Рішення від 02.12.2025 по справі 320/16529/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2025 року м. Київ справа №320/16529/24

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, у якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, (Код ЄДРПОУ 22933548) щодо не здійснення перерахунку та виплати пенсії шляхом зміни умов та розміру нарахування та виплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсії з підстав,визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахування наданих документів;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, (Код ЄДРПОУ 22933548) здійснити перерахунок та виплату пенсії шляхом зміни умов та розміру нарахування та виплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсії з підстав, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахування наданих документів;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, Код ЄДРПОУ 22933548 нарахувати та виплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 різницю в пенсії за минулий час, але не більш як за 12 місяців;

- стягнути з Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, (Код ЄДРПОУ 22933548) на користь ОСОБА_1 , 02.03.1998 року судові витрати з надання правничої допомоги у розмірі 8 000,00 грн.

Заявлені позовні вимоги обґрунтовує тим, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області, як особа з інвалідністю ІІ групи. У березні 2022 року позивача було призначено на посаду старшого стрільця 3 стрілецького відділення 2 стрілецького взводу 4 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 . 20.08.2022 позивача звільнено з військової служби у запас за підпунктом "б' (за станом здоров'я - на підставі висновку військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку). Військовою частиною НОМЕР_1 видано Довідку № 46 від 04.01.2024 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсій відповідно до статті 43 Знову України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ти абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року М393 (зі змінами). Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області та надав всі необхідні документи для здійснення зміни умов та розміру нарахування пенсії, зокрема щодо подальшого нарахування та виплатити Позивачу пенсію на підставі та умовах, керуючись Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Однак, 14.03.2024 останній порекомендував позивачу звернутися до силової структури. Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.

Відповідач надіслав відзив на позовну заяву, у якому зазначив про те, що для призначення пенсії позивачу відповідно до Закону № 2262-ХІІ необхідно звернутись до силової структури, оскільки органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках. Таким чином, позовні вимоги позивача не можуть бути задоволені судом, оскільки у Головного управління відсутні законні підстави для переведення позивача на пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 2262-ХІІ та здійснити йому перерахунок пенсії відповідно до цього Закону.

Дослідивши подані сторонами документи та матеріали справи, розглянувши доводи сторін, наведені ними в письмових заявах, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - Позивач) перебуває на обліку в Ірпінському управлінні Пенсійного фонду України.

Відповідно до пенсійної справи отримує пенсію по інвалідності з підстав та на умовах, визначених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Рішення 084250000959 про перерахунок пенсії від 26.02.2023).

Відповідно до Витягу з Наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 3 від 01.03.2022 позивача було призначено на посаду старшого стрільця 3 стрілецького відділення 2 стрілецького взводу 4 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 , з "01" березня 2022 року зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 та на всі види забезпечення.

Згідно Витягу з Наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 156 від 20.08.2022 позивача звільнено наказом командира військової частини НОМЕР_3 (по особовому складу) від 14 серпня 2022 року № 82-Р 3 військової служби у запас за підпунктом "б' (за станом здоров'я - на підставі висновку військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку).

Військовою частиною НОМЕР_1 видано довідку № 46 від 04.01.2024 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсій відповідно до статті 43 Знову України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ти абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року М393 (зі змінами). Разом з тим, Позивач отримував щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується довідкою № 45 від 04.01.2024. З метою реалізації права визначеного частини третьої статті 43, статті 63 Закону №2262-XII та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (зі змінами).

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області та надав документи для здійснення зміни умов та розміру нарахування пенсії, зокрема щодо подальшого нарахування та виплатити позивачу пенсію на підставі та умовах, керуючись Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Однак, відповідач листом від 14.03.2024 порекомендував позивачу звернутися до силової структури.

Не погоджуючись із зазначеними діями відповідача, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Питання виникнення та реалізації права громадян на пенсійне забезпечення врегульоване положеннями Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі Закон №1058).

Пунктом 13 Прикінцевих положень Закону №1058 визначено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про прокуратуру» та цього Закону, призначається одна пенсія за вибором особи.

Спірні правовідносини в даній адміністративній справі виникли з приводу відмови органу Пенсійного фонду перевести позивача на інший вид пенсії - пенсію по інвалідності за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі Закон №2262).

Так, позивач вважає, що у зв'язку з проходженням військової служби, він набув право на отримання пенсії за нормами Закону №2262.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-XII від 25.03.1992 року одним із видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Тобто, особи, призвані під час мобілізації на особливий період на військову службу набувають статусу військовослужбовця.

Відповідно до ст. 1 Закону №2262, військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.

Нормами п. «в» ст. 1-2 №2262 передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби, зокрема, особи із числа військовослужбовців Збройних Сил.

Згідно ст. 18 Закону №2262 пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.

Групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико-соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується Кабінетом Міністрів України (ст. 19 Закону №2262).

Відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 20 Закону №2262, залежно від причини інвалідності особи з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом поділяються на такі категорії:

а) особи з інвалідністю внаслідок війни - при настанні інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю у бойових діях у мирний час, а також інші особи, зазначені у статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

б) інші особи з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - при настанні інвалідності внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби.

Судом встановлено, що відповідно до Витягу з Наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 3 від 01.03.2022 позивача було призначено на посаду старшого стрільця 3 стрілецького відділення 2 стрілецького взводу 4 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 , з "01" березня 2022 року зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 та на всі види забезпечення.

Згідно Витягу з Наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 156 від 20.08.2022 позивача звільнено наказом командира військової частини НОМЕР_3 (по особовому складу) від 14 серпня 2022 року № 82-Р 3 військової служби у запас за підпунктом "б' (за станом здоров'я - на підставі висновку військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку).

Військовою частиною НОМЕР_1 видано довідку № 46 від 04.01.2024 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсій відповідно до статті 43 Знову України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ти абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року М393 (зі змінами).

Під час несення військової служби позивач отримував щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується довідкою № 45 від 04.01.2024.

Суд звертає увагу на те, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії. Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Разом з тим, за результатами розгляду поданої позивачем заяви ГУ ПФУ у Київській області повідомив про відсутність підстав для переведення заявника на інший вид пенсії за Законом №2262 з мотивів необхідності звернення до силових структур.

Таким чином, суд вважає, що ГУ ПФУ у Київській області не здійснив належного розгляду поданої позивачем заяви про перехід на інший вид пенсії, оскільки при вирішенні вказаного питання застосувало законодавчі норми, що не мають жодного відношення до спірних правовідносин, та взагалі не розглядало питання наявності у позивача права на пенсію по інвалідності за нормами Закону №2262.

Відповідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення щодо призначення та обчислення пенсії, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача в даному випадку буде зобов'язання ГУ ПФУ у Київській області повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.

Таким чином, провівши правовий аналіз законодавчих норми, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову частково.

Питання розподілу судових витрат зі сплати судового збору судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо перерахунку та виплати пенсії шляхом зміни умов та розміру нарахування та виплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсії з підстав визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахування наданих документів.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ - 22933548, вул.Саєнка Андрія, буд.10, м.Фастів, Київська область, 08500) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_4 ) про перерахунок та виплату пенсії шляхом зміни умов та розміру нарахування та виплати пенсії з підстав визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахування наданих документів, та прийняти рішення за наслідком розгляду заяви.

Відмовити у задоволенні решти позовних вимог.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лисенко В.І.