Ухвала від 02.12.2025 по справі 420/15695/25

Справа № 420/15695/25

УХВАЛА

02 грудня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабенка Д.А., розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.08.2025 у справі №420/15695/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.08.2025 у справі №420/15695/25 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області при обрахунку з 10.04.2025 ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІІ на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-2748 від 13.11.2023, починаючи з 10.04.2025, з урахуванням раніше виплачених сум.

14.10.2025 Одеським окружним адміністративним судом у справі №420/15695/25 видано виконавчі листи.

Ухвалою суду від 21.10.2025 заяву представника позивача в порядку ст. 382 КАС України про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення - задоволено. Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.08.2025 у справі №420/15695/25. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.08.2025 у справі №420/15695/25 протягом 30 днів з моменту отримання копії цієї ухвали.

20.11.2025 від Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надійшов звіт про виконання рішення суду у вказаній справі.

У вказаному звіті представник ГУ ПФУ в Херсонській області зазначив про наступне.

Представник ГУ ПФУ в Херсонській області зазначає, що з 2020 року всі операції щодо пенсійного забезпечення громадян, в тому числі і здійснення перерахунків призначених пенсій на виконання рішень суду здійснюється ВИКЛЮЧНО засобами програмного забезпечення у відповідній системі Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (ІКІС ПФУ). Здійснення таких операцій в “ручному режимі» є неможливим.

07.10.2025 Пенсійним фондом України введено в роботу доопрацьоване програмне забезпечення, що дає можливість здійснити відповідний перерахунок пенсії Позивачки на виконання рішення суду. Отже, з метою виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.08.2025 по справі №420/15695/25, що набрало законної сили 30.09.2025, Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 10.04.2025 в межах покладених зобов'язань. Розмір пенсії після проведеного перерахунку на виконання рішення суду у справі 420/15695/25, становить 6528, 68 грн. Відповідно до Розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії, сума доплати за період з 10.04.2025 по 31.10.2025 включно склала 11781,82 грн, та з 01.11.2025 по 30.11.2025 сума доплати складає 1758,48 грн. Таким чином, загальна сума доплати за період з 10.04.2025 по 30.11.2025 складає 13540,30 грн, що обліковується в Реєстрі судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою за №821-10653.

Отже, виходячи з аналізу вищевказаних норм бюджетного законодавства, Пенсійний фонд України є одержувачем бюджетних коштів, а не їх розпорядником.

З 01.04.2021 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1279 “Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги», якою передбачене централізоване перерахування коштів на фінансування пенсійних виплат.

Отже, з набранням чинності постанови №1279 з 01.04.2021 змінився порядок розподілу та фінансування пенсій, дана функція на сьогодні належить Пенсійному фонду України (а не Головному управлінню).

Відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 №21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за №897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 №35 - 1) (зі змінами), кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду України в обсягах, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.2025 №1152 “Деякі питання бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік» затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік.

Згідно із п. 5 Розділу VII Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 №21-2 (зі змінами), Пенсійним фондом України 22.09.2025 затверджено План доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області на 2025 рік (зі змінами).

Планом доходів і видатків Головного управління на 2025 рік видатки за рахунок коштів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування: на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду, передбачені у сумі 2,3 млн грн; на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень - у сумі 2,8 млн грн; за рахунок коштів Державного бюджету України: на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду, передбачені в сумі 3,8 млн грн; на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень - в сумі 3,0 млн грн.

Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень. Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 (далі - Порядок).

Пунктом 4 Порядку визначено, що видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/ виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.

Відповідно до п.п. 5,6 Порядку, виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік. Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.

В той же час, пунктом 7 Порядку регламентовано, що для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.

Отже, Порядок виплати пенсій, призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджений Постановою №821 кардинально відрізняється від порядку виконання судових рішень, який діяв до набрання чинності цієї постанови та передбачав виплату усієї суми боргу разово в порядку черговості набрання рішення суду, при наявності виділених на цю мету бюджетних коштів.

Враховуючи зазначене, виплата заборгованості здійснюватиметься відповідно до Порядку затвердженого Постановою №821 у сумі пропорційно виділеної бюджетними асигнуваннями на цю мету.

Відповідна заборгованість нарахована за рішенням суду по справі №420/15695/25, складає:

1. відкладену заборгованість за минулі періоди у сумі 9964, 72 грн: за період з 10.04.2025 по 29.09.2025 (дату набрання законної сили);

2. поточну заборгованість: у сумі 1817, 10 грн з 30.09.2025 (з дати набрання законної сили рішення суду) по 31.10.2025 (по місяць виконання рішення суду), з 01.11.2025 по 30.11.2025 у сумі 1758, 48 грн, що виплачуватиметься відповідно до Порядку, затвердженого Постановою №821.

Підстави тимчасової не виплати заборгованості з пенсійних виплат на виконання рішення суду, у зв'язку з набранням чинності Постанови №821 та тривалого введення в дію оновленого програмного забезпечення, є поважними та такими, що не залежать від волі та дій Відповідача.

Головне управління не може визначити орієнтовні строки виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.08.2025 у справі №420/15695/25 в частині виплати суми заборгованості, оскільки виплата напряму залежить від виділених бюджетних асигнувань та враховуючи принцип “пропорційності» виплати коштів - кількості проведених перерахунків на виконання судових рішень.

Відповідач зазначає, що проблема невиконання рішень судів у соціальних (пенсійних) спорах у зв'язку з прийняттям Постанови №821 має загальнодержавний характер.

З огляду на вище вказане представник ГУ ПФУ в Херсонській області просив прийняти звіт про виконання судового рішення.

21.11.2025 до суду від представника позивача надійшли заперечення щодо прийняття звіту ГУ ПФУ в Херсонській області, які обґрунтовані наступним.

Рішення суду у справі №420/15695/25 набрало законної сили 30.09.2025.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/15695/25 від 21.10.2025 заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду - задоволено та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.08.2025 у справі №420/15695/25 протягом 30 днів з моменту отримання копії ухвали.

20.11.2025 до суду надійшов звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду №420/15695/25 від 29.08.2025.

Опрацюванням звіту та доданих документів встановлено, що суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Як вказує представник позивача, у звіті вказано: «Отже, з метою виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.08.2025 по справі №420/15695/25, що набрало законної сили 30.09.2025, Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 10.04.2025 в межах покладених зобов'язань. Розмір пенсії після проведеного перерахунку на виконання рішення суду у справі 420/15695/25, становить 6528, 68 грн. Відповідно до Розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії, сума доплати за період з 10.04.2025 по 31.10.2025 включно склала 11781,82 грн, та з 01.11.2025 по 30.11.2025 сума доплати складає 1758,48 грн. Таким чином, загальна сума доплати за період з 10.04.2025 по 30.11.2025 складає 13540,30 грн, що обліковується в Реєстрі судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою за №821- 10653 (витяг додається)».

Однак, представник позивача зазначає, що вказані додатки, зокрема протокол перерахунку пенсії жодним чином не підтверджує виплату позивачу пенсії, зокрема відсутнє платіжне доручення про виплату позивачу пенсії у розмірі 6528, 68 грн. У даному конкретному випадку самого протоколу перерахунку пенсії є недостатньо. При цьому позивач стверджує, що вона жодного разу з моменту набрання рішенням законної сили таку пенсію не отримувала. Натомість, у листопаді 2025 року отримала пенсію у старому розмірі, а саме 4770, 20 грн., а не 6528, 68 грн. як стверджує відповідач.

Також, відсутня будь-яка інформація з приводу погашення заборгованості у сумі 11781,82 грн., яка виникла у відповідача перед позивачем в період за попередній період або ж частини такої заборгованості.

Таким чином, вищенаведене не свідчить про виконання ГУ ПФУ в Херсонській області рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/15695/25 від 29.08.2025 навіть в частині перерахунку та виплати поточної пенсії.

З огляду на вказане, представник позивача просить:

1. відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/15695/25 від 29.08.2025;

2. накласти на Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково встановити новий строк подання звіту.

Разом з тим, 28.11.2025 до суду від представника відповідача надійшла відповідь на заперечення, яка обгрунтована наступним.

Відповідач зазначає, що Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821.

Також необхідно зазначити, що відповідно до абзацу 2 пункту 2 Порядку, перераховані пенсії за рішенням суду - сума пенсії або щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), визначена як різниця між розміром призначеної/перерахованої на виконання судового рішення суми виплати та визначеним органом Пенсійного фонду України розміром, з урахуванням положень нормативно-правових актів.

Отже, Порядок виплати пенсій, призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджений Постановою №821 кардинально відрізняється від порядку виконання судових рішень, який діяв до набрання чинності цієї постанови та передбачав виплату усієї суми боргу разово в порядку черговості набрання рішення суду, при наявності виділених на цю мету бюджетних коштів.

Враховуючи зазначене, виплата заборгованості здійснюється відповідно до Порядку затвердженого Постановою №821 у сумі пропорційно виділеної бюджетними асигнуваннями на цю мету.

З метою виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.08.2025 по справі №420/15695/25, що набрало законної сили 30.09.2025, Головним управлінням у жовтні 2025 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 10.04.2025 в межах покладених зобов'язань.

Розмір пенсії з 01.11.2025 складає 6528, 68 грн.

Відповідно до Розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії, сума доплати за період з 10.04.2025 по 31.10.2025 включно склала 11781,82 грн, та з 01.11.2025 по 30.11.2025 сума доплати склала 1758,48 грн.

За рішенням суду по справі №420/15695/25 загальна сума заборгованості за період з 10.04.2025 по 30.11.2025 нарахована у сумі всього 13540,30 грн, яка складалась із сум:

відкладеної заборгованості за минулі періоди у сумі 9964, 72 грн: за період з 10.04.2025 по 29.09.2025 (дату набрання законної сили) ( джерело фінансування - кошти Пенсійного фонду України);

поточної заборгованість: у сумі 1817, 10 грн з 30.09.2025 ( з дати набрання законної сили рішення суду) по 31.10.2025 ( по місяць виконання рішення суду) ( джерело фінансування - кошти Пенсійного фонду України), з 01.11.2025 по 30.11.2025 у сумі 1758, 48 грн (джерело фінансування - кошти Пенсійного фонду України), що виплачена відповідно до Порядку, затвердженого Постановою №821.

Головне управління надає до суду додаткову відомість від 26.11.2025, якою нараховано та виплачено відкладену заборгованість у сумі 9964, 72 грн за період з 10.04.2025 по 29.09.2025 (джерело фінансування - кошти Пенсійного фонду України), а також нараховано та виплачено поточну заборгованість (перерахована пенсія за рішенням суду (абз. 2 п. 2 Порядку) у сумі 3575,58 грн ( 1817,10 грн за період з 30.09.2025 по 31.10.2025 та 1758, 48 грн за період з 01.11.2025 по 30.11.2025).

Загальна сума нарахованої та виплаченої заборгованості складає 13540, 30 грн.

При цьому, рішення суду від 29.08.2025 у справі №420/15695/25 та відповідна заборгованість в розмірі 13540,30 грн, обліковується в реєстрі судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою відповідно до положень Постанови №821.

Таким чином, рішення суду №420/15695/25 виконано Головним управлінням в межах покладених зобов'язань в повному обсязі.

З огляду на вказане, представник відповідача просить суд:

прийняти звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.08.2025 по справі №420/15695/25;

у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту звільнити від сплати штрафу керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області та встановити Головному управлінню додатковий (новий) 3 (трьох) місячний строк для його повторного подання.

Розглянувши звіт пенсійного органу, суд зазначає про наступне.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до приписів частини другої статті 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Згідно зі ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

У частинах першій, другій, третій, четвертій, п'ятій, одинадцятій статті 382-3 КАС України закріплено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення (ч.3 ст. 382-3).

Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.

Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними (абз.2 ч.5 ст.382-3 КАС України).

Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Вирішуючи питання щодо наявності підстав для накладення на керівника ГУ ПФУ в Херсонській області штрафу за невиконання рішення суду по цій справі, суд зазначає про наступне.

З аналізу ст.382-3 КАС вбачається, що у разі відмови у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення, додатково до встановлення нового строку для подання звіту, суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф.

При цьому, відповідно до абзацу першого частини п'ятої статті 382-3 КАС України суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Відповідно до абзацу другого частини п'ятої статті 382-3 КАС України якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Відтак, КАС України передбачає, що у разі вжиття суб'єктом владних повноважень усіх можливих заходів для виконання рішення суду, яке стосується пенсійних виплат, штраф на керівника суб'єкта владних повноважень може не накладатися.

В свою чергу, як вбачається з матеріалів, доданих до звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.08.2025 року по цій справі, поданого 20.11.2025, ГУ ПФУ в Херсонській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 10.04.2025 в межах покладених зобов'язань.

Відповідно до наданих перерахунків пенсії, розмір пенсії після проведеного перерахунку на виконання рішення суду у справі 420/15695/25, становить 6528,68 грн.

При цьому, відповідно до Розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії, сума доплати за період з 10.04.2025 по 31.10.2025 включно склала 11781,82 грн, та з 01.11.2025 по 30.11.2025 сума доплати складає 1758,48 грн. Таким чином, загальна сума доплати за період з 10.04.2025 по 30.11.2025 складає 13540,30 грн, що обліковується в Реєстрі судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою за №821-10653.

Суд зазначає, що порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821.

Відповідно до пункту 4 Порядку, видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.

Згідно з пунктами 5, 6, виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік. Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.

Відповідно до пункту 7, 8, для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку. Невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку.

З огляду на вище викладене та виходячи з того, що Головним управлінням здійснюються заходи щодо виділення коштів з Державного бюджету, суддя доходить висновку, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Разом з тим, суд наголошує, що в умовах воєнного стану більша частина державних коштів спрямовуються на посилення обороноздатності країни, що в свою чергу мінімізує фінансування державних установ за рахунок бюджету, в тому числі і на виконання рішення судів щодо виплати заборгованості з пенсії за минулий період.

Накладення штрафу на керівника ГУ ПФУ в Херсонській області в порядку ст.382 КАС України жодним чином не прискорить виділення бюджетних коштів Пенсійному фонду України, які в свою чергу могли би бути спрямовані на виплату заборгованості з пенсії за минулий період, зокрема позивачу.

Аналогічна позиція викладена в постанові П'ятого апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2025 у справі №420/12563/20.

З огляду на вищевказане, суд доходить висновку щодо відсутності підстав для прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.08.2025 у справі №420/15695/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку щодо відсутності підстав для застосування до відповідача наслідків, встановлених ч.2 ст.382 КАС України в частині накладення на керівника ГУ ПФУ в Херсонській області штрафу за невиконання рішення суду.

Керуючись ст. 248, 256, 382-2, 382-3 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області у прийнятті звіту, поданого 20.11.2025 про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.08.2025 у справі №420/15695/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області новий строк подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.08.2025 у справі №420/15695/25.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у 90 денний строк з дати прийняття цієї ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.08.2025 у справі №420/15695/25.

Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст.256 КАС України.

Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.293, 295, 382-2 КАС України.

Суддя Дмитро БАБЕНКО