Рішення від 01.12.2025 по справі 360/1899/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

01 грудня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1899/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

29.09.2025 до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач) з такими позовними вимогами:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 починаючи з 01 вересня 2025 року;

визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 18 серпня 2025 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на умовах та в розмірі, що виплачувалася до винесення розпорядження про перерахунок пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 18 серпня 2025 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , починаючи з 01 вересня 2025 року та виплатити недоотримані суми пенсії з урахуванням фактично сплачених сум з 01 вересня 2025 року.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що позивач перебуває на обліку та отримую пенсію через Головне управління пенсійного фонду України в Луганській області як особа що отримала інвалідність II групи внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції.

Розпорядженням відповідача від 18 серпня 2025 року, без заяви та будь-якого попередження позивача було здійснено перерахунок пенсії, внаслідок чого розмір пенсії зменшився з 23610 гривень 00 копійок до 20100 гривень 59 копійок. Та фактично позивач почав отримувати так звану мінімальну пенсію для інвалідів - учасників ліквідації наслідків на ЧАЄС без врахування при обчисленні пенсії заробітної плати отриманої за час участі у ліквідації наслідків на ЧАЄС.

Такий перерахунок пенсії, на думку відповідача, здійснений, оскільки в матеріалах пенсійної справи на даний час немає довідки про розмір заробітної плати, отриманої за час участі позивачем в ліквідації наслідків на ЧАЄС, а відповідач втратив (залишилася у м. Лисичанськ Луганської області) у паперовому вигляді пенсійну справу разом з довідкою про заробітну плату за час роботи (служби) по ліквідації наслідків на ЧАЄС.

Дії відповідача позивач вважає протиправними та такими що, грубо порушують права позивача на належне пенсійне забезпечення, що стало підставою для звернення до суду.

Ухвалою суду від 30.09.2025 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

15.10.2025 через підсистему «Електронний суд» від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечував проти позовних вимог з огляду на наступне.

ОСОБА_1 з 20.03.2007 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи від захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, призначену за нормами статті 54 Закону № 796. Інвалід, прирівняний до інвалідів війни.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності особам, що постраждали внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок аварії на ЧАЕС відповідно до статті 54 Закону № 796.

Відповідно до пункту 9 Порядку № 1210 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників

ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначалась за формулою:

П = Зс х Кзс х Кв/100%, де:

П - розмір пенсії;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік (928,81 грн), що застосовується для обчислення пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії;

Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 № 1307 “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 і від 26.09.2012 № 886» внесено зміни в пункт 9 Постанови № 1210, які набули чинності з 01.12.2022:

- для розрахунку пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014-й, 2015-й та 2016 роки (3764,40 грн), збільшена (збільшений) на відповідні коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, визначені починаючи з 2019 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124;

- доповнено новим абзацом, згідно із яким встановлено, що у разі коли особа звернулася за призначенням пенсії з урахуванням заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, органи Пенсійного фонду України визначають два показники середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, і призначають пенсію з урахуванням вищого середньомісячного коефіцієнта заробітної плати. Пункт 9.1 виключено.

Відповідно до Рішення Другого сенату Конституційного суду № 2-р(ІІ)/2024 від 20.03.2024 (далі - Рішення) припис першого речення частини третьої статті 67 Закону № 796 зі змінами, а саме: “Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність», визнано неконституційним.

Отже, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи від захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, призначену за нормами статті 54 Закону № 796.

Паперова пенсійна справа ОСОБА_1 перебуває на тимчасово окупованій російською федерацією території України.

Переведення раніше призначених пенсійних справ в електронний формат в Головному управлінні почалося з 2019 року та процес оцифрування пенсійних справ тривав на час початку воєнних дій в Україні.

Матеріали паперової пенсійної справи ОСОБА_1 не оцифровано.

Згідно із матеріалами електронної пенсійної справи до стажу роботи в зоні відчуження ОСОБА_1 зараховано періоди з 19.10.1986 по 27.10.1986, з 01.11.1986 по 10.11.1986 та з 13.11.1986 по 30.11.1986.

З 01.12.2022 пенсію ОСОБА_1 обчислено відповідно до Постанови № 1210 (зі змінами) із застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітної плати 16,75978, середньомісячний заробіток - 103681,36 грн (6186,32 грн х 16,75978).

З 01.03.2024 пенсію заявнику обчислено відповідно до Постанови № 1210 (зі змінами) із застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітної плати 16,75978, середньомісячний заробіток - 133985,56 грн (7994,47 грн х 16,75978).

З 01.03.2025 пенсію ОСОБА_1 обчислено відповідно до Постанови № 1210 (зі змінами) із застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітної плати 16,75978, середньомісячний заробіток - 149393,83 грн (8913,83 грн х 16,75978).

Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 складав 23610,00 грн, в тому числі:

119515,06 грн - основний розмір пенсії від середнього заробітку (8913,83 грн х 16,75978 х 80%);

14840,25 грн - обмеження в індексації з 01.03.2023 згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023»;

- 6403,11 грн - обмеження в індексації з 01.03.2024 згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024»;

-10826,61 грн - обмеження в індексації з 01.03.2025 згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025»;

379,60 грн - додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС Пост. № 112 п.5;

944,40 грн - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів 2 групи (2361 грн х 40%);

50,00 грн - цільова допомога інвалідам війни 2 групи.

В матеріалах електронної пенсійної справи ОСОБА_1 відсутні документи, які підтверджують роботу в зоні відчуження та довідки про заробітну плати за період з жовтня 1986 року по листопад 1986 року.

За результатами проведеного аналізу, з урахуванням відсутності в електронній пенсійній справі документів, які підтверджують роботу в зоні відчуження та довідки про заробітну плати, з 01.09.2025 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії відповідно до статті 59 Закону № 796 із заробітної плати, визначеної з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2021 (2,90126).

Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2025 склав 20100,59 грн, а саме:

20689,07 грн - основний розмір пенсії від середнього заробітку (25861,34 грн х 80%);

- 1328,64 грн - обмеження в індексації з 01.03.2023 згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023»;

- 633,84 грн - обмеження в індексації з 01.03.2025 згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025»;

379,60 грн - додаткова пенсія інвалідам 2 гр з числа ліквідаторів ЧАЕС Пост.№ 112 п.5;

944,40 грн - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів 2 гр (2361 грн х 40%);

50,00 грн - цільова допомога інвалідам війни 2 групи.

25.09.2025 за вхід. № 1319/16 відповідачем зареєстровано лист Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України від 25.09.2025 (вих. № 38546-52059/С-03/8-2800/25) стосовно розгляду та надання вичерпної відповіді на звернення ОСОБА_1 від 18.09.2025 ВЕБ-28000-Ф-С-25-200091 щодо перерахунку його пенсії та зменшення її розміру.

25.09.2025 за вихідн. № 1200-0201-8/27919 Головним управлінням позивачу було направлено повідомлення з відповідними роз'ясненнями та рекомендаціями, зокрема, що для перерахунку пенсії він може звернутися із заявою до якої надати документи визначені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та які відповідають вимогам Закону № 796 та Порядку № 1210.

Відповідно до законодавства України єдиним органом, що призначає пенсію, є Пенсійний фонд України, отже позовна вимога поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на умовах та в розмірі, що виплачувалася до винесення розпорядження про перерахунок пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 18.08.2025 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , починаючи з 01.09.2025 та виплатити недоотримані суми пенсії з урахуванням фактично сплачених сум з 01.09.2025 є такою, що не відповідає нормам закону.

Оскільки в силу ч. 5 ст. 45 Закону № 1058 передбачено обов'язок органу Пенсійного фонду щодо прийняття відповідного рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунок) пенсії, то територіальний орган Пенсійного фонду має виключну компетенцію у питаннях призначення (перерахунку) пенсії. Отже, зазначене питання віднесено до дискреційних повноважень територіального органу Пенсійного фонду.

Статтею 58 Закону № 1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який, зокрема, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення (перерахунку) пенсії.

Оскільки вперше пенсія призначалась до запровадження Пенсійним фондом України процесу оцифрування (ретроконверсії) архівних пенсійних справ, електронна пенсійна справа не містить у собі будь-яких документів з паперової пенсійної справи, заведеної у 2007 році.

Пенсійні справи зберігаються в органах, що призначають пенсії, за місцем проживання пенсіонерів.

На цей час будівлі територіальних органів Пенсійного фонду України в Луганській області знаходяться або на територіях, що є тимчасово окупованими (починаючи з 2014 року); починаючи з 24.02.2022 - або на території, що знаходяться в оточенні (блокуванні); або на території, на яких ведуться активні бойові дії.

У зв'язку з зазначеним Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області не може виконати вимоги ухвали від 30.09.2025 та надати суду запитувані документи, зокрема, рішення про призначення (обрахунок) пенсії по інвалідності.

На підставі викладеного, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

30.10.2025 позивач надав відповідь на відзив, в якій зазначено таке.

Відповідач стверджує, що, на його думку, на даний час пенсійна справа втрачена (залишилася на окуповані території ), та вважає, що більше не може продовжувати обчислення пенсії по довідці про заробітну плату (за час ліквідації наслідків на ЧАЄС), оскільки ця довідка втрачена разом з пенсійної справою, а тому зменшив розмір пенсії оскільки в розрахунку (обчисленні) розміру пенсії більше не використовує заробіток отриманий за час ліквідації наслідків на ЧАЄС.

Розпорядженням відповідача від 18 серпня 2025 року, без заяви та будь-якого попередження було здійснено перерахунок пенсії, в наслідок чого розмір пенсії зменшився з 23 610 гривень 00 копійок до 20100 гривень 59 копійок, та фактично позивач почав отримувати так звану мінімальну пенсію для інвалідів - учасників ліквідації наслідків на ЧАЄС без врахування при обчисленні пенсії заробітної плати отриманої за час участі у ліквідації наслідків на ЧАЕС.

Довідка про заробітну плату за час роботи (служби) по ліквідації наслідків на ЧАЕС, що видана 12 березня 2007 року Державним підприємством «Луганській регіональний науково-виробничий центр стандартизації метрології та сертифікації» Держспоживстандарту України № 30, більше 18 років зберігалася в пенсійній справі.

Але відповідач втратив матеріали паперової пенсійної справи, та поза розумним сумнівом є те, що за втрату матеріалів пенсійної справи відповідає не пенсіонер, а посадові особи відповідача.

Вважає, що здійснюючи перерахунок пенсії через втрату відповідачем оригіналу довідки про заробіток та/чи незгоди з довідкою (за час ліквідації наслідків на ЧАЕС), відповідач не діяв у спосіб та межах, визначених Законом, допустив порушення прав позивача шляхом незаконного зменшення розміру пенсії.

Крім того, постановою правління Пенсійного фонду України «Про проведення інвентаризації пенсійних справ» від 03.09.2018 № 19-1, що зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2018 р. за № 1077/32529, було передбачено інвентаризацію пенсійних справ, та відповідно до п. 15 розділу II вищезазначеної постанови, «Пенсійні справи, за результатами інвентаризації яких не виявлено порушень та розбіжностей, за списком передаються для сканування та формування електронних пенсійних справ, про що в графі 15 контрольно-інвентаризаційної відомості робиться відповідна відмітка». Тобто, відповідач зобов'язаний був відсканувати пенсійну справу та відповідно і довідку про заробітну пату за час ліквідації наслідків на ЧАЕС як частину пенсійної справи. Але відповідач цього не здійснив та в наступному незаконно перестав виплачувати (обчислювати) пенсію по довідці про заробітну плату, (за час участі у ліквідації наслідків на ЧАЕС)

По даній довідці позивач отримував більше 18 років пенсію та за 18 років жодних питань щодо правомірності видачі такої довідки у посадових осіб відповідача не виникало, недійсною така довідка не визнавалася, акти невідповідності вищезгаданої довідки відповідачем в загалі не складалися, та навпаки дану довідки перевіряли так званою зустрічною перевіркою раніше декілька разів та будь - яких сумнів у достовірності довідки у посадових осіб пенсійного фонду не виникало. Тому відповідач не повинний був здійснювати перерахунок пенсії, мотивуючи відсутністю довідки чи невідповідністю числових значень про заробіток без згоди позивача та заяви у бік зменшення.

Позивач вважає, що, здійснюючи перерахунок пенсії у бік зменшення без врахування заробітної плати отриманої за час ліквідації наслідків на ЧАЄС, відповідач не діяв у межах та у спосіб, визначений Законом. Тому позивач вважає, що наявні всі підстави для задоволення позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-74 КАС України, суд прийшов до такого.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , має статус внутрішньо переміщеної особи та фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , що підтверджено копією паспорту громадянина України, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 15.07.2022 № 5125-7001360867.

Довідкою до акта огляду МСЕК серії 2-20 СМ № 063169 та посвідченнями серії НОМЕР_2 від 08.09.2017, серії НОМЕР_3 від 22.03.2007, серії НОМЕР_4 від 21.08.2019 підтверджено, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію як особа з інвалідністю ІІ групи потерпілого від аварії на ЧАЕС, що підтверджено копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_5 .

Згідно із матеріалами електронної пенсійної справи до стажу роботи в зоні відчуження ОСОБА_1 зараховано періоди з 19.10.1986 по 27.10.1986, з 01.11.1986 по 10.11.1986 та з 13.11.1986 по 30.11.1986.

З 01.12.2022 пенсію ОСОБА_1 обчислено відповідно до постанови № 1210 із застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітної плати 16,75978, середньомісячний заробіток - 103681,36 грн (6186,32 грн х 16,75978).

З 01.03.2024 пенсію заявнику обчислено відповідно до постанови № 1210 із застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітної плати 16,75978, середньомісячний заробіток - 133985,56 грн (7994,47 грн х 16,75978).

З 01.03.2025 пенсію ОСОБА_1 обчислено відповідно до постанови № 1210 із застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітної плати 16,75978, середньомісячний заробіток - 149393,83 грн (8913,83 грн х 16,75978).

Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 складав 23610,00 грн.

Розпорядженням ГУПФУ в Луганській області від 18 серпня 2025 року здійснено перерахунок пенсії, внаслідок чого розмір пенсії позивача склав 20100 грн 59 коп.

ГУПФУ в Луганській області листом від 25.09.2025 № 1200-0201-8/27919 у відповідь на звернення позивача щодо зменшення розміру пенсії повідомило, що відповідно до Рішення Другого сенату Конституційного суду № 2- р(ІІ)/2024 від 20.03.2024 (далі - Рішення) припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ зі змінами, а саме: “Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність», визнано неконституційним.

Для виконання зазначеного Рішення, проведено аналіз пенсійних справ отримувачів пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, та пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначених відповідно до норм статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», щодо яких виплата проводилась з урахуванням обмеження максимальним розміром на рівні 23610 грн. Порядок призначення та обчислення розміру пенсії вищезазначеній категорії осіб визначені Законом №796 та Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Враховуючи відсутність в електронних пенсійних справах документів про оплату праці за періоди виконання військового обов'язку/робіт в зоні відчуження з 01.09.2025 позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до статті 59 Закону №796 із заробітної плати, визначеної з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом про Державний бюджет України на 1 січня поточного року. Для перегляду розміру пенсії позивачу рекомендовано надати до будь якого сервісного центру Пенсійного фонду України або засобами вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України заяву разом зі сканованими копіями оригіналів наступних документів: паспорту громадянина України; документу, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків; довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідку військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідку архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи у зоні відчуження; довідки про заробітну плату за період робіт в зоні відчуження, видану згідно норм законодавства з розрахунком; документу про проходження військової служби (служби); посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи зі вкладенням; рішення суду, якими покладено зобов'язання на органи Пенсійного фонду України щодо проведення призначення/перерахунку пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату в зоні відчуження (за наявності).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до статті 1 Закону № 796-XII Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Згідно з статтею 49 Закону № 796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до частини першої статті 54 Закону № 796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

З матеріалів справи слідує, що позивач є отримувачем пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 Закону № 796-ХІІ, з 20.03.2007, при цьому пенсія була обрахована із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, на підставі довідки від 12.03.2007 № 30 про заробітну плату за час роботи (служби) по ліквідації наслідків на ЧАЄС, виданої Державним підприємством «Луганській регіональний науково-виробничий центр стандартизації метрології та сертифікації» Держспоживстандарту України, яка зберігалася в матеріалах пенсійної справи і була втрачена у зв'язку з повномасштабним вторгненням рф на територію України.

Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 складав 23610,00 грн.

Відповідач у відзиві зазначив, що за результатами проведеного аналізу, з урахуванням відсутності в електронній пенсійній справі документів, які підтверджують роботу в зоні відчуження та довідки про заробітну плати, з 01.09.2025 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії відповідно до статті 59 Закону № 796 із заробітної плати, визначеної з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2021 (2,90126).

Суд зауважує, що жодною нормою пенсійного законодавства не передбачено право здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії у зв'язку з втратою пенсійних справ та документів, що в них зберігалися, тому розпорядження ГУПФУ в Луганській області від 18.08.2025, внаслідок прийняття якого розмір пенсії позивача зменшився до 20100,59 грн, є протиправним та підлягає скасуванню.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що перед здійсненням перерахунку раніше призначеної позивачеві пенсії в бік зменшення, що негативно впливає на права пенсіонера, відповідач не ініціював адміністративне провадження згідно із вимогами Закону України «Про адміністративну процедуру» і не забезпечив право на участь в адміністративному провадженні, в межах якого позивач мав би змогу надати наявні в нього довідки від 12.03.2007 № 30 та від 05.12.1986 № 213.

Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Згідно із частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У листі від 25.09.2025 № 1200-0201-8/27919, направленому у відповідь на звернення позивача, відповідач зазначив, що перерахунок пенсії з 01.09.2025 здійснено зокрема на виконання Рішення Другого сенату Конституційного суду № 2- р(ІІ)/2024 від 20.03.2024.

З цього приводу суд зазначає таке.

Обмеження максимального розміру пенсії вперше були введені в дію Законом №3668-VІ, який набрав чинності 01.10.2011.

За положеннями статті 2 Закону № 3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема, законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Підпунктом 6 пункту 6 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3668-VI внесено зміни до деяких законодавчих актів України зокрема, до статті 67 Закону № 796-XII, а саме частину третю цієї статті викладено в новій редакції, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, установлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Так, згідно з частиною третьою статті 67 Закону № 796-XII (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Відтак, на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668-VІ, зокрема, Закону № 796-XII, та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений цим Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку.

Подібний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 05.09.2023 у справі № 120/1602/23, від 15.11.2023 у справі № 120/6735/23.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, враховуючи висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 25.01.2023 у справі № 380/12268/20, у постанові від 05.09.2023 у справі №120/1602/23 зазначив, що норми пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI є лише частиною вказаного нормативно-правового акта, не дублюються іншими актами, встановлюють межі застосування норм інституту "обмеження максимального розміру пенсії" за колом осіб в момент набуття чинності Закону № 3668-VI та спрямовані на збереження соціальних прав і інтересів в сфері пенсійних відносин, реалізація яких мала місце до набуття вступу в силу даного Закону.

Разом з тим, з часу набрання чинності вказаним Законом він поширює свою дію на всю територію України і розповсюджується на всіх осіб, які отримують пенсії за законодавством України (зокрема, призначені (перераховані) відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668-VI).

Норми статті 2 Закону № 3668-VI також кореспондуються з положеннями частини третьої статті 67 Закону № 796-XII.

Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Водночас, 20.03.2024 Конституційний Суд України прийняв Рішення № 2-р (II)/2024, яким визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), припис статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами.

Відповідно до пункту 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 №2-р(II)/2024 припис статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, визнані неконституційними, утрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Згідно з частиною другою статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Отже, з 20.03.2024 - з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення від 20.03.2024 №2-р(II)/2024 стаття 67 Закону № 796-XII не містить норм про обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, також припис статті 2 Закону № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон №796-XII, зі змінами, визнано неконституційними.

З урахуванням наведеного суд зазначає, що до 19.03.2024 включно припис статті 2 Закону № 3668-VI, що поширює свою дію на Закон № 796-XII, та припис першого речення частини третьої статті 67 Закону № 796-XII, які встановлювали обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, були чинними, а тому підлягали обов'язковому застосуванню.

Натомість з 20.03.2024 відповідач не має правових підстав обмежувати пенсію позивача максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, оскільки рішенням Конституційного Суду України від 20.03.2024 №2-р(II)/2024 визнано неконституційними припис статті 2 Закону № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон № 796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону №796-XII.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 починаючи з 01 вересня 2025 року, вони задоволенню не підлягають, оскільки матеріалами справи підтверджується, що право позивача порушено не внаслідок вчинення протиправних дій відповідачем, а внаслідок прийняття розпорядження від 18.08.2025.

Позивач набув права на виплату пенсії без обмеження максимальним розміром з 20.03.2024 (дати набрання законної сили рішенням Конституційного Суду України від 20.03.2024 у справі № 2-р(II)/2024), з відповідними заявами до відповідача не звертався, проте відповідачем самостійно здійснено неправильний перерахунок пенсії у зв'язку з прийняттям КСУ вказаного рішення з 01.09.2025.

За встановлених обставин, керуючись положеннями статті 9 та 245 КАС України, суд вважає за необхідне визначити такий спосіб захисту порушених прав позивача, який у повній мірі сприятиме їх відновленню, з виходом за межі позовних вимог, а саме:

- визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 18 серпня 2025 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 вересня 2025 року без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Отже суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з виходом за їх межі та корегуванням обраного способу захисту порушених прав позивача.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач віднесений до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та у спірних правовідносинах відповідно до пункту 10 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 226, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (Луганська область, м. Сіверськодонецьк, вул. Шевченка, 9, код ЄДРПОУ 21782461) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 18 серпня 2025 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 вересня 2025 року без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Г. Секірська