про залишення позовної заяви без руху
01 грудня 2025 року Справа № 480/9078/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
До Сумського окружного адміністративного суду звернувсч ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, і просить суд:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо здійснення з 01.01.2025 понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 " Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" при виплаті пенсії позивача;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області здійснити нарахування та виплату пенсії позивача з 01.01.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" без обмеження пенсії максимальним розміром з урахуванням раніше проведених виплат.
Суд залишає позовну заяву без руху, оскільки її подано з порушенням вимог ст. 160-161 КАС України, враховуючи наступне.
Згідно з частиною другою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною другою статті 122 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як убачається з матеріалів справи, позивачем заявлено вимогу про зобов'язання відповідача нарахування та виплату пенсії позивача без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" без обмеження пенсії максимальним розміром з 01.01.2025.
У той же час, позивач звернувся до суду із даним позовом засобами поштового зв'язку 28.11.2025.
При вирішенні даного спору суд, в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України, враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав від 31.03.2021 у справі №240/12017/19, щодо застосування строку звернення до суду, передбаченого статтею 122 КАС України, у спорах цієї категорії:
1) для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання такою особою строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.
2) пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує щомісячно. Відтак, отримання пенсіонером листа від територіального органу Пенсійного фонду України у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого така особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли вона почала вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду у разі якщо така особа без зволікань та протягом розумного строку не вчиняла активних дій щодо отримання інформації про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку, тощо.
Таким чином, з урахуванням останніх висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 17.07.2024 по справі № 380/13537/21 адміністративне провадження № К/990/12303/24, від 08.05.2024 по справі № 400/11403/23 адміністративне провадження № К/990/4359/24, від 08 серпня 2024 року у справі №460/19702/23, які стосуються дослідження судом строків звернення до суду у спорах щодо не нарахування та невиплати пенсії у повному обсязі, яка є щомісячною виплатою, а також із врахуванням висновків щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав від 31.03.2021 у справі № 240/12017/19, позивачем пропущено строк звернення в частині заявлених позовних вимог.
Зокрема, із врахуванням дати звернення позивача до суду (28.11.2025), позивачем пропущено 6 місячний строк звернення до суду в частині позовних вимог про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити пенсії позивачу без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" без обмеження пенсії максимальним розміром з 01.01.2025 до 27.05.2025 включно.
При цьому заяви про поновлення строку звернення до суду та докази поважності причин його пропуску позивачем не подано.
Відповідно до частини першої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Враховуючи вищевикладене, позивачу необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом надання суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з даним позовом у частині позовних вимог про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити пенсії позивачу без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" без обмеження пенсії максимальним розміром з 01.01.2025 до 27.05.2025 включно, із зазначенням підстав пропуску строку звернення до суду, та надати докази поважності причин його пропуску.
Крім того, відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Згідно до ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту своїх прав, свобод чи інтересів, які мають бути сформульовані максимально чітко і зрозуміло.
Суд звертає увагу, що позивач у позовним вимогах, крім іншого, просить зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії позивача без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" без обмеження пенсії максимальним розміром.
В позові зазначає про існування протоколів про перерахунок пенсії, в т.ч. на виконання судових рішень, розмір пенсії та суму обмежень, звернення до відповідача та зміст відповіді ГУПФУ в Сумській області, що свідчить про те, що документи в наявності у позивача, але до позову не надано жодної копії таких документів.
Однак, суд зазначає, що позивачем до матеріалів адміністративного позову не надано жодних доказів перебування позивача на обліку у ГУ ПФУ в Сумській області, протоколів про перерахунок пенсії, доказів виплати відповідачем пенсії, у тому числі у розмірі 26229 грн, доказів нарахованої суми пенсії у розмірі 29569 грн, доказів перерахунку пенсії на виконання судових рішень, звернення позивача до ГУ ПФУ в Сумській області та відповіді на такі звернення, доказів застосування відповідачем під час нарахування ти виплати пенсії позивачу понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" та без обмеження позивачу пенсії максимальним розміром.
Так, позивачем до позовної заяви надано лише копію паспорта (1-3 та 14-15 стор.) та довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру.
Враховуючи викладене, позивачу необхідно надати докази в обґрунтування заявлених вимог, а саме:
- докази застосування Головним управлінням ПФУ в Сумській області при нарахування та виплати позивачу пенсії понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" та здійснення обмеження пенсії максимальним розміром;
- протокол про призначення позивачу пенсії;
- протоколи про перерахунок пенсії, у тому числі на виконання судових рішень;
- звернення позивача до ГУ ПФУ в Сумській області стосовно спірних правовідносин та відповідь ГУ ПФУ в Сумській області на таке звернення.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду Українии в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали.
У разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений строк, позовна заява буде повернута позивачу.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя С.М. Гелета