про залишення позовної заяви без руху
01 грудня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/8022/25
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Петренко О.С., розглянувши матеріали у справі
за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача: Головного управління ДПС у Кіровоградській області, вул. В. Перспективна,55, м. Кропивницький,25006
про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить:
1) визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління державної податкової служби України у Кіровоградській області (ЄДРПОУ 43995486) від 16.10.2025 №16-дс «Про накладення дисциплінарного стягнення»;
2) визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління державної податкової служби України у Кіровоградській області (ЄДРПОУ 43995486) від 16.10.2025 №437-о «Про припинення державної служби та звільнення ОСОБА_1 »;
3) зобов'язати Головне управління державної податкової служби України у Кіровоградській області (ЄДРПОУ 43995486) розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКП НОМЕР_1 ) від 25.08.2025 про звільнення та виплату вихідної допомоги в порядку ч. 3 ст. 86 Закону України "Про державну службу", ч.3 ст. 38 та ст. 44 КЗПП України.
4) стягнути з Головного управління державної податкової служби України у Кіровоградській області (ЄДРПОУ 43995486) на її користь середній заробіток за затримку виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.05.2025 по справі №340/228/25 в розмірі 389 886 грн. 80 коп. та до дати ухвалення рішення по справі.
5) стягнути з Головного управління державної податкової служби України у Кіровоградській області (ЄДРПОУ 43995486) на її користь відшкодування заподіяної моральної шкоди, в розмірі 18 400 грн. 00 коп.
Відповідно до ч. 2 ст. 171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Щодо сплати судового збору.
Частиною другою статті 132 цього Кодексу встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Частиною першою статті 4 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI "Про судовий збір" (зі змінами та доповненнями) передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до частини 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно п.3 ч.2 ст. 4 ЗУ "Про судовий збір", визначено ставки судового збору встановлюються у таких розмірах за подання до адміністративного суду адміністративного позову:
- майнового характеру, який подано фізичною особою - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
- немайнового характеру, який подано фізичною особою -0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
2х(0,4х3028,0)+(389 886,80+18 400,00)х1%=6505,27.
В той же час, відповідно до ч. 3 ст. 4 ЗУ "Про судовий збір", при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Отже, за подання даного позову позивач повинен був сплатити судовий збір у розмірі 5294,22 /6505,27х0,8/.
До матеріалів справи долучено квитанцію про сплату №9697-8072-6172-3375 від 26.11.2025 на загальну суму 3266,29 грн.
Зважаючи на викладене, позивачеві необхідно надати суду належні докази сплати судового збору у встановленому законом розмірі та порядку, відповідно вимог Закону України "Про судовий збір".
Щодо строку звернення до суду.
Статтею 122 КАС України установлені строки звернення до адміністративного суду та передбачено таке:
1. Позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
2. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
3. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
5. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Отже, КАС України передбачає можливість встановлення цим Кодексом та іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, які мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним шестимісячним строком, визначеним у частині 2 статті 122 цього Кодексу.
Таким спеціальним строком для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби є місячний строк, установлений частиною 5 статті 122 КАС України.
Цей спір стосується звільнення позивачки з публічної служби в органах податкової служби.
В п. 3 прохальної частини позову позивач просить зобов'язати Головне управління державної податкової служби України у Кіровоградській області (ЄДРПОУ 43995486) розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКП НОМЕР_1 ) від 25.08.2025 про звільнення та виплату вихідної допомоги в порядку ч. 3 ст. 86 Закону України "Про державну службу", ч.3 ст. 38 та ст. 44 КЗПП України.
Про це рішення позивачку повідомлено у відповіді ГУ ДПС у Кіровоградській області №12895/6/11-28-11-31 від 02.09.2025 року, яку вона отримала поштою 15.09.2025 року.
З цим позовом позивачка звернулася до суду 26.11. 2025 року, пропустивши місячний строк, установлений частиною 5 статті 122 КАС України, для оскарження такого рішення.
Відповідно до частини 6 статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно з частиною 1 статті 123 КАС України у разі подання особо позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до частини 2 статті 123 КАС України, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Всупереч цим нормам до позовної заяви не додано заяву про поновлення строку звернення до суду з позовними вимогами в цій частині та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 160, 161 вказаного Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Подання позовної заяви без додержання вимог, передбачених ст.160, 161 КАС України є підставою для залишення її без руху.
Керуючись ст.ст.122, 123, 160, 161, 169, 248, 256 КАС України, -
Позовну заяву - залишити без руху.
Встановити позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви - протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде повернута позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. ПЕТРЕНКО