02 грудня 2025 року м. Рівне №460/7645/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Поліщук О.В., за участю секретаря судового засідання Яцюк К.Р.; представника позивача за первісним позовом відповідача за зустрічним позовом: Сірак Р.Б., представника відповідача за первісним позовом позивача за зустрічним позовом: Дмитрук І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за первісним позовом Головного управління ДПС у Рівненській області до Державної установи "Городищенська виправна колонія (№ 96)" про стягнення податкового боргу, та за зустрічним позовом Державної установи "Городищенська виправна колонія (№ 96)" до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
Головне управління ДПС у Рівненській області звернулось до суду з позовом до Державної установи «Городищенська виправна колонія (№ 96)» у якому (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог) просить суд:
стягнути з Державної установи "Городищенська виправна колонія (№ 96)" до бюджету податковий борг за платежем "податок на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" (код платежу 14010100) у сумі 137693,22 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог Головне управління ДПС у Рівненській області зазначає, що за Державною установою «Городищенська виправна колонія (№ 96)» обліковується заборгованість по податках і зборах в загальній сумі 137693,22 гривень. У зв'язку з несплатою протягом строків, встановлених пунктом 57.3 статті 57 ПК України, вказані зобов'язання набули статусу податкового боргу, з огляду на що просить суд задовольнити позов у повному обсязі.
Ухвалою суду від 02.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
16.05.2025 Державна установа "Городищенська виправна колонія (№ 96)" подала до суду зустрічний позов, у якому просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Рівненській області щодо стягнення сплачених Державною установою "Городищенська виправна колонія (№ 96)" грошових коштів у розмірі 30373,68 грн за період з лютого 2016 року по січень 2017 року включно в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість згідно з рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 18.07.2023 по справі № 460/52267/22;
визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Рівненській області щодо неправомірного нарахування та зарахування сплачених коштів Державної установи "Городищенська виправна колонія (№ 96)" в рахунок оплати пені на суму 15260,82 грн за період з лютого 2016 року по січень 2017 року включно;
визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Рівненській області щодо неправомірного нарахування штрафних санкцій за порушення правил сплати (перерахування) грошового зобов'язання відповідно статті 124 Податкового кодексу України згідно з податковим повідомленням-рішенням від 25.09.2024 № 14214/17-00-04-08-10 за період з лютого 2016 року по січень 2017 року включно на суму 2623,04 грн;
зобов'язати Головне управління ДПС у Рівненській області внести зміни до інтегрованої картки платника податків в ІТС Податковий блок у зв'язку із безпідставним стягненням сплачених Державною установою "Городищенська виправна колонія (№ 96)" грошових коштів в розмірі 45 634,50 грн в рахунок погашення податкового боргу та пені.
Ухвалою суду від 19.05.2025 зустрічний позов Державної установи "Городищенська виправна колонія (№ 96)" до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій прийнято до провадження. Вимоги за зустрічним позовом об'єднано в одне провадження з первісним позовом, ухвалено перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі на 19.06.2025.
Ухвалою суду від 19.06.2025 задоволено клопотання представника Головного управління ДПС у Рівненській області про відкладення підготовчого засідання. Підготовче засідання у справі призначено на 15.07.2025.
У підготовчому засіданні, ухвалою суду від 15.07.2025 заяву представника Головного управління ДПС у Рівненській області про зменшення розміру позовних вимог прийнято до розгляду та вирішено здійснювати розгляд адміністративної справи № 460/7645/25 з урахуванням такої заяви.
Ухвалою суду від 15.07.2025, постановленою судом без оформлення окремого документа, закрито підготовче засідання та призначено розгляд справи по суті на 05.08.2025.
Ухвалою суду від 05.08.2025 задоволено клопотання представника Державної установи "Городищенська виправна колонія (№ 96)" про відкладення розгляду справи. Розгляд справи відкладено на 21.08.2025.
Ухвалою суду від 21.08.2025 постановлено перейти до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали, повно та всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, надавши оцінку всім аргументам учасників справи, судом встановлено наступне.
За даними облікової картки платника податків станом на 30.04.2025 за відповідачем обліковується заборгованість з податку на додану вартість у сумі 137693,22 грн.
Дана заборгованість виникла у зв'язку із несплатою визначених контролюючим органом податкових зобов'язань за податковими повідомленнями-рішеннями:
№ 3806/17-00-04-03-22 від 26.02.2025 на суму 8004,26 грн;
№ 14214/17-00-04-08-10 від 25.09.2024 на суму 17852,73 грн, а також нарахованої згідно статті 129 ПКУ пені за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань в сумі 111836,23 грн.
У контексті обставин цієї справи зміст спірних правовідносин зводиться до несплати відповідачем в добровільному порядку протягом встановлених Податковим кодексом України строків узгодженої суми податкових зобов'язань, яка набула статусу податкового боргу.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Стаття 67 Конституції України передбачає обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VІ (далі - ПК України) передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 36.1 статті 36 ПК України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Грошове зобов'язання платника податків, відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України, - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
За приписами підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Податковим кодексом визначено (п.14.1.137 ст.14), що орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно п. 41.2 ст. 42 ПК України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу.
Відповідно до п. 19-1.1 ПК України, контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3цього Кодексу: 19-1.1.22. здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів. Також контролюючим органам надано право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини (п.20.1.34ст.20 ПК України).
Згідно з п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Пунктами 54.3.2 та 54.3 ст.54 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, зокрема, дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Згідно з п.57.3 ст.57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.6 пункту 54.3 статті54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до п. 58.3 ст. 58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Пунктами 42.1, 42.2, 42.5 ст. 42 ПК України передбачено, що податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу і відображатися в електронному кабінеті.
Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Якщо платник податків у порядку та у строки, визначені статтею 66 цього Кодексу, повідомив контролюючий орган про зміну податкової адреси, він на період з дня державної реєстрації зміни податкової адреси до дня внесення змін до облікових даних такого платника податків звільняється від виконання вимог документів, надісланих йому контролюючим органом за попередньою податковою адресою та в подальшому повернених як таких, що не знайшли адресата.
У разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
На вимогу платника податків, який отримав документ в електронній формі, контролюючий орган надає такому платнику податків відповідний документ у паперовій формі протягом трьох робочих днів з дня надходження відповідної вимоги (у паперовій або електронній формі) платника податків.
Судом встановлено, що до матеріалів справи Головним управлінням ДПС у Рівненській області долучено докази надіслання податкових повідомлень-рішень № 3806/17-00-04-03-22 від 26.02.2025 та № 14214/17-00-04-08-10 від 25.09.2024 за адресою місцезнаходження платника податків, що зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
За даними автоматизованої системи документообігу суду та Єдиного державного реєстру судових рішень відповідач податкові повідомлення-рішення № 3806/17-00-04-03-22 від 26.02.2025 та № 14214/17-00-04-08-10 від 25.09.2024, на підставі яких виникло грошове зобов'язання, в судовому порядку не оскаржував. Докази на підтвердження протилежного суду не надані.
Отже, грошові зобов'язання визначені у податкових повідомленнях-рішеннях № 3806/17-00-04-03-22 від 26.02.2025 та № 14214/17-00-04-08-10 від 25.09.2024 є узгодженими та набули статусу податкового боргу.
Щодо нарахування пені суд зазначає наступне.
Відповідно до п.п. 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 ПКУ пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених ПКУ або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Пунктом 129.1 ст. 129 ПКУ встановлено, що нарахування пені розпочинається, зокрема:
при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов'язання у встановлених ПКУ випадках, не пов'язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов'язання, визначеного за результатами перевірки, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов'язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із ПКУ (п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПКУ);
при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до ст. 50 ПКУ, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання (п.п. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 ПКУ);
при виявленні контролюючим органом за результатами перевірки, зокрема, несвоєчасної сплати, несплати (неперерахування) податковим агентом утриманих (нарахованих) податків до або під час виплати оподатковуваного доходу на користь нерезидента або іншого платника податків - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податковим агентом суми податкового зобов'язання, визначеного ПКУ (п.п. 129.1.4 п. 129.1 ст. 129 ПКУ);
З урахуванням п. 129.3 ст. 129 ПКУ нарахування пені (крім пені, передбаченої підпунктами 129.1.2, 129.1.4 п. 129.1 ст. 129 ПКУ) закінчується:
у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, на відповідний рахунок платника податків, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань (п.п. 129.3.1 п. 129.3 ст. 129 ПКУ);
у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків (п.п. 129.3.2 п. 129.3 ст. 129 ПКУ);
у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України) (п.п. 129.3.3 п. 129.3 ст. 129 ПКУ);
при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини) (п.п. 129.3.4 п. 129.3 ст. 129 ПКУ).
У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку (абзац одинадцятий п. 129.3 ст. 129 ПКУ).
Відповідно до абзацу першого п. 129.4 ст. 129 ПКУ на суми грошового зобов'язання, визначеного п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПКУ (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог ПКУ, якщо її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відс. річних облікової ставки Національного банку України (далі - НБУ), діючої на кожний такий день.
На суми грошового зобов'язання, визначеного п.п. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 ПКУ (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення його сплати, починаючи з 91 календарного дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відс. річних облікової ставки НБУ, діючої на кожний такий день (абзац третій п. 129.4 ст. 129 ПКУ).
На суми несвоєчасно сплачених та/або несплачених (неперерахованих) податковим агентом визначених податкових зобов'язань відповідно до п.п. 129.1.4 п. 129.1 ст. 129 ПКУ контролюючим органом нараховується пеня за кожний календарний день такої несплати (неперерахування), включаючи день погашення податкового зобов'язання, з розрахунку 120 відс. річних облікової ставки НБУ, діючої на кожний такий день (абзац четвертий п. 129.4 ст. 129 ПКУ).
Зазначений розмір пені застосовується щодо всіх платників та всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством (п. 129.5 ст. 129 ПКУ).
Отже, пеня нараховується у день фактичного погашення податкового боргу (частини податкового боргу) та розраховується із суми податкової заборгованості, включаючи суму штрафу, на яку теж нараховується пеня.
Пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України встановлено, що протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.
Відповідно до постанови КМУ від 27.06.2023 № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 р. на всій території України завершено дію карантину.
З метою забезпечення ведення оперативного обліку податків, зборів, платежів, єдиного внеску в інформаційно-комунікаційної системі ДПС відкриваються інтегровані картки платника (далі - ІКП) за кожним кодом класифікації доходів бюджету / технологічним кодом єдиного внеску щодо кожного платника, які мають сплачуватися таким платником на рахунки, відкриті в розрізі адміністративно-територіальних одиниць у відповідності до абз.1 п.1 глави 1 розділу ІІ Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 5 від 12.01.2021 (далі - Порядок № 5).
У відповідності до пункту 6 частини 2 розділу ІІІ Порядку № 5 у разі погашення податкового боргу засобами ІКС ДПС автоматично проводиться нарахування пені у порядку, визначеному статтею 129 глави 12 розділу II Кодексу. Сума пені та сума погашеної пені відображаються в ІКП відповідними первинними показниками оперативного обліку та обліковими операціями. При нарахуванні пені в ІКП додатково відображається період, за який її розраховано.
У разі погашення суми податкового боргу (його частини) шляхом подання платником податків декларацій (у тому числі уточнюючих) з від'ємним значенням суми податкових зобов'язань нарахування пені закінчується датою фактичного здійснення такого погашення, зафіксованою у відповідних документах.
У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.
Зі змісту інтегрованої картки платника податків та долученого до матеріалів справи розрахунку виникнення податкової заборгованості по нарахованих (донарахованих) сумах згідно карток особових рахунків за платежем 14010100 (податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) вбачається, що пеня в сумі 111836,23грн нарахована у звязку з несплатою у встановлені законодавством строки податкових зобов'язань визначених самостійно платником податків у податкових деклараціях з податку на додану вартість та нарахованих в звязку з несплатою у встановлені законодавством строки податкових зобов'язань визначених контролюючим органом згідно податкових повідомлень-рішень (форма ПС), в таких розмірах та за такі періоди: з 30.07.2017 р. по 25.12.2023 р. у сумі 522,06 грн, з 29.08.2017 р. по 25.12.2013 р. у сумі 1486,05 грн, з 29.09.2017 р. по 25.12.2023 р. у сумі 1929,93 грн, з 29.10.2017 р. по 25.12.2023 р. у сумі 3030,92 грн, з 29.11.2017 р. по 25.12.2023 р. у сумі 390,75 грн, з 29.11.2017 р. по 07.03.2024 р. у сумі 2503,94 грн, з 29.11.2017 р. по 21.03.2024 р. в сумі 600,46 грн, з 30.12.2017 р. по 21.03.2024 р. в сумі 1191,38 грн, з 29.01.2018 р. по 21.03.2024 р. в сумі 65,62 грн, з 01.03.2018 р. по 21.03.2024 р. в сумі 595,21 грн, з 01.03.2018 р. по 25.03.2024 р. в сумі 2352,54 грн, з 01.03.2018 р. по 27.03.2024 р. в сумі 764,30 грн, з 31.03.2018 р. по 27.03.2024 р. в сумі 2470,17 грн, з 01.05.2018 р. по 27.03.2024 р. в сумі 898,23 грн, з 01.06.2018 р. по 27.03.2024 р. в сумі 2429,04 грн, з 30.07.2018 р. по 27.03.2024 р. в сумі 3715,25 грн, з 30.07.2018 р. по 13.05.2024 р. в сумі 1405,23 грн, з 29.08.2018 р. по 13.05.2024 р. в сумі 2776,96 грн, 29.09.2018 р. по 13.05.2024 р. в сумі 2696,22 грн, 29.10.2018 р. по 13.05.2024 р. в сумі 1069,49 грн, 29.10.2018 р. по 13.05.2024 р. в сумі 3745,52 грн, 29.10.2018 р. по 15.05.2024 р. в сумі 2287,62 грн, 29.11.2018 р. по 15.05.2024 р. в сумі 2799,37 грн, 29.01.2019 р. по 15.05.2024 р. в сумі 372,27 грн, з 29.01.2019 р. по 21.05.2024 р. в сумі 830,87 грн, з 01.03.2019 р. по 21.05.2024 р. в сумі 1518,95 грн, з 07.12.2018 р. по 21.05.2024 р. в сумі 2344,43 грн, з 31.03.2019 р. по 21.05.2024 р. в сумі 62,22 грн, з 01.05.2019 р. по 21.05.2024 р. в сумі 387,22 грн, з 01.05.2019 р. по 06.06.2024 р. в сумі 588,98 грн, з 31.05.2019 р. по 06.06.2024 р. в сумі 562,54 грн, з 16.04.2019 р. по 06.06.2024 р. в сумі 61,65 грн, з 30.07.2019 р. по 06.06.2024 р. в сумі 724,72 грн, з 29.08.2019 р. по 06.06.2024 р. в сумі 872,78 грн, з 29.09.2019 р. по 06.06.2024 р. в сумі 902,73 грн, з 29.10.2019 р. по 06.06.2024 р. в сумі 514,63 грн, з 29.11.2019 р. по 06.06.2024 р. в сумі 516,17 грн, з 29.11.2019 р. по 22.08.2024 р. в сумі 1455,43 грн, з 30.12.2019 р. по 22.08.2024 р. в сумі 633,43 грн, з 29.01.2020 р. по 22.08.2024 р. в сумі 444,54 грн, з 29.02.2020 р. по 22.08.2024 р. в сумі 549,22 грн, з 30.03.2020 р. по 22.08.2024 р. в сумі 60,19 грн, з 30.03.2020 р. по 28.08.2024 р. в сумі 957,71 грн, з 30.03.2020 р. по 10.09.2024 р. в сумі 798,42 грн, з 30.04.2020 р. по 10.09.2024 р. в сумі 1089,28 грн., з 31.05.2020 р. по 10.09.2024 р. в сумі 888,60 грн, з 29.06.2020 р. по 10.09.2024 р. в сумі 468,04 грн, з 30.07.2020 р. по 10.09.2024 р. в сумі 678,86 грн, з 30.07.2020 р. по 02.10.2024 р. в сумі 1217,78 грн, з 31.08.2020 р. по 02.10.2024 р. в сумі 901,16 грн, з 29.09.2020 р. по 02.10.2024 р. в сумі 800,60 грн, з 29.10.2020 р. по 02.10.2024 р. в сумі 1159,95 грн, з 29.10.2020 р. по 23.10.2024 р. в сумі 17,81 грн, з 30.11.2020 р. по 23.10.2024 р. в сумі 524,78 грн, з 30.12.2020 р. по 23.10.2024 р. в сумі 1571,74 грн, з 30.12.2020 р. по 16.12.2024 р. в сумі 601,64 грн, з 29.01.2021 р. по 16.12.2024 р. в сумі 1393,24 грн, з 01.03.2021 р. по 16.12.2024 р. в сумі 1361,48 грн, з 31.03.2021 р. по 16.12.2024 р. в сумі 917,83 грн, з 11.01.2021 р. по 16.12.2024 р. в сумі 94,11 грн, з 03.05.2021 р. по 16.12.2024 р. в сумі 1397,39 грн, з 01.06.2021 р. по 16.12.2024 р. в сумі 948,51 грн, з 29.06.2021 р. по 16.12.2024 р. в сумі 489,02 грн, з 30.07.2021 р. по 16.12.2024 р. в сумі 1575,46 грн, з 30.06.2021 р. по 16.12.2024 р. в сумі 695,93 грн, з 29.09.2021 р. по 16.12.2024 р. в сумі 984,03 грн, з 29.10.2021 р. по 16.12.2024 р. в сумі 1534,87 грн, з 29.11.2021 р. по 16.12.2024 р. в сумі 811,20 грн, з 29.11.2021 р. по 29.01.2025 р. в сумі 235,29 грн, з 06.01.2022 р. по 29.01.2025 р. в сумі 1385,69 грн, з 31.01.2022 р. по 29.01.2025 р. в сумі 887,80 грн., з 11.11.2021 р. по 29.01.2025 р. в сумі 100,81 грн, з 01.03.2022 р. по 29.01.2025 р. в сумі 1890,25 грн, з 31.03.2022 р. по 29.01.2025 р. в сумі 1806,24 грн, з 02.05.2022 р. по 29.01.2025 р. в сумі 2674,76 грн, з 29.06.2022 р. по 29.01.2025 р. в сумі 810,21 грн, з 01.08.2022 р. по 29.01.2025 р. в сумі 1843,18 грн, з 01.08.2022 р. по 18.02.2025 р. в сумі 1563,24 грн, з 29.08.2022 р. по 18.02.2025 р. в сумі 1252,74 грн, з 13.09.2022 р. по 18.02.2025 р. в сумі 1244,07 грн, з 26.07.2022 р. по 18.02.2025 р. в сумі 104,05 грн, з 31.10.2022 р. по 18.02.2025 р. в сумі 1496,59 грн, з 29.11.2022 р. по 18.02.2025 р. в сумі 799,79 грн, з 30.01.2023 р. по 18.02.2025 р. в сумі 1862,28 грн, з 01.03.2023 р. по 18.02.2025 р. в сумі 855,14 грн, з 21.12.2022 р. по 18.02.2025 р. в сумі 1,53 грн, з 21.12.2022 р. по 18.02.2025 р. в сумі 26,46 грн, з 01.05.2023 р. по 18.02.2025 р. в сумі 1015,57 грн, з 01.05.2023 р. по 24.02.2025 р. в сумі 7722,60 грн, з 01.05.2023 р. по 12.03.2025 р. в сумі 2474,95 грн, з 29.06.2023 р. по 12.03.2025 р. в сумі 782,32 грн.
У відзиві на адміністративний позов Державна установа «Городищенська виправна колонія (96) зазначає, що Головним управлінням ДПС у Рівненській області нараховано пеню в період з 01.03.2020 по 30.06.2023 всупереч пункту 52-1 підрозділу 10 Розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ визначено, що протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.
З такими доводами суд не погоджується та з цього приводу зазначає, що пеня у період 01.03.2020 по 30.06.2023 не нараховувалася позивачу взагалі, оскільки як вбачається з розрахунку пені та інтегрованої картки платника податків нарахування пені проведено згідно ст. 129 ПК України з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби, (COVID-19).
Разом з тим, з 01.01.2021 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» № 466-ІХ від 16.01.2020 року, яким до ст. 129 ПК України включено пункт 129.9, згідно з п.п.129.9.1 якого пеня не нараховується, а нарахована пеня підлягає анулюванню в таких випадках: закінчення 1095 дня, що настає за днем, коли у контролюючого органу відповідно до цього Кодексу виникло право нарахувати пеню платнику податків.
Отже, з 01.01.2021 пеня не нараховується, а нарахована підлягає анулюванню, зокрема, у разі закінчення 1095 дня, що настає за днем, коли у контролюючого органу відповідно до цього Кодексу виникло право нарахувати пеню платнику податків.
Положення ПК України, у тому числі статті 129 Податкового кодексу України, не містять прямої вказівки на те, коли у контролюючого органу виникає право нарахувати пеню платнику податків. Такі норми визначають лише момент, коли розпочинається нарахування пені і закінчується.
Відтак, вислів «за днем, коли у контролюючого органу відповідно до цього Кодексу виникло право нарахувати пеню платнику податків», вжитий у підпункті 129.9.1 пункту 129.9 статті 129 ПК України, необхідно розуміти як початок строку, визначеного ПК України для нарахування пені.
При цьому, суд зауважує, що строки давності щодо нарахування та стягнення пені, встановлені п.п.129.9.1 п.129.9 ст.129 ПК України станом на час розгляду справи є чинними і дія вказаної норми ПК України не зупинялася і неконституційною не визнавалася.
Із детального розрахунку виникнення податкової заборгованості по нарахованих (донарахованих) сумах згідно карток особових рахунків за платежем 14010100 (податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), судом встановлено, що за межами 1095 днів, не враховуючи період з 01.03.2020 по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, коли пеня не нараховувалася, податковим органом безпідставно нараховано суму пені за наступні періоди: з 30.07.2017 р. по 25.12.2023 р. у сумі 522,06 грн, з 29.08.2017 р. по 25.12.2013 р. у сумі 1486,05 грн, з 29.09.2017 р. по 25.12.2023 р. у сумі 1929,93 грн, з 29.10.2017 р. по 25.12.2023 р. у сумі 3030,92 грн, з 29.11.2017 р. по 25.12.2023 р. у сумі 390,75 грн, з 29.11.2017 р. по 07.03.2024 р. у сумі 2503,94 грн, з 29.11.2017 р. по 21.03.2024 р. в сумі 600,46 грн, з 30.12.2017 р. по 21.03.2024 р. в сумі 1191,38 грн, з 29.01.2018 р. по 21.03.2024 р. в сумі 65,62 грн, з 01.03.2018 р. по 21.03.2024 р. в сумі 595,21 грн, з 01.03.2018 р. по 25.03.2024 р. в сумі 2352,54 грн, з 01.03.2018 р. по 27.03.2024 р. в сумі 764,30 грн, з 31.03.2018 р. по 27.03.2024 р. в сумі 2470,17 грн, з 01.05.2018 р. по 27.03.2024 р. в сумі 898,23 грн, з 01.06.2018 р. по 27.03.2024 р. в сумі 2429,04 грн, з 30.07.2018 р. по 27.03.2024 р. в сумі 3715,25 грн, з 30.07.2018 р. по 13.05.2024 р. в сумі 1405,23 грн, з 29.08.2018 р. по 13.05.2024 р. в сумі 2776,96 грн, 29.09.2018 р. по 13.05.2024 р. в сумі 2696,22 грн, 29.10.2018 р. по 13.05.2024 р. в сумі 1069,49 грн, 29.10.2018 р. по 13.05.2024 р. в сумі 3745,52 грн, 29.10.2018 р. по 15.05.2024 р. в сумі 2287,62 грн, 29.11.2018 р. по 15.05.2024 р. в сумі 2799,37 грн, 29.01.2019 р. по 15.05.2024 р. в сумі 372,27 грн, з 29.01.2019 р. по 21.05.2024 р. в сумі 830,87 грн, з 01.03.2019 р. по 21.05.2024 р. в сумі 1518,95 грн, з 07.12.2018 р. по 21.05.2024 р. в сумі 2344,43 грн, з 31.03.2019 р. по 21.05.2024 р. в сумі 62,22 грн, з 01.05.2019 р. по 21.05.2024 р. в сумі 387,22 грн, з 01.05.2019 р. по 06.06.2024 р. в сумі 588,98 грн, з 31.05.2019 р. по 06.06.2024 р. в сумі 562,54 грн, з 16.04.2019 р. по 06.06.2024 р. в сумі 61,65 грн, з 30.07.2019 р. по 06.06.2024 р. в сумі 724,72 грн, з 29.08.2019 р. по 06.06.2024 р. в сумі 872,78 грн, з 29.09.2019 р. по 06.06.2024 р. в сумі 902,73 грн, з 29.10.2019 р. по 06.06.2024 р. в сумі 514,63 грн, з 29.11.2019 р. по 06.06.2024 р. в сумі 516,17 грн, з 29.11.2019 р. по 22.08.2024 р. в сумі 1455,43 грн, з 30.12.2019 р. по 22.08.2024 р. в сумі 633,43 грн, з 29.01.2020 р. по 22.08.2024 р. в сумі 444,54 грн, з 29.02.2020 р. по 22.08.2024 р. в сумі 549,22 грн, з 30.03.2020 р. по 22.08.2024 р. в сумі 60,19 грн, з 30.03.2020 р. по 28.08.2024 р. в сумі 957,71 грн, з 30.03.2020 р. по 10.09.2024 р. в сумі 798,42 грн, з 30.04.2020 р. по 10.09.2024 р. в сумі 1089,28 грн, з 31.05.2020 р. по 10.09.2024 р. в сумі 888,60 грн, з 29.06.2020 р. по 10.09.2024 р. в сумі 468,04 грн, з 30.07.2020 р. по 10.09.2024 р. в сумі 678,86 грн, з 30.07.2020 р. по 02.10.2024 р. в сумі 1217,78 грн, з 31.08.2020 р. по 02.10.2024 р. в сумі 901,16 грн, з 29.09.2020 р. по 02.10.2024 р. в сумі 800,60 грн, з 29.10.2020 р. по 02.10.2024 р. в сумі 1159,95 грн, з 29.10.2020 р. по 23.10.2024 р. в сумі 17,81 грн, з 30.11.2020 р. по 23.10.2024 р. в сумі 524,78 грн, з 30.12.2020 р. по 23.10.2024 р. в сумі 1571,74 грн, з 30.12.2020 р. по 16.12.2024 р. в сумі 601,64 грн, з 29.01.2021 р. по 16.12.2024 р. в сумі 1393,24 грн, з 01.03.2021 р. по 16.12.2024 р. в сумі 1361,48 грн, з 31.03.2021 р. по 16.12.2024 р. в сумі 917,83 грн, з 11.01.2021 р. по 16.12.2024 р. в сумі 94,11 грн, з 03.05.2021 р. по 16.12.2024 р. в сумі 1397,39 грн, з 01.06.2021 р. по 16.12.2024 р. в сумі 948,51 грн, з 29.06.2021 р. по 16.12.2024 р. в сумі 489,02 грн, з 30.07.2021 р. по 16.12.2024 р. в сумі 1575,46 грн, з 30.06.2021 р. по 16.12.2024 р. в сумі 695,93 грн, з 29.09.2021 р. по 16.12.2024 р. в сумі 984,03 грн, з 29.10.2021 р. по 16.12.2024 р. в сумі 1534,87 грн, з 29.11.2021 р. по 16.12.2024 р. в сумі 811,20 грн, з 29.11.2021 р. по 29.01.2025 р. в сумі 235,29 грн, з 06.01.2022 р. по 29.01.2025 р. в сумі 1385,69 грн, з 31.01.2022 р. по 29.01.2025 р. в сумі 887,80 грн., з 11.11.2021 р. по 29.01.2025 р. в сумі 100,81 грн.
Зважаючи на викладене та з урахуванням норм п.п.129.9.1 п.129.9 ст.129 ПК України, пеня підлягає анулюванню у зв'язку із закінченням 1095 дня, що настає за днем, коли у контролюючого органу відповідно до цього Кодексу виникло право нарахувати таку пеню платнику податків, а, отже, підстави для стягнення пені за вказані періоди та на загальну суму 81608,26 грн, відсутні.
Стосовно пені з за платежем 14010100 (податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на загальну суму 30227,97 грн, що нарахована за періоди з 01.03.2022 р. по 29.01.2025 р. в сумі 1890,25 грн, з 31.03.2022 р. по 29.01.2025 р. в сумі 1806,24 грн, з 02.05.2022 р. по 29.01.2025 р. в сумі 2674,76 грн, з 29.06.2022 р. по 29.01.2025 р. в сумі 810,21 грн, з 01.08.2022 р. по 29.01.2025 р. в сумі 1843,18 грн, з 01.08.2022 р. по 18.02.2025 р. в сумі 1563,24 грн, з 29.08.2022 р. по 18.02.2025 р. в сумі 1252,74 грн, з 13.09.2022 р. по 18.02.2025 р. в сумі 1244,07 грн, з 26.07.2022 р. по 18.02.2025 р. в сумі 104,05 грн, з 31.10.2022 р. по 18.02.2025 р. в сумі 1496,59 грн, з 29.11.2022 р. по 18.02.2025 р. в сумі 799,79 грн, з 30.01.2023 р. по 18.02.2025 р. в сумі 1862,28 грн, з 01.03.2023 р. по 18.02.2025 р. в сумі 855,14 грн, з 21.12.2022 р. по 18.02.2025 р. в сумі 1,53 грн, з 21.12.2022 р. по 18.02.2025 р. в сумі 26,46 грн, з 01.05.2023 р. по 18.02.2025 р. в сумі 1015,57 грн, з 01.05.2023 р. по 24.02.2025 р. в сумі 7722,60 грн, з 01.05.2023 р. по 12.03.2025 р. в сумі 2474,95 грн, з 29.06.2023 р. по 12.03.2025 р. в сумі 782,32 грн, то суд зазначає, що така пеня нарахована в межах 1095 днів.
Враховуючи наведене суд дійшов висновку, що грошове зобов'язання зі сплати пені в сумі 30227,97 грн є узгодженим та набуло статусу податкового боргу.
Відповідно до пункту 59.1. статті 59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
За правилами пункту 59.3. цієї статті, податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу. При цьому, за правилами пункту 59.5. у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Наявними матеріалами справи підтверджено, що відповідачу за первісним позовом було виставлено податкову вимогу форми" Ю2" № 7/415 від 11.06.2002, на загальну суму податкового боргу за узгодженими грошовими зобов'язаннями 1609,16 грн, яку відповідач отримав 26.06.2002. Після надіслання цієї податкової вимоги податковий борг збільшився.
Згідно з пунктом 95.2 ст. 95 ПК України передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно з частиною першою статті 90 вказаного Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС у Рівненській області в частині стягнення з рахунків у банках обслуговуючих платника податків в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість коштів підлягають задоволенню частково на суму 48080,70 грн.
Щодо доводів Державної установи «Городищенська виправна колонія (96)» викладених у відзиві на позов та у зустрічному позові про неправомірність нарахування штрафних санкцій за порушення правил сплати (перерахування) грошового зобов'язання відповідно ст.124 ПКУ згідно ППР № 14214/17-00-04-08-10 від 25.09.2024 за період з лютого 2016 року по січень 2017 року включно на суму 2623,04 грн, а саме щодо нарахування штрафних санкцій поза межами 1095 днів, що настає за днем у податкового органу права на їх нарахування, суд зазначає таке.
У відповідності до пункту 124.1 статті 124 ПКУ у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі ПКУ чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі ПКУ чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених ПКУ, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Діяння, передбачені пунктами 124.1, 124.1 прим. 1 статті 124 ПКУ, вчинені умисно, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків від суми несплаченого (несвоєчасно сплаченого) грошового зобов'язання (пункт 124.2 статті 124 ПКУ).
Згідно з пунктом 113.1 статті 113 ПКУ граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування грошових зобов'язань, визначеним статтею 102 ПКУ.
Перебіг строку давності для застосування штрафних (фінансових) санкції (штрафів) зупиняється у випадках, визначених пунктом 102.3 статті 102 ПКУ (пункт 113.2 статті 113 ПКУ).
Пунктом 102.1 статті 102 ПКУ визначено, що контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 статті 102 ПКУ, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених ПКУ, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки відповідно до статей 39 і 39 прим. 2, застосування вимог пункту 141.4 статті 141 ПКУ), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 ПКУ, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Слід зауважити, що пунктом 52 прим. 2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ було передбачено на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупинення перебігу строків давності, передбачених статтею 102 ПКУ.
При цьому дію пункту 52 прим. 2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ було зупинено на період дії воєнного, надзвичайного стану згідно із Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану».
Водночас, пунктом 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ.
Так, відповідно до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, тимчасово, до 01 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім:
дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 та 39 прим. 2, пунктом 46.2 статті 46 ПКУ, сплати податків та зборів платниками податків;
строків проведення камеральних перевірок, оформлення їх результатів у порядку, визначеному статтею 86 ПКУ, подання скарги на податкове повідомлення-рішення за результатами камеральної перевірки, прийняття рішення за результатом її розгляду, нарахування пені;
строків проведення фактичних та документальних позапланових перевірок, оформлення їх результатів у порядку, визначеному статтею 86 ПКУ, подання скарги на податкове повідомлення-рішення, рішення про застосування фінансових санкцій за результатами документальної позапланової перевірки або фактичної перевірки та прийняття рішення за результатами їх розгляду, адміністративного арешту майна за результатами документальної позапланової перевірки або фактичної перевірки;
строків здійснення заходів з погашення податкового боргу платників податків - суб'єктів господарювання, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, передбачені статями 59 - 60, 87 - 101 ПКУ, та/або визначення грошових зобов'язань згідно із статтею 116 ПКУ;
строків подання та розгляду скарг на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, передбачених підпунктом 56.23.3 пункту 56.23 статті 56 ПКУ.
Отже, розмір штрафної (фінансової) санкції встановлений статтею 124 ПКУ у відсотках до погашеної суми податкового боргу, а тому сума штрафної санкції за порушення строку сплати узгоджених сум грошових зобов'язань, з урахуванням положень статті 124 ПКУ, розраховується за період з дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошових зобов'язань, і до дня фактичної сплати боргу. При цьому штрафна санкція нараховується на суму фактичної сплати в залежності від кількості днів затримки сплати узгодженої суми грошового зобов'язання.
Враховуючи те, що обов'язковою умовою для застосування до платника податку штрафної (фінансової) санкції на підставі статті 124 ПКУ є сплата грошового зобов'язання або факт погашення податкового боргу, то відлік строку давності для застосування штрафної (фінансової) санкції за порушення правил сплати (перерахування) узгодженої суми грошового зобов'язання починається з дня, наступного за днем фактичної сплати такого грошового зобов'язання.
При цьому строк давності для застосування штрафної (фінансової) санкції за порушення правил сплати (перерахування) узгодженої суми грошового зобов'язання подовжується на період його зупинення з 18.03.2020 до 31.07.2023 (включно), оскільки з 01.08.2023 відновлено перебіг строку давності.
Як вбачається з розрахунку штрафних (фінансових) санкцій за порушення правил сплати (перерахування) грошового зобов'язання відповідно до статті 124 ПК до податкового повідомлення-рішення № 14214/17-00-04-08-10 від 25.09.2024 сплата угоджених сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість, строк сплати яких настав починаючи з 31.03.2016 по 31.12.2019, відбулася в період з 06.10.2021 по 22.08.2024, а відтак з огляду на наведені норми законодавства податковим органом правомірно застосовано штрафні (фінансової) санкції за порушення правил сплати (перерахування) узгодженої суми грошового зобов'язання в межах строку давності.
Крім того, безпідставним є доводи позивача викладені у зустрічному позові щодо неправомірного нарахування та зарахування сплачених коштів Державною установою «Городищенська виправна колонія (№ 96)» згідно рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 18.07.2023 у справі № 460/52267/22 в рахунок сплати податкового боргу на загальну суму 30373,68 грн та пені на суму 15260,82 грн за період з лютого 2016 року по січень 2017 року, з огляду на наступне:
Відповідно до пп. 131.1-131.3 ст.131 Податкового кодексу України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.
Суми пені зараховуються до бюджетів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки.
Відповідно до п 87.9. ст. 87 ПКУ у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Згідно з пунктом 5 частини 2 розділу ІІІ Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 5 від 12.01.2021 під час погашення суми податкового боргу (його частини) кошти, які сплачує такий платник, у першу чергу зараховуються у рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, які сплачує такий платник, у наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу - у рахунок пені згідно з черговістю їх виникнення.
Якщо платник не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), територіальний орган ДПС самостійно здійснює розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом.
Відтак податковим органом правомірно спрямовані кошти на погашення податкового боргу в т.ч і пені згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Стосовно оцінки інших доводів учасників справи звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Проніна проти України" (пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З урахуванням досліджених судом фактичних даних в контексті вищенаведених норм, дії Головного управління ДПС у Рівненській області (відповідача за зустрічним позовом), як суб'єкта владних повноважень у спірних правовідносинах є такими, що відповідають встановленим у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, у зв'язку з чим у задоволенні зустрічних позовних вимог слід відмовити повністю.
Згідно вимог частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки судом під час розгляду даної справи свідки не залучались, судова експертиза не проводилася, то підстави для відшкодування судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Рівненській області до Державної установи «Городищенська виправна колонія (№ 96)» про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу, - задовольнити частково.
Стягнути з Державної установи «Городищенська виправна колонія (№ 96)», яке має податковий борг, кошти у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу 48080,70 грн по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код платежу 14010100) та перерахувати на рахунок UA698999980313030029000017001 отримувач: ГУК у Рівненській області/Рівнен. обл/14010100, Банк отримувача: Казначейство України, РНОКПП 38012494, код класифікації доходів бюджету 14010100.
У задоволенні решти позовних вимог Головного управління ДПС у Рівненській області відмовити.
У задоволенні зустрічного адміністративного позову Державної установи «Городищенська виправна колонія (№ 96)», - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - Головне управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, буд. 12,м. Рівне,Рівненська обл.,33023, ЄДРПОУ/РНОКПП 44070166)
Відповідач - Державна установа "Городищенська виправна колонія (№ 96)" (с. Городище,Рівненський р-н, Рівненська обл.,35341, ЄДРПОУ/РНОКПП 08564386)
Повний текст рішення складений 02 грудня 2025 року
Суддя Ольга ПОЛІЩУК