Рішення від 02.12.2025 по справі 360/1928/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

02 грудня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1928/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

02.10.2025 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач) з такими позовними вимогами:

визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зменшення розміру пенсії інваліду війни 2 групи, учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції у 1986 році, постраждалому 1 категорії, ОСОБА_1 ;

зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Луганській області відновити з 01 вересня 2025 року виплату пенсії інваліду війни 2 групи, учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції у 1986 році, постраждалому 1 категорії, ОСОБА_1 із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 році, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що позивач брав участь в ліквідації аварії на ЧАЕС 1986 році, має статус постраждалої особи 1 категорії і інваліда війни 2 групи.

Пенсія позивачу була нарахована та призначена за нормами Закону України «Про соціальний статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Враховуючи всі належні виплати, які позивач мав отримувати, розмір фактичної нарахованої пенсії значно перевищив максимально встановлений законодавством розмір - 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність. Тому позивач отримував лише половину від максимально можливого розміру пенсії - 23610 грн.

На пенсійному обліку перебуває в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області. Пенсія призначена в розмірі 23610.

04 вересня 2025 року на рахунок позивача було зараховано пенсію в розмірі 19117,68грн. Тобто з невідомих причин пенсія зменшена на 4 482,32 грн. Будь - яких повідомлень або рішень щодо зменшення розміру пенсії не надходило.

У відповідь на своє звернення щодо мотивів зменшення розміру пенсії позивач отримав відповідь, в якій зазначалось, що пенсія зменшена на виконання Рішення Другого сенату Конституційного суду № 2- р(ІІ)/2024 від 20.03.2024 (далі - Рішення), яким визнано неконституційним припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ зі змінами, а саме: «Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність».

Також в листі повідомлено , що на виконання зазначеного Рішення проведено аналіз пенсійних справ отримувачів пенсій по інвалідності, що настали внаслідок каліцтва чи захворювання, та пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначених відповідно до норм статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796), щодо яких виплата проводилась з урахуванням обмеження максимальним розміром на рівні 23610 грн. Порядок призначення та обчислення розміру пенсії вищезазначеній категорії осіб визначені Законом №796 та Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Порядок №1210).

Враховуючи відсутність в електронних пенсійних справах документів про оплату праці за періоди виконання військового обов'язку/робіт в зоні відчуження з 01.09.2025 Вам проведено перерахунок пенсії відповідно до статті 59 Закону №796 із заробітної плати, визначеної в п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом про Державний бюджет України на 1 січня поточного року.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його право на належне пенсійне забезпечення, гарантоване законодавством України.

Ухвалою суду від 03.10.2025 відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

17.10.2025 відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено таке.

Захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру, передбачений Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (зі змінами) (далі - Закон № 796-XII).

Згідно зі статтею 49 Закону № 796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи від захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, призначену за нормами статті 54 Закону № 796-XII .

Відповідно до статті 54 Закону № 796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності особам, що постраждали внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок аварії на ЧАЕС відповідно до статті 54 Закону № 796-XII.

Відповідно до пункту 9 Порядку № 1210 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначалась за формулою: П = Зс х Кзс х Кв/100%, де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік (928,81 грн), що застосовується для обчислення пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 № 1307 “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 і від 26 вересня 2012 р. № 886» внесено зміни в пункт 9 Постанови 1210, які набули чинності з 01.12.2022:

- для розрахунку пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014-й, 2015-й та 2016 роки (3764,40 грн), збільшена (збільшений) на відповідні коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, визначені починаючи з 2019 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124; - доповнено новим абзацом, згідно із яким встановлено, що у разі коли особа звернулася за призначенням пенсії з урахуванням заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, органи Пенсійного фонду України визначають два показники середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, і призначають пенсію з урахуванням вищого середньомісячного коефіцієнта заробітної плати. Пункт 9.1 виключено.

Законом України від 09.11.2023 № 3460-ІХ “Про Державний бюджет України на 2024 рік» (далі - Закон № 3460) встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2024 у розмірі 2361,00 гривень.

Пенсії, що обчислені із заробітної плати (доходу), яка визначалася виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати відповідно до абзаців тринадцятого - п'ятнадцятого цього пункту, перераховуються у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Нарахування заробітної плати за виконання роботи в зоні відчуження провадиться лише на підставі первинних документів, які підтверджують періоди роботи в зоні відчуження із зазначенням населених пунктів та кількості робочих годин щоденно в зоні відчуження (табель обліку робочого часу, особові рахунки з розшифровкою кодів виплат того часу, шляховий лист, тощо), завірених організацією в складі якої особа працювала в зоні відчуження.

Оплата праці працівників за виконання роботи в зоні відчуження проводилась з урахуванням Розпорядження Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 № 964 та постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР і ВЦРГІС від 07.05.1986 № 524-156 “Про умови праці та матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської атомної електростанції».

Розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 № 964 були установлені зони небезпеки, де оплата праці працівників, підприємств, установ і організацій, розташованих в межах 30-кілометрової зони ЧАЕС, розділеної на ІІІ, ІІ, І зону небезпеки, проводилась відповідно у 5,4,3-кратному розмірі одинарних тарифних ставок (посадових окладів).

На решті території, що не була віднесена до зон небезпеки (зона особливого контролю) оплата праці проводилась з дня аварії, виходячи з підвищених до 100 відсотків тарифних ставок (посадових окладів) відповідно до постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07.05.1986 № 524- 156 (постанова Ради Міністрів УРСР від 08.05.1986 № 168).

Відрядженим особам оплата праці проводилась на 1 кратність менше, так як за особами, що направлялись на роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, за основним місцем роботи зберігався середній заробіток.

Для застосування показників кратності до тарифних ставок, посадових окладів, підвищених на 100 відсотків підстав не було.

Відповідно до постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 07.05.1986 № 153/10-43 премія за роботу працівника в зоні ЧАЕС виплачувалась відповідно до діючого на підприємстві (в організації) положення про преміювання.

Відповідно до Рішення Другого сенату Конституційного суду № 2-р(ІІ)/2024 від 20.03.2024 припис першого речення частини третьої статті 67 Закону № 796 зі змінами, а саме: “Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність», визнано неконституційним.

На даний час діє Указ Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні». На всій території Луганської області ідуть активні бойові дії. Паперові пенсійні справи залишилися в будівлі Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області в м. Сіверськодонецьк на тимчасово окупованій території, тому доступ до паперових пенсійних справ відсутній. Паперова пенсійна справа ОСОБА_1 перебуває на тимчасово окупованій російською федерацією території України. Матеріали паперової пенсійної справи ОСОБА_1 не оцифровано.

Згідно із даними матеріалами електронної пенсійної справи до стажу роботи в зоні відчуження ОСОБА_1 зараховано періоди з 10.10.1986 по 20.10.1986 та з 01.11.1986 по 06.11.1986.

Міграція до підсистеми “Призначення та виплата пенсій (ППВП)» у 2018 році пройшла з показником заробітної плати за 1 місяць (жовтень 1986 року) та коефіцієнтом для обчислення заробітної плати 16,75978.

В матеріалах електронної пенсійної справи відсутні документи, які підтверджують роботу в зоні відчуження, а тому перерахунок пенсії з 01.12.2022, відповідно до пункту 9 постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 № 1307 “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 і від 26 вересня 2012 року № 886», заявнику не було проведено.

Відповідно до рішення № 909240156006 про перерахунок пенсії від 26.02.2025 максимальний розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 складав 23610,00 грн. Основний розмір пенсії від середнього заробітку (2199,37 грн х 16,75978 х 75%) - 27645,72 грн.; обмеження в індексації з 01.03.2023, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023» - 2279,75 грн.; обмеження в індексації з 01.03.2024, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024» -328,16 грн.; обмеження в індексації з 01.03.2025, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025» -1351,34 грн.; додаткова пенсія інвалідам 2 гр. з числа ліквідаторів 1 категорії ЧАЕС Постанова № 112 п.5- 379,60 грн.; підвищення інвалідам армії, прирівняних до інв 2 гр (2361 грн х 40%) - 944,40 грн.; цільова допомога інвалідам війни 2 групи - 50,00 грн. Розмір пенсії з надбавками та підвищеннями складав 25060,47 грн.

За результатами проведеного аналізу, з урахуванням відсутності в електронній пенсійній справі документів, які підтверджують роботу позивача в зоні відчуження та довідки про заробітну плати, з 01.09.2025 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії, відповідно до статті 59 Закону № 796 із заробітної плати, визначеної з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2021 року (2,90126) (рішення 909240156006 від 17.08.2025 про перерахунок пенсії).

Тому, розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2025 склав 19117,68 грн. Основний розмір пенсії від середнього заробітку (25861,34 грн х 75%) - 19396,01 грн.; обмеження в індексації з 01.03.2023, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023»-1151,85 грн.; обмеження в індексації з 01.03.2025, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025»-500,48 грн.; додаткова пенсія інвалідам 2 гр з числа ліквідаторів ЧАЕС Постанова № 112 п.5 - 379,60 грн.; підвищення інвалідам армії, прирівняних до інв 2 гр (2361 грн х 40%) - 944,40 грн.; цільова допомога інвалідам війни 2 групи - 50,00 грн.

Пенсію за вересень 2025 року ОСОБА_1 нараховано на виплатну відомість вересня 2025 року на поточний рахунок (IBAN) відкритий в банківській установі АБ “Укргазбанк» у сумі 19117,68 грн, дата виплати 4 число. Пенсію за жовтень 2025 року ОСОБА_1 нараховано на виплатну відомість жовтня 2025 року на поточний рахунок (IBAN) відкритий в банківській установі АБ “Укргазбанк» у сумі 19117,68 грн, дата виплати 4 число.

10.09.2025 позивач засобами поштового зв'язку звернувся з заявою до Пенсійного фонду України, в якій просив надіслати на його адресу нормативно обґрунтоване рішення про зменшення розміру його пенсії інваліда війни 2 групи, учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, постраждалого 1 категорії, відновити його порушені права на належне пенсійне забезпечення, доплатити недоотриману ним пенсію за вересень 2025 року у розмірі 4482,32 грн.

До вказаної заяви додав: паспорт, картку платника податків, посвідчення інваліда війни, посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС.

Листом Головного управління від 24.09.2025 за вих.№ 1200-0201-8/27636 ОСОБА_1 повідомлено, що для перегляду розміру пенсії йому необхідно надати до будь якого сервісного центру Пенсійного фонду України або засобами вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України заяву разом зі сканованими копіями оригіналів наступних документів: - паспорту громадянина України; - документу, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків; - довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідку військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідку архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи у зоні відчуження; - довідки про заробітну плату за період робіт в зоні відчуження, видану згідно норм законодавства з розрахунком; - документу про проходження військової служби (служби); - посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; - посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи зі вкладенням; - рішення суду, якими покладено зобов'язання на органи Пенсійного фонду України щодо проведення призначення/перерахунку пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату в зоні відчуження (за наявності).

Вказаний лист відповідача від 24.09.2025 має суто роз'яснювальний характер та не тягне для позивача правових наслідків, оскільки не є актом індивідуальної дії - рішенням суб'єкта владних повноважень.

Згідно з п. 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Саме органи пенсійного фонду визначають правильність та повноту наданих документів для призначення (перерахунку) пенсії.

10.09.2025 позивачем до відповідача адресовано заяву подану в довільній формі, не у відповідності до Порядку № 22-1, щодо надання йому обґрунтованого рішення про зменшення розміру пенсії, відновлення його порушених прав на належне пенсійне забезпечення, доплати недоотриманої пенсії за вересень 2025 року. Листом відповідача від 24.09.2025 ОСОБА_1 на вказану заяву надана обґрунтована відповідь та, зокрема, інформовано про необхідність подання заяви, яка має відповідати вимогам Порядку № 22-1, та перелік документів для перегляду розміру його пенсії.

З урахуванням зазначеного, на підставі наданих доказів, системного аналізу положень законодавства України, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню в повному обсязі.

З посиланням на наявність у нього дискреційних повноважень відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов такого.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; є особою з інвалідністю 2 групи та має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1), перебуває на обліку в ГУПФУ у Луганській області як отримувач пенсії по інвалідності ІІ групи від захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, призначеної за нормами статті 54 Закону № 796-XII, що підтверджено наявними в матеріалах справи копіями: паспорту громадянина України НОМЕР_2 , картки фізичної особи - платника податків, посвідчень серії НОМЕР_3 від 01.12.2017, серії НОМЕР_4 , довідкою серії 10ААА № 220576 про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у наданні медичної та соціальної підтримки.

Згідно із даними матеріалами електронної пенсійної справи до стажу роботи в зоні відчуження ОСОБА_1 зараховано періоди з 10.10.1986 по 20.10.1986 та з 01.11.1986 по 06.11.1986.

Відповідачем у відзиві зазначено, що в матеріалах електронної пенсійної справи відсутні документи, які підтверджують роботу в зоні відчуження, а тому перерахунок пенсії з 01.12.2022, відповідно до пункту 9 постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 № 1307 “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 і від 26 вересня 2012 року № 886», заявнику не було проведено.

Відповідно до рішення № 909240156006 про перерахунок пенсії від 26.02.2025 максимальний розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 складав 23610,00 грн. Основний розмір пенсії від середнього заробітку (2199,37 грн х 16,75978 х 75%) 27645,72 грн.; обмеження в індексації з 01.03.2023, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023» - 2279,75 грн.; обмеження в індексації з 01.03.2024, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024» -328,16 грн.; обмеження в індексації з 01.03.2025, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025» -1351,34 грн.; додаткова пенсія інвалідам 2 гр. з числа ліквідаторів 1 категорії ЧАЕС Постанова № 112 п.5- 379,60 грн.; підвищення інвалідам армії, прирівняних до інв 2 гр (2361 грн х 40%) - 944,40 грн.; цільова допомога інвалідам війни 2 групи 50,00 грн. Розмір пенсії з надбавками та підвищеннями складав 25060,47 грн.

Згідно із рішенням ГУПФУ в Луганській області від 17.08.2025 № 909240156006 з 01.09.2025 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії, відповідно до статті 59 Закону № 796 із заробітної плати, визначеної з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2021 року (2,90126), внаслідок чого розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2025 склав 19117,68 грн, а саме: основний розмір пенсії від середнього заробітку (25861,34 грн х 75%) - 19396,01 грн.; обмеження в індексації з 01.03.2023, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023»-1151,85 грн.; обмеження в індексації з 01.03.2025, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025»-500,48 грн.; додаткова пенсія інвалідам 2 гр з числа ліквідаторів ЧАЕС Постанова № 112 п.5 - 379,60 грн.; підвищення інвалідам армії, прирівняних до інв 2 гр (2361 грн х 40%) - 944,40 грн.; цільова допомога інвалідам війни 2 групи - 50,00 грн.

10.10.2025 позивач звернувся до відповідача з заявою у довільній формі про надіслання йому належним чином завіреного, нормативно обґрунтованого рішення про зменшення розміру пенсії інваліда війни, негайно, у добровільному порядку відновити порушені права на належне пенсійне забезпечення, доплатити недоотриману суму пенсії за вересень 2025 року в розмірі 4482,32 грн.

Листом від 24.09.2025 вих. № 1200-0201-8/27636 відповідач надав відповідь на заяву позивача від 10.10.2025, зазначивши таке:

«Ви перебуваєте на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, як отримувач пенсії по інвалідності відповідно до норм статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до Рішення Другого сенату Конституційного суду № 2- р(ІІ)/2024 від 20.03.2024 (далі - Рішення) припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ зі змінами, а саме: “Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність», визнано неконституційним.

Для виконання зазначеного Рішення, проведено аналіз пенсійних справ отримувачів пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, та пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначених відповідно до норм статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796), щодо яких виплата проводилась з урахуванням обмеження максимальним розміром на рівні 23610 грн.

Порядок призначення та обчислення розміру пенсії вищезазначеній категорії осіб визначені Законом №796 та Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Порядок №1210).

Враховуючи відсутність в електронних пенсійних справах документів про оплату праці за періоди виконання військового обов'язку/робіт в зоні відчуження з 01.09.2025 Вам проведено перерахунок пенсії відповідно до статті 59 Закону №796 із заробітної плати, визначеної з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом про Державний бюджет України на 1 січня поточного року.

Для перегляду розміру пенсії Вам необхідно надати до будь якого сервісного центру Пенсійного фонду України або засобами вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України заяву разом зі сканованими копіями оригіналів наступних документів: - паспорту громадянина України; - документу, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків; - довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідку військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідку архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи у зоні відчуження; - довідки про заробітну плату за період робіт в зоні відчуження, видану згідно норм законодавства з розрахунком; - документу про проходження військової служби (служби); - посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; - посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи зі вкладенням; - рішення суду, якими покладено зобов'язання на органи Пенсійного фонду України щодо проведення призначення/перерахунку пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату в зоні відчуження (за наявності)».

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до статті 1 Закону № 796-XII Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Згідно з статтею 49 Закону № 796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до частини першої статті 54 Закону № 796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

З матеріалів справи слідує, що позивач є отримувачем пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 Закону № 796-ХІІ, при цьому пенсія була обрахована із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, на підставі довідки про заробітну плату за час роботи (служби) по ліквідації наслідків на ЧАЄС, яка зберігалася в матеріалах пенсійної справи і була втрачена у зв'язку з повномасштабним вторгненням рф на територію України.

Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2025 складав 23610,00 грн.

Відповідач у відзиві зазначив, що за результатами проведеного аналізу, з урахуванням відсутності в електронній пенсійній справі документів, які підтверджують роботу позивача в зоні відчуження та довідки про заробітну плати, з 01.09.2025 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії, відповідно до статті 59 Закону № 796 із заробітної плати, визначеної з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2021 року (2,90126).

Суд зауважує, що жодною нормою пенсійного законодавства не передбачено право здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії у зв'язку з втратою пенсійних справ та документів, що в них зберігалися, тому розпорядження ГУПФУ в Луганській області від 17.08.2025, внаслідок прийняття якого розмір пенсії позивача зменшився до 19117,68 грн, є протиправним та підлягає скасуванню.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що перед здійсненням перерахунку раніше призначеної позивачеві пенсії в бік зменшення, що негативно впливає на права пенсіонера, відповідач не ініціював адміністративне провадження згідно із вимогами Закону України «Про адміністративну процедуру» і не забезпечив право на участь в адміністративному провадженні, в межах якого позивач мав би змогу надати наявні в нього документи.

Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Згідно із частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У листі від 24.09.2025 вих. № 1200-0201-8/27636, направленому у відповідь на звернення позивача, відповідач зазначив, що перерахунок пенсії з 01.09.2025 здійснено зокрема на виконання Рішення Другого сенату Конституційного суду № 2- р(ІІ)/2024 від 20.03.2024.

З цього приводу суд зазначає таке.

Обмеження максимального розміру пенсії вперше були введені в дію Законом №3668-VІ, який набрав чинності 01.10.2011.

За положеннями статті 2 Закону № 3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема, законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Підпунктом 6 пункту 6 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3668-VI внесено зміни до деяких законодавчих актів України зокрема, до статті 67 Закону № 796-XII, а саме частину третю цієї статті викладено в новій редакції, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, установлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Так, згідно з частиною третьою статті 67 Закону № 796-XII (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Відтак, на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668-VІ, зокрема, Закону № 796-XII, та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений цим Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку.

Подібний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 05.09.2023 у справі № 120/1602/23, від 15.11.2023 у справі № 120/6735/23.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, враховуючи висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 25.01.2023 у справі № 380/12268/20, у постанові від 05.09.2023 у справі №120/1602/23 зазначив, що норми пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI є лише частиною вказаного нормативно-правового акта, не дублюються іншими актами, встановлюють межі застосування норм інституту "обмеження максимального розміру пенсії" за колом осіб в момент набуття чинності Закону № 3668-VI та спрямовані на збереження соціальних прав і інтересів в сфері пенсійних відносин, реалізація яких мала місце до набуття вступу в силу даного Закону.

Разом з тим, з часу набрання чинності вказаним Законом він поширює свою дію на всю територію України і розповсюджується на всіх осіб, які отримують пенсії за законодавством України (зокрема, призначені (перераховані) відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668-VI).

Норми статті 2 Закону № 3668-VI також кореспондуються з положеннями частини третьої статті 67 Закону № 796-XII.

Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Водночас, 20.03.2024 Конституційний Суд України прийняв Рішення № 2-р (II)/2024, яким визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), припис статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами.

Відповідно до пункту 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 №2-р(II)/2024 припис статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, визнані неконституційними, утрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Згідно з частиною другою статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Отже, з 20.03.2024 - з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення від 20.03.2024 №2-р(II)/2024 стаття 67 Закону № 796-XII не містить норм про обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, також припис статті 2 Закону № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон №796-XII, зі змінами, визнано неконституційними.

З урахуванням наведеного суд зазначає, що до 19.03.2024 включно припис статті 2 Закону № 3668-VI, що поширює свою дію на Закон № 796-XII, та припис першого речення частини третьої статті 67 Закону № 796-XII, які встановлювали обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, були чинними, а тому підлягали обов'язковому застосуванню.

Натомість з 20.03.2024 відповідач не має правових підстав обмежувати пенсію позивача максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, оскільки рішенням Конституційного Суду України від 20.03.2024 №2-р(II)/2024 визнано неконституційними припис статті 2 Закону № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон № 796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону №796-XII.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зменшення розміру пенсії інваліду війни 2 групи, учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції у 1986 році, постраждалому 1 категорії, ОСОБА_1 , вони задоволенню не підлягають, оскільки матеріалами справи підтверджується, що право позивача порушено не внаслідок вчинення протиправних дій відповідачем, а внаслідок прийняття рішення від 17.08.2025.

Позивач набув права на виплату пенсії без обмеження максимальним розміром з 20.03.2024 (дати набрання законної сили рішенням Конституційного Суду України від 20.03.2024 у справі № 2-р(II)/2024), з відповідними заявами до відповідача не звертався, проте відповідачем самостійно здійснено неправильний перерахунок пенсії у зв'язку з прийняттям КСУ вказаного рішення з 01.09.2025.

За встановлених обставин, керуючись положеннями статті 9 та 245 КАС України, суд вважає за необхідне визначити такий спосіб захисту порушених прав позивача, який у повній мірі сприятиме їх відновленню, з виходом за межі позовних вимог, а саме:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 17 серпня 2025 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 вересня 2025 року без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Отже суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з виходом за їх межі та корегуванням обраного способу захисту порушених прав позивача.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач віднесений до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та у спірних правовідносинах відповідно до пункту 10 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 226, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (Луганська область, м. Сіверськодонецьк, вул. Шевченка, 9, код ЄДРПОУ 21782461) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 17 серпня 2025 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 вересня 2025 року без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Г. Секірська