39681770.

Суд встановив, що відповідно до розділу 1 Статуту Валявського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Городищенської міської ради, затвердженого рішенням Городищенської міської ради від 07.12.2020 № 2-14/8 Валявський заклад загальної середньої освіти є комунальним закладом. Засновником закладу освіти є Городищенська міська рада, органом управління закладами освіти виступає відділ освіти Городищенської міської ради Черкаської області.

Суд встановив, що відповідач не заперечує обставин того, що станом на час розгляду цієї справи, ним не вжито заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку комунальної власності площею 2,6750 га, яка використовується Валявським закладом загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Городищенської міської ради за адресою вул. Центральна, 38, с. Валява, Черкаського району, Черкаської області.

Отже, з огляду на визначену Законом № 1952-IV обов'язкову реєстрацію речових прав та надані відповідачу Законом № 280/97-ВР повноваження, його бездіяльність щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку на якій розташовани заклад освіти, не відповідає закону.

Відсутність заходів щодо оформлення речових прав свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, що, зважаючи на цільове призначення закладу освіти, порушує права його користувачів на безпечні умови функціонування і розвитку.

Захист прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави згідно зі ст. 1 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII “Про прокуратуру» відносяться до мети здійснення функцій прокуратури України.

Під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження, звертатися до суду з позовом (п. 1 ч. 6 ст. 23 вказаного Закону).

Зважаючи, що саме відповідач допустив спірну бездіяльність, суд дійшов висновку, що у цьому випадку порушені саме державні інтереси, і прокурор на підставі наведеної норми звернувся в суд обґрунтовано.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити.

Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Відповідно до частини 2 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Зважаючи на вказане підстави для розподілу судових витрат у цій справі відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Городищенської міської ради щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку комунальної власності площею 2,6750 га, яка використовується Валявським закладом загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Городищенської міської ради Черкаської області за адресою вул. Центральна, 38, с. Валява, Черкаського району, Черкаської області.

Зобов'язати Городищенську міську раду вжити заходів оформити правовстановлюючі документи на земельну ділянку комунальної власності площею 2,6750 га, яка використовується Валявським закладом загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Городищенської міської ради Черкаської області за адресою вул. Центральна, 38, с. Валява, Черкаського району, Черкаської області.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Учасники справи:

1) позивач - Керівник Смілянської окружної прокуратури (20701, Черкаська обл., Черкаський р-н, м. Сміла, вул. Юрія Кондратюка, 25);

2) відповідач - Городищенська міська рада (19502, Черкаська обл., Черкаський р-н, м. Городище, вул. Миру, 8, код ЄДРПОУ 33965401);

3) третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Відділ освіти Городищенської міської ради (19502, Черкаська обл., Черкаський р-н, м. Городище, вул. Миру, 60/2, код ЄДРПОУ 43981110).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 01.12.2025.

Суддя Василь ГАВРИЛЮК