Ухвала від 02.12.2025 по справі 380/21014/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі

02 грудня 2025 рокусправа № 380/21014/25

місто Львів

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Гулик А.Г., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Яворівського районного суду Львівської області про визнання протиправною бездіяльності, встановлення факту

ВСТАНОВИВ:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 до Яворівського районного суду Львівської області код ЄДРПОУ 37288922, місцезнаходження: 81000, м. Яворів, Будівельна, буд.5, у якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність канцелярії Яворівського районного суду Львівської області щодо відсутності реєстрації поданих процесуальних документів;

- встановити відсутність процесуальних документів з матеріалів кримінальної справи №944/6614/21 у КП АСДС «Д-3», а саме: постанови Львівської обласної прокуратури від 12.05.2023 року про заміну групи прокурорів у кримінальному провадженні; клопотання прокурора Яворівської окружної прокуратури Труша О.Б. від 28.08.2024 про надання додатків до протоколу огляду від 26.10.2021.

Підставою позову є протиправність бездіяльності відповідача щодо відсутності реєстрації поданих процесуальних документів.

Ухвалою від 27.10.2025 суддя залишив позовну заяву без руху для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду платіжного документа про сплату судового збору у розмірі 968,96 грн або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору, зменшення його розміру, відстрочення або розстрочення, відповідно до закону.

На виконання ухвали суду позивач 30.10.2025 подав до суду клопотання про відстрочення та/або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.

Розглянувши згадане клопотання позивача, суддя виснував про відсутність підстав для задоволення клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, зменшення його розміру, відстрочення або розстрочення та продовжив строк для усунення недоліків позовної заяви, встановивши такий до 13.11.2025.

На виконання ухвали суду позивач 10.11.2025 подав до суду клопотання про відстрочення та/або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.

Розглянувши згадане клопотання позивача, суддя виснував про відсутність підстав для задоволення клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, зменшення його розміру, відстрочення або розстрочення та продовжив строк для усунення недоліків позовної заяви, встановивши такий до 27.11.2025.

На виконання ухвали суду позивач 27.11.2025 подав до суду клопотання про відстрочення та/або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.

Розглянувши згадане клопотання позивача, суддя зазначає таке.

Судовий збір при зверненні до адміністративного суду сплачується у порядку, встановленому законодавством. Розмір судового збору визначається відповідно до частини першої статті 4 Закону України “Про судовий збір».

Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України “Про судовий збір».

Так, положеннями статті 8 вказаного Закону передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судовому збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Аналогічні положення містить стаття 133 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Частина перша статті 8 Закону України “Про судовий збір» передбачає, що однією з умов для розстрочення або відстрочення сплати судового збору є майновий стан сторони, зокрема якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.

Визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.

Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.

Таким чином, вказані норми встановлюють можливість полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку, а її положення спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугують гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.

Як встановив суд, ГУ ДПС України у Львівській області надало відповідь №46110/6/13-01-56-07 від 21.11.2025 на звернення позивача, якою відмовила у наданні документів щодо його майнового стану.

З таких підстав, суддя на момент прийняття ухвали про відкриття провадження у справі, позбавлений встановити чи перевищує судовий збір, який підлягає сплаті позивачем у межах цієї справи (1211,20 грн) 5% розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.

З огляду на викладене, з метою забезпечення права позивача на доступ до суду, суддя вирішив відстрочити сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.

Адміністративний позов подано з додержанням вимог статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідно до частини другої статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій вказаної статті.

Суддя встановив, що вказана справа не відноситься до справ, які згідно з частиною четвертою статті 257 КАС України не можуть розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами за відсутності клопотання будь-якої сторони про інше.

Керуючись статтями 160, 161, 171, 257, 260 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору задовольнити частково.

Відстрочити позивачу сплату судового збору за подання позовної заяви до ухвалення судового рішення у справі.

Прийняти позовну заяву до розгляду й відкрити провадження у справі.

Призначити справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Справу розглядатиме суддя Гулик А.Г. одноособово.

Відповідачу визначити строк для подання відзиву до суду протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію у справі, що розглядається http://adm.lv.court.gov.ua/fair/.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Гулик Андрій Григорович