про передачу адміністративної справи до іншого адміністративного суду
02 грудня 2025 рокусправа № 380/23420/25
місто Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження питання про передачу до іншого адміністративного суду справи за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 , у якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Сихівського (ЄДРПОУ: 26621107) щодо нерозгляду заяви ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 від 11.09.2025 про розгляд справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, в порядку ст. 279-9 КУпАП;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.09.2025 про розгляд справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 2101 КУпАП, в порядку ст. 279-9 КУпАП і за наслідками розгляду заяви прийняти рішення про закриття провадження в справі про адміністративне правопорушення на підставі п. 7 ст.247 КУпАП та привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно Позивача
Вирішуючи питання про передачу справи за підсудністю до іншого адміністративного суду, суд керується такими мотивами.
Із змісту позовної заяви вбачається, що предметом позову є розгляд заяви позивача щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Отже, справа за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії не належить до предметної юрисдикції Львівського окружного адміністративного суду.
Суд зазначає, що КАС України не містить норм, які б визначали механізм передачі адміністративної справи на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до предметної юрисдикції іншого суду.
У зв'язку з цим, суд з метою забезпечення права позивача на доступ до суду, вважає за можливе застосувати частину шосту статті 7 КАС України, яка передбачає повноваження суду застосувати закон, що регулює подібні правовідносини, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини (аналогія закону).
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи те, що адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії не належить до предметної юрисдикції Львівського окружного адміністративного суду, справу необхідно передати на розгляд до Сихівського районного суду м. Львова.
Керуючись статтями 20, 29, 243, 248 КАС України, суд
адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії передати на розгляд до Сихівського районного суду м. Львова.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.
Суддя Гулик Андрій Григорович