Рішення від 02.12.2025 по справі 460/20682/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2025 року м. Рівне №460/20682/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якому просить суд: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування періоду ОСОБА_1 роботи з 10.07.2006 р. по 01.05.2016 р. в виконавчому комітеті Острозької міської ради Рівненської області до стажу державної служби та щодо відмови ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до п.п. 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII, та скасувати рішення про відмову в перерахунку пенсії №172750001209 від 29.10.2025 р.; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період роботи з 10.07.2006 р. по 01.05.2016 р. в виконавчому комітеті Острозької міської ради Рівненської області та перевести ОСОБА_1 з 20 жовтня 2025 року на пенсію за віком відповідно до п.п. 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII, відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII, обчисливши розмір пенсії в розмірі 60 відсотків сум вказаних у довідці про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №55 виданій 20 жовтня 2025 року Острозькою міською радою Рівненської області, та довідці про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №56 виданій 20 жовтня 2025 року Острозькою міською радою Рівненської області. В обґрунтування позовних вимог стверджує, що перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". 20.10.2025 вона звернулася до відповідача з заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до п.п. 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII, відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII. За наслідками розгляду такої заяви та доданих до неї документів, позивачу відмовлено у переході на інший вид пенсії у зв'язку з відсутністю не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби. Позивач не погоджується з відмовою відповідача та зазначає, що наявність у неї необхідного стажу підтверджується документами, доданими до заяви від 20.10.2025. Просить суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 12.11.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні). Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали подати до суду належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .

Відповідач відзив на позовну заяву не подав.

Розглянувши позовну заяву, з'ясувавши обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив таке.

Обставини, встановлені судом.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV.

20.10.2025 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із заявою про перехід на пенсію відповідно до п.п. 10, 12 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення№ Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889, відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, разом з якою, для обрахунку розміру пенсії були надані: довідка про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) № 55 від 20 жовтня 2025 року, видана Острозькою міською радою Рівненської області, та довідка про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 56 від 20 жовтня 2025 року, видана Острозькою міською радою Рівненської області.

Вказана заява за принципом екстериторіальності була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

Рішенням № 172750001209 від 29.10.2025 відмовлено ОСОБА_1 в переході з пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу", оскільки станом на 01.05.2016 позивач має менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби. Вказане рішення обґрунтовано тим, що відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. № 889-VIII (далі - Закон № 889) право на пенсію мають: - державні службовці, які станом на 01.05.2016 обіймали посаду державної служби та мали не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців; - особи, які на 01.05.2016 мали не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців (п. 12 Прикінцевих положень Закону № 889) не залежно від факту роботи на державній службі станом на 01.05.2016 р. Вказано, що з 04.07.2001 набрав чинності Закон України "Про державну службу в органах місцевого самоврядування", згідно з яким керівні працівники і спеціалісти місцевих рад набули статусу посадових осіб органів місцевого самоврядування. Звернено увагу, що період роботи з 01.03.1995 по 07.07.2006 належить до категорій посад державних службовців та стаж державної служби складає 11 років 4 місяці 8 днів. Період роботи з 10.07.2006 по 01.05.2016 в органах місцевого самоврядування не зараховується до стажу роботи на посадах державної служби. Додатково повідомлено, що надані довідки від 20.10.2025 р. № 55 та № 56 не зараховані, оскільки видані за період роботи в органах місцевого самоврядування.

Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

1 травня 2016 року набрав чинності Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.

Відповідно до п. 10 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, - державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до п. 12 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, - для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV, встановлено пенсійний вік - 60 років.

Як слідує з матеріалів справи, станом на день подачі позивачем заяви про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" (20 жовтня 2025 року) вона досягла 60-річного віку.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі Закон №1788-ХІІ) встановлено, що основним документом, що підтверджує наявний трудовий стаж, є трудова книжка.

Зазначеній статті 62 Закону №1788-ХІІ кореспондуються положення пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637), за змістом якого основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно з п. 20 Порядку №637 у разі, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію за віком на пільгових умовах або вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу, приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

З аналізу наведених правових норм слідує, що документами, які підтверджують трудовий стаж, є трудова книжка із записом про характер виконуваної роботи та уточнююча довідка, яка видається у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників.

Такі висновки суду відповідають правовій позиції Верховного Суду у постанові від 22.11.2018 у справі №822/1241/15.

Таким чином, необхідність підтверджувати періоди роботи для визначення стажу роботи виникає у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Так, позивачем до заяви від 20.10.2025 на підтвердження наявності необхідного стажу додано трудову книжку серії НОМЕР_1 (дата заповнення - 10.10.1977).

Відповідно до запису № 17 від 01.03.1995 - з 01 березня 1995 року позивач була прийнята на посаду спеціаліста-економіста І категорії управління економіки районної ради згідно ст. 19 Закону України "Про державну службу".

Записи №№ 18, 19 від 01.04.1995 - позивачем було прийнято присягу державного службовця та відповідно до статті 26 Закону України "Про державну службу" їй було присвоєно 14 ранг.

Запис № 20 від 20.12.1995 - позивач була звільнена з посади в порядку переводу за згодою сторін.

Відповідно до запису № 21 від 21.12.1995 - позивач була призначена на посаду спеціаліста І категорії управління економіки райдержадміністрації.

Згідно запису № 22 від 01.05.1997 - позивачу було присвоєно 13 ранг державного службовця.

Відповідно до записів №№ 23, 24 від 04.01.1998 - позивач була звільнена з посади спеціаліста управління економіки по переводу за згодою на посаду головного спеціаліста управління економіки згідно штатного розпису.

Запис № 25 від 01.08.2005 - позивач була переведена за згодою на посаду головного спеціаліста відділу економічної політики райдержадміністрації.

Відповідно до запису № 26 від 07.07.2006 - позивач була звільнена у зв'язку з переведенням на роботу в Острозьку міську раду.

Як слідує з форми РС-право, номер ПС 172750001209, страховий стаж позивача за період з 01.03.1995 по 20.12.1995 становить 9 місяців 20 днів; за період з 21.12.1995 по 31.12.2003 - 8 років 11 днів; за період з 01.01.2004 по 07.07.2006 - 2 роки 7 місяців.

З врахуванням вказаного вище страховий стаж позивача за період роботи з 01 березня 1995 року по 07 липня 2006 року сукупно становить - 11 років 4 місяців 8 днів, який відповідачем безспірно зараховано до стажу державної служби позивача, про що зазначено у рішенні № 172750001209 від 29.10.2025, та формі РС-право.

Щодо спірного періоду роботи позивача з 01 липня 2006 року по 01 травня 2016 року на посадах в органах місцевого самоврядування суд зазначає наступне.

Відповідно до записів № 27, №28 від 10.07.2006 трудової книжки серії НОМЕР_1 - з 10 липня 2006 року позивач була прийнята на роботу в виконавчий комітет Острозької міської ради на посаду завідувача відділу економіки та ринку по переводу з Острозької райдержадміністрації, як така, що успішно пройшла конкурс; позивачем було прийнято присягу посадової особи місцевого самоврядування та присвоєно 10 ранг посадової особи місцевого самоврядування.

Запис № 29 від 01.01.2007 - назву посади перейменовано на "начальник відділу економіки".

Запис № 30 від 25.09.2007 - назву посади перейменовано на "начальник відділу економіки, торгівлі та побутового обслуговування населення".

Згідно запису № 31 від 01.09.2008 - позивачу було присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування.

Запис № 32 від 04.02.2021 - посаду "начальник відділу економіки, торгівлі та побутового обслуговування населення" на "начальник відділу економіки".

Записи №33, 34 від 10.07.2025 та від 02.09.2025 - продовжено термін перебування на службі в органах місцевого самоврядування до 01.09.2025 включно; продовжено термін перебування на службі в органах місцевого самоврядування до 30.09.2025 включно.

Відповідно до запису № 35 від 30.09.2025 - позивач звільнена із займаної посади начальника відділу економіки згідно п. 2 ст. 23 КЗпП України, ст. 18 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" у зв'язку із досягненням граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування.

Верховний Суд в постанові від 22 травня 2024 року в справі № 500/1404/23 наголосив, що до стажу державної служби може бути враховано лише стаж, набутий на посадах державної служби або прирівняних до них посад до 01.05.2016 та обрахований у відповідності до положень Порядку № 283. Водночас стаж, набутий після 01.05.2016 на посадах державної служби зараховується до страхового стажу і відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII слугує підставою для призначення пенсії та обрахунку її розміру у відповідності до Закону № 1058-IV.

Відповідно до п. 11 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.

Посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби було визначено "Порядком обчислення стажу державної служби", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 (далі - Порядок № 283), згідно з пунктом 2 якого до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07 червня 2001 року № 2493-III, а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Порядок № 283 втратив чинність у зв'язку із затвердженням Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 № 229 "Порядку обчислення стажу державної служби" (далі також - Порядок № 229), яким визначено механізм обчислення стажу державної служби.

Відповідно до пункту 3 зазначеного Порядку № 229 документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка, копія послужного списку, військовий квиток та інші документи, які відповідно до законодавства підтверджують стаж роботи (довідки, виписки з наказів, дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, тощо).

Відповідно до пункту 4 зазначеного Порядку № 229 стаж державної служби обчислюється відповідно до частини другої статті 46 Закону України від 10 грудня 2015 № 889-VIII "Про державну службу". До стажу державної служби зараховується, крім іншого, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 46 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 № 889-VIII до стажу державної служби зараховується, крім іншого, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Аналогічна позиція узгоджується з правовими позиціями Верховного Суду викладеними в постановах від 10.05.2018 у справі № 351/1792/17 та від 26.06.2018 у справі № 735/939/17.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07 червня 2001 року № 2493-III, посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету. Дія цього Закону не поширюється на технічних працівників та обслуговуючий персонал органів місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 3 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07 червня 2001 року № 2493-III, посадами в органах місцевого самоврядування є, зокрема, посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Як було встановлено судом, з 10 липня 2006 року позивач була прийнята на роботу в виконавчий комітет Острозької міської ради Рівненської області на посаду завідувача відділу економіки та ринку по переводу з Острозької райдержадміністрації, як така, що успішно пройшла конкурс, прийняла присягу посадової особи місцевого самоврядування та в подальшому їй неодноразово присвоювалися відповідні ранги посадової особи місцевого самоврядування. Станом на 01 травня 2016 року (набрання чинності Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII).

Як вже зазначалося вище по тексту рішення суду, відповідачем до стажу державної служби позивача зараховано 11 років 4 місяців 8 днів.

Поряд з цим, з урахуванням наведеного та аналізу норм законодавства, суд дійшов висновку, що період роботи позивача з 10.07.2006 по 01.05.2016 в виконавчому комітеті Острозької міської ради Рівненської області також підлягає зарахуванню до стажу державної служби.

Таким чином у позивача наявний стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби не менше 20 років.

Зважаючи на те, що підставою для прийняття спірного рішення відповідача від 29.10.2025 №172850001209 слугувала відсутність у позивача 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, що спростовується вищевикладеним, то суд дійшов висновку, що воно є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача при обчисленні розміру пенсії врахувати довідку про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) № 55 від 20 жовтня 2025 року, видану Острозькою міською радою Рівненської області, та довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 56 від 20 жовтня 2025 року, видану Острозькою міською радою Рівненської області, то суд зазначає наступне.

Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Відповідно до частини третьої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Пунктом 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622, визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць; матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, здійснюється з урахуванням положень пунктів 4-1 і 4-2 цього Порядку.

Отже, здійснюючи переведення з одного виду пенсії на інший органи Пенсійного фонду України повинні враховувати документи про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та додаткові документи, що є у пенсійній справі.

Разом з заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до п.п. 10, 12 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889, відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, для обрахунку розміру пенсії позивачем було надано довідку про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) № 55 від 20 жовтня 2025 року, видану Острозькою міською радою Рівненської області; довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 56 від 20 жовтня 2025 року, видану Острозькою міською радою Рівненської області.

Зі змісту рішення про відмову в перерахунку пенсії № 172750001209 від 29.10.2025 встановлено, що відповідачем не взято зазначені довідки до уваги в зв'язку з тим, що вони видані за період роботи позивачки в органах місцевого самоврядування.

Разом з тим, суд зазначає, що при переведенні позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" слід враховувати довідку про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) № 55 від 20 жовтня 2025 року, видану Острозькою міською радою Рівненської області; довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 56 від 20 жовтня 2025 року, видану Острозькою міською радою Рівненської області, оскільки згадані довідки є джерелом інформації про доходи позивача, що впливають на правильність обчислення пенсії.

Зважаючи на те, що відмова відповідача у переведенні позивача на інший вид пенсії оформлена рішенням, то суд зазначає, що ефективним способом захисту порушеного права позивача буде визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову в перерахунку пенсії №172750001209 від 29.10.2025; визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування періоду ОСОБА_1 роботи з 10.07.2006 по 01.05.2016 в виконавчому комітеті Острозької міської ради Рівненської області до стажу державної служби; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перевести ОСОБА_1 з 20 жовтня 2025 року на пенсію за віком відповідно до п.п. 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII, відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII, обчисливши розмір пенсії в розмірі 60 відсотків сум вказаних у довідці про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №55 від 20 жовтня 2025 року, виданій Острозькою міською радою Рівненської області, та довідці про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №56 від 20 жовтня 2025 року, виданій Острозькою міською радою Рівненської області, зарахувавши до стажу державної служби період роботи з 10.07.2006 по 01.05.2016 в виконавчому комітеті Острозької міської ради Рівненської області.

Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини першої статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень в ході розгляду справи не довів правомірність своєї поведінки в спірних правовідносинах.

Натомість, доводи та аргументи позивача, якими він обґрунтовував позовні вимоги, знайшли підтвердження за наслідками розгляду справи по суті, а тому позовну заяву належить задовольнити повністю.

За правилами частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на вказане, сума судового збору в розмірі 1211,20грн, підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії №172750001209 від 29.10.2025.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування періоду ОСОБА_1 роботи з 10.07.2006 по 01.05.2016 в виконавчому комітеті Острозької міської ради Рівненської області до стажу державної служби.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перевести ОСОБА_1 з 20 жовтня 2025 року на пенсію за віком відповідно до п.п. 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII, відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII, обчисливши розмір пенсії в розмірі 60 відсотків сум вказаних у довідці про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №55 від 20 жовтня 2025 року, виданій Острозькою міською радою Рівненської області, та довідці про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №56 від 20 жовтня 2025 року, виданій Острозькою міською радою Рівненської області, зарахувавши до стажу державної служби період роботи з 10.07.2006 по 01.05.2016 в виконавчому комітеті Острозької міської ради Рівненської області.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судовий збір у сумі 1211,20грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень, 20 коп).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 02 грудня 2025 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, Дніпропетровська обл., 49094, ЄДРПОУ/РНОКПП 21910427)

Суддя Т.О. Комшелюк