13 листопада 2025 року справа № 640/4374/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В. А.,
суддів - Каліновської А. В., Янківської В. П.,
розглядаючи у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справу в приміщенні суду адміністративну справу № 640/4374/20 за позовом акціонерного товариства «ДТЕК ДОБРОПІЛЬСЬКА ЦЗФ» (відбулася зміна найменування) до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними та скасування постанов,
Акціонерне товариство «ДТЕК ДОБРОПІЛЬСЬКА ЦЗФ» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, в якому просить:
- визнати протиправними та скасувати постанови № 435-СХ-6-Е від 03.10.2019, № 436-СХ-6-Е від 03.10.2019, № 437-СХ-6-Е від 03.10.2019 про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів;
- визнати протиправними та скасувати розпорядження № 90-СХ-6-Е від 03.10.2019 про усунення порушень законодавства про цінні папери.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що оскаржувані постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів та розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери є необгрунтованими, тому підлягають скасуванню. В обгрунтування протиправності спірних рішень, позивач вказав, що всі публічні акціонерні товариства (крім інститутів спільного інвестування) станом на дату набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів» від 16.11.2017 № 2210-VІІІ, вважаються такими, що не здійснювали публічної пропозиції, а такими ж, хто її здійснив, вважатимуться тільки ті емітенти, цінні папери яких перебуватимуть у лістингу фондової біржі на дату набрання чинності законом, а також ті емітенти, які оприлюднять заяву, що вони здійснювали публічну пропозицію цінних паперів. Зазначає, що товариство не оприлюднювало повідомлення про те, що вважається таким, ще здійснювало публічну пропозицію цінних паперів у порядку, встановленому НКЦПФР, а акції товариства не допущені до торгів на фондовій біржі в частині включення де біржового реєстру. Тобто, позивач є приватних акціонерним товариством.
Щодо факту розкриття недостовірної та неповної річної інформацію товариства за 2018 р. шляхом її розміщення на власному веб-сайті та шляхом подання до НКЦПФР позивач зазначив, що оскільки товариство є приватним, воно не повинно було розкривати інформацію про: вчинення значних правочинів або правочинів, щодо вчинення яких є заінтересованість; попереднє надання згоди на вчинення значних правочинів; відомості про осіб, заінтересованих у вчиненні товариством правочинів із заінтересованістю - в межах річної інформації товариства за 2018 рік.
Щодо факту нерозміщення річної та особливої інформацію в загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР позивач вказав, що, виходячи з положень ч. 4 ст. 39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» регульована інформація розкривається приватними акціонерними товариствами (у разі якщо щодо цінних паперів такого товариства не здійснювалася публічна пропозиція) виключно шляхом її розміщення на власному веб-сайті та шляхом подання до НКЦБФР. При цьому, річна інформація про емітента та особлива є регульованою інформацією та підлягає розкриттю в межах передбачених законодавством. Тому вважає, що товариство не повинно було розміщати річну та особливу інформацію в загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР, та, зокрема, і не повинно було зазначати у такій інформації найменування, ідентифікаційний код юридичної особи, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку.
За захистом своїх прав та інтересів позивач звернувся до суду.
Відповідач 27.04.2020 подав відзив на позов, в якому вказує, що обов'язок щодо розкриття регульованої інформації, встановлений нормами ст. ст. 39, 41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок». Тому позивач повинен розкривати річний звіт емітента по формі та в обсязі встановленій для публічних товариств. ПАТ «ДТЕК Добропільська ЦЗФ» - емітент цінних паперів, щодо акцій якого не здійснено публічну пропозицію. За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 31.12.2018 товариство було і є на теперішній час публічним акціонерним товариством. Отже, відповідно до пункту 5 глави 4 розділу II Публічне акціонерне товариство (крім банків), щодо акцій якого не здійснено публічну пропозицію, зобов'язано розкривати регулярну річну інформацію відповідно до переліку, який визначено у пункті 1 глави 4 розділу III цього Положення. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Окружним адміністративним судом міста Києва ухвалою від 16.03.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення учасників справи.
Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
На виконання вимог пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX та Порядку №399 на підставі Акту приймання-передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва від 07.01.2025, згідно супровідного листа КОАС від 07.01.2025 №01-19/93/25 до Черкаського окружного адміністративного суду передано 244 судові справи, у тому числі адміністративну справу №640/4374/20.
Адміністративна справа 21.01.2025 передана шляхом автоматизованого розподілу головуючому судді Гайдаш В.А.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 прийнято справу до провадження судді Гайдаш В. А., справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами колегією, у складі трьох суддів.
Ухвалою від 19.03.2025 суд зупинив провадження в адміністративній справі № 640/4374/20.
Ухвалою від 13.11.2025 суд поновив провадження у цій справі.
Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що акціонерне товариство «ДТЕК ДОБРОПІЛЬСЬКА ЦЗФ» є зареєстрованою з 19.04.2002 юридичною особою; основний вид економічної діяльності 05.10 «Добування кам'яного вугілля».
Постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.10.2019 № 435-СХ-6-Е встановлено, що ПАТ «ДТЕК ДОБРОПІЛЬСЬКА ЦЗФ» - емітент цінних паперів, щодо акцій якого не здійснено публічну пропозицію. За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 31.12.2018 товариство було і є на теперішній час публічним акціонерним товариством. Таким чином, товариство повинно розкривати річну інформацію, як публічне акціонерне товариство. Товариство розкрило на фондовому ринку річну інформацію за 2018 рік шляхом розміщенням на власному сайті https://dtek.com/content/files/cep-d-annual-report-2018.zip - 30.04.2019 та подання до Комісії - 30.04.2019 за № 120448, однак, не розмістило в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів, чим допустило порушення вимог статей 39, 40 Закону про ЦП, з урахуванням вимог пункту 4 глави 4 розділу II Положення та нерозміщенням інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів (далі -ЗІБД).
Керуючись п. 14 ст. 8 та п. 6 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та п. 1 розділу XVII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Комісії від 16.10.2012 № 1470, за нерозміщення інформації і загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів у відношенні позивача застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 3 400,00 грн.
Постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.10.2019 № 436-СХ-6-Е встановлено, що ПАТ «ДТЕК ДОБРОПІЛЬСЬКА ЦЗФ» - емітент цінних паперів, щодо акцій якого не здійснено публічну пропозицію. За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 31.12.2018 товариство було і є на теперішній час публічним акціонерним товариством. Таким чином, товариство повинно розкривати річну інформацію, як публічне акціонерне товариство. Товариство розкрило на фондовому ринку річну інформацію за 2018 рік шляхом розміщення на власному сайті https://dtek.com/content/files/cep-d-annual-report-2018.zip - 30.04.2019 та подання до Комісії - 30.04.2019 за № 120448. За результатами перевірки річної інформації встановлено, що на титульному аркуші річної інформації за 2018 рік, яка подана до Комісії, не зазначено найменування, ідентифікаційний код юридичної особи, країна реєстрації юридичної особи та номер свідоцтва про включення до Реєстру осіб, уповноважених надавати інформаційні послуги на фондовому ринку особи, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку. Чим допустив порушенням положень ст. 39, ст. 40 Закону про ЦП з урахуванням вимог пункту 14 розділу І та підпункту 2 пункту 2 глави 4 розділу, III Положення та поданням до Комісії річної інформації не в повному обсязі.
Також у таблиці «Інформація про загальні збори» річної інформації за 2018 р. ПАТ «ДТЕК ДОБРОПІЛЬСЬКА ЦЗФ», яка подана до Комісії, відсутні результати розгляду питань порядку денного зборів, які відбулись 19.04.2018, та загальний опис прийнятих на зборах рішень. Таким чином, товариство розкрило річну інформацію за 2018 рік не в повному обсязі. Чим допустило порушенням положень статті 39, статті 40 Закону про ЦП з урахуванням вимог пункту 14 розділу І Положення, підпункту 6 пункту 2 глави 4 розділу III Положення та поданням до Комісії річної інформації не в повному обсязі.
Крім того, у розділі «Зміст» річної інформації за 2018 р. ПАТ «ДТЕК ДОБРОПІЛЬСЬКА ЦЗФ», яка подана до Комісії, зазначено, що «Інформації про прийняття рішення про попереднє надання згоди на вчинення значних правочинів» відсутня. Однак, за даними розкритої товариством особливої інформації від 19.04.2018, яка, зокрема розміщена 22.04.2018 в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, встановлено, що 19.04.2018 річними Загальними зборами акціонерів ПАТ «ДТЕК ДОБРОПІЛЬСЬКА ЦЗФ» (Протокол № 1/2018 від 19.04.2018) прийнято рішення про попереднє надання згоди на вчинення товариством значних правочинів протягом одного року з дати проведення Загальних зборів товариства. Таким чином, товариство розкрило річну інформацію за 2018 рік шляхом подання до Комісії не в повному обсязі та недостовірну інформацію. Чим допустило порушенням положень статті 39, статті 40 Закону про ЦП з урахуванням вимог п. 14 розділу І Положення, підпункту 26 пункту 1 глави 4 розділу ІІІ , пп. 20 п. 2 глави 4 розділу III Положення та поданням до Комісії річної інформації не в повному обсязі та поданням до Комісії недостовірної інформації у складі річного звіту.
Також у річній інформації за 2018 рік ПАТ «ДТЕК ДОБРОПІЛЬСЬКА ЦЗФ», яка подана до Комісії, у «Змісті», відсутня відмітка про наявність «Інформації про наявність філіалів або інших відокремлених структурних підрозділів емітента». Також, за даними приміток до «Змісту», товариством не зазначено причин відсутності Інформації про наявність філіалів або інших відокремлених структурних підрозділів емітента. Таким чином, товариство розкрило річну інформацію за 2018 рік не в повному обсязі. Чим допустило порушенням положень статті 39, статті 40 Закону про ЦП з урахуванням вимог пункту 14 розділу І Положення, підпункту 3 та 4 пункту 2 глави 4 розділу III Положення та є поданням до Комісії інформації не в повному обсязі.
Крім того, товариство розкрило на фондовому ринку особливу інформацію «Відомості про прийняття рішення про попереднє надання згоди на вчинення значних правочинів» від 23.04.2019 (протокол загальних зборів №1/2019 від 23.04.2019) шляхом розміщення 23.04.2019 на власному веб-сайту в мережі Інтернет https://www.dtek.corn/content/files/tszf-d_ 23 .04.2019.zip в шляхом подання до Комісії 24.04.2019 за № 116384. Однак, на титульному аркуші Повідомлення від 23.04.2019, яке подано до Комісії 24.04.2019 за № 116384, не зазначено найменування, ідентифікаційний код юридичної особи, країна реєстрації юридичної особи та номер свідоцтва про включення до Реєстру осіб, уповноважених надавати інформаційні послуги на фондовому ринку особи, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку. Чим допустило порушенням товариством положень ч. 2 ст. 39, ст. 41 Закону про ЦП з урахуванням вимог п. 14 Розділ І, п. 8 глави 1 розділу II Положення та поданням до Комісії особливої інформації не в повному обсязі.
Керуючись п. 14 ст. 8 та п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та п. 1 розділу XVII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Комісії від 16.10.2012 № 1470, за подання не в повному обсязі та подання недостовірної інформації до Комісії у відношенні позивача застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 1 700,00 грн.
Постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.10.2019 № 437-СХ-6-Е встановлено, що ПАТ «ДТЕК ДОБРОПІЛЬСЬКА ЦЗФ» - емітент цінних паперів, щодо акцій якого не здійснено публічну пропозицію. За даними Єдиного державного реєстру юридичних фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 31.12.2018 товариство було і є на теперішній час публічним акціонерним товариством. Таким чином, товариство повинно розкривати річну інформацію, як публічне акціонерне товариство. У таблиці «Інформація про загальні збори» річної інформації за 2018 р. ПАТ «ДТЕК ДОБРОПІЛЬСЬКА ЦЗФ», яка розміщена на власному сайті https://dtek.com/content/files/cep-d-annual-report-2018.zip 30.04.2019, відсутні результати розгляду питань порядку денного зборів, які відбулись 19.04.2018, та загальний опис прийнятих на зборах рішень. Таким чином, товариство розкрило річну інформацію за 2018 рік не в повному обсязі. Чим допустило порушенням положень статті 39, статті 40 Закону про ЦП з урахуванням вимог пункту 14 розділу І Положення та підпункту 6 пункту 2 глави 4 розділу III Положення.
Також у розділі «Зміст» річної інформації за 2018 р. ПАТ «ДТЕК ДОБРОПІЛЬСЬКА ЦЗФ», яка розміщена на власному сайті https://dtek.com/content/files/cep-d-annual-report-2018.zip 30.04.2019, зазначено що «Інформації про прийняття рішення про попереднє надання згоди на вчинення значних правочинів» відсутня. Однак, за даними розкритої товариством особливої інформації від 19.04.2018, яка, зокрема, розміщена 22.04.2018 в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, встановлено, що 19.04.2018 річними Загальними зборами акціонерів ПАТ «ДТЕК ДОБРОПІЛЬСЬКА ЦЗФ» (Протокол №1/2018 від 19.04.2018) прийнято рішення про попереднє надання згоди на вчинення товариством значних правочинів протягом одного року з дати проведення Загальних зборів товариства. Таким чином, товариство розкрило річну інформацію за 2018 рік не в повному обсязі та недостовірну інформацію. Чим допустило порушенням положень статті 39, статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» з урахуванням вимог пункту 14 розділу І, підпункту 26 пункту 1 глави 4 зділу III, підпункту 20 пункту 2 глави 4 розділу III Положення.
Крім того, у розділі «Зміст» річної інформації за 2018 рік ПАТ «ДТЕК ДОБРОПІЛЬСЬКА ЦЗФ», яка роміщена на власному сайті https://dtek.com/content/files/cep-d-annual-report-2018.zip 30.04.2019, відсутня відмітка про наявність «Інформації про наявність філіалів або інших відокремлених структурних підрозділів емітента». Також, за даними приміток до «Змісту», товариством не зазначено причин відсутності інформації про наявність філіалів або інших відокремлених структурних підрозділів емітента. Таким чином, товариство розкрило річну інформацію за 2018 рік не в повному обсязі. Чим допустило порушенням положень статті 39, статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» з урахуванням вимог пункту 14 розділу І, підпункту 3 та 4 пункту 2 глави 4 розділу III Положення.
Керуючись п. 5, п. 14 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та п. 2.1 розділу XVII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Комісії від 16.10.2012 № 1470, за порушення законодавства про цінні папери застосувати до публічного акціонерного товариства «ДТЕК Добропільська ЦЗФ» у відношенні позивача застосовано санкцію у вигляді попередження.
Відповідач виніс за наслідками розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 03.10.2019 № 90-СХ-6-Е, відповідно до якого розпорядився у термін до 30 квітня 2020 року (включно) усунути порушення законодавства про цінні папери, викладені цьому розпорядженні.
Вважаючи зазначені постанови та розпорядження Національної комісії протиправними, позивач звернувся з позовом до адміністративного суду про їх скасування.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Зазначена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Правовідносини, що виникли між сторонами врегульовано положеннями Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», підзаконними нормативно-правовими актами (чинними на час виникнення спірних правовідносин).
Так, правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 N 448/96-ВР (зазначені назва та редакція закону чинні на час виникнення спірних правовідносин, далі Закон N 448/96-ВР).
Відповідно до ст. 1 Закону N 448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері;
професійні учасники ринку цінних паперів - особи, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів.
Статтею 2 Закону N 448/96-ВР установлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється з метою: реалізації єдиної державної політики у сфері випуску та обігу цінних паперів та їх похідних; створення умов для ефективної мобілізації та розміщення учасниками ринку цінних паперів фінансових ресурсів з урахуванням інтересів суспільства; одержання учасниками ринку цінних паперів інформації про умови випуску та обігу цінних паперів, результати фінансово-господарської діяльності емітентів, обсяги і характер угод з цінними паперами та іншої інформації, що впливає на формування цін на ринку цінних паперів; забезпечення рівних можливостей для доступу емітентів, інвесторів і посередників на ринок цінних паперів; гарантування прав власності на цінні папери; захисту прав учасників фондового ринку; інтеграції в європейський та світовий фондові ринки; дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства; запобігання монополізації та створення умов розвитку добросовісної конкуренції на ринку цінних паперів; контролю за прозорістю та відкритістю ринку цінних паперів.
Стаття 3 Закону N 448/96-ВР визначає такі форми державного регулювання ринку цінних паперів: прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів; регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів; видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю; контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією; створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів; контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам; встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням; пруденційний нагляд за професійними учасниками фондового ринку в межах діяльності, яка провадиться таким учасником на підставі виданої Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку ліцензії; контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів; контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів; проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.
Статтею 5 Закону N 448/96-ВР встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Стаття 8 Закону N 448/96-ВР визначає повноваження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, відповідно до яких Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, зокрема:
5) у разі порушення законодавства про цінні папери, нормативних актів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку виносити попередження, зупиняти на термін до одного року обіг цінних паперів, дію ліцензій, виданих Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, анулювати дію таких ліцензій;
8) здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що здійснюється емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам;
14) накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів передбачена в статті 11 Закону N 448/96-ВР, відповідно до якої Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за:
6) нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
7) неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до статті 12 Закону N 448/96-ВР уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.
Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.
Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.
Юридична особа може бути притягнута до відповідальності за вчинення правопорушення на ринку цінних паперів не пізніше трьох років з дня його вчинення незалежно від санкції.
Юридична особа не може бути притягнута до відповідальності за дії, що були предметом перевірки, за результатами якої не було виявлено правопорушень на ринку цінних паперів.
Згідно з ч. 1 ст. 39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 № 3480-IV (зазначені назва та редакція закону чинні на час виникнення спірних правовідносин, далі Закон № 3480-IV) регульована інформація розкривається у встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку порядку шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів або через особу, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку, крім випадку, встановленого частиною четвертою цієї статті.
Ч. 2 зазначеної статті передбачає, що якщо інше не передбачено законодавством, регульована інформація також розкривається шляхом:
1) розміщення її на власному веб-сайті учасника фондового ринку;
2) подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Учасники фондового ринку зобов'язані розкривати регульовану інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Учасники фондового ринку (крім інвесторів у цінні папери) зобов'язані мати власний веб-сайт. Учасник фондового ринку не може обмежувати доступ або встановлювати плату за доступ до інформації, що підлягає обов'язковому розкриттю на такому веб-сайті.
Додаткові вимоги до розкриття регульованої інформації емітентами, цінні папери яких допущені до торгів на фондовій біржі, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до вимог частин 1, 2, 4, 6, 8 статті 40 Закону 3480-IV регулярна інформація про емітента - річна та проміжна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік.
Перший звітний період емітента може бути меншим, ніж 12 місяців, та обчислюється для емітентів (крім іноземних) з дня державної реєстрації такого емітента як юридичної особи до 31 грудня звітного року включно.
Річна інформація про емітента є регульованою інформацією та підлягає розкриттю емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.
Річна інформація повинна залишатися в публічному доступі на власному веб-сайті емітента протягом щонайменше 10 років після її розкриття.
Строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та проміжної) і відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, яка вживає заходів щодо розкриття зазначеної інформації.
Публічне акціонерне товариство, щодо акцій якого здійснено публічну пропозицію та/або акції якого допущені до торгів на фондовій біржі, а також банк зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог цієї статті.
Публічне акціонерне товариство (крім банків), щодо акцій якого не здійснено публічну пропозицію, зобов'язано розкривати інформацію відповідно до вимог цієї статті, крім вимог частини п'ятої цієї статті.
Емітент, щодо інших цінних паперів, крім акцій, якого здійснено публічну пропозицію та/або цінні папери якого допущені до торгів на фондовій біржі, зобов'язаний розкривати інформацію відповідно до вимог цієї статті, крім вимог пунктів 7-11 та 21 частини третьої та пунктів 9, 10 частини п'ятої цієї статті.
Приватне акціонерне товариство (щодо інших цінних паперів, крім акцій, якого не здійснено публічну пропозицію) зобов'язано розкривати інформацію відповідно до вимог цієї статті, крім вимог пунктів 6, 7, 8, 10, 20 частини третьої та частини п'ятої цієї статті. При цьому для товариства, зазначеного у цьому абзаці, аудиторський висновок розкривається у разі проходження аудиту.
Пункт 5 частини третьої цієї статті не застосовується до приватного акціонерного товариства (крім того, яке здійснило публічну пропозицію інших цінних паперів, крім акцій) у частині підтвердження аудитором (аудиторською фірмою) річної фінансової звітності.
Вимоги цієї статті не застосовуються до емітентів таких видів цінних паперів: 1) державні облігації; 2) казначейські зобов'язання; 3) облігації Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; 4) облігації місцевих позик.
Особливості подання та оприлюднення регулярної інформації інститутами спільного інвестування встановлюються законодавством.
За приписами пункту 4 глави 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 № 2826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 № 2180/24712 (далі Положення № 2826) розкриття регулярної річної інформації має здійснюватися шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на сторінці в мережі Інтернет, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.
Емітенти цінних паперів до подання регулярної річної інформації до Комісії розміщують її в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та на сторінці в мережі Інтернет, опубліковують в офіційному друкованому виданні.
Відповідно до пункту 6 глави 1 розділу III Положення до відомостей про зміну складу посадових осіб відносяться відомості про звільнення або призначення (обрання, набуття повноважень або припинення повноважень) голови та членів наглядової ради, виконавчого органу, ревізійної комісії, ревізора акціонерного товариства, головного бухгалтера, а також інших посадових осіб згідно із законодавством та статутом емітента.
Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати особливу інформацію про зміну складу посадових осіб також у разі: призначення або звільнення (обрання або припинення повноважень) осіб, що виконують обов'язки посадових осіб емітента тимчасово.
Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати особливу інформацію про зміну складу посадових осіб. Вказані відомості розкриваються емітентом відповідно до вимог пункту 5 глави 1 розділу II Положення.
Як встановив суд, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку встановлено порушення позивачем положень статті 39, статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 № 3480-ІV з урахуванням вимог Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів.
Так, спірною постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.10.2019 № 435-СХ-6-Е за нерозміщення інформації і загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів у відношенні позивача застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 3 400,00 грн.
Постановою від 03.10.2019 № 436-СХ-6-Е за подання не в повному обсязі та подання недостовірної інформації до Комісії у відношенні позивача застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 1 700,00 грн.
Постановою від 03.10.2019 № 437-СХ-6-Е за порушення законодавства про цінні папери застосувати до публічного акціонерного товариства «ДТЕК Добропільська ЦЗФ» у відношенні позивача застосовано санкцію у вигляді попередження.
Відповідач виніс за наслідками розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 03.10.2019 № 90-СХ-6-Е, відповідно до якого розпорядився у термін до 30 квітня 2020 року (включно) усунути порушення законодавства про цінні папери, викладені цьому розпорядженні.
Посилаючись на протиправність оскаржуваних постанов та розпорядження, позивач стверджує, що товариство є приватним акціонерним товариством, оскільки не оприлюднювало повідомлення про те, що здійснювало публічну пропозицію цінних паперів у порядку, встановленому НКЦПФР, а акції товариства не допущені до торгів на фондовій біржі в частині включення до біржового реєстру, й саме тому не повинно було розкривати інформацію, в порядку та обсязі передбаченому для публічних.
Суд наголошує, що спірними постановами до позивача був застосований штраф саме за порушення вимог законодавства про цінні папери в частині розкриття регульованої інформації й обов'язок щодо її розкриття встановлений нормами статтей 39, 41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок».
Як було зазначено вище, відповідно до положень ч. 1 ст. 39 Закону № 3480-ІV регульована інформація розкривається у встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку порядку шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів або через особу, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку, крім випадку, встановленого частиною четвертою цієї статті.
Ч. 2 ст. 39 зазначеного Закону Учасники фондового ринку зобов'язані розкривати регульовану інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Також ч. 1 ст. 40 Закону № 3480-ІV передбачено, що регулярна інформація про емітента - річна та проміжна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Частиною 6 статті 40 Закону № 3480-ІV визначено, що строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та проміжної) і відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, яка вживає заходів щодо розкриття зазначеної інформації.
Частиною 8 статті 40 Закону № 3480-ІV визначено, що публічне акціонерне товариство (крім банків), щодо акцій якого не здійснено публічну пропозицію, зобов'язано розкривати інформацію відповідно до вимог цієї статті, крім вимог частини п'ятої цієї статті.
При цьому, частина п'ятої зазначеної статті регулює порядок складання проміжної інформації про емітента, тобто квартальної.
Пунктом 14 розділу 1 Положення № 2826 визначено, що емітенти цінних паперів зобов'язані складати Інформацію у повному обсязі відповідно до вимог цього Положення.
Ураховуючи зазначене, суд вважає, що річний звіт емітента товариство повинно розкривати по формі та в обсязі встановленій для публічних товариств, про що вірно зазначив відповідач у відзиві й з позицією якого суд погоджується.
Крім того, Закон № 3480-ІV та Положення № 2826 не містять положень, що «...до акціонерних товариств, які вважаються такими, що не здійснювали публічної пропозиції акцій, застосовуються вимоги Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» в частині регулювання діяльності приватних акціонерних товариств. Крім того, норми Закону про ЦП є спеціальними щодо розкриття на фондовому ринку інформації емітентами цінних паперів.
ПАТ «ДТЕК Добропільська ЦЗФ» (найменування на час виникнення спірних правовідносин) - емітент цінних паперів, щодо акцій якого не здійснено публічну пропозицію. За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 31.12.2018 товариство було і є на теперішній час публічним.
Тому, відповідно до пункту 5 глави 4 розділу II Положення № 2826 публічне акціонерне товариство (крім банків), щодо акцій якого не здійснено публічну пропозицію, зобов'язано розкривати регулярну річну інформацію відповідно до переліку, який визначено у пункті 1 глави 4 розділу III цього Положення.
Суд звертає увагу, що 01.03.2021 відбулася зміна типу позивача з публічного на приватне акціонерне товариство, відповідно було проведено державну реєстрацію змін до статуту товариства, проведено державну реєстрацію змін до відомостей про товариство, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: змінено найменування товариства на акціонерного товариства «ДТЕК ДОБРОПІЛЬСЬКА ЦЗФ».
Разом з тим, станом на 31.12.2018 товариство було публічним акціонерним товариством (за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань) та емітентом, щодо акцій якого не було здійснено публічну пропозицію.
Ураховуючи зазначене, суд вважає, що товариство повинно було розкривати інформацію емітента цінних паперів, як публічне акціонерне товариство.
Таким чином, товариство розкрило на фондовому ринку річну інформацію за 2018 рік шляхом розміщення на власному вебсайті 30.04.2019 не в повному обсязі та недостовірної інформації, подання до Комісії - 30.04.2019 за № 120453 не в повному обсязі та недостовірної інформації, проте не розмістило дану інформацію у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів. Товариство розкрило на фондовому ринку особливу інформацію Відомості про прийняття рішення про попереднє надання згоди на вчинення значних правочинів» від 23.04.2019 (протокол загальних зборів № 1/2019 від 23.04.2019) шляхом розміщення 23.04.2019 на власному вебсайті та шляхом подання до Комісії 24.04.2019 за № 116384 не в повному обсязі, чим допустило зазначені у спірних постановах порушення й відповідно уповноваженою особою Комісії 03.10.2019 у відношенні товариства були винесені постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 435-СХ-6-Е, № 436-СХ-6-Е, № 437-СХ-6-Е та розпорядження № 90-СХ-6-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери.
Відповідно до пункту 5 розділу XIV Правил № 1470 розпорядження про усунення порушень повинно містити, зокрема, термін усунення порушень законодавства про цінні папери та термін повідомлення уповноваженої особи про усунення порушень.
При винесенні розпорядження № 90-СХ-6-Е уповноважена особа Комісії розпорядилася: у термін до 30 квітня 2020 року (включно) усунути порушення законодавства про цінні папери, викладені у цьому розпорядженні, та письмово проінформувати Уповноважену особу Комісії про стан виконання цього розпорядження не пізніше 30 квітня 2020 року (включно) з наданням підтверджуючих документів.
З матеріалів справи вбачається, що розпорядження від 03.10.2019 № 90-СХ-6-Е на даний час є невиконаним, оскільки відсутні докази розкриття інформації, у період з 03.10.2019, тобто товариством не усунуті порушення законодавства про цінні папери, викладені у розпорядженні № 90-СХ-6-Е, що підтверджується роздруківками з сайтів розкриття інформації станом на 03.04.2025 та службовою запискою департаменту нагляду за станом корпоративного управління та корпоративними фінансами НКЦПФР № 26/02/394 від 02.04.2025, наданими відповідачем.
Також невиконання розпорядження № 90-СХ-6-Е підтверджується відсутністю інформування товариством Уповноваженої особи Комісії про виконання Розпорядження № 90-СХ-6-Е з наданням підтверджуючих документів. Про відсутність надходження до Комісії інформації від товариства про виконання розпорядження № 90-СХ-6-Е наведено у службовій записці управління документообігу НКЦПФР №20/95 від 31.03.2025 з додатком - витягом з журналу реєстрації вхідної кореспонденції НКЦПФР за вказаний період. Докази на противагу цьому в матеріалах справи відсутні.
Крім того, відсутні докази звернення позивача до Комісії з клопотаннями про подовження терміну виконання розпорядження № 90-СХ-6-Е чи його перегляду, що підтверджується службовою запискою управління документообігу НКЦПФР №20/95 від 31.03.2025 з додатком - витягом з журналу реєстрації вхідної кореспонденції НКЦПФР за спірний період. Також Комісією не подовжувався термін виконання розпорядження № 90-СХ-6-Е Комісією.
З огляду на наведене, доводи позивача суд відхиляє, як необґрунтовані та безпідставні.
При цьому, суд звертає увагу, що позивач не оскаржує спірні рішення з підстав процедури прийняття відповідачем постанов про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів та розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери. Тому суд не надає оцінку правомірності процедурі прийняття спірних рішень.
Суд зауважує, що в матеріалах справи відсутні докази, що Національною комісією під час формування та розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів щодо позивача та при винесенні спірних постанов про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів відповідно до наданих законом повноважень не було дотримано процедуру та строки розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши основні вагомі аргументи учасників справи, перевіривши їх наявними в матеріалах справи доказами, оцінивши їх у сукупності, на підставі чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що при накладенні на позивача санкції за правопорушення на ринку цінних паперів відповідач вірно встановив фактичні обставини правопорушення та дав їм правильну правову кваліфікацію. Постанови № 435-СХ-6-Е від 03.10.2019, № 436-СХ-6-Е від 03.10.2019, № 437-СХ-6-Е від 03.10.2019 та розпорядження № 90-СХ-6-Е від 03.10.2019 прийняті з дотриманням критеріїв правомірності, визначених в ч. 2 ст. 2 КАС України, та у відповідності до встановленої законом процедури. Доводи та аргументи позивача не спростовують правомірності оскарженої постанови та не дають суду підстав для її скасування. Отже позов задоволенню не підлягає.
Враховуючи результати судового розгляду справи, судові витрати відповідно до ст. 139 КАС України не розподіляються.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволені адміністративного позову відмовити повністю.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуюча суддя СуддіВіталіна ГАЙДАШ Альона КАЛІНОВСЬКА Валентина ЯНКІВСЬКА