Справа № 420/30618/25
02 грудня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Собчук Є.В.,
за участю:
представника позивача - Жмуцького М.В.,
представника відповідача - Довгонос В.Ю.,
розглянувши в режимі відеоконференції у судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася з позовною заявою до Головного управління ДПС в Одеській області (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення № 24436/15-32-24-06-20 від 20.05.2025 р. про нарахування штрафних санкцій у розмірі 1020 грн., № 24437/15-32-24-06-20 від 20.05.2025 р. про нарахування штрафних санкцій у розмірі 8000 грн., № 24438/15-32-24-06-20 від 20.05.2025 р. про нарахування штрафних санкцій у розмірі 340 грн., № 24439/15-32-24-06-20 від 20.05.2025 р. про нарахування податкових зобов'язань та штрафних санкцій на загальну суму 835110,71 грн., № 24441/15-32-24-06-20 від 20.05.2025 р. про нарахування військового збору на загальну суму 69592,56 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає про порушення відповідачем процедури проведення перевірки, оскільки жодних документів щодо проведення перевірки не отримувала. Усі документи, пов'язані з призначенням та проведенням перевірки контролюючий орган направляв на адресу: АДРЕСА_1 , тоді як позивач з 30.09.2021 р. фактично проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 . Отже, відповідачем грубо порушені вимоги п.79.2 ст.79 ПК України, так як позивач до початку проведення перевірки не була повідомлена про дату і місце її проведення. Крім того, жодних доказів отримання позивачем доходу відповідачем не надано. Інформація, отримана від компетентного органу Великої Британії згідно з Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії не є належним доказом, оскільки не надавався для ознайомлення позивачу, відсутні документи, що підтверджують автентичність цієї інформації, немає даних про порядок здійснення розрахунків, відсутня інформація про фактичних отримувачів коштів, не зазначено джерело отримання такої інформації британською стороною. Лист ДПС України не є первинним документом в розумінні норм ПК України, а є засобом листування між ДПС України та головними управліннями ДПС. Акт документальної позапланової перевірки не містить посилань на документи та фінансово-господарську діяльність позивача, отримані нею доходи і видатки, чи іншу інформацію, що може слугувати підставою для обчислення податків, зборів, платежів. Відповідачем не вживались заходи щодо встановлення факту отримання позивачем доходів інших, ніж наведені в п.179.2 ст.179 ПК України., у тому числі від британського суб'єкта господарювання "Fenix International Ltd" за створення контенту на платформі OnlyFans.
Ухвалою від 11.09.2025 р. позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк на усунення недоліків позовної заяви.
У встановлений строк позивач усунула недоліки позовної заяви і ухвалою від 15.09.2025 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання на 17.10.2025 р. на 10:00 год.
03.10.2025 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що позивач отримала дохід протягом 2022 року від британського суб'єкта господарювання "Fenix International Ltd" за створення контенту на платформі OnlyFans на загальну суму 3711603,19 грн., у зв'язку з чим повинна була подати до річну декларацію про майновий стан і доходи за 2022 рік, задекларувати дохід, нарахувати та сплатити податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 % та військовий збір за ставкою 1,5 % від бази оподаткування. Однак, позивач декларацію не подала, доходи не задекларувала, внаслідок чого контролюючим органом застосовано штрафні санкції та здійснено нарахування податку на доходи фізичних осіб у розмірі 668088,57 грн. та військовий збір у розмірі 55674,05 грн. Копія наказу від 18.02.2025 р. № 1794-п та повідомлення від 18.02.2025 р. № 293/15-32-24-06-14 були направлені позивачу рекомендованим листом на податкову адресу відповідно до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, відповідно до якого місце проживання зазначено: АДРЕСА_1 . Відповідно до вимог ст.42 ПК України та з урахуванням практики Верховного Суду, висловленої у постановах від 23.09.2021 р. у справі № 640/8096/19, від 29.04.2025 р. у справі № 420/35624/23, наказ та повідомлення вважаються належним чином врученими платнику податків, а тому контролюючим органом не допущено порушення процедури проведення перевірки. Джерелом відомостей про не задекларовані доходи є податкова інформація, отримана в рамках міжнародного обміну від компетентних органів Великої Британії, використання якої прямо передбачено п.72.1.4 п.72.1 ст.72 ПК України. Ця інформація має належний статус докази, так як отримана на підставі міжнародного запиту від компетентного органу іноземної держави і містить конкретні дані про платника, період і суму доходу. Позивач не надала жодних доказів, які б спростовували висновки акту перевірки. Таким чином, оскаржувані позивачем податкові повідомлення-рішення є правомірними і підстави для їх скасування відсутні.
06.10.2025 р. від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначає про безпідставність викладених у ній обставин, оскільки вони ґрунтуються на неправильному тлумаченні норм законодавства, ігноруванні грубих процедурних порушень та відсутності належної доказової бази для підтвердження правомірності оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
14.10.2025 р. від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких наполягає на правомірності призначення перевірки, дотримання контролюючим органом процедури її проведення та законності донарахування позивачу грошових зобов'язань і застосування штрафних санкцій за спірними податковими повідомленнями-рішеннями.
Протокольною ухвалою від 17.10.2025 р. за клопотанням представника відповідача відкладено підготовче засідання на 29.10.2025 р. на 12:00 год.
Ухвалою від 29.10.2025 р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 24.11.2025 р. на 10.:00 год.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити з вказаних у позовній заяві та відповіді на відзив підстав.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення позовних вимог з підстав, зазначених у відзиві та запереченнях на відповідь на відзив.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що листом Державної податкової служби України від 02.10.2024 р. № 27331/7/99-00-24-04-03-07 (вх. Головного управління ДПС в Одеській області від 02.10.2024 р. № 4218/8) надіслано інформацію, надану компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, відповідно до якої громадянка ОСОБА_1 отримала дохід від британського суб'єкта господарювання "Fenix International Ltd" за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2022 року у сумі 101497 доларів США.
11.04.2024 р. Головним управлінням ДПС в Одеській області рекомендованим листом на адресу: АДРЕСА_1 , надіслано запит від 04.10.2024 р. № 138/КПР/15-32-24-06-06 ОСОБА_1 про надання пояснень та копій первинних документів щодо походження грошових коштів та інформацію щодо їх оподаткування, який повернуто до контролюючого органу відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".
17.02.2025 р. Головним управлінням ДПС в Одеській області сформовано запит № 2285/КПР/15-32-24-06-06 про надання ОСОБА_1 пояснень та копій первинних документів щодо походження грошових коштів та інформацію щодо їх оподаткування.
18.02.2025 р. на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2, п.75.1 ст.75, пп.78.1.1 п.78.1 ст.78, ст.79, п.82.2 ст.82 ПК України заступником начальника Головного управління ДПС в Одеській області прийнято наказ № 1794-п "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 " з 24 березня 2025 року тривалістю 10 робочих днів за період діяльності з 01.01.2022 р. по 31.12.2022 р. з метою здійснення контролю своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих платником податків.
Також заступником начальника Головного управління ДПС в Одеській області сформовано повідомлення від 18.02.2025 р. № 293/15-32-24-06-14, в якому зазначено про проведення з 24 березня 2025 року за адресою: АДРЕСА_3 документальної позапланової перевірки фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 (рнкопп НОМЕР_1 ) за період діяльності з 01.01.2022 р. по 31.12.2022 р. з метою здійснення контролю своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходу, отриманого платником податків.
Запит від 17.02.2025 р., наказ від 18.02.2025 р. № 1794-п та повідомлення від 18.02.2025 р. № 293/15-32-24-06-14 направлено ОСОБА_1 18.02.2025 р. рекомендованим листом на адресу: АДРЕСА_1 , який повернуто до контролюючого органу відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".
У період з 24.03.2025 р. по 04.04.2025 р. посадовою особою контролюючого органу проведено документальну позапланову невиїзну перевірку фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_1 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих платником податків за період з 01.01.2022 р. по 31.12.2022 р., за результатами якої складено акт від 11.04.2025 р. № 16626/15-32-24-06-15/ НОМЕР_1 .
У висновку акті перевірки зазначено, що встановлено порушення:
1. п.49.1, пп. 49.18.4 п.49.18 ст.49, пл.162.1.1 п.162.1 ст.162, пп.163.1.3 п.163.1 ст.163, пп.164.2.20 п.164.2 ст.164, п.179.1 ст.179 ПК України, фізичною особою - платником податків ОСОБА_1 не подано до контролюючого органу податкову декларацію про майновий стан та доходи за 2022 рік та не задекларовано суму отриманого доходу у сумі 3711603,19 грн., як інші доходи, отримані з джерел за межами України;
2. пп.162.1.1 п.162.1 ст.162, пп.163.1.3 п.163.1 ст.163, п.164.1, пп.164.2.20 п.164.2 ст.164, п.167.1 ст.167, пп.170.11.1 п.170.11 ст.170, п.179.7 ст.179 ПК України, в наслідок чого не нараховано та не сплачено до бюджету за 2022 рік податок на доходи з фізичних осіб у сумі 668088,57 грн.;
3. пп.162.1.1 п.162.1 ст.162, пп.163.1.3 п.163.1 ст.163, пп.164.1.3 п.164.1, пп.164.2.20 п.164.2 ст.164, пп.170.11.1 п.170.11 ст.170, п.179.7 ст.179, пп.1.1, пп.1.2, пп.1.3 п.16' підрозділу 10 розд. ХХ ПК України, внаслідок чого не нараховано та не сплачено до бюджету за 2022 рік військовий збір у сумі 55674,05 грн.;
4. п.44.1, п.44.3 ст.44, п.85.2 ст.85 ПК України в частині зберігання та надання контролюючому органу первинних документів;
5. пп.73.3.3 п.73.3 ст.73 ПК України, фізичною особою - платником податків ОСОБА_1 встановлено ненадання до податкових органів відповіді на письмовий запит про надання інформації.
Вказаний акт перевірки направлено позивачу 11.04.2025 р. на адресу: АДРЕСА_1 рекомендованим листом, який повернувся до контролюючого органу з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".
На підставі акта перевірки Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкові повідомлення-рішення:
- від 20.05.2025 р. № 24436/15-32-24-06-20 про нарахування позивачу штрафних санкцій у розмірі 1020 грн.;
- від 20.05.2025 р. № 24437/15-32-24-06-20 про нарахування позивачу штрафних санкцій у розмірі 8000 грн.;
- від 20.05.2025 р. № 24438/15-32-24-06-20 про нарахування позивачу штрафних санкцій у розмірі 340 грн.;
- від 20.05.2025 р. № 24439/15-32-24-06-20 про нарахування позивачу грошових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, на загальну суму 835110,71 грн., з яких за основним платежем - 668088,57 грн., за штрафними санкціями - 167022,14 грн.;
- від 20.05.2025 р. № 24441/15-32-24-06-20 про нарахування позивачу військового збору на загальну суму 69592,56 грн., з яких за основним платежем - 55674,05 грн., за штрафними санкціями - 13918,51 грн.
Вважаючи вказані податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернулася до суду з позовною заявою про їх скасування.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
За приписами пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.
Згідно пп.78.1.2 п.78.1 ст.78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.
Пунктом 79.1 статті 79 ПК України передбачено, що документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Відповідно до п.79.2 ст.79 ПК України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
У разі надіслання (вручення) відповідно до статті 42 цього Кодексу платнику податків (його представнику) копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення позапланової невиїзної перевірки, шляхом надсилання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення документальна позапланова невиїзна перевірка (крім перевірки, визначеної статтею 200 цього Кодексу) розпочинається не раніше 30 календарного дня з дати надсилання такого повідомлення та копії наказу.
Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова (п.79.3 ст.79 ПК України).
Положення п.42.2 ст.42 ПК України встановлено, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Згідно з приписами п.42.5 ст.42 ПК України у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Отже, документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу оформленого наказом, та за умови або надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому особисто чи його уповноваженому представнику копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова, проте брати участь у проведенні такої перевірки є правом платника податків, а відтак з наказом про перевірку та письмовим повідомленням про дату початку та місце проведення такої перевірки платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до початку її проведення.
Податковим законодавством передбачено два окремих випадки, коли документи вважаються належним чином врученими платнику податків (без використання електронного кабінету): надіслані за адресою платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові. Водночас, у разі надіслання документів поштою, крім отримання платником цієї кореспонденції на пошті, вони також вважаються врученими у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Верховний Суд у питанні застосування положень п.79.2 ст.79 ПК України у взаємозв'язку з п.42.2 ст.42 ПК України дотримується усталеної позиції, що з наказом про невиїзну перевірку, відомостями про дату її початку та місце проведення платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до її початку. Невиконання вказаних вимог призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності її правових наслідків. Оскільки невиїзна перевірка проводиться не за місцезнаходженням платника податків, завчасне (до початку перевірки) повідомлення його про час та місце проведення перевірки є гарантією його права на об'єктивну, повну та всебічну перевірку дотримання ним податкової дисципліни, включаючи можливість надання платником податків наявних у нього документів для підтвердження показників податкового обліку. Платник податків вважається також ознайомленим із наміром про проведення перевірки у разі неможливості вручення йому відповідних документів після проставлення поштовим органом відповідної відмітки.
Також, у постанові від 08.09.2021 р. у справі № 816/228/17 колегія суддів Великої Палати Верховного Суду дійшла таких висновків: аналізованими нормами Податкового кодексу України (зокрема, пункт 42.2 статті 42, пункт 78.4, пункт 79.2 статті 79) з дотриманням балансу публічних і приватних інтересів установлено умови та порядок прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок, зокрема документальних позапланових невиїзних. Лише їх дотримання може бути належною підставою наказу про проведення перевірки. З наказом про перевірку, відомостями про дату її початку та місце проведення платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до її початку.
Отже, істотною обставиною при вирішенні питання своєчасного повідомлення платника податків про проведення відносно нього перевірки є встановлення факту скерування контролюючим органом до початку перевірки наказу про проведення перевірки та повідомлення про дату початку та місце проведення.
З матеріалів справи слідує, що наказ від 18.02.2025 р. № 1794-п "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 " та повідомлення від 18.02.2025 р. № 293/15-32-24-06-14 відповідач надіслав 18.02.2025 р. на податкову адресу позивача - АДРЕСА_1 , рекомендованим листом, який повернувся 04.03.2025 р. з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".
Оскільки поштове відправлення, яким позивачу направлялися наказ та повідомлення, повернулося до контролюючого органу з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою", то відповідач розпочав перевірку 24.03.2025 р., тобто з дотриманням вимог п.79.2 ст.79 ПК України (не раніше 30 календарного дня з дати надсилання такого повідомлення та копії наказу).
Суд не бере до уваги твердження позивача про те, що вона не проживала за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки саме за цією адресою ОСОБА_1 була взята на облік у контролюючому органі, а відповідно до п.45.1 ст.45 ПК України податковою адресою платника податків фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік у контролюючому органі.
При цьому, Податковий кодекс України покладає на платника податків обов'язок самостійно визначити свою податкову адресу та вчасно повідомляти про її зміну.
Верховний Суд у постанові від 28.07.2025 р. у справі № 260/4801/25 вказав на те, що обов'язок забезпечити отримання кореспонденції за податковою адресою покладається на самого платника, а невиконання такого обов'язку не може створювати негативних наслідків для контролюючого органу.
Також у постанові Верховного Суду від 07.08.2025 р. у справі № 420/37047/23 зазначено, що добросовісний платник податків зобов'язаний забезпечити отримання ним кореспонденції за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі. У разі невиконання цього обов'язку платник не вправі посилатись на неотримання ним документів як на обставину, що звільняє його від настання негативних наслідків.
У цій же справі Верховний Суд дійшов висновку, що повернення поштового відправлення з відміткою "за закінченням терміну зберігання" саме по собі не свідчить про порушення контролюючим органом вимог щодо належного повідомлення платника, якщо документи були надіслані за останньою відомою податковою адресою, яка не була оновлена самим платником.
Подібна позиція викладена Верховним Судом у постанові від 29.04.2025 р. у справі № 420/35624/23.
Відтак, Головне управління ДПС в Одеській, розпочавши 24.03.2025 р. проведення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача пересвідчилося у дотриманні однієї з обов'язкових умов для початку проведення такої перевірки, визначеної п.79.2 ст.79 ПК України, якою є належне повідомлення платника податків, якщо документи були надіслані за останньою відомою податковою адресою, яка не була оновлена самим платником податків.
Щодо тверджень позивача про те, що інформація ДПС України не є первинним документом в розумінні норм ПК України, а є засобом листування між Державною податковою службою України та відповідачем, суд зазначає наступне.
Відповідно до пп.72.1.4 п.72.1 ст.72 ПК України до податкової інформації відноситься інформація від органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів.
Приписами пп.53-1.4 п.53-1 підрозділу 10 "Перехідні положення" ПК України встановлено, що не вважається податковою інформацією, яка може бути використана контролюючим органом для визначення суми податкових зобов'язань платника податків, отримана контролюючим органом від іноземних компетентних органів відповідно до Багатосторонньої угоди CRS, та яка стосується фінансового рахунку або рахунків громадянина України, відкритих у фінансових установах іноземних юрисдикцій, якщо сукупний залишок або вартість усіх фінансових рахунків, власником яких є одна особа - громадянин України, не перевищує еквівалент 250 тисяч доларів США станом на 31 грудня календарного року, який припадає на період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2024 №64/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-IX".
20.03.2023 р. Верховна Рада України прийняла Закон України № 2970-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо імплементації міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки" (далі - Закон), який набрав чинності 28.04.2023 р.
З 01.07.2023 р. Закон вимагає від підзвітних фінансових установ України застосовувати заходи належної перевірки до фінансових рахунків для встановлення того, чи є рахунки підзвітними. Якщо рахунок є підзвітним, фінансова установа зобов'язана включити відомості про рахунок до звіту про підзвітні рахунки, та подати цей звіт до Державної Податкової служби України.
Таким чином, нові вимоги щодо перевірки фінансових рахунків та подання за ними звітності до ДПС застосовуються до чотирьох категорій організацій, визначених розділом VII Загального стандарту звітності CRS: депозитарна установа (банки, кредитні спілки, та ін.); кастодіальна установа (депозитарні установи, що здійснюють депозитарну діяльність, номінальні утримувачі); інвестиційна компанія (інвестиційні форми, інститути спільного інвестування, компанії з управління активами та ін.); визначена страхова компанія (страховики, недержавні пенсійні фонди).
У відповідності до пп.83.1.2 п.83.1 ст.83 ПК України матеріали, які є підставами для висновків під час проведення перевірок є податкова інформація.
Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності також використовується інша інформація, оприлюднена відповідно до законодавства та/або добровільно чи за запитом надана контролюючому органу в установленому законом порядку, а також інформація, наведена у скарзі покупця (споживача) щодо порушення платником податків встановленого порядку проведення розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (пп.72.1.6 п.72.1 ст.72 ПК України).
Також, норми ст.72 ПК України визначають право контролюючого органу на отримання та використання у своїй діяльності інформації від банків та інших фінансових установ.
Державною податковою службою України у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на дохід і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993 р. (далі - Конвенція) та Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах зі змінами, внесеними Протоколом про внесення змін і доповнень до Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах від 27.05.2010 р., яка ратифікована Верховною Радою України із застереженням Законами України від 17.12.2008 р. № 677- VI та від 11.01.2013 р. № 21-VII та є чинною з 01.07.2009 р. ( зі змінами - з 01.09.20213 р.) від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, щодо отримання доходів фізичними особами - резидентами України від британського суб'єкта господарювання "Fenix International Ltd" за створення контенту на платформі OnlyFans.
Відповідно до ст.9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Порядок обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних країн, затверджений наказом Мінфіна від 16.04.2022 р. № 118 ( далі - Порядок № 118).
Порядок № 118 спрямований на забезпечення ефективного обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних держав за спеціальними запитами про надання податкової інформації.
Згідно пп.51 п.4 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою КМУ від 06.03.2019 р. № 227, Державна податкова служба України відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює взаємодію та обмін інформацією з компетентними органами іноземної юрисдикції згідно із законодавством, міжнародними договорами України.
На сьогодні між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії здійснюється обмін податковою інформацією відповідно до положень таких міжнародних договорів.
Відповідно до пункту 11 Умов обслуговування, які оприлюднені на сайті, користувачі (далі - Творці), які налаштували свій обліковий запис OnlyFans для публікації вмісту для перегляду шанувальниками, відповідають за свої податкові справи та гарантують, що повідомили та будуть повідомляти в майбутньому про всі платежі, які вони отримують у зв'язку із використанням OnlvFans. відповідному податковому органу у їх юрисдикції, як цього вимагає закон. Творці самостійно несуть відповідальність за своєчасне подання податкових декларацій та сплату будь-яких податків з їх доходів на OnlyFans.
Британський суб'єкт господарювання "Fenix International Ltd" надає свою платформу OnlyFans для монетизації контенту, який надається особисто українським Творцям, за можливість монетизації свого контенту комісія OnlyFans становить 20% від суми доходу.
Для отримання доходу на платформі OnlyFans створюється акаунт, система пропонує пройти верифікацію.
Щоб пройти верифікацію, вибирають країну і вказують рік особи, неповнолітні не допускаються до верифікації та роботи з майданчиком. Для верифікації використовують будь-який офіційний документ: закордонний паспорт, ID картка, водійські права тощо. Після чого проводиться порівняння фото онлайн та фото з документа. Після завершення процедури верифікації Творець приєднується до OnlyFans. Потім у розділі Банківська операція в налаштуваннях акаунта додаються реквізити банківського рахунку для отримання доходу. З платформи гроші автоматично надходять до платіжної системи, а звідти перераховуються на банківську картку.
При реєстрації у будь-якій платіжні системі необхідно підготувати банківську картку та встановити з'єднання з інтернет-банкінгом, забезпечивши необхідний баланс для верифікації. Першим кроком є введення основних даних - імені, прізвища, країни, валюти рахунку та електронної адреси. Важливо вибрати валюту рахунку та пароль. Для забезпечення безпеки необхідно ввести номер мобільного телефону та отримати перевірчий код. Це ефективно захищає офіційні дані та унеможливлює несанкціонований доступ. При введенні особистих даних до платіжної системи Творці вказують адресу, місто, поштовий індекс та дату народженні, забезпечуючи відповідність з інформацією у паспорті. Реєстрація в платіжній системі завершується створенням пін - коду для максимального захисту рахунку. Цей фінальний захід забезпечує конфіденційність фінансових операцій та гарантує безпеку користування платіжною системою.
Згідно з пунктом 1 статті 27 Конвенції компетентні органи Договірних Держав обмінюються інформацією, яка є очікувано значимою для виконання положень цієї Конвенції або адміністрування чи виконання національних законів , що стосуються податків будь-якого виду та визначення, які стягуються від імені Договірних Держав або їхніх адміністративно-територіальних одиниць, або місцевих органів влади тієї мірою, якою оподаткування, згідно з такими законами, не суперечить цій Конвенції.
Відповідно до пункту 2 статті 27 Конвенції будь-яка інформація, одержана Договірною Державою відповідно до пункту 1, вважається конфіденційною так само, як і інформація, що одержана відповідно до національного законодавства цієї Держави, вона може розкриватися тільки особам або органом влади (у тому числі судам і адміністративним органам), які займаються нарахуванням або збором, примусовим стягненням податків, зазначених у пункті 1, або судовим розслідуванням, або розглядом апеляцій стосовно таких податків, або наглядом за вищенаведеним. Такі особи або органи використовують інформацію тільки з цією метою. Вони можуть розкривати інформацію під час відкритого судового засідання або в тексті судових рішень.
Судом встановлено, що Головним управлінням ДПС в Одеській області було отримано лист Державної податкової служби України від 02.10.2024 р. № 27331/7/99-00-24-04-03-07, у якому зазначено про надіслання інформації, наданої компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на дохід і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993, стосовно одержання доходів фізичними особами - резидентами України від британського суб'єкта господарювання "Fenix International Ltd" за створення контенту на платформі OnlyFans за 2020-2022 роки, у додатку до якого у переліку фізичних осіб зазначена ОСОБА_1 , яка отримала дохід за створення контенту на платформі в сумі 101497 доларів США.
Зі змісту офіційного перекладу вказано листа вбачається, що ОСОБА_1 , протягом 2022 року отримала від британського суб'єкта господарювання "Fenix International Ltd" грошові кошти в розмірі 101497 доларів США
Враховуючи вищевикладене та наявну інформацію, що міститься у листі контролюючого органу, суд вважає, що інформація отримана на підставі міжнародного запиту від компетентного органу іноземної держави і яка містить конкретні дані про платника підпадає під ознаки податкової інформації.
Висновки про отриманий дохід ґрунтуються на офіційному документі - письмовій відповіді податкового органу Великої Британії щодо виплат ОСОБА_1 , доходів від "Fenix International Ltd" (OnlyFans). Вказаний документ містить персональні дані позивача, суму нарахованого їй доходу та підтверджує факт її участі в платформі OnlyFans як отримувача виплат. Отже, використання міжнародної податкової інформації було законним і виправданим, а отримані відомості достовірними.
Таким чином, інформація, отримана на підставі міжнародного запиту від компетентного органу іноземної держави і яка містить конкретні дані про платника (персональні дані позивача, суму нарахованого їй доходу), підпадає під ознаки податкової інформації.
Відтак, твердження позивача, що висновки про отриманий дохід не підтверджуються належними доказами, спростовуються матеріалами справи, а саме письмової відповіддю податкового органу Великої Британії щодо виплат доходів від "Fenix International Ltd" (OnlyFans), яка підтверджує факт участі ОСОБА_1 в платформі OnlyFans як отримувача виплат.
Стосовно суті виявлених контролюючим органом порушень податкового законодавства суд зазначає наступне.
Відповідно до п.44.1 ст.44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Пунктом 44.3 статті 44 ПК України передбачено, що платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів та інформації, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством строків, але не менше, зокрема, 1095 днів - для інших документів, на які не поширюються вимоги підпунктів 44.3.1 та 44.3.2 цього пункту.
Згідно п.85.2 ст.85 ПК України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Відповідно до п.73.3 ст.73 ПК України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про надання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Запит вважається належним чином врученим, якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу (пп.73.3.2 п.73.3 ст.73 ПК України).
За приписами пп.73.3.3 п.73.3 ст.73 ПК України платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані надавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження (крім проведення зустрічної звірки) протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом), у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи, Головним управлінням ДПС в Одеській області позивачу було направлено запити від 04.10.2024 р. № 13818/КПР/15-32-24-06-06, від 17.02.2025 р. № 2285/КПР/15-32-24-06-06 про надання пояснень та копій документів щодо отримання доходу у 2022 році від британського суб'єкта господарювання "Fenix International Ltd" за створенню контенту на платформі OnlyFans, на податкову адресу ОСОБА_1 рекомендованими листами, які повернулися до контролюючого органу "адресат відсутній за вказаною адресою", у зв'язку з чим в силу п.42.5 ст.42, пп.73.3.2 п.73.3 ст.73 ПК України вказані запити вважаються належним чином врученими.
Позивачем відповіді на запити та документи до перевірки не надано, про що складено акт про ненадання документів від 04.04.2025 р. № 2810/15-32-24-06-16.
Згідно п.121.1 ст.121 ПК України незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.
Відповідно до абз.3 п.121.2 ст.121 ПК України неподання або подання не в повному обсязі платником податків документів чи іншої інформації на запит контролюючого органу в інших випадках, передбачених статтею 73 Кодексу, тягне за собою накладення штрафу в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний такий факт.
Згідно Закону Україну "Про Державний бюджет України на 2025 рік" розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2025 року становить 8000 грн.
Оскільки позивачем не надано на запит контролюючого органу та під час перевірки жодних документів, то Головним управлінням ДПС в Одеській області правомірно застосовано до ОСОБА_1 , штрафні санкції у розмірі 1020 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 20.05.2025 р. № 24436/15-32-24-06-20, та у розмірі 8000 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 20.05.2025 р. № 24437/15-32-24-06-20.
Досліджуючи підстави та мотиви прийняття відповідачем податкових повідомлень-рішень від 20.05.2025 р. № 24439/15-32-24-06-20, № 24441/15-32-24-06-20, якими позивачу збільшено грошові зобов'язання з податку на доходи з фізичних осіб та військового збору відповідно, а також від 20.05.2025 р. № 24438/15-32-24-06-20, яким до позивача застосовано штрафні санкції за неподання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік, суд зазначає наступне.
Відповідно до пр.14.1.55 п.14.1 ст.14 ПК України дохід, отриманий з джерел за межами України, - будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України, включаючи проценти, дивіденди, роялті та будь-які інші види пасивних доходів, спадщину, подарунки, виграші, призи, доходи від виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими та трудовими договорами, від надання резидентам в оренду (користування) майна, розташованого за межами України, включаючи рухомий склад транспорту, приписаного до розташованих за межами України портів, доходи від продажу майна, розташованого за межами України, дохід від відчуження інвестиційних активів, у тому числі корпоративних прав, цінних паперів тощо; інші доходи від будь-яких видів діяльності за межами митної території України або територій, непідконтрольних контролюючим органам.
Платником податку на доходи з фізичних осіб є фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи (п.162.1.1 п.162.1 ст.162 ПК України).
Згідно п.163.1 ст.163 ПК України об'єктом оподаткування резидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду (п.164.1 ст.164 ПК України).
За змістом пп.164.1.1, 164.1.2 п.164.1 ст.164 ПК України загальний оподатковуваний дохід складається з доходів, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), доходів, які оподатковуються у складі загального річного оподатковуваного доходу, та доходів, які оподатковуються за іншими правилами, визначеними цим Кодексом. Загальний місячний оподатковуваний дохід складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.
Водночас, при визначенні бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним як у грошовій, так і негрошовій формах (п.164.3 ст.164 ПК України).
Так, п.164.2 ст.164 ПК України встановлено перелік доходів, котрі включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, до такого, серед іншого, віднесено пасивні доходи (крім зазначених у підпунктах 165.1.2 та 165.1.41 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу), доходи у вигляді виграшів, призів. Поруч із цим, відповідно до пп.164.2.20 п.164.2 ст.164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку також включаються інші доходи, крім зазначених у статті 165 цього Кодексу.
Підпунктами 168.2.1, 168.2.2 пункту 168.2 статті 168 ПК України передбачено, що платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів. Особою, яка не є податковим агентом, вважається нерезидент або фізична особа, яка не має статусу суб'єкта підприємницької діяльності або не є особою, яка перебуває на обліку у контролюючих органах як особа, що провадить незалежну професійну діяльність.
Окрім цього, пп.170.11.1 п.170.11 ст.170 ПК України визначено, що у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.
Ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами (п.167.1 ст.167 ПК України).
Також доходи, визначені ст.163 ПК України, є об'єктом оподаткування військовим збором (пп.1.2 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України).
За приписами пп.1.3 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1 підпункту 1.2 цього пункту.
Згідно з пп."в" п.176.1 ст.176 ПК України платники податку зобов'язані подавати податкову декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього розділу таке подання є обов'язковим.
Платник податку зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу (пп.179.1 ст.179 ПК України).
За змістом п.164.4 ст.164 ПК України під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.
У відповідності до пп.83.1.2 п.83.1 ст.83 ПК України матеріали, які є підставами для висновків під час проведення перевірок є податкова інформація.
Як вже зазначалося, листом Державної податкової служби України від 02.10.2024 р. № 27331/7/99-00-24-04-03-07 до Головних управлінь надслано інформацію, надану компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків та доход і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993, стосовно одержання доходів фізичними особами-резидентами України від британського суб'єкта господарювання "Fenix International Ltd" за створення контенту на платформі "OnlyFans" за 2020-2022 роки.
Судом вже сформовано висновок про те, що лист ДПС України від 02.10.2024 р. № 27331/7/99-00-24-03-07 з наданням відомостей щодо загальної кількості та вартості транзакцій в доларах США, отриманих від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії щодо одержання доходів від британського суб'єкта господарювання "Fenix International Ltd" за створення контенту на платформі OnlyFans, відповідно до якого платник податків ОСОБА_1 отримала від останнього дохід на загальну суму 101497 доларів США, який підлягає обов'язковому річному декларуванню та самостійному визначенню і сплаті до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору, є належною податковою інформацією.
Відтак, зважаючи на те, що коментована інформація одержана у порядку обміну податковою інформацією між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії відповідно до Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна та Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах, містить персональні дані позивача, суму нарахованого їй доходу від британського суб'єкта господарювання "Fenix International Ltd" та підтверджує факт її участі в платформі "OnlyFans" як отримувача таких виплат, використання такої контролюючим органом було законним і виправданим, а отримані відомості достовірними.
Окремо суд зауважує, що згадані двосторонні та багатосторонні Конвенції, Податковий кодекс України, а також Порядок обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних країн, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 16.04.2022 р. № 118, не висувають жодних вимог щодо необхідності додаткового підтвердження первинно наданої інформації для її обов'язкового врахування податковими органами; достатнім є сам факт отримання офіційних даних від компетентного органу іншої держави.
Виходячи з наведеного у акті перевірки від 11.04.2025 р. № 16626/15-32-24-06-15/3797408164, контролюючим органом встановлено отримання у 2022 році ОСОБА_1 доходу з джерел за межами України на суму 101497 доларів США, що за валютним курсом НБУ станом на 31.12.2022 р. (36,5686 гривень/долар США) становить 3711603,19 грн.
Також суд вказує на те, що згідно висновку Верховного Суду, викладеного в постанові 24.04.2023 р. у справі № 560/2210/19, платник податків, який не згоден із відповідністю одержаної податковим органом інформації дійсним обставинам справи або ж вважає, що розмір заниженого ним податкового зобов'язання є меншим, вправі подати до контролюючого органу в ході перевірки або ж в ході судового розгляду справи відповідні докази, що спростовують доводи суб'єкта владних повноважень.
Це зумовлено специфікою поставленого в провину платнику податків порушення, а саме заниження загального оподатковуваного доходу, у зв'язку з чим контролюючому органу достатньо довести саме факт отримання останнім доходу у періоді, що перевірявся.
Поряд з цим, у разі заперечення таких обставин платник податків повинен надати докази, які свідчитимуть про: відсутність такого доходу взагалі; наявність підстав вважати його неоподатковуваним або його зменшення; застосування ставки податку, відмінної від базової тощо. Це узгоджується з нормою абз.1 п.85.2 ст.85 ПК України, згідно з якою платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Водночас, у разі надання контролюючим органом доказів, які свідчать про те, що задекларовані платником податків податкові зобов'язання не відповідають дійсності або він не виконав обов'язок щодо подання декларації за наявності об'єкта для декларування, платник податків має спростовувати ці доводи.
Однак, позивач на спростування обставини про отримання нею доходу від британського суб'єкта господарювання "Fenix International Ltd" за створення контенту на платформі OnlyFans не надала жодного доказу ані під час проведення перевірки, ані до суду.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає доведеним факт отримання позивачем доходу з джерелом походження за межами України у розмірі 3711603,19 грн., який позивачем не декларувався, обов'язкові податки і платежі не сплачено, податкову декларацію про майновий стан та доходи за 2022 рік до контролюючого органу не подано, у зв'язку з чим відповідачем правомірно нараховано позивачу грошові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 668088,57 грн. ((3711603,19 грн. х 18 %) / 100%) та застосовано штрафні санкції 167022,14 грн. ((668088,57 грн. х 25 %) / 100%), військовому збору у розмірі 55674,05 грн. ((3711603,19 грн. х 1,5 %) / 100 %) та застосовано штрафні санкції у розмірі 13918,51 грн. ((55674,05 грн. х 25 %) / 100 %), а також застосовано штрафні санкції за не подання декларації про майновий стан та доходи за 2022 рік у розмірі 340 грн. згідно податкових повідомлень-рішень від 20.05.2025 р. № 24439/15-32-24-06-20, № 24441/15-32-24-06-20, № 24438/15-32-24-06-20.
При прийнятті рішення у даній справі суд врахував позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки інших аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (RuizTorija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).
Пунктом 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень визначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Із врахуванням такого підходу Європейського суду з прав людини до оцінки аргументів сторін, суд вважає, що ключові аргументи позивача та відповідача отримали достатню оцінку.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Відповідач належними та допустимими доказами довів правовідність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 255 КАС України, суд -
вирішив:
Відмовити в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м.Одеса, вул.Семінарська, буд.5, код ЄДРПОУ 44069166) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко