Справа № 420/39586/25
01 грудня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Харченко Ю.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити пенсії дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження з 01.03.2021 р. пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром в десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимального розміру в десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01.03.2021 р., з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження з 01.03.2022 р. пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром в десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимального розміру в десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01.03.2022 р., з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження з 01.03.2023 р. пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром в десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимального розміру в десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01.03.2023 р., з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження з 01.03.2024 р. пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром в десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимального розміру в десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01.03.2024 р., з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження з 01.03.2025 р. пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром в десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимального розміру в десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01.03.2025 р., з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до п.п. 3, 5 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи:
- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
- позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно ч. 6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Частинами 1, 2 статті 123 КАС України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Згідно п. 9 ч. 4 ст. 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
В свою чергу, згідно вимог ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження його пенсії максимальним розміром з 01.03.2021, 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024 та з 01.03.2025.
При цьому, позивачем до позовної заяви додано протоколи перерахунку його пенсії з 01.01.2021 та з 01.03.2022, здійснені на підставі рішення суду 21.02.2022 року, та протоколи перерахунку пенсії з 01.03.2023, 01.03.2024 та з 01.03.2025, здійснені у зв'язку з індексацією пенсії.
Тобто, зважаючи на те, що перерахунок пенсій позивачу здійснено з 01.03.2021, 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024 та з 01.03.2025, пенсію за ці місяці позивач повинен був отримати у квітні 2021, 2022, 2023, 2024 та 2025 року відповідно.
Суд враховує, що Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних Касаційного адміністративного суду в постанові від 31 березня 2021 року у справі № 240/12017/19 сформував наступні висновки щодо застосування строку звернення до суду, передбаченого статтею 122 КАС України, у спорах щодо перерахунку пенсії:
1) для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання такою особою строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів;
2) пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує щомісячно. Відтак, отримання пенсіонером листа від територіального органу Пенсійного фонду України у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого така особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли вона почала вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду у разі якщо така особа без зволікань та протягом розумного строку не вчиняла активних дій щодо отримання інформації про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку, тощо.
Застосовуючи наведені вимоги КАС України та висновки ВС до обставин даної справи, суд зазначає наступне.
З дня отримання позивачем відповідних пенсійних виплат позивач вважається таким, що повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів.
З позовом позивач звернувся до суду 27.11.2025 року, тобто, з пропуском шестимісячного строку звернення до суду.
До позовної заяви клопотання про поновлення строку звернення до суду не додано.
Отже, оскільки позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду, жодних причин і обставин, які об'єктивно ускладнювали або унеможливлювали реалізацію ним прав у встановлений строк, останнім не наведено, то заявлений позов підлягає залишенню без руху для надання позивачу строку для подання заяви про поновлення строку звернення до суду із зазначенням обґрунтованих підстав для поновлення такого строку.
Такої ж правової позиції дотримується і Верховний Суд у постанові від 21.02.2024р. у справі № 240/27663/23.
Керуючись ст.ст. 123, 160, 161, 169, 171, 248, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити пенсії дії - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху подати заяву про поновлення строку звернення до суду із зазначенням інших підстав для поновлення строку.
Роз'яснити позивачу, що якщо заяву не буде подано в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя Ю. В. Харченко