Справа № 420/13665/25
28 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марина П.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «МОНАКОВО» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень
До суду надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю «МОНАКОВО» до Головного управління ДПС в Одеській області, в якому позивач просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 10.04.2025 р.:
№161751532070525 на загальну суму 3138347,50 грн.;
№161771532070525 на суму 2040,00 грн.;
№161781532070525 на суму 6120,00 грн.;
№161791532070525 на суму 119495,00 грн.;
№16784/15-32-24-06-20 на загальну суму 444660,61 грн.;
№16790/15-32-24-06-20 на загальну суму 36 424,06 грн.;
№16778/15-32-24-06-20 на суму 1020,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що відповідно до Протоколу Загальних зборів учасників ТОВ «МОНАКОВО» № 02/2021 від 27 квітня 2021 року, учасниками товариства було прийнято рішення про виділ з ТОВ «МОНАКОВО» п'яти товариств з обмеженою відповідальністю з переданням їм згідно з розподільчим балансом частини майна, прав та обов'язків товариства з якого здійснюється виділ. В зв'язку з цим, ТОВ «МОНАКОВО» було створено комісію з виділу, прийнято рішення про підготовку комісією з виділу розподільчого балансу товариства, а також надано час кредиторам товариства для пред'явлення вимог до ТОВ «МОНАКОВО». Протоколом Загальних зборів учасників ТОВ «МОНАКОВО» №03/2021 від 06 серпня 2021 (копія додається) було прийнято рішення про завершення процедури виділу. Таким чином, процедуру виділу з ТОВ «МОНАКОВО» було розпочато 27 квітня 2021 року, та завершено 06 серпня 2021 року.
Враховуючи вищевикладене, визначення в Наказі Головного управління ДПС в Одеській області від 06.03.2025 року №2502-п п.п.78.1.7 п. 78.1 ст. 78 ПКУ, як підстави для проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «МОНАКОВО» в 2025 році (більш ніж через три роки після завершення процедури виділу) не відповідає вимогам норм ПКУ, а отже видання такого наказу є незаконним.
Позивач наполягає на відсутності визначених у ПКУ підстав для проведення перевірки та звертає увагу на відсутність в Наказі Головного управління ДПС в Одеській області від 06.03.2025 року №2502-п на проведення перевірки законних підстав її проведення.
На думку представника позивача, враховуючи вказаний вище факт безпідставності та незаконності проведення перевірки, податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області, як прямий наслідок проведеної перевірки є протиправним та підлягають скасуванню, оскільки описані вище порушення виключають допустимість як доказів відомостей отриманих в ході такої перевірки та, відповідно, нівелюють її результати.
Також представник позивача вказує на те, що в ППР № 16175 вказано, що порушення встановлено на підставі акта від 25.03.2025 №12695/15-32-07-05-19. За результатами проведеної перевірки ГУ ДПС в Одеській області було складено Акт перевірки №12695/15-32-07-05-20 від 25.03.2025 р., таким чином ППР № 16175 прийняте не на підставі того Акту перевірки, який був складений за результатами перевірки ТОВ «МОНАКОВО», а на підставі якогось іншого акту, копія якого не надавалася ТОВ «МОНАКОВО». А якщо акта від 25.03.2025 №12695/15-32-07-05-19 не існує, тоді прийняте ППР № 16175 є безпідставним.
В ППР № 16175 вказана наступна податкова адреса платника податків: Україна, 65039, м . Одеса, вул. Середньофонтанська, буд. 19- Б, оф. 440, разом із тим згідно з відомостями, вказаним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) адреса місцезнаходження ТОВ «МОНАКОВО» Україна, 65039, Одеська обл., місто Одеса, ВУЛИЦЯ СЕРЕДНЬОФОНТАНСЬКА, будинок 19-Б, приміщення 440.
Крім того, ТОВ «МОНАКОВО» звертає увагу на те, що суми збільшення податкового зобов'язання та суми фінансових санкцій (штрафу), вказані в ППР № 16175, розраховані не вірно.
Відповідачем до суду надано відзив на адміністративний позов, згідно якого представник відповідача зазначає, що Головне управління ДПС в Одеській області адміністративний позов не визнає, та не погоджується з доводами позивача, вважає що позов не підлягає задоволенню.
На переконання представника відповідача, встановлені під час перевірки порушення є обґрунтованими, а прийняті контролюючим органом оскаржувані податкові повідомлення - рішення є правомірними.
Представником позивача подано відповідь на відзив, в якому зазначає, що наведені відповідачем у відзиві на позовну заяву заперечення та їх мотиви є безпідставними та необґрунтованими, відповідач не спростував жодними належними та допустимими доказами доводи і вимоги позивача, викладені в адміністративному позові.
Ухвалою суду від 07.05.2025 року справу прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи ухвалено здійснювати в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 16.06.2025 року, занесеною до протоколу судового засідання, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні, призначеному на 08.07.2025 року представник позивача участі не приймав. Від позивача надійшла заява про розгляд справи без участі представника.
Представник відповідача не заперечував проти продовження розгляду справи в порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
Товариство з обмеженою відповідальністю «МОНАКОВО» зареєстровано 11.04.2007, номер запису: 15561020000027286, основним видом економічної діяльності підприємства є:
68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна
(основний);
01.13 Вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів;
43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.;
41.10 Організація будівництва будівель;
41.20 Будівництво житлових і нежитлових Будівель.
На підставі направлень, виданих Головним управлінням ДПС в Одеській області, відповідно до пп. 20.1.4, п. 20.1, ст. 20, п.п 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі за текстом - ПК України), на підставі наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 06.03.20525 № 2502-п, проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ «МОНАКОВО» код за ЄДРПОУ 35050076 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по 31.12.2024, за результатами якої складено акт №12695/15-32-07-05-20 від 25.03.2025 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «МОНАКОВО» код за ЄДРПОУ 35050076 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по 31.12.2024».
У висновках акту перевірки вказано, що перевіркою ТОВ «МОНАКОВО» встановлено порушення:
1. п.п.134.1.1 п. 134 ст. 134 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (зі змінами), п.5, п. 7 П(С)БО 15 «Дохід», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 №290, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.1999 за №860/4153 (зі змінами та доповненнями) ТОВ «МОНАКОВО» не задекларувало дохід отриманий від здійснення господарської діяльності всього у сумі - 119495 грн., у тому числі по податковим періодам:
2018 рік -119495 грн., що призвело до завищення від'ємного значення об'єкта оподаткування податку на прибуток всього на суму 119495 грн.
2. п. 270.1 ст. 270, п. 271.1 ст. 271, п.286.1, п.286.2 ст.286, п.287.1. ст. 287, абз. 4 п. 297.1 ст. 297 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами і доповненнями) ТОВ «МОНАКОВО» в результаті чого встановлено занижено податкове зобов'язання по земельному податку (платі за землю) у загальній сумі 2 853 043,5 грн. по наступним звітним податковим періодам: 2018 - 1 108 075,65 грн., 2019 - 50 188,72 грн., 2020 - 564 813,40 грн., 2021-756 354,78 грн., 2022 - 171 434,24 грн., 2023-98 574,69 грн., 2024 - 103602,00 грн.
3. п.49.1, п.49.2 ст. 49, п. 286.2 статті 286 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010р. №2755-VI (зі змінами та доповненнями) ТОВ «МОНАКОВО» не подано річну звітність з земельного податку за 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 роки, що тягне за собою накладення штрафу згідно п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010р. №2755-VI (зі змінами та доповненнями).
4. п.8.1, п. 8.3, п. 8.4 розділу VIII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 (у редакції наказу Міністерства фінансів України 22.04.2014 № 462), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 29 грудня 2011 №1562/20300, ТОВ «МОНАКОВО» не надало до податкового органу у 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 роках повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП.
5. п. 14.1 ст.14, п.п.162.1.3 п.162.1 ст.162, п.163.1 ст. 163, п.п. 168.1.1, п.п.«е», «г» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164, п. 171.2 ст. 171, п. 176.2 ст.176 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI зі змінами, перевіркою встановлено несплату (неперерахування) податку на доходи з фізичних осіб у сумі 359004,49 грн, а саме: за жовтень 2018 року у сумі 33654,49 грн, за листопад 2018 року у сумі 39315,06 грн, за липень 2019 року у сумі 34844,94 грн, за серпень 2019 року у сумі 25650,00 грн, вересень 2019 року у сумі 16020,00 грн та за листопад 2019 року у сумі 193140,00 грн, за серпень 2021 року у сумі 16380,00 грн;
6. пп.1.2, пп.1.3, пп.1.4, пп.1.5 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних положень, п.14.1 ст.14, п.п.162.1.3 п.162.1 ст. 162, п.163.1 ст. 163, п.п. 168.1.1, п.п.«е», «г» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164, п.171.2 ст. 171, п. 176.2 ст.176 Податкового Кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами, перевіркою встановлено несплату (неперерахування) військового збору у сумі 29412,25 грн, а саме: за жовтень 2018 року у сумі 2299,75 грн, за листопад 2018 року у сумі 3276,26 грн, за липень 2019 року у сумі 2903,74 грн, за серпень 2019 року у сумі 2137,50 грн, за вересень 2019 року у сумі 1335,00 грн, за листопад 2019 року у сумі 16095,00 грн, за серпень 2021 року у сумі 1365,00 грн;
7. ст.51, п. 176.2 ст. 176 з урахуванням ст. 521 та п. 69.2 ст. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, із змінами та доповненнями, Наказу Міністерства фінансів України від 13.01.2015 року №4 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску і Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску» із змінами та доповненнями, внаслідок:
несвоєчасного подання податкового розрахунку за 1 кв. 2022 року (надано 20.06.2022 року) по строку подання 10.05.2022 року,
невідображення основної суми фінансової допомоги, що отримується платником податку по фізичній особі ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 у 4 кв. 2018 року, 3-4 кв. 2019 року, 2-3 кв. 2020 року, 3 кв. 2021 року.
На підставі зазначеного акту перевірки Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкові повідомлення - рішення:
від 10.04.2025 року №161751532070525, яким визначено суму грошового зобов'язання за платежем земельний податок з юридичних осіб в розмірі 3138347,50 грн, в тому числі основний платіж - 2853043,50 грн, штрафна (фінансова) санкція - 285304,00 грн;
від 10.04.2025 року №161771532070525, яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій за платежем земельний податок з юридичних осіб в розмірі 2040,00 грн;
від 10.04.2025 року №161781532070525, яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій за платежем адміністративні штрафи та інші санкції в розмірі 6120,00 грн;
від 10.04.2025 року №161791532070525, яким визначено суму завищення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком та прибуток в розмірі 119495,00 грн, звітний період за який подано декларацію 2018 рік, номер декларації №9308729239 від 25.01.2019;
від 14.04.2025 року №16778/15-32-24-06-20, яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій за платежем земельний податок з юридичних осіб в розмірі 1020,00 грн;
від 14.04.2025 року №16784/15-32-24-06-20, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 444660,61 грн, в тому числі основний платіж - 359004,49 грн, штрафна (фінансова) санкція - 85656,12 грн;
від 14.04.2025 року №16790/15-32-24-06-20, яким збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору на суму 360424,06 грн, в тому числі основний платіж - 29412,25 грн, штрафна (фінансова) санкція - 7011,81 грн.
Позивач, вважаючи, що у відповідача були відсутні підстави для здійснення перевірки, а також, що висновки, викладені в акті перевірки є необґрунтованими, а податкові повідомлення-рішення протиправними та такими що підлягають скасуванню, звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до вимог частини 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Щодо правомірності наказу та наявності підстав для призначення перевірки, суд зазначає таке.
За твердженням представника позивача визначення в наказі Головного управління ДПС в Одеській області від 06.03.2025 року №2502-п п.п.78.1.7 п. 78.1 ст. 78 ПКУ, як підстави для проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «МОНАКОВО» в 2025 році (більш ніж через три роки після завершення процедури виділу) не відповідає вимогам норм ПКУ, а отже видання такого наказу є незаконним.
Судом встановлено, що Відповідно до Протоколу Загальних зборів учасників ТОВ «МОНАКОВО» №02/2021 від 27 квітня 2021 року, учасниками товариства прийнято рішення про виділ з ТОВ «МОНАКОВО» п'яти товариств з обмеженою відповідальністю з переданням їм згідно з розподільчим балансом частини майна, прав та обов'язків товариства з якого здійснюється виділ.
Також відповідно до вказаного Протоколу вирішено:
створити комісію з виділу з Товариства у складі двох осіб: учасника Товариства, який також є його директором, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , якого призначити головою комісії з виділу з Товариства, та учасника Товариства - ОСОБА_3 , якого призначити членом комісії з виділу з Товариства.
встановити такий порядок конвертації часток учасників Товариства в частки Товариства після виділу з нього нових юридичних осіб у формі товариств з обмеженою відповідальністю та частки нових юридичних осіб у формі товариств з обмеженою відповідальністю, що створюються після виділу з Товариства:
1) Громадянин України ОСОБА_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий Київським РВ УМВС України в Одеській області 18 серпня 1997 року, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , - 75% голосів від загальної кількості голосів Товариства після виділу з нього п'яти нових юридичних осіб у формі товариств з обмеженою відповідальністю та 75% від загальної кількості голосів у новостворених в результаті виділу п'яти товариствах з обмеженою відповідальністю;
2) Громадянин України ОСОБА_3 , паспорт НОМЕР_3 , виданий Жовтневим РВ ОМУ УМВС України в Одеській області 10 грудня 1996 року, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , - 25 % голосів від загальної кількості голосів Товариства після виділу з нього нових п'яти юридичних осіб у формі товариств з обмеженою відповідальністю та 25% від загальної кількості голосів у новостворених в результаті виділу п'яти товариствах з обмеженою відповідальністю;
встановити строк для пред'явлення вимог кредиторами до Товариства 30 днів з дати опублікування повідомлення про прийняття рішення про виділ з Товариства на порталі електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Комісії з виділу Товариства виявити всіх наявних у Товариства кредиторів та письмово повідомити останніх про виділ з Товариства.
Протоколом Загальних зборів учасників ТОВ «МОНАКОВО» №03/2021 від 06 серпня 2021 прийнято рішення про завершення процедури виділу.
Наказ про призначення перевірки відповідачем видано 06.03.2025.
Так, згідно ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Відповідно до п.п.78.1.7 п.78.1 ст.78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється у разі, якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
Згідно пункту 78.4 статті 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Суд зазначає, що ПК України не встановлює конкретного строку задля реалізації контролюючим органом права на проведення документальної позапланової перевірки на підставі підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України після виникнення відповідної підстави, а лише у пункті 102.1 статті 102 ПК України визначено, що контролюючий орган може провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки операції відповідно до статей 39 і 39-2 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
У період виникнення спірних правовідносин застосування статті 102 ПК України мало свої особливості, а саме: пункт 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України встановив зупинення перебігу усіх строків давності, встановлених статтею 102 ПК України, на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Дію пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України зупинено на період дії воєнного, надзвичайного стану згідно з пунктом 2 розділу II Закону №2120-IX від 15 березня 2022 року, який набрав чинності 17 березня 2022 року. Цим же Законом в ПК України були внесені певні зміни, зокрема, статтю 102 доповнено пунктом 102.9 такого змісту: «На період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи».
Водночас, 07 березня 2022 року набрав чинності Закон України №2118-IX від 03 березня 2022 року, яким підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнено пунктом 69, зокрема, підпункт 69.9 якого встановив, що для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Положення ПК України щодо зупинення усіх строків були чинними до 27 травня 2022 року (дата набрання чинності Законом України №2260-IX від 12 травня 2022 року). З цього дня у податковому законодавстві з'явились винятки, на які зупинення строків не поширювалося, зокрема, щодо строків проведення фактичних та документальних позапланових перевірок.
Також, суд звертає увагу, що Закон України №2118-IX від 03 березня 2022 року шляхом доповнення підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України пунктом 69, зокрема, підпунктом 69.2 встановив мораторій на проведення будь-яких видів перевірок. Такий «суцільний» мораторій діяв до 17 березня 2022 року, водночас мораторій на проведення документальних позапланових перевірок, що проводяться на підставі підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України остаточно був скасований з 27 травня 2022 року.
Таким чином, виникнення права на проведення перевірки на підставі підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України є достатньою підставою для призначення і проведення такої перевірки, що має бути реалізовано з обов'язковим дотриманням інших умов, встановлених ПК України (зокрема, дотриманням вимог статей 81, 82 ПК України), і обмежено виключно граничним строком, про який йдеться у статті 102 ПК України (з урахуванням особливостей у її застосуванні, встановлених у зв'язку із «ковідними» і «воєнними» змінами).
Висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 05.06.2024р. по справі №520/4882/23, від 17.04.2025р. по справі справа №160/18691/23, від 19.05.2025р. по справі №160/9787/23.
З огляду на викладене, оскільки підстави для призначення перевірки ТОВ «МОНАКОВО» виникли під час дії ковідних обмежень, у зв'язку з чим строки давності, визначені ст.102 ПК України, були зупинені з 18.03.2020р., а мораторій на проведення документальних позапланових перевірок, що призначаються на підставі пп.78.1.7 п.78.1 ст.78 ПК України, скасовано з 27.05.2022 р., тому проведення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача з 10.03.2025 р. тривалістю 5 робочих днів відбулося в межах встановленого строку давності.
Крім того, з набранням 27.05.2022 р. чинності Законом №2260-ІХ від 12.05.2022р. частково скасовано мораторій на проведення перевірок, зокрема, дозволено проводити документальні позапланові перевірки на підставі п.п.78.1.7 п.78.1 ст.78 ПК України. Однак, сам перебіг строків давності продовжував залишатися зупиненим до набрання чинності Законом України №3219-ІХ від 30.06.2023р., яким виключено п.102.9 ст.102 ПК України (спеціальну норму про зупинення строків) і тим самим з 01.08.2023 р. поновлено відлік строків давності для платників та податкових органів.
Таким чином, 1095-денний строк знову почав рахуватися з 01 серпня 2023 року.
Суд зазначає, що оскільки строки давності, передбачені статтею 102 ПК України, були фактично зупинені з 18.03.2020 р. і відновили свій відлік з 01.08.2023 р., тому відповідач мав право призначати перевірку за період, починаючи з четвертого кварталу 2017 року, як це має місце у спірних правовідносинах.
Також суд зазначає, що відповідно до висновку Великої Палати Верховного Суду зроблено висновок, що виділ є видом реорганізації, який не має наслідком припинення юридичної особи, яка реорганізується, оскільки остання залишається суб'єктом права, однак зі зменшеним обсягом майна, прав та/або обов'язків.
При цьому, Велика Палата Верховного Суду відступила від висновків об'єднаної палати КЦС ВС у постанові від 14.09.2020 року у справі № 291/1009/18, на яку в обґрунтування своїх заперечень посилається позивач, та висновків КГС ВС у постановах від 11.12.2019 року у справі № 904/2251/18, від 15.01.2020 року у справі № 904/11903/16 та від 21.01.2020 року у справі № 904/8538/16, що виділ не є способом реорганізації юридичної особи.
Отже, з огляду на те, що положення п.п. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 ПК України пов'язують виникнення у контролюючого органу права на проведення позапланової перевірки з початком процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), то після прийняття рішення про виділ з ТОВ «МОНАКОВО» нових товариств, що є різновидом реорганізації юридичної особи, у відповідача виникло право на проведення позапланової документальної перевірки товариства.
При цьому слід зазначити, що зазначений вище пункт ст. 78 ПК України не пов'язує можливість проведення перевірки платника податків лише з початком проведення процедури реорганізації та не вказує на можливість чи підставу проведення такої перевірки вже після завершення відповідної процедури реорганізації юридичної особи.
Так, Податковий кодекс України не встановлює конкретного строку задля реалізації контролюючим органом права на проведення документальної позапланової перевірки на підставі підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України після виникнення відповідної підстави.
В свою чергу підпункт 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України встановлює декілька самостійних підстав для проведення документальної позапланової перевірки, які можуть застосовуватися як у сукупності, так і кожна окремо. Однією із таких підстав є обставина початку процедури реорганізації юридичної особи (крім перетворення), наявність якої зумовлює виникнення у контролюючого органу права на проведення документальної позапланової перевірки.
Виникнення такого права є достатньою підставою для призначення і проведення перевірки, яке має бути реалізоване з обов'язковим дотриманням інших умов, встановлених ПК України (зокрема, дотриманням вимог статей 81, 82 ПК України), і обмежене виключно граничним строком, про який йдеться у статті 102 ПК України.
Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 05.06.2024 року у справі №520/4882/23.
Отже, норми чинного податкового законодавства не містять заборони щодо проведення податковим органом перевірки платника після завершення процедури реорганізації, а лише визначають підстави проведення перевірки, тобто встановлюють обставини, з якими у контролюючого органу виникає право на проведення позапланової документальної перевірки. На думку суду, завершення процедури реорганізації не є перешкодою для реалізації контролюючим органом своєї компетенції.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про необґрунтованість доводів представника позивача щодо відсутності підстав для призначення перевірки.
Відповідно до акту перевірки від 25.03.2025 №12695/15-32-07-05-20 податковим органом встановлено:
Щодо податкового повідомлення - рішення №161791532070525 від 10.04.2025.
В п. 3.1.1 Податок на прибуток акту перевірки встановлено, що за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 року ТОВ «МОНАКОВО» в рядку 01 декларацій «Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків) (далі за текстом - рядок 01 Декларації), визначений за правилами бухгалтерського обліку» задекларовано у сумі 903 733,0 грн.
Перевіркою відображених у рядку 01 Декларації показників за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 встановлено, що на формування цих показників мало вплив здійснення операцій із надання земельних ділянок в користування для забудови (суперфіцій).
Перевіркою показників, відображених у Податкових деклараціях, рядок 02 «Фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (+,-)» (далі за текстом - рядок 02 Декларації), за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 року загальній сумі 770595 грн. на підставі таких документів: договори, первинні документи, документи бухгалтерського обліку, виписки банку тощо, наведених в узагальненому переліку документів, які було використано при проведенні перевірки (невід'ємний додаток до акту № 4) встановлено заниження ТОВ «МОНАКОВО» показника у рядку 02 Декларацій «Фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності" на загальну суму 119 495,0 грн., а саме:
заниження показника рядок 02 Декларації з податку на прибуток на загальну суму 119495,0 грн, за 2018 рік. в результаті:
- заниження показника рядка 2000 «Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)» Звіту Форми №2 «Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід)» ( далі за текстом - Звіт Форми №2) на загальну суму 119495 грн.
Згідно даних регістрів бухгалтерського обліку, первинних документів, виписок банку, обсяг доходу, що підлягає оподаткування ТОВ «МОНАКОВО» за 2018 рік склав 1023228 грн., в т.ч. за рахунок:
- надання земельних ділянок в користування на загальну суму 1 023 228 грн., що відповідно призвело до заниження ТОВ «МОНАКОВО» показника в рядку 02 декларацій «Фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності» за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 на суму 119945 грн.
Дані операції відображено по регістрам бухгалтерського обліку:
К-т 703 (Доходи від реалізації робіт та послуг)
Д-т 361 (розрахунки з вітчизняними покупцями та замовниками).
За результатами перевірки встановлено загальна сума доходу по рахунку 70 склала 1023228 грн. За даними звіту про фінансовий результат загальна сума доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку склала 903733 грн., вищезазначена сума доходу у розмірі 903733 грн. врахована при обчислені фінансового результату, відображеного у податковій декларації з податку на прибуток по рядку 02, таким чином відхилення становить 119228 грн.
Таким чином, перевіркою встановлено, що в порушення п.п.134.1.1 п. 134 ст. 134 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (зі змінами), п.5, п.7 П(С)БО 15 «Дохід», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 №290, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.1999 за №860/4153 (зі змінами та доповненнями), за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 ТОВ «МОНАКОВО» не задекларувало дохід отриманий від здійснення господарської діяльності всього у сумі - 119495 грн., у тому числі по податковим періодам: 2018 рік -119495 грн.
Відповідно до п.п. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 ПК України господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами;
Згідно з п.п. 134.1.1 п.134.1 ст.134 ПК України прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.
Пунктами 44.1, 44.2 ст. 44 ПК України визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
Відповідно до приписів статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний, зокрема:
вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів;
подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання;
забезпечувати збереження документів, пов'язаних з виконанням податкового обов'язку, протягом строків, установлених цим Кодексом.
Позивач не погоджується з висновками податкового органу та зазначає, що на аркуші 8 Акту перевірки вказано, що ТОВ «МОНАКОВО» у ході проведення перевірки були надані первинні документи, пов'язані з предметом перевірки, регістри бухгалтерського обліку та усні пояснення. Засвідчені належним чином та скріплені печаткою підприємства копії первинних документів не надавались. Таким чином, вищевказані розрахунки до завищення ТОВ «МОНАКОВО» від'ємного значення об'єкту оподаткування податку на прибуток у розмірі 119495,00 грн. є виключно припущеннями працівників ГУ ДПС в Одеській області та не підтверджуються документально.
В свою чергу, судом встановлено, що на запит податкового органу щодо надання документів ТОВ «МОНАКОВО» надано лист - пояснення щодо відсутності документів ТОВ «Монаково» вих. №13/03-1 від 13.03.2025 р., в якому повідомлено, що первинні документи які підтверджують коректність та достовірність ведення бухгалтерського та податкового обліку на підприємстві відсутні, за період (з 01.01.2018 року - по 31.12.2023 року), у зв'язку з тим, що до 21.01.2022 р., у ТОВ «Монаково» був керівник та власник підприємства Кривицький Кирил Євгенійович, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Всі установчі документи про будь які зміни у ТОВ «Монаково» за період з 11.04.2007 р. по 21.02.2022 р. - не збереглись, та діючий директор та засновник ТОВ «Монаково» ОСОБА_4 не має змоги їх надати головному державному інспектору відділу позапланових перевірок з інших податків управління податкового аудиту Головного управління ДПС в Одеській області Марії Подойловій та Крістіні Устименко, для проведення документальної позапланової виїзної перевірки.
Перелік документів які директор ТОВ «Монаково», не має змоги надати:
1. Первинна документація (рахунки на оплату, видаткові накладні, акти - приймання передачі, договори з контрагентами, тощо). Оборотно-сальдові відомості по всім рахункам бухгалтерського обліку по яким відображались операції з ведення бухгалтерського та податкового обліку.
2. Кадровий облік та облік заробітної плати (накази про прийняття та звільнення штатних працівників, відомості з нарахування та виплати заробітної плати, штатні розклади та накази про їх затвердження, табелі обліку робочого часу).
3. Договори з контрагентами (покупцями та замовниками), договори фінансової допомоги.
Посадовими особами Головного управління ДПС в Одеській області складено акт №1945/15-32-07-05-21 від 14.03.2025 ненадання посадовими особами ТОВ «Монаково» код за ЄДРПОУ 35050076, первинних документів, даних бухгалтерського обліку за період з 01.01.2018 по 31.12.2023.
Відповідно до абз. 1 п. 44.1 ст. 44 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Пунктом 44.3 ст. 44 ПКУ встановлено, що платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів та інформації, визначених п. 44.1 ст. 44 ПКУ, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством строків, але не менше: 2555 днів для документів та інформації, необхідних для здійснення податкового контролю відповідно до ст. 39 і 39-2 ПКУ (п.п. 44.3.1 п. 44.3 ст. 44 ПКУ); 1825 днів для первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством, що складаються, зокрема, фізичними особами підприємцями, у тому числі такими, що обрали спрощену систему оподаткування, щодо виплачених нерезиденту доходів (прибутків) із джерелом їх походження з України, що оподатковуються в порядку, визначеному п. 141.4 ст. 141 ПКУ, за винятком документів, до яких застосовується більш тривалий строк зберігання згідно з п.п. 44.3.1 п. 44.3 ст. 44 ПКУ (п.п. 44.3.2 п. 44.3 ст. 44 ПКУ); 1095 днів для інших документів, на які не поширюються вимоги підпунктів 44.3.1 та 44.3.2 п. 44.3 ст. 44 ПКУ (п.п. 44.3.3 п. 44.3 ст. 44 ПКУ); 1095 днів для документів, пов'язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, включаючи дозвільні документи (п.п. 44.3.4 п. 44.3 ст. 44 ПКУ).
Строки зберігання документів та інформації, визначені цим пунктом, розраховуються з дня подання податкової звітності чи іншої звітності, передбаченої цим Кодексом, для складення якої використовуються зазначені документи та/або інформація, а в разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного строку подання такої звітності, а для документів, пов'язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, - з дня здійснення відповідної господарської операції (для відповідних дозвільних документів - з дня завершення строку їх дії).
Передбачені цим пунктом строки зберігання документів та інформації продовжуються на період зупинення відліку строку давності у випадках, передбачених пунктом 102.3статті 102 цього Кодексу.
Отже, ст. 44 ПКУ встановлено мінімальні строки зберігання документів та інформації, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів із збільшенням цього строку при проведенні процедури оскарження у разі визначення сум зобов'язань контролюючими органами.
Відповідно до пункту 52-2 підрозділу 10розділу XX ПК України на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.
До завершення карантину, який постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2023 р. № 651 відмінений з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України, Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні введений воєнний стан.
Статтю 102 ПК України доповнено пунктом 102.9 згідно із Законом України від 15.03.2022 р. № 2120-ІХ (із змінами, внесеними Законами України від 24.03.2022 р. № 2142-ІХ, від 12.05.2022 р. № 2260-ІХ) такого змісту: "На період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, що вводиться в Україні, зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених цим Кодексом».
Законом України від 30.06.2023 р. № 3219-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану" (набрав чинності з 01.08.2023 р.) п.102.9 ст.102 ПК України виключено.
Тобто, з 01.08.2023 р. для платників податків та контролюючого органу відновлено перебіг строків, визначених ПК України та іншими законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган.
З огляду на наведене, враховуючи зупинення перебігу строків, визначених ст. 102 ПК України, суд дійшов висновку щодо наявності у позивача обов'язку зберігати документи за перевіряємий період.
Між тим, як зазначено в акті перевірки дане порушення встановлено на підставі даних Декларацій з податку на прибуток підприємства за перевіряємий період, звіту про фінансовий результат за 2018 рік, відомостей по рахунках: № 70 «Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку (рядок 1 Декларації)»; № 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями та замовниками», № 31 «Рахунки в банку», № 791 «Результат основної діяльності» та первинних документів до них.
Тобто, податковим органом встановлено розбіжність в даних податкового та бухгалтерського обліку між даними платника та даними перевірки на підставі звітності та документів, складених позивачем та наданими до перевірки.
При цьому, враховуючи наявність обов'язку у платника податків зберігати документи, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до п. 44.5 ст. 44 Податкового кодексу України передбачено, що у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити (із наданням оформлених відповідно до законодавства документів, підтверджуючих настання події, що призвела до такої втрати, пошкодження або дострокового знищення документів) контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності, та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації, надано авторизацію відповідно до Митного кодексу України або дозвіл на застосування спеціальних (у тому числі транзитних) спрощень.
Платник податків зобов'язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.
У разі надання платником податків у порядку та строки, визначені абзацом першим цього підпункту, повідомлення та неможливості проведення перевірки платника податків у зв'язку з втратою, пошкодженням або достроковим знищенням платником податків документів строки проведення таких перевірок (крім перевірок, визначених статтею 200 цього Кодексу) переносяться до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах визначених цим підпунктом строків, але на строк не більше ніж 120 днів.
У разі не відновлення документів, зазначених у пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, або їх повторної втрати, пошкодження чи дострокового знищення, що відбулися після використання платником податків права на їх відновлення у порядку, передбаченому цим пунктом, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності або на час виконання ним вимог митного, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
В свою чергу, позивачем не вчинено жодних дій для відновлення документів, та лише повідомлено податковий орган після отримання запиту про надання документів про їх відсутність без наміру їх відновлення.
Відповідно до п.44.6 ст.44 ПК України у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Таким чином, ненадання платником податків документів на підтвердження задекларованих показників податкового обліку прирівнюється нормами п.44.6 ст.44 ПК України до їх відсутності.
Аналогічне правозастосування викладено у постановах Верховного Суду від 06.08.2019 р. у справі № 160/8441/18, від 28.10.2021 р. у справі № 802/880/18-а, від 06.09.2022 р. у праві № 640/772/21, від 14.12.2022 р. у справі № 640/637/19, від 07.02.2023 р. у справі № 640/9880/19.
Разом з тим, оскільки позивачем не надано документи для проведення перевірки, у контролюючого органу були законні підстави провести перевірку з використанням наявної у нього податкової інформації щодо задекларованих позивачем сум податків та визнати ці суми не підтвердженими документально.
Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 01 червня 2022 року по справі № 280/597/19.
Твердження представника позивача щодо того що, розрахунки відповідача є припущеннями не знайшли свого підтвердження.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що дії податкового органу при прийнятті податкового повідомлення-рішення №161791532070525 від 10.04.2025 були правомірними та відсутні підстави для його скасування.
Щодо податкових повідомлень-рішень №161751532070525, №161771532070525 від 10.04.2025, суд зазначає таке.
Так, в акті перевірки від 25.03.2025 №12695/15-32-07-05-20 встановлено, що ТОВ «МОНАКОВО» за період з 01.01.2018 по 31.12.2024 задекларувало суму податку за землю у розмірі 21551,14 грн., у тому числі по періодам: 2018-21551,14 грн.
Перевіркою повноти та правильності визначення земельного податку за період з 01.01.2018 по 31.12.2024 року у загальній сумі 21551,14 грн. встановлено його заниження на суму 2 853 043,5 грн.
За період з 01.01.2019 по 31.12.2024 року ТОВ «МОНАКОВО» не декларувало земельний податок:
1. Звітний період 2018 рік; тип декларації - основна; дата подання та реєстраційний номер - від 15.02.2018 №9022102675; за даними платника - 21551,14 грн; за даними перевірки - 1129626,80 грн; відхилення - 1108075,60 грн;
2. Звітний період 2019 рік; за даними платника - 0,00 грн; за даними перевірки - 50188,72 грн; відхилення - 50188,72 грн;
3. Звітний період 2020 рік; за даними платника - 0,00 грн; за даними перевірки - 564813,40 грн; відхилення - 564813,40 грн;
4. Звітний період 2021 рік; за даними платника - 0,00 грн; за даними перевірки - 756354,78 грн; відхилення - 756354,78 грн;
5. Звітний період 2022 рік; за даними платника - 0,00 грн; за даними перевірки - 171434,20 грн; відхилення - 171434,20 грн;
6. Звітний період 2023 рік; за даними платника - 0,00 грн; за даними перевірки - 98574,70 грн; відхилення - 98574,70 грн;
7. Звітний період 2024 рік; за даними платника - 0,00 грн; за даними перевірки - 103602,00 грн; відхилення - 103602,00 грн.
Всього: за даними платника - 21551,14 грн; за даними перевірки - 2874594,60 грн; відхилення - 2853043,50 грн.
В ході перевірки повноти та правильності визначення плати за землю за період з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року ТОВ «МОНАКОВО» було надано наступні документи:
витяги з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності;
свідоцтво про право власності на нерухоме майно (земельні ділянки) № 48608632 від 27.11.2015;
свідоцтво про право власності на нерухоме майно (земельні ділянки) №35160329 від 19.03.2015;
свідоцтво про право власності на нерухоме майно (земельні ділянки) № 37983729 від 25.05.2015;
свідоцтво про право власності на нерухоме майно (земельні ділянки) № 35188279 від 20.03.2015;
свідоцтво про право власності на нерухоме майно (земельні ділянки) № 35188640 від 20.03.2015;
свідоцтво про право власності на нерухоме майно (земельні ділянки) № 35162207 від 19.03.2015;
свідоцтво про право власності на нерухоме майно (земельні ділянки) № 35158472 від 19.03.2015;
свідоцтво про право власності на нерухоме майно (земельні ділянки) № 35189046 від 20.03.2015;
викопіювання з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти;
витяги з Державного земельного кадастру про земельні ділянки кадастрові номери 5122786400:01:001:3129, 5122786400:01:001:3130, 5122786400:01:001:3131, 5122786400:01:001:3132, 5122786400:01:001:3133;
розподільчий баланс ТОВ «Монаково» від 06.08.2021 року;
договір про право користування земельною ділянкою для забудови (суперфіцію) від 19.02.2019 року №бн укладений між ТОВ «Монаково» та ПП «ДІЕС»;
договір про встановлення права користування земельною ділянкою для забудови (суперфіцію) від 15.09.2015 року;
договір про право забудови земельної ділянки (суперфіцій) від 20.10.2020 року № бн.;
договір про право забудови земельної ділянки (суперфіцій) (про встановлення права користування земельною ділянкою для забудови) від 20.10.2023 року № бн.
Також, в акті перевірки вказано, що було використано Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, згідно яких з 01.01.2018 по 06.08.2021 земельні ділянки знаходились у ТОВ «МОНАКОВО» на праві власності у період:
- з 01.01.2018 по 31.12.2024 - кадастровий номер 5122786400:01:001:3129.
- з 01.01.2018 по 06.08.2021 - кадастрові номери 5122786400:01:001:3129, 5122786400:01:001:3130, 5122786400:01:001:3131, 5122786400:01:001:3132, 5122786400:01:001:3133, 5122786400:01:001:3133, 5122786400:01:001:3134.
Перевіряючими встановлено, що за даними інформації, отриманої в установленому законом порядку, а саме згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, встановлено що за підприємством станом на 01.01.2018 значаться земельні ділянка, що перебувають у власності ТОВ "МОНАКОВО" на території Фонтанської сільської ради:
- земельна ділянка площею - 2 га з кадастровим номером 5122786400:01:001:3129; свідоцтво про право власності на нерухоме майно (земельні ділянки) №35160329 від 19.03.2015, № 37983729 від 25.05.2015, № 48608632 від 27.11.2015;
- земельна ділянка площею - 2 га з кадастровим номером 5122786400:01:001:3130; свідоцтво про право власності на нерухоме майно (земельні ділянки) № 35188279 від 20.03.2015;
- земельна ділянка площею - 2 га з кадастровим номером 5122786400:01:001:3131; свідоцтво про право власності на нерухоме майно (земельні ділянки) № 35188640 від 20.03.2015;
- земельна ділянка площею - 1,4266 га з кадастровим номером 5122786400:01:001:3132; свідоцтво про право власності на нерухоме майно (земельні ділянки) № 35162207 від 19.03.2015;
- земельна ділянка площею - 2 га з кадастровим номером 5122786400:01:001:3133; свідоцтво про право власності на нерухоме майно (земельні ділянки) № 35158472 від 19.03.2015;
земельна ділянка площею - 2 га з кадастровим номером 5122786400:01:001:3134; свідоцтво про право власності на нерухоме майно (земельні ділянки) № 35189046 від 20.03.2015;
Цільове призначення усіх вищезазначених земельних ділянок з кадастровими номерами: 5122786400:01:001:3129, 5122786400:01:001:3130, 5122786400:01:001:3131, 5122786400:01:001:3132, 5122786400:01:001:3133, 5122786400:01:001:3134, згідно Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Свідоцтв про право власності землі житлової забудови, вид користування земельної ділянки: для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів житлової та громадської забудови (код цільового призначення земель - 02.03).
Розподільчим балансом ТОВ «Монаково» код за ЄДРПОУ 35050076 здійснило виділ основних засобів з ТОВ «МОНАКОВО» на 5 нових підприємств.
Станом на 06.08.2021 розподільчим балансом, який затверджено Протоколом Загальних зборів учасників ТОВ «Монаково» №03/2021 від 06.08.2021 встановлено, що даним розподільчим балансом, в результаті виділу з ТОВ «Монаково» створено 5 нових юридичних осіб у формі ТОВ. Зазначеним новоствореним товариствам у якості внеску до статутного капіталу передано наступне майно:
1. ТОВ «Альфа рівера» код ЄДРПОУ 44215030 - передається земельна ділянка кадастровий номер 5122786400:01:001:3130, внесок у статутний капітал оцінюється учасниками у 993633,73 грн.;
2. ТОВ «Тріада Альянс» код ЄДРПОУ 44227004 - передається земельна ділянка кадастровий номер 5122786400:01:001:3131, внесок у статутний капітал оцінюється учасниками у 993633,73 грн.;
3. ТОВ «Сансет констракшн» код ЄДРПОУ 44242614 - передається земельна ділянка кадастровий номер 5122786400:01:001:3132, внесок у статутний капітал оцінюється учасниками у 708758,92 грн.;
4. ТОВ «Стімекс інвест» код ЄДРПОУ 44166041 - передається земельна ділянка кадастровий номер 5122786400:01:001:3133, внесок у статутний капітал оцінюється учасниками у 993633,73 грн.;
5. ТОВ «Клондайк Південь» код ЄДРПОУ 44252072 - передається земельна ділянка кадастровий номер 5122786400:01:001:3134, внесок у статутний капітал оцінюється учасниками у 993633,73 грн.
Тобто, за період з 01.01.2018 по 06.08.2021 ТОВ «МОНАКОВО» був власником земельних ділянок з кадастровими номерами:
- 5122786400:01:001:3129 - 2 га; Цільове призначення яких землі житлової забудови, вид користування земельної ділянки: для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів житлової та громадської забудови (код цільового призначення земель - 02.03). На підставі Свідоцтва про право власності № 37983729 від 25.05.2015, Орган державної реєстрації прав Реєстраційна служба Комінтернівського районного управління юстиції в Одеській області; Державний реєстратор - Калашнік Дмитро Сергійович.
- 5122786400:01:001:3130 - 2 га; Цільове призначення яких землі житлової забудови, вид користування земельної ділянки: для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів житлової та громадської забудови (код цільового призначення земель - 02.03). На підставі Свідоцтва про право власності № 35188279 від 20.03.2015, Орган державної реєстрації прав - Реєстраційна служба Комінтернівського районного управління юстиції в Одеській області; Державний реєстратор - Гриб Максим Петрович.
- 5122786400:01:001:3131 - 2 га; Цільове призначення яких землі житлової забудови, вид користування земельної ділянки: для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів житлової та громадської забудови (код цільового призначення земель - 02.03). На підставі Свідоцтва про право власності № 35188640 від 20.03.2015, Орган державної реєстрації прав - Реєстраційна служба Комінтернівського районного управління юстиції в Одеській області; Державний реєстратор - Гриб Максим Петрович.
- 5122786400:01:001:3132 - 1,4266 га; Цільове призначення яких землі житлової забудови, вид користування земельної ділянки: для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів житлової та громадської забудови (код цільового призначення земель - 02.03). На підставі Свідоцтва про право власності № 35162207 від 19.03.2015, Орган державної реєстрації прав - Реєстраційна служба Комінтернівського районного управління юстиції в Одеській області; Державний реєстратор - Калашнік Дмитро Сергійович.
- 5122786400:01:001:3133 - 2 га; Цільове призначення яких землі житлової забудови, вид користування земельної ділянки: для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів житлової та громадської забудови (код цільового призначення земель - 02.03). На підставі Свідоцтва про право власності № 35158472 від 19.03.2015, Орган державної реєстрації прав - Реєстраційна служба Комінтернівського районного управління юстиції в Одеській області; Державний реєстратор Калашнік Дмитро Сергійович.
- 5122786400:01:001:3134 - 2 га; Цільове призначення яких землі житлової забудови, вид користування земельної ділянки: для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів житлової та громадської забудови (код цільового призначення земель - 02.03). На підставі Свідоцтва про право власності № 35189046 від 20.03.2015, Орган державної реєстрації прав - Реєстраційна служба Комінтернівського районного управління юстиції в Одеській області; Державний реєстратор - Гриб Максим Петрович, які розташовані за адресою: Одеська обл., Лиманський район, с. Фонтанка та належать ТОВ «Монаково» на праві власності.
Розподільчим балансом станом на 06.08.2021, затверджений Протоколом Загальних зборів учасників ТОВ «Монаково» №03/2021 від 06.08.2021 у власності ТОВ «Монаково» залишилась земельна ділянка з кадастровим номером:
5122786400:01:001:3129 - 2 га; Цільове призначення яких землі житлової забудови, вид користування земельної ділянки: для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів житлової та громадської забудови (код цільового призначення земель - 02.03). На підставі Свідоцтва про право власності № 37983729 від 25.05.2015, Орган державної реєстрації прав - Реєстраційна служба Комінтернівського районного управління юстиції в Одеській області; Державний реєстратор - Калашнік Дмитро Сергійович.
Листом Головного управління ДПС в Одеській області від 14.03.2025 №5261/6/15-32-07-05-05 до Фонтанської селищної ради Одеського району Одеської області (вхід. від 14.03.2025 №03.1-10.01/377) надано запит стосовно нормативно-грошової оцінки земельних ділянок, які знаходились у власності ТОВ «Монаково» з 01.01.2018 по 31.12.2024 та встановлених ставок земельного податку за відповідні періоди.
Згідно листа Фонтанськоїх сільської ради Одеського району Одеської області від 20.03.2025 №03.1-12.01/1007 з урахуванням витягів із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, визначено нормативно - грошову оцінку земельних ділянок:
земельні ділянки кадастровий номер 5122786400:01:001:3129, 5122786400:01:001:3130, 5122786400:01:001:3131:
2018, 2019, 2020, 2021 - 7792465,67 грн;
2022 - 8571712,24 грн;
2023 - 9857469,08 грн;
2024 - 10360200,00 грн.;
земельна ділянка кадастровий номер 5122786400:01:001:3132:
2018, 2019, 2020, 2021 - 5891539,37 грн;
2022 - 6480693,3 грн;
2023 - 7452797,30 грн;
2024 - 7832889,96 грн.;
земельна ділянка кадастровий номер 5122786400:01:001:3133:
2018, 2019, 2020, 2021 - 8259553,30 грн;
2022 - 9085508,63 грн;
2023 - 10448334,92 грн;
2024 - 10981200,00 грн.
Ставки земельного податку за період з 01.01.2018 по 31.12.2024 встановлені рішеннями Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області, а саме:
від 21.06.2017 №622-VII «Про встановлення ставок земельного податку на території Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області» - 3%;
від 31.05.2018 №892-VII «Про встановлення податку на майно в частині плати за землю та пільг по земельному податку на території Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області» - 1%;
від 19.11.2019 №1282-VII «Про впорядкування форм рішень Фонтанської сільської ради від 10.07.2019 №1229-VII «Про встановлення податку на майно в частині плати за землю та пільг по земельному податку на території Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області» та №1230-VII «Про затвердження Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для об'єктів житлової та нежитлової нерухомості на території Фонтанської сільської ради та встановлення ставок податку на 2020 рік» - 3%;
від 30.06.2020 №1465-VII «Про встановлення податку на майно в частині плати за землю та пільг по земельному податку на території Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області» - 3%;
від 14.07.2021 №396-VIII «Про встановлення місцевих податків і зборів на 2022 рік» - 2%;
від 07.07.2022 №696-VIII «Про встановлення місцевих податків і зборів», з урахуванням змін та доповнень в період з 01.01.2023 - 31.12.2024 - 1%.
Для земельних ділянок 5122786400:01:001:3129 площею 2 га, 5122786400:01:001:3130 площею 2 га, 5122786400:01:001:3131 площею 2 га, 5122786400:01:001:3132 площею 1,4266 га, 5122786400:01:001:3133 площею 2 га листом Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області від 20.03.2025 №03.1-12.01/1007 з урахуванням витягів із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, визначено нормативно - грошову оцінку земельних ділянок та НГО зазначено в Таблиці 1 акту перевірки.
Стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 5122786400:01:001:3134 надано Повідомлення про відмову у наданні відомостей з Державного земельного кадастру №РВ5100018232025, яким встановлено, що за результатами розгляду заяви (запиту) про надання відомостей з Державного земельного кадастру від 12.03.2025 повідомлено про відмову в наданні запитуваних відомостей з підстав: відсутність у відомостях Державного земельного кадастру коду виду цільового призначення земельної ділянки, визначеного відповідно до додатку 59 до Порядку ведення Державного земельного кадастру.
Для визначення розміру земельного податку земельної ділянки кадастровий номер 5122786400:01:001:3134 податковим органом використана нормативно-грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до п. 289.1 ст. 289 ПКУ.
НГО земельної ділянки кадастровий номер 5122786400:01:001:3134 площею 2 га з урахуванням коефіцієнта індексації складає:
- на 2018-2021 рік - 37721,01 грн. за 1 га (з урахуванням коефіцієнту індексації НГО - 1,0) 37721,01 грн. * 1 * 2 га = 75442,02 грн. за всю земельну ділянку.
Так, податковим органом здійснено наступний розрахунок земельного податку:
за період з 01.01.2018 по 31.12.2018:
- розрахунок суми податку по земельні ділянці 5122786400:01:001:3129: 7792465,67 грн. (нормативно грошова оцінка всієї земельної ділянки) * 3% (річна ставка податку) = 233773,97 грн.;
- розрахунок суми податку по земельні ділянці 5122786400:01:001:3130: 7792465,67 грн. (нормативно грошова оцінка всієї земельної ділянки) * 3% (річна ставка податку) = 233773,97 грн.;
- розрахунок суми податку по земельні ділянці 5122786400:01:001:3131: 7792465,67 грн. (нормативно грошова оцінка всієї земельної ділянки) * 3% (річна ставка податку) = 233773,97 грн.;
- розрахунок суми податку по земельні ділянці 5122786400:01:001:3132: 5891539,37 грн. (нормативно грошова оцінка всієї земельної ділянки) * 3% (річна ставка податку) = 176746,18 грн.;
- розрахунок суми податку по земельні ділянці 5122786400:01:001:3133: 8259553,30 грн. (нормативно грошова оцінка всієї земельної ділянки) * 3% (річна ставка податку) = 247786,60 грн.;
- розрахунок суми податку по земельні ділянці 5122786400:01:001:3134: 37721,01 грн. (нормативно грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки) * 2 (площа) * 5% (річна ставка податку) = 3772,1 грн.
При цьому, податковим органом враховано, що відповідно до даних інформаційно-комунікаційних систем ДПС ТОВ «Монаково» подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік від 15.02.2018 №9022102675, якою задекларовано земельні ділянки у власності з кадастровими номерами 5122786400:01:001:3129 площею 2 га, 5122786400:01:001:3130 площею 2 га, 5122786400:01:001:3131 площею 2 га, 5122786400:01:001:3132 площею 1,4266 га, 5122786400:01:001:3133 площею 2 га, 5122786400:01:001:3134 площею 2 га, нормативна грошова оцінка землі (далі НГО) 37721,01 грн. за га, ставка податку 5%.
Отже, податковим органом за 2018 рік нараховано земельний податок в розмірі 1108075,65 грн з розрахунку 1129626,79 грн - 21551,14 грн.
за період з 01.01.2019 по 31.12.2019:
Як вбачається з акту перевірки перевіряючими зазначено, що згідно первинних документів наданих до перевірки та Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта встановлено передача земельних ділянок в 2019 році у користування, а саме:
Договір про право користування земельною ділянкою для забудови (суперфіцію) від 19.02.2019 року №бн укладений між ТОВ «Монаково» код ЄДРПОУ 35050076 (Суперфіціар) та ПП «ДІЕС» код ЄДРПОУ 41131477 (Суперфіціарій). Вид іншого речового права - право забудови земельної ділянки (суперфіцій). Строк дії - 60 календарних місяців. Об'єкт речового права - земельні ділянки кадастровими номерами 5122786400:01:001:3130 площею 2 га, 5122786400:01:001:3131 площею, 5122786400:01:001:3132 площею 1,4266 га, 5122786400:01:001:3133 площею 2 5122786400:01:001:3134 площею 2 га.
Договір про право забудови земельної ділянки (договір суперфіцію), від 15.09.2015 №бн укладений ТОВ «Монаково» код ЄДРПОУ 35050076 - згідно договору Землевласник та ТОВ «Кооператив «Рів'єра сіті» код ЄДРПОУ 39719954 - згідно договору Правокористувач. Вид іншого речового права - право забудови земельної ділянки (суперфіцій). Термін дії оренди - 5 років, 1 місяць, 16 днів, Дата закінчення дії договору - 31.10.2020 року. Мета - для здійснення будівництва об'єкта будівництва в строки визначені договором. Об'єкт договору - Земельна ділянка площею 2 га, адресою Одеська обл., Комінтернівський район, Фонтанська с/р., кадастровий номер земельної ділянки 5122786400:01:001:3129.
Додаткові угоди від 02.03.2018 №бн, від 28.06.2018 №бн, від 27.06.2019 №бн, від 24.12.2019 №бн, від 28.07.2020 №бн, від 28.09.2020 №бн.
Договір про розірвання (припинення) договору про встановлення права користування земельною ділянкою для забудови (суперфіцію) від 19.10.2020 року.
Договір про право забудови земельної ділянки (суперфіцій) від 20.10.2020 №бн укладений ТОВ «Монаково» код ЄДРПОУ 35050076 - Власник та Обслуговуючий кооператив «Містечко» код за ЄДРПОУ 43722308 - Землекористувач або Забудовник або Кооператив. Об'єкт - будівництво кварталу житлових будинків з громадськими приміщеннями по вул. Чехова, 1 в с. Фонтана, Лиманського (Комінтернівського) району Одеської області. Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 600805251227, Об'єкт нерухомого майна - земельна ділянка, кадастровий номер 5122786400:01:001:3129, площа - 2 га. Цільове призначення - землі житлової забудови, вид використання земельної ділянки: для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів житлової та громадської забудови. Термін дії договору - 3 роки (з моменту державної реєстрації та до 19.10.2023 року. Ціна за суперфіцій - 15000 грн. без ПДВ щомісячно.
Договір про право забудови земельної ділянки (суперфіцій) від 20.10.2023 №бн укладений ТОВ «Монаково» код ЄДРПОУ 35050076 - Власник та Обслуговуючий кооператив «Містечко» код за ЄДРПОУ 43722308 - Землекористувач або Забудовник або Кооператив. Об'єкт - будівництво кварталу житлових будинків з громадськими приміщеннями по вул. Чехова, 1 в с. Фонтана, Лиманського (Комінтернівського) району Одеської області. Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 600805251227, Об'єкт нерухомого майна - земельна ділянка, кадастровий номер 5122786400:01:001:3129, площа - 2 га. Цільове призначення - землі житлової забудови, вид використання земельної ділянки: для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів житлової та громадської забудови. Термін дії договору - 3 роки (до 19.10.2026 року. Ціна за суперфіцій - 15000 грн. без ПДВ щомісячно.
Під час нарахування земельного податку за 2019 рік було досліджено відомості по рахунках: № 70 «Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), №361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями та замовниками», № 31 «Рахунки в банку», №791 «Результат основної діяльності» та первинних документів до них.
Згідно з реєстраційними даними Товариство з обмеженою відповідальністю "МОНАКОВО" має основний вид діяльності «надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна» (КВЕД 68.20). Перевіркою встановлено, що основним видом діяльності, від якого ТОВ «Монаково» отримує дохід - надання земельних ділянок для користування (оренду) - суперфіцію, що відповідає основному виду діяльності.
З урахуванням норм абз. 4 п. 297.1. ст. 297, п. 284.2. ст. 284 ПКУ перевіркою встановлено використання ТОВ «Монаково» земельних ділянок для провадження основного виду господарської діяльності, ТОВ «Монаково» звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності земельного податку за земельні ділянки:
- кадастрові номери 5122786400:01:001:3130 площею 2 га, 5122786400:01:001:3131 площею, 5122786400:01:001:3132 площею 1,4266 га, 5122786400:01:001:3133 площею 2 га
кадастровий номер 5122786400:01:001:3129 площею 2 га - з урахуванням договору про право забудови земельної ділянки (договір суперфіцію) від 15.09.2015 №бн, додаткових угод від 02.03.2018 №бн, від 28.06.2018 №бн, від 27.06.2019 №бн, від 24.12.2019 №бн, від 28.07.2020 №бн, від 28.09.2020, №бн за період з 01.01.2019 по 31.12.2019;
На підставі вищенаведених даних в ході перевірки розраховано суми земельного податку за період 01.01.2019- 31.12.2019:
- розрахунок суми податку по земельні ділянці 5122786400:01:001:3129 - не розраховувався, у зв'язку зі звільненням з урахуванням абз. 4 п. 297.1 п. 297 ПКУ;
- розрахунок суми податку по земельні ділянці 5122786400:01:001:3130: 7792465,67 грн. (нормативно грошова оцінка всієї земельної ділянки) * 1% (річна ставка податку) / 12 місяців * 2 місяці = 12 987,44 грн. (за 01.01.2019 по 01.03.2019);
- розрахунок суми податку по земельні ділянці 5122786400:01:001:3131: 7792465,67 грн. (нормативно грошова оцінка всієї земельної ділянки) * 1% (річна ставка податку) / 12 місяців * 2 місяці = 12 987,44 грн. (за 01.01.2019 по 01.03.2019);
- розрахунок суми податку по земельні ділянці 5122786400:01:001:3132: 5891539,37 грн. (нормативно грошова оцінка всієї земельної ділянки) * 1% (річна ставка податку) / 12 місяців * 2 місяці = 9 819,23 грн. (за 01.01.2019 по 01.03.2019);
- розрахунок суми податку по земельні ділянці 5122786400:01:001:3133: 8259553,30 грн. (нормативно грошова оцінка всієї земельної ділянки) * 1% (річна ставка податку) / 12 місяців * 2 місяці = 13 765,92 грн. (за 01.01.2019 по 01.03.2019);
- розрахунок суми податку по земельні ділянці 5122786400:01:001:3134: 37721,01 грн. (нормативно грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки) * 2 (площа) * 5% (річна ставка податку) / 12 місяців * 2 місяці = 628,68 грн. (за 01.01.2019 по 01.03.2019).
за період з 01.01.2020 по 31.12.2020:
Перевіркою встановлено використання ТОВ «Монаково» земельних ділянок за період з 01.01.2020 по 30.06.2020 для провадження основного виду господарської діяльності та відповідно звільнення від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності земельного податку ТОВ «МОНАКОВО» за земельні ділянки до змін абз. 4) п. 1. ст. 297.1 внесених до Податкового кодексу України з 01.07.2020 (підстава Закон України від 16.01.2020 №466-ІХ ЗУ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», 354-IX):
кадастрові номери 5122786400:01:001:3130 площею 2 га, 5122786400:01:001:3131 площею, 5122786400:01:001:3132 площею 1,4266 га, 5122786400:01:001:3133 площею 2 га, 5122786400:01:001:3134 площею 2 га - з урахуванням договору про право користування земельною ділянкою для забудови (суперфіцію) від 19.02.2019 року №бн на період з 01.01.2020 по 30.06.2020;
кадастровий номер 5122786400:01:001:3129 площею 2 - з урахуванням договору про право забудови земельної ділянки (договір суперфіцію) від 15.09.2015 №бн, додаткових угод від 02.03.2018 №бн, від 28.06.2018 №бн, від 27.06.2019 №бн, від 24.12.2019 №бн, від 28.07.2020 №бн, від 28.09.2020 №бн, договору про право забудови земельної ділянки (суперфіцій) від 20.10.2020 №бн на період з 01.01.2020 по 30.06.2020.
Нормою абз. 4) п. 1. ст. 297 ПКУ встановлено, що надання земельної ділянки в користування, що є основним видом діяльності ТОВ «МОНАКОВО» в редакції ПКУ від 01.07.2020, підстава - 466-IX, 354-IX не звільняє ТОВ «МОНАКОВО» від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на землю з 01.07.2020 року.
На підставі вищенаведених даних в ході перевірки розраховано суми земельного податку за період 01.01.2020-31.12.2020:
земельні 5122786400:01:001:3129: 7792465,67 розрахунок суми податку по ділянці грн. (нормативно грошова оцінка всієї земельної ділянки) * 3% (річна ставка податку) / 12 місяців * 6 місяців = 116 886,99 грн. (за 01.01.2020 по 30.06.2020);
- розрахунок суми податку по земельні ділянці 5122786400:01:001:3130: 7792465,67 грн. (нормативно грошова оцінка всієї земельної ділянки) * 3% (річна ставка податку) / 12 місяців * 6 місяців = 116 886,99 грн. (за 01.01.2020 по 30.06.2020);
- розрахунок суми податку по земельні ділянці 5122786400:01:001:3131: 7792465,67 грн. (нормативно грошова оцінка всієї земельної ділянки) * 3% (річна ставка податку) / 12 місяців * 6 місяців = 116 886,99 грн. (за 01.01.2020 по 30.06.2020);
розрахунок суми податку по земельні ділянці 5122786400:01:001:3132: 5891539,37 грн. (нормативно грошова оцінка всієї земельної ділянки) * 3% (річна ставка податку) / 12 місяців * 6 місяців = 88373,09 грн. (за 01.01.2020 по 30.06.2020);
розрахунок суми податку по земельні ділянці 5122786400:01:001:3133: 8259553,30 грн. (нормативно грошова оцінка всієї земельної ділянки) * 3% (річна ставка податку) / 12 місяців * 6 місяців = 123893,3 грн. (за 01.01.2020 по 30.06.2020);
розрахунок суми податку по земельні ділянці 5122786400:01:001:3134: 37721,01 грн. (нормативно грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки) * 2 (площа) * 5% (річна ставка податку) / 12 місяців * 6 місяців = 1886,05 грн. (за 01.01.2020 по 30.06.2020).
За період з 01.01.2021 по 31.12.2021:
06.08.2021 ТОВ «Монаково» прийнято рішення про реорганізацію юридичної особи.
Протоколом Загальних зборів учасників ТОВ «Монаково» №03/2021 від 06.08.2021 затверджено розподільчий баланс ТОВ «Монаково» код за ЄДРПОУ 35050076 станом на 06.08.2021, встановлено, що даним розподільчим балансом, в результаті виділу з ТОВ «Монаково» створено 5 нових юридичних осіб у формі ТОВ. Зазначеним новоствореним товариствам у якості внеску до статутного капіталу передано наступне майно:
1. ТОВ «Альфа рівера» код ЄДРПОУ 44215030 - передається земельна ділянка кадастровий номер 5122786400:01:001:3130, внесок у статутний капітал оцінюється учасниками у 993633,73 грн.;
2. ТОВ «Тріада Альянс» код ЄДРПОУ 44227004 - передається земельна ділянка кадастровий номер 5122786400:01:001:3131, внесок у статутний капітал оцінюється учасниками у 993633,73 грн.;
3. ТОВ «Сансет констракшн» код ЄДРПОУ 44242614 - передається земельна ділянка кадастровий номер 5122786400:01:001:3132, внесок у статутний капітал оцінюється учасниками у 708758,92 грн.;
4. ТОВ «Стімекс інвест» Код ЄДРПОУ 44166041 - передається земельна ділянка кадастровий номер 5122786400:01:001:3133, внесок у статутний капітал оцінюється учасниками у 993633,73 грн.;
5. ТОВ «Клондайк Південь» код ЄДРПОУ 44252072 - передається земельна ділянка кадастровий номер 5122786400:01:001:3134, внесок у статутний капітал оцінюється учасниками у 993633,73 грн.
З урахуванням абз. 3 п. 286.5 ст.286 ПКУ розрахунок земельного податку земельних ділянок з кадастровими номера 5122786400:01:001:3130, 5122786400:01:001:3131, 5122786400:01:001:3132, 5122786400:01:001:3133, 5122786400:01:001:3134 за 2021 рік здійснено з 01.01.2021 по 31.07.2021.
На підставі вищенаведених даних в ході перевірки розраховано суми земельного податку за період 01.01.2021-31.12.2021:
- розрахунок суми податку по земельні ділянці 5122786400:01:001:3129: 7792465,67 грн. (нормативно грошова оцінка всієї земельної ділянки) * 3% (річна ставка податку) = 233773,97 грн. (за 01.01.2021 по 31.12.2021);
розрахунок суми податку по земельні ділянці 5122786400:01:001:3130: 7792465,67 грн. (нормативно грошова оцінка всієї земельної ділянки) * 3% (річна ставка податку) / 12 місяців * 7 місяців = 136368,15 грн. (за 01.01.2021 по 31.07.2021);
розрахунок суми податку по земельні ділянці 5122786400:01:001:3131: 7792465,67 грн. (нормативно грошова оцінка всієї земельної ділянки) * 3% (річна ставка податку) / 12 місяців * 7 місяців = 136368,15 грн. (01.01.2021 по 31.07.2021);
розрахунок суми податку по земельні ділянці 5122786400:01:001:3132: 5891539,37 грн. (нормативно грошова оцінка всієї земельної ділянки) * 3% (річна ставка податку) / 12 місяців * 7 місяців = 103101,94 грн. (за 01.01.2021 по 31.07.2021);
розрахунок суми податку по земельні ділянці 5122786400:01:001:3133: 8259553,30 грн. (нормативно грошова оцінка всієї земельної ділянки) * 3% (річна ставка податку) / 12 місяців * 7 місяців = 144542,18 грн. (за 01.01.2021 по 31.07.2021);
розрахунок суми податку по земельні ділянці 5122786400:01:001:3134: 37721,01 грн. (нормативно грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки) * 2 (площа) * 5% (річна ставка податку)/ 12 місяців * 7 місяців = 2200,39 грн. (за 01.01.2021 по 31.07.2021).
За період з 01.01.2022 по 31.12.2022:
розрахунок суми податку по земельні ділянці 5122786400:01:001:3129: 8571712,24 грн. (нормативно грошова оцінка всієї земельної ділянки) * 2% (річна ставка податку) = 171434,24 грн.
За період з 01.01.2023 по 31.12.2023:
розрахунок суми податку по земельні ділянці 5122786400:01:001:3129: 9857469,08 грн. (нормативно грошова оцінка всієї земельної ділянки) * 1% (річна ставка податку) = 98574,69 грн.
За період з 01.01.2024 по 31.12.2024:
розрахунок суми податку по земельні ділянці 5122786400:01:001:3129: 10360200,00 грн. (нормативно грошова оцінка всієї земельної ділянки) * 1% (річна ставка податку) = 103602,00 грн.
Загалом за період з 01.01.2018 по 31.12.2024 сума земельного податку, з рахуванням поданої у 2018 році податкової декларації, має складати 2853043,50 грн. по наступним звітним податковим періодам:
2018 - 1108075,65 грн.
2019 - 20188,71 грн.
2020 - 564813,41 грн.
2021 - 756354,78 грн.
2022 - 171434,24 грн.
2023 - 98 574,69 грн.
2024 - 103 602 грн.
Представник позивача зауважує в адміністративному позові на неточності в акті перевірки в цифрових визначеннях, що на його думку є підставою для визнання висновків відповідача протиправними, та як наслідок скасування податкового повідомлення - рішення.
Однак, здійснивши арифметичний розрахунок, суд констатує, що дійсно на сторінці 26 акту перевірки відповідачем допущено неточності в цифрових значеннях. Однак, в розділі IV акту перевірки від 25.03.2025 №15695/15-32-07-05-20 «Висновок» вірно визначено суми податкових зобов'язань в цілому та помісячно.
Так, відповідно до пп. п. 14.1 ст. 14.1.72 ПК України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу).
Підпунктом 14.1.34 пункту 14.1 статті 34 ПКУ визначено, що власники земельних ділянок - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), які відповідно до закону набули права власності на землю в Україні, а також територіальні громади та держава щодо земель комунальної та державної власності відповідно.
Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (пп. 14.1.147 п.14.1 ст. 14 ПКУ)
Відповідно до приписів п. 269.1 ст.269 ПК України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності (п.270.1 ст. 270 ПК України).
Базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено (п. 271.1 ст. 271 ПК України).
Відповідно до п. 271.2 ст. 271 ПК України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Згідно з п.п. 274.1, 274.2 ст. 274 ПК України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Ставка податку встановлюється у розмірі не більше 12 відсотків від їх нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб'єктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності).
Відповідно до п. 277.1 ст. 277 ПК України, ставка податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.
Згідно з п.п. 285.1, 285.2 ст. 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Відповідно до п.286.1 ст.286 ПК України (в редакції до 01.01.2022) підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Згідно з п.286.1 ст.286 ПК України (в редакції з 01.01.2022) підставою для нарахування земельного податку є:
а) дані державного земельного кадастру;
б) дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
в) дані державних актів, якими посвідчено право власності або право постійного користування земельною ділянкою (державні акти на землю);
г) дані сертифікатів на право на земельні частки (паї);
ґ) рішення органу місцевого самоврядування про виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв);
д) дані інших правовстановлюючих документів, якими посвідчується право власності або право користування земельною ділянкою, право на земельні частки (паї);
е) дані Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначеного у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку. (Пункт 286.1 статті 286 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 3050-IX від 11.04.2023).
Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. (пп.286.2 п.286 ПК України).
При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. (Пункт 286.2 статті 286 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3609-VI від 07.07.2011; в редакції Закону № 466-IX від 16.01.2020).
У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника - юридичної або фізичної особи до іншого протягом календарного року податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності. (п. 286.5 ст. 286 ПК України).
Відповідно до п. 287.1 ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. (п. 287.3 ст. 287 ПК України).
Згідно з п. 287.7 ст. 287 ПК України у разі надання в оренду земельних ділянок (у межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється з дати укладення договору оренди земельної ділянки або з дати укладення договору оренди будівель (їх частин).
Відповідно до пп. 4 п. 297.1 ст.297 ПК України (в редакції до 01.07.2020) платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з таких податків і зборів, як податку на майно (в частині земельного податку), крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються платниками єдиного податку першої - третьої груп для провадження господарської діяльності та платниками єдиного податку четвертої групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва;
Відповідно до пп. 4 п. 297.1 ст.297 ПК України (в редакції з 01.07.2020) платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з таких податків і зборів, як податок на майно в частині земельного податку за земельні ділянки, що використовуються платниками єдиного податку першої - третьої груп для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм, позичку) та платниками єдиного податку четвертої групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва. (підпункт 4 пункту 297.1 статті 297 в редакції Закону № 466-IX від 16.01.2020, що набирав чинності з 1 липня 2020 року).
Як вбачається з матеріалів справи, податковим органом під час перевірки досліджено правоустановчі документи на земельні ділянки, договори про встановлення права користування, договори про право забудови, статут, розподільчий баланс, податкову звітність, витяги з Державного земельного кадастру про земельні ділянки, рішення Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області.
При нарахування податкових зобов'язань, податковим органом використано інформацію, зазначену у вище перелічених документах, та розраховано суму грошових зобов'язань з урахуванням періоду перебування земельних ділянок в оренді, відчуження земельних ділянок, розміру нормативної грошової оцінки, що свідчить про правомірність здійсненого податковим органом розрахунку.
При цьому, суд зазначає, що зазначення в оскаржуваному податковому повідомленні-рішення номеру акту перевірки 12695/15-32-07-05-19, а не 12695/15-32-07-05-20, свідчить про допущення технічної описки, яка жодним чином не впливає на правомірність встановлених відповідачем порушень, а також не свідчить про використання документу, якого не існує, як вважає представник позивача.
В свою чергу, в матеріалах справи наявні копії платіжних інструкції від 28.02.2019 №69 на суму1795,93 грн (сплата податку за землю за січень 2019р.), від 29.03.2019 №76 на суму 1795,93 грн (сплата податку за землю за лютий 2019р.), від 12.02.2025 №405 на суму 19444,87 грн (оплата земельного податку для юридичних осіб за 20.10.2023-31.12.2023р.), від 12.02.2025 №406 (оплата земельного податку для юридичних осіб за 2024р.) на суму 103602 грн. Однак, в акті перевірки відсутня інформація про врахування або не врахування сплачених позивачем сум земельного податку.
Таким чином, визначена відповідачем сума податкових зобов'язань підлягає зменшенню на суму сплаченого податку, та, як наслідок і сума штрафної (фінансової) санкції, а саме:
1795,93+1795,93+19444,87+103602 = 126638,73 грн (сума сплачених позивачем зобов'язань, на яку зменшується сума збільшення податкових зобов'язань, визначених в ППР №161751532070525 платіж)
126638,73 грн *10% (п. 123.1 ст. 123 ПКУ)= 12 663,87 грн (розмір штрафної (фінансової) санкції, на яку слід зменшити визначений в ППР №161751532070525 платіж).
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового скасування податкового повідомлення рішення №161751532070525 від 10.04.2025 на суму 139 302,6 грн., з них за податковими зобов'язаннями 126638,73 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями 12663,87 грн.
Також, як встановлено судом, відповідно до п. 286.3 ст. 286 ПК України платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.
Відповідно до п. 120.1 ст.120 ПК України неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, -
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Як встановлено судом, позивачем подана податкова звітність з земельного податку в останнє за 2018 рік. За 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 податкова звітність з земельного податку не подана.
Таким чином позивачем не подано 6 податкових декларацій, а отже податковим органом правомірно визначено суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) 2040 грн. (6*340).
Разом з тим, сплата та/або часткова сплата податкових зобов'язань не звільняє платника податку від обов'язку своєчасного подання податкової звітності.
З огляду на викладене, податкове повідомлення - рішення №161771532070525 від 10.04.2025 є правомірним та не підлягає скасуванню.
Щодо податкового повідомлення-рішення №161781532070525 від 10.04.2025.
В акті перевірки від 23.03.2025 №12695/15-15-32-07-05-20 встановлено, що в порушення п.8.1, п.8.3, п.8.4 розділу VIII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 (у редакції наказу Міністерства фінансів України 22.04.2014 № 462), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 29 грудня 2011 № 1562/20300, ТОВ «МОНАКОВО» не надало до податкового органу у 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 роках повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП, що є власними, орендованими або переданими в оренду:
1. Земельна ділянка кадастровий номер 5122786400:01:001:3129, що знаходяться за адресою: Одеська обл., Комінтернівський район, с/рада Фонтанська - свідоцтво про право власності на нерухоме майно (земельні ділянки) № 48608632 від 27.11.2015; свідоцтво про право власності на нерухоме майно (земельні ділянки) №№35160329 від 19.03.2015; свідоцтво про право власності на нерухоме майно (земельні ділянки) № 37983729 від 25.05.2015;
2. Земельна ділянка кадастровий номер 5122786400:01:001:3130, що знаходяться за адресою: Одеська обл., Комінтернівський район, с/рада Фонтанська - свідоцтво про право власності на нерухоме майно (земельні ділянки) №№ 35188279 від 20.03.2015;
3. Земельна ділянка кадастровий номер 5122786400:01:001:3131, що знаходяться за адресою: Одеська обл., Комінтернівський район, с/рада Фонтанська - свідоцтво про право власності на нерухоме майно (земельні ділянки) від 20.03.2015;
4. Земельна ділянка кадастровий номер 5122786400:01:001:3132, що знаходяться за адресою: Одеська обл., Комінтернівський район, с/рада Фонтанська - свідоцтво про право власності на нерухоме майно (земельні ділянки) № 35162207 від 19.03.2015;
5. Земельна ділянка кадастровий номер 5122786400:01:001:3133, що знаходяться за адресою: Одеська обл., Комінтернівський район, с/рада Фонтанська - свідоцтво про право власності на нерухоме майно (земельні ділянки) № 35158472 від 19.03.2015;
6. Земельна ділянка кадастровий номер 5122786400:01:001:3134, що знаходяться за адресою: Одеська обл., Комінтернівський район, с/рада Фонтанська - свідоцтво про право власності на нерухоме майно (земельні ділянки) № 35189046 від 20.03.2015.
Податковим органом на підставі акта перевірки прийнято податкове повідомлення - рішення від 10.04.2025 №161781532070525 на суму 6120 грн.
Відповідно до абз. 3, 4 п. 63.3 ст. 63 ПК України об'єктами оподаткування і об'єктами, пов'язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки щодо сплати податків та зборів. Такі об'єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідним розділом цього Кодексу.
Платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків.
Порядок обліку платників податків і зборів затверджений наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 (у редакції наказу Міністерства фінансів України 22.04.2014 № 462).
Пунктами 8.1 - 8.5 розділу VIII Порядку встановлено, що платник податків зобов'язаний повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючий орган за основним місцем обліку у порядку, встановленому цим розділом.
Об'єктами оподаткування і об'єктами, пов'язаними з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (далі - об'єкти оподаткування), є майно та дії, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки щодо сплати податків та зборів. Такі об'єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідними розділами Податкового кодексу України.
Якщо у платника податків відбувається реєстрація, створення чи відкриття об'єкта оподаткування на території адміністративно-територіальної одиниці, де він не перебуває на обліку, то такий платник податків зобов'язаний стати на облік за неосновним місцем обліку у контролюючому органі за місцезнаходженням такого об'єкта у порядку, визначеному розділом VII цього Порядку.
Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП (додаток 11) подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.
У разі зміни відомостей про об'єкт оподаткування, а саме: зміна типу, найменування, місцезнаходження або стану об'єкта оподаткування, платник податків надає до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення за формою № 20-ОПП з оновленою інформацією про об'єкт оподаткування, щодо якого відбулися зміни. У повідомленні поряд із реквізитом, який змінився, зазначається у дужках його попереднє значення.
При цьому в разі зміни призначення об'єкта оподаткування або його перепрофілювання інформація щодо такого об'єкта оподаткування надається в повідомленні двома рядками, а саме: в одному рядку зазначається інформація про закриття об'єкта оподаткування, призначення якого змінюється, у другому - оновлена інформація про об'єкт оподаткування, який створено чи відкрито на основі закритого.
На виконання пп. 16.1.3 п. 16.1. ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідальність за неподання у строки та у випадках, передбачених Податковим кодексом України, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін, подання з помилками у неповному обсязі, неподання відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та/або складення податкової звітності, відповідно до вимог встановлених цим передбачена пунктом 117.1 ст. 117 ПК України.
Пунктом 117.1 ст.117 ПК України встановлено, що неподання у строки та у випадках, передбачених цим Кодексом, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін, подання з помилками чи у неповному обсязі, неподання відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та/або складення податкової звітності, відповідно до вимог встановлених цим Кодексом, -
тягнуть за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 340 гривень, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, - 1020 гривень.
Відтак, норми Податкового кодексу України не встановлюють строки подання повідомлення за формою № 20-ОПП, що в свою чергу виключає одну з необхідних складових для притягнення особи до відповідальності згідно з п. 117.1 ст. 117 ПК України.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 13.11.2024 у справі № 640/20905/21.
Посилання відповідача на строки, встановлені Порядком № 1588 є помилковим, так як санкція ст. 117 ПК України передбачає відповідальність за порушення строків, установлених виключно ПК України.
Відповідно до п. 8.4. Порядку № 1588 повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.
Тобто, платники податків були зобов'язані повідомляти контролюючий орган про об'єкти, які безпосередньо пов'язані з оподаткуванням та були безпосередньо пов'язані з виникненням доходу.
В подальшому, згідно з наказом Міністерства фінансів № 323 від 24.06.2020, пункт 8.4 розділу VIII було доповнено новим абзацом наступного змісту:
У повідомленні за формою № 20-ОПП надається інформація про всі об'єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду.
Тобто, саме 24.06.2020 у платників податків міг виникнути обов'язок подавати повідомлення про всі об'єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду.
02.04.2020 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 540-ІХ від 30.03.2020 (далі - Закон № 540-ІХ).
Окрім того, згідно п. 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, відповідно до якого за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01.03.2020 по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються.
Такий карантин з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19 тривав в Україні до 30.06.2023.
Отже, враховуючи усі обставини у сукупності, притягнення позивача за пунктом 117.1 статті 117 ПК України за неподання повідомлень за формою №20-ОПП є необґрунтованими, відтак податкове повідомлення-рішення №161781532070525 від 10.04.2025 є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо податкових повідомлень - рішень від 14.04.2025 №16784/15-32-24-06-20, 16790/15-32-24-06-20, суд зазначає таке.
З акту перевірки від 25.03.2025 року №12695/15-32-07-05-20 вбачається, що перевіркою наданих до перевірки банківських виписок АТ «СЕНС БАНК», номер рахунку НОМЕР_5 , встановлено 19.10.2018 виплату компенсації господарських витрат по авансовому звіту від 18.03.2016 № 2 на рахунок 26201298601601 АТ «Альфа-Банк» у м. Києві ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 у сумі 153 316,44 гривень.
Посадовою особою відповідача зазначено, що в податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску дана операція не відображена. Підприємством до перевірки не надано сальдо рахунку 372 «Розрахунки з підзвітними особами» станом на дату початку перевірки з деталізованою розшифровкою по кожному контрагенту (операції) та авансовий звіт з оригіналами документів, що підтверджують витрати, разом з їхнім описом. Підтвердні документи це документи, що засвідчують вартість витрат: транспортні квитки готельні рахунки, виписки та/або відомості з рахунку, що містять визначену законом інформацію про виконані платіжні операції за рахунком, до якого емітовані платіжні інструменти. Під оподаткування підзвітні кошти потрапляють, якщо вони видані понад установлені норми або витрати не підтверджені належним чином документально.
У зв'язку з чим, на порушення п.14.1 ст.14, п.п.162.1.3 п.162.1 ст.162, п.163.1 ст.163, п.п.168.1.1, п.п. «е» п.п.164.2.17 п.164.2 ст. 164, п.171.2 ст. 171. п.176.2 ст. 176 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI зі змінами, перевіркою встановлено несплату (неперерахування) податку на доходи з фізичних осіб за жовтень 2018 року у сумі 33654,49 гривень.
Разом з тим, з акту перевірки від 25.03.2025 №12695/15-32-07-05-20 вбачається, що перевіркою наданих банківських виписок Акціонерного банку «Південний», номер рахунку НОМЕР_6 , встановлено, внесення 30.01.2018 поворотної фінансової допомоги згідно договору № ВФП-21/12/2017 від 21.12.2017 ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 з рахунку НОМЕР_7 Акціонерного банку «Південний» у сумі 412000,00 гривень. Проте, відповідно банківських виписок АТ «СЕНС БАНК», номер рахунку НОМЕР_5 , встановлено повернення фінансової допомоги згідно договору № ВФП-21/12/2017 від 21.12.2017 на рахунок НОМЕР_8 АТ «Альфа-Банк» у м. Києві ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 у сумі 824000,00 грн, а саме:
19.10.2018 у сумі 369317,00 грн,
07.11.2018 у сумі 248045,00 грн.
08.11.2018 у сумі 13055,00 грн,
18.07.2019 у сумі 193583,00 гривень.
Також, відповідно банківських виписок АТ «СЕНС БАНК», номер рахунку НОМЕР_5 , встановлено виплату позики згідно договору б/н від 22.07.2019 на рахунок НОМЕР_8 АТ «Альфа-Банк» у м. Києві 23.07.2019 ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 у сумі 160000,00 гривень. ОСОБА_1 повернуто позику на рахунок НОМЕР_5 АТ «СЕНС БАНК» у сумі 69000,00 грн, а саме:
16.04.2020 у сумі 48000,00 грн,
07.05.2020 у сумі 2000,00 грн.
12.05.2020 у сумі 3000,00 грн.
23.06.2020 у сумі 6000,00 грн,
21.08.2020 у сумі 2500,00 грн.
01.07.2021 у сумі 4000,00 грн.
19.08.2021 у сумі 3500,00 гривень.
На підставі наданих до перевірки банківських виписок АТ «СЕНС БАНК», номер рахунку НОМЕР_5 , встановлено виплату позики на рахунок НОМЕР_8 AT «Альфа-Банк» у м. Києві ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 згідно договорам:
від 01.08.2019 у сумі 142500,00 грн 02.08.2019,
від 02.09.2019 у сумі 89000,00 грн 02.09.2019.
від 29.11.2019 у сумі 1073000,00 грн 29.11.2019.
В акті перевірки зазначено, що підприємством до перевірки не надано договори поворотної фінансової допомоги та позики, укладені з ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 . Відповідно до нотаріально засвідченого Протоколу №01/2022 від 21.01.2022 загальних зборів учасників ТОВ «МОНАКОВО» (код ЄДРПОУ 35050076), ОСОБА_2 РНОКПП НОМЕР_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Представник відповідача покликається на те, що якщо протягом визначеного строку платник не повертає поворотну фінансову допомогу, то така допомога для цілей оподаткування вважається безповоротною та включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку й оподатковується за ставкою, визначеною п.167.1 ст. 167 Кодексу.
Отже, за твердженням відповідача, сума неповернутої фінансової допомоги/позики ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 склала у сумі 1807500,00 грн, а саме по договору:
№ ВФП-21/12/2017 від 21.12.2017 у сумі 412000,00 грн.
б/н від 22.07.2019 у сумі 91000,00 грн,
б/н від 01.08.2019 у сумі 142500,00 грн.
б/н від 02.09.2019 у сумі 89000,00 грн,
б/н від 29.11.2019 у сумі 1073000,00 гривень.
На порушення п.14.1 ст.14, п.п.162.1.3 п.162.1 ст.162, п.163.1 ст.163, п.п.168.1.1, п.п. «г» п.п. 164.2.17 п.164.2 ст. 164, п.171.2 ст. 171, п.176.2 ст.176 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI зі змінами, перевіркою встановлено несплату (неперерахування) податку на доходи з фізичних осіб у сумі 325350,00 грн, за листопад 2018 року у сумі 39315,06 грн, за липень 2019 року у сумі 34844,94 грн, за серпень 2019 року у сумі 25650,00 грн, за вересень 2019 року у сумі 16020,00 грн, за листопад 2019 року у сумі 193140,00 грн, за серпень 2021 року у сумі 16380,00 гривень.
Податковим органом прийнято податкове повідомлення - рішення №16784/15-32-24-06-20 від 14.04.2025, яким визначено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 359004,49 грн та штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 85656,12 грн.
Також податковим органом прийнято податкове повідомлення - рішення №16790/15-3224-06-20 від 14.04.2025, яким визначено суму грошового зобов'язання з військового збору в розмірі 29412,25 грн та штрафну (фінансову) санкцію 7011,81 грн.
Як вже зазначалось, на запит податкового органу щодо надання документів ТОВ «МОНАКОВО» надано лист - пояснення щодо відсутності документів ТОВ «Монаково» вих. №13/03-1 від 13.03.2025 р., в якому повідомлено, що первинні документи які підтверджують коректність та достовірність ведення бухгалтерського та податкового обліку на підприємстві відсутні, за період (з 01.01.2018 року - по 31.12.2023 року), у зв'язку з тим, що до 21.01.2022 р., у ТОВ «Монаково» був керівник та власник підприємства ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Всі установчі документи про будь які зміни у ТОВ «Монаково» за період з 11.04.2007 р. по 21.02.2022 р. - не збереглись, та діючий директор та засновник ТОВ «Монаково» ОСОБА_4 не має змоги їх надати головному державному інспектору відділу позапланових перевірок з інших податків управління податкового аудиту Головного управління ДПС в Одеській області Марії Подойловій та Крістіні Устименко, для проведення документальної позапланової виїзної перевірки.
Перелік документів які директор ТОВ «Монаково», не має змоги надати:
1. Первинна документація (рахунки на оплату, видаткові накладні, акти - приймання передачі, договори з контрагентами, тощо). Оборотно-сальдові відомості по всім рахункам бухгалтерського обліку по яким відображались операції з ведення бухгалтерського та податкового обліку.
2. Кадровий облік та облік заробітної плати (накази про прийняття та звільнення штатних працівників, відомості з нарахування та виплати заробітної плати, штатні розклади та накази про їх затвердження, табелі обліку робочого часу).
3. Договори з контрагентами (покупцями та замовниками), договори фінансової допомоги.
Проте, як вже зазначено вище, саме на позивача покладено обов'язок зберігати документи за перевіряємий період. На виконання вимог пункту 44.5 статті 44 Податкового кодексу України позивачем не вжито заходів для відновлення втрачених документів. Верховний Суд неодноразово висловлював позицію про те, що обов'язок контролюючого органу здійснювати перевірку на підставі первинних документів кореспондується з обов'язком платника податків зберігати такі первинні документи і надавати їх при перевірці. Ненадання таких документів нормами п.44.6 ст.44 ПК України прирівнюється до їх відсутності.
Отже, з матеріалів справи вбачається, що суми виплачені ОСОБА_1 податковим органом встановлені на підставі банківських виписок та податкової звітності.
Позивачем не спростовано, встановлені відповідачем обставини щодо отримання ОСОБА_1 неповоротної фінансової допомоги/позики, компенсації господарських витрат по авансовому звіту в зазначених в акті сумах.
По суті встановлених порушень, суд зазначає таке.
Згідно п. 44.1 ст. 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
У випадках, передбачених статтею 216 Цивільного кодексу України, платники податків мають право вносити відповідні зміни до податкової звітності у порядку, визначеному статтею 50 цього Кодексу.
Абзацом першим пункту 85.2 статті 85 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Пунктом 164.1.1 статті 164 ПК України передбачено, що загальний оподатковуваний дохід складається з доходів, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), доходів, які оподатковуються у складі загального річного оподатковуваного доходу, та доходів, які оподатковуються за іншими правилами, визначеними цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 164.2.11 пункту 164.2 статті 164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається сума надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки, розмір якої обчислюється відповідно до пункту 170.9 статті 170 цього Кодексу.
Згідно з підпунктом 170.9.1 пункту 170.9 статті 170 ПК України податковим агентом платника податку під час оподаткування суми, виданої платнику податку під звіт та не повернутої ним протягом встановленого підпунктом 170.9.2 цього пункту строку, є особа, що видала таку суму, а саме, зокрема, на відрядження у сумі, що перевищує суму витрат платника податку на таке відрядження, розрахованій згідно із цим підпунктом.
Пунктом 164.5 статті 164 Податкового кодексу України передбачено, що під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з цим Кодексом, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою:
К = 100 : (100 - Сп), де К - коефіцієнт; Сп - ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.
У такому самому порядку визначаються об'єкт оподаткування і база оподаткування для коштів, надміру витрачених платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки.
Підпунктом 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 ПК України передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 Кодексу.
Згідно з п. 167.1 ст. 167 ПК України ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
Відповідно до підпунктів 1.1. 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу. Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються в порядку, встановленому розділом IV цього Кодексу, з урахуванням особливостей, визначених підрозділом 1 цього розділу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу. Платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу.
Також, згідно пункту 171.1 статті 171 ПК України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.
Згідно з пунктом 110.1 статті 110 ПК України, платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до пункту 127.1 статті 127 ПК України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або оплаті до бюджету.
Так, матеріали справи не містять підтверджуючих документів щодо використання коштів особою саме на господарські витрати, пов'язані з діяльністю ТОВ «МОНАКОВО».
Представником позивача не надано ані до перевірки, ані до суду жодних належних та достатніх доказів для підтвердження правомірності виплати компенсації господарських витрат по авансовому звіту від 18.03.2016 № 2 без нарахування та сплати до державного бюджету податку на доходи фізичних осіб.
В даному випадку такі суми підзвітних коштів необхідно оподатковувати ПДФО як додаткове благо відповідно до п. 164.5 ПКУ.
Для оподаткування ПДФО додаткового блага слід розрахувати базу оподаткування із застосуванням натурального коефіцієнта. У 2016 році застосовується єдина ставка ПДФО в розмірі 18%. Тож незалежно від суми додаткового блага для обчислення бази оподаткування ПДФО застосовують єдиний натуральний коефіцієнт 1,2195 (100 : (100 - 18)). Iз визначеної бази оподаткування утримують ПДФО за ставкою 18%.
Як вбачається з матеріалів справи, саме за таким алгоритмом відповідачем здійснено розрахунок податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, та визначено суму несплаченого податку за жовтень 2018 року у розмірі 33654,49 гривень. (153 316,44*1,2195*18%).
Також, відповідно до пп. 14.1.257 п. 14.1 ст. 257 ПКУ фінансова допомога - фінансова допомога, надана на безповоротній або поворотній основі.
Безповоротна фінансова допомога - це:
сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів;
сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості;
сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності;
основна сума кредиту або депозиту, що надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних).
Поворотна фінансова допомога - сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.
Податковим органом встановлено, що ОСОБА_1 , який був директором ТОВ «МОНАКОВО» станом на момент виникнення спірних правовідносин, було внесено в якості поворотної допомоги на рахунок підприємства 412000 грн, а повернуто 824000,00 грн.
Тобто, сума 412000,00 грн зарахована на рахунок НОМЕР_8 АТ «Альфа-Банк» у м. Києві ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 понад внесену суму поворотної фінансової допомоги та підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб на загальних умовах (18%), а саме: листопад 2018 (218417*18%)= 39 315,06 грн, липень 2019 (193583*18%)= 34 844,94 грн.
Також, податковим органом на підставі банківських виписок встановлено виплату позики ОСОБА_1 протягом періоду з 02.08.2019 по 19.08.2021 в сумі 1807500,00 грн.
Позивач не заперечує факту виплати позики ОСОБА_1 , проте вважає безпідставним нарахування податку на доходи фізичних осіб, оскільки неможливо встановити строк на яких були видані позики, а позичальник ( ОСОБА_1 ) помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відносини за договором позики регулюються статтями 1046 - 1053 Цивільного кодексу України (далі - ЦК).
Відповідно до статті 1046 ЦК за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
Згідно зі статтею 1047 ЦК договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, - незалежно від суми. На підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.
Позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором (стаття 1049 ЦК).
У суду відсутня можливість дослідити умови договорів позики внаслідок відсутності таких договорів в матеріалах справи.
Разом з тим, представник позивача не заперечує того факту, що виплачені ОСОБА_1 гроші на підставі договорі позики станом на дату його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 повернуті не були.
Між тим, позивач не надавав ОСОБА_1 безповоротну фінансову допомогу, не нараховував (виплачував, надав) такій особі оподатковуваний дохід, а відтак не є податковим агентом щодо виплачених коштів. Та обставина, що позика не була повернута, не змінює правову природу виплачених коштів та не є фактом, що породжує обов'язок позивача сплатити податок на доходи фізичних осіб, оскільки правовими нормами таких обов'язок не встановлено.
Як вже зазначалося, обов'язок податкового агента виникає із юридичного факту нарахування (виплати, надання) оподатковуваного доходу на користь фізичної особи. Відповідність нарахованого (виплаченого, наданого) доходу оподатковуваному доходу визначається на момент його нарахування (виплати, надання).
Такі висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Верховного Суду від 28.09.2020 у справі № 620/3905/18 та підлягають обов'язковому врахуванню судом першої інстанції в силу частини 5 статті 242 КАС України.
З урахуванням фактичних обставин у справі, суд дійшов висновку про часткову неправомірність розрахунку суми ПДФО, військового збору, та штрафних санкцій в оскаржуваних податкових повідомленнях - рішеннях, а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення №16784/15-32-24-06-20 від 14.04.2025 є протиправним та підлягає скасуванню судом в частині, зокрема в сумі 309 892,5 грн (за податковим зобов'язанням 251190,00 грн, штрафна (фінансова) санкція 58702,50 грн), а також оскаржуване податкове повідомлення-рішення №16790/15-32-24-06-20 є протиправним та підлягає скасуванню судом в частині, зокрема в сумі 25 824,38 грн. (за податковим зобов'язанням 20932,50 грн, штрафна (фінансова) санкція 4891,88 грн).
Щодо податкового повідомлення рішення №16778/15-32-2406-20 від 14.04.2025 на суму 1020,00 грн.
В розділі IV «Висновки» акта перевірки №12695/15-32-07-05-20 від 25.03.2025 встановлено порушення ТОВ «МОНАКОВО» ст.51, п.176.2 ст.176 з урахуванням ст. 52-1 та п.69.2 ст.69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, із змінами та доповненнями, Наказу Міністерства фінансів України від 13.01.2015 року №4 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску і Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску» із змінами та доповненнями, внаслідок:
несвоєчасного подання податкового розрахунку за 1 кв. 2022 року (надано 20.06.2022 року) по строку подання 10.05.2022 року;
невідображення основної суми фінансової допомоги, що отримується платником податку по фізичній особі ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 у 4 кв. 2018 року, 3-4 кв. 2019 року, 2-3 кв. 2020 року, 3 кв. 2021 року.
Відповідно до п. 51.1 ст. 51 ПК України платники податків, у тому числі податкові агенти, платники єдиного внеску, зобов'язані подавати контролюючим органам у строки, встановлені цим Кодексом для податкового місяця, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску.
Згідно з п. 176.2 ст.176 ПК України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов'язані:
а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок;
б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового місяця, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку - фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.
У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок за такий підрозділ подає юридична особа до контролюючого органу за основним місцем обліку;
в) подавати на вимогу платника податку відомості про суму виплаченого на його користь доходу, суму застосованих соціальних податкових пільг та суму утриманого податку;
г) подавати контролюючому органу інші відомості про оподаткування доходів окремого платника податку в обсягах та згідно з процедурою, визначеною цим розділом та розділом II цього Кодексу;
ґ) нести відповідальність у випадках, визначених цим Кодексом.
Згідно з п. 119.1 ст.119 ПК України неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не в повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми, нараховані (виплачені) фізичним особам за товари (роботи, послуги), якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов'язань платника податку та/або до зміни платника податку, -
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.
З урахуванням встановлених судом обставин та фактів, відсутні підстави для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №16778/15-32-2406-20 від 14.04.2025.
Враховуючи встановлені обставини в їх сукупності, виходячи з системного аналізу норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що висновки контролюючого органу, на підставі яких прийняті оскаржувані рішення частково знайшли своє підтвердження під час судового розгляду.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що частково підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст. 242 КАСУ, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “РуїсТоріха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем за подання даного адміністративного позову сплачений судовий збір в розмірі 52089,91 грн, що підтверджується платіжними інструкціями від 29.04.2025 №№670577, 741168,766619, 759990, 752747, 732656, 745852.
Відповідно до п.1 ч.3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою ставка судового збору складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" визначено, що прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць з 01.01.2025 становить 3028 гривень.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Ціна даного позову складає 3748107,17 грн.
Загальний розмір судового збору, який підлягав сплаті, становить 56221,61 грн.
Отже, враховуючи те, сума судового збору, яка підлягала сплаті за подання даного адміністративного позову перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та подання позову в електронній формі, позивачу необхідно було сплатити 24224,00 грн.
Таким чином сума судового збору в розмірі 27865,91 грн є такою що надміру сплачена та не підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Також, враховуючи те, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, з Головного управління ДПС в Одеській області слід стягнути на користь ТОВ «МОНАКОВО» суму сплаченого судового збору в розмірі 2906,88 грн пропорційно до задоволених вимог.
Керуючись ст. ст. 9, 72-73, 77, 90, 242, 245, 255, 295 КАС України суд
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «МОНАКОВО» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №161751532070525 від 10.04.2025 в частині, зокрема в сумі 139 302,6 грн. (за податковими зобов'язаннями 126638,73 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями 12663,87 грн).
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №161781532070525 від 10.04.2025.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №16784/15-32-24-06-20 від 14.04.2025 в частині, зокрема в сумі 309 892,5 грн (за податковим зобов'язанням 251190,00 грн, штрафна (фінансова) санкція 58702,50 грн),
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №16790/15-32-24-06-20 в частині, зокрема в сумі 25 824,38 грн. (за податковим зобов'язанням 20932,50 грн, штрафна (фінансова) санкція 4891,88 грн).
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП: 44104032) за рахунок його бюджетних асигнувань на корить товариства з обмеженою відповідальністю «МОНАКОВО» (код ЄДРПОУ 35050076, адреса: вул. Середньофонтанська, буд. 19-Б, прим. 440, м. Одеса, 65039) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2906,88 грн (дві тисячі дев'ятсот шість гривень 88 копійок).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: товариства з обмеженою відповідальністю «МОНАКОВО» (код ЄДРПОУ 35050076, адреса: вул. Середньофонтанська, буд. 19-Б, прим. 440, м. Одеса, 65039);
Відповідач: Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166, адреса: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044)
Суддя П.П. Марин