Рішення від 28.11.2025 по справі 480/4081/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2025 року № 480/4081/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль» до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області про визнання протиправною бездіяльність,

ВСТАНОВИВ:

До Сумського окружного адміністративного суду звернулось Акціонерне товариство «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль» з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати постанови Відділу примусового виконання рішень, а саме:

- постанову про стягнення виконавчого збору від 24.06.2021 ВП № 65890864;

- постанову про відкриття виконавчого провадження від 18.01.2022 ВП № 68183998;

- постанову про арешт коштів боржника від 26.02.2024 ВП № 68183998;

- постанову про розшук майна боржника від 26.02.2024 року ВП № 68183998;

- постанову про відкриття виконавчого провадження від 18.01.2022 ВП № 68184181;

- постанову про стягнення виконавчого збору від 12.08.2021 ВП № 65605384;

- постанову про відкриття виконавчого провадження від 23.08.2021 ВП № 66597620;

- постанову про арешт коштів боржника від 07.09.2021 ВП № 66597620;

- постанову про арешт коштів боржника від 07.09.2021 ВП № 66597620;

- постанову про стягнення виконавчого збору від 10.04.2019 ВП № 52950370;

- постанову про відкриття виконавчого провадження від 10.04.2019 ВП № 58861548;

- постанову про відкриття виконавчого провадження від 10.04.2019 ВП № 58861868.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 22.05.2024 адміністративну справу № 480/4081/24 передано на розгляд Київського окружного адміністративного суду на підставі приписів пункту 2 частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.10.2024 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірні рішення прийняті відповідачем протиправно та підлягають скасуванню, оскільки були відсутні правові підстави для відновлення відносно позивача виконавчих проваджень та, відповідно, прийняття спірних рішень, натомість були підстави для зупинення вчинення виконавчих дій з підстав, передбачених пунктом 10 та 12 частини першої статті 34 Закону України «Про виконавче провадження», про що позивач неодноразово повідомляв відповідача протягом 2018-2023 років.

Відповідач не забезпечив подання письмового відзиву на позов.

Розглянувши подані позивачем документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Позивач є юридичною особою, утвореною шляхом перетворення з державного підприємства. Засновником є держава в особі Фонду державного майна України. Основним видом діяльності позивача є виробництво, постачання і передача теплової та електроенергії.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.08.2017 № 189 «Про включення до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії суб'єктів господарювання» ДП «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль» (00131050) включено до вказаного Реєстру.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 № 358-р «Про затвердження переліку об'єктів великої приватизації державної власності, що підлягають приватизації у 2018 році», затверджено перелік об'єктів великої приватизації державної власності, що підлягають приватизації у 2018 році, до якого було включено ДП «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль» (00131050).

Наказом Фонду державного майна України від 08.06.2018 № 766 «Про прийняття рішення про приватизацію державного підприємства «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль» (код за ЄДРПОУ 00131050), відповідно до законів України «Про Фонд державного майна України», «Про приватизацію державного і комунального майна», враховуючи розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 № 358-р «Про затвердження переліку об'єктів великої приватизації державної власності, що підлягають приватизації у 2018 році», прийнято рішення про приватизацію підприємства шляхом продажу єдиного майнового комплекту на аукціоні з умовами.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.01.2019 № 36-р «Про затвердження переліку об'єктів великої приватизації державної власності» затверджено перелік об'єктів великої приватизації державної власності, до якого було включено ДП «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль» (00131050).

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.08.2021 № 857 «Деякі питання управління об'єктами державної власності» Фонду державного майна доручено, зокрема, забезпечити перетворення державного підприємства «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль» в акціонерне товариство; вжиття заходів щодо передачі до 1 травня 2022 р. після перетворення державного підприємства «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль» в акціонерне товариство його акцій до статутного капіталу НАК «Нафтогаз України».

Наказом Фонду державного майна від 01.09.2021 № 1536 «Про перетворення державного підприємства «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль» в акціонерне товариство та утворення комісії з перетворення» здійснено відповідне перетворення.

Наказом Фонду державного майна від 26.11.2021 № 2112 затверджено статут Акціонерного товариства «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль» та акта передавання майна до статутного капіталу акціонерного товариства.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2022 № 840 «Про затвердження ринкової вартості акцій та збільшення статутного капіталу акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»» збільшено статутний капітал компанії за рахунок додаткових внесків у формі переданих до статутного капіталу компанії пакетів акцій акціонерних товариств, у тому числі, Акціонерного товариства «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль»

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19.06.2023 № 545-р «Про внесення змін у додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.01.2019 № 36», яким у підрозділі «Фонд державного майна» розділу «Енергетична галузь» виключено позицію 00131050 ДП «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль» (100 %).

Разом з тим, на виконанні Відділу перебувають виконавчі провадження ВП № 65890864, ВП №68183998, ВП № 68184181, ВП № 65605384, ВП № 66597620, ВП № 52950370, ВП № 58861548, ВП № 58861868 та ЗВП № 48687902, в яких позивач є боржником.

В межах ВП № 68184181 Відділом прийняті такі рішення:

постанова про відкриття виконавчого провадження від 18.01.2022 з виконання постанови Відділу № 65890864 від 24.06.2021 про стягнення виконавчого збору;

постанова про приєднання виконавчого провадження до зведеного виконавчого провадження від 18.01.2022 - ЗВП № 48687902;

постанова про зупинення виконавчих дій від 18.01.2022 на підставі пункту 12 частини першої статті 34 Закону України «Про виконавче провадження» та Закону України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу»;

постанова про поновлення вчинення виконавчих дій від 26.02.2024, оскільки виникла заборгованість за ВП не належить до видів заборгованості (грошових зобов'язань), визначених у статті 1 та пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу».

В межах ВП № 65890864 Відділом прийняті такі рішення:

постанова про відкриття виконавчого провадження від 29.06.2021 на виконання наказу Господарського суду Луганської області від 15.04.2021 № 913/666/20;

постанова про стягнення виконавчого збору від 24.06.2021 у розмірі 4464497,62 грн;

В межах ВП № 68183998 Відділом прийняті такі рішення:

постанова про відкриття виконавчого провадження від 18.01.2022 з виконання постанови Відділу № 65890864 від 24.06.2021 про стягнення виконавчого збору;

постанова про приєднання виконавчого провадження до зведеного виконавчого провадження від 18.01.2022 - ЗВП № 48687902;

постанова про зупинення виконавчих дій від 18.01.2022 на підставі пункту 12 частини першої статті 34 Закону України «Про виконавче провадження» та Закону України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу»;

постанова про поновлення вчинення виконавчих дій від 26.02.2024, оскільки виникла заборгованість за ВП не належить до видів заборгованості (грошових зобов'язань), визначених у статті 1 та пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу»;

постанова про арешт коштів боржника від 26.02.2024 при примусовому виконанні наказів Господарського суду Харківської області від 20.04.2015 № 922/682/15, Господарського суду Луганської області від 06.07.2015 № 913/176/15, від 23.06.2016 № 913/519/16, від 21.08.2015 № 913/172/15, від 21.08.2015 № 913/715/15, від 14.07.2015 № 913/177/15, від 21.06.2016 № 913/520/16 про стягнення заборгованості на користь ПАТ «НАК «Нафтогаз України» (інфляційних витрат, судового збору, заборгованості за договорами купівлі-продажу природного газу) та постанов про стягнення виконавчого збору № 52950370 від 10.04.2019, №65605384 від 12.08.32021, № 65890864 від 24.06.2021;

постанова про розшук майна боржника від 26.02.2024 при примусовому виконанні постанови Відділу № 65890864 від 24.06.2021 про стягнення виконавчого збору у розмірі 4464497,62 грн;

постанова про зняття майна з розшуку від 19.04.2024.

В межах ВП № 58861548 Відділом прийняті такі рішення:

постанова про відкриття виконавчого провадження від 10.04.2019 з виконання постанови Відділу № 52950370 від 10.04.2019 про стягнення виконавчого збору 874908,69 грн;

постанова про зупинення виконавчих дій від 12.04.2019 на підставі пункту 12 частини першої статті 34 Закону України «Про виконавче провадження» у зв'язку з включенням боржника або акцій до переліку об'єктів малої або великої приватизації, що підлягають приватизації, до моменту закінчення приватизації;

постанова про поновлення вчинення виконавчих дій від 07.09.2021, у зв'язку з виключенням боржника з переліку об'єктів малої або великої приватизації, що підлягають приватизації згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.08.2021 № 857;

постанова про приєднання виконавчого провадження до зведеного виконавчого провадження від 07.09.2021 - ЗВП № 48687902;

постанова про зупинення виконавчих дій від 24.09.2021 на підставі пункту 12 частини першої статті 34 Закону України «Про виконавче провадження» та Закону України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу»;

постанова про поновлення вчинення виконавчих дій від 26.02.2024, оскільки виникла заборгованість за ВП не належить до видів заборгованості (грошових зобов'язань), визначених у статті 1 та пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу».

В межах ВП № 58861868 Відділом прийняті такі рішення:

постанова про відкриття виконавчого провадження від 10.04.2019 з виконання постанови Відділу № 52950370 від 10.04.2019 про стягнення витрат виконавчого провадження;

постанова про зупинення виконавчих дій від 12.04.2019 на підставі пункту 12 частини першої статті 34 Закону України «Про виконавче провадження» у зв'язку з включенням боржника або акцій до переліку об'єктів малої або великої приватизації, що підлягають приватизації, до моменту закінчення приватизації;

постанова про поновлення вчинення виконавчих дій від 07.09.2021, у зв'язку з виключенням боржника з переліку об'єктів малої або великої приватизації, що підлягають приватизації згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.08.2021 № 857;

постанова про приєднання виконавчого провадження до зведеного виконавчого провадження від 07.09.2021 - ЗВП № 48687902;

постанова про зупинення виконавчих дій від 24.09.2021 на підставі пункту 12 частини першої статті 34 Закону України «Про виконавче провадження» та Закону України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу»;

постанова про поновлення вчинення виконавчих дій від 26.02.2024, оскільки виникла заборгованість за ВП не належить до видів заборгованості (грошових зобов'язань), визначених у статті 1 та пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу».

В межах ВП № 66597620 Відділом прийняті такі рішення:

постанова про відкриття виконавчого провадження від 23.08.2021 з виконання постанови Відділу № 65605384 від 12.08.2021 про стягнення виконавчого збору у розмірі 27073407,89;

постанова про приєднання виконавчого провадження до зведеного виконавчого провадження від 23.08.2021 - ЗВП № 48687902;

постанова про зупинення виконавчих дій від 03.09.2021 на підставі пункту 12 частини першої статті 34 Закону України «Про виконавче провадження» у зв'язку з включенням боржника або акцій до переліку об'єктів малої або великої приватизації, що підлягають приватизації, до моменту закінчення приватизації;

постанова про поновлення вчинення виконавчих дій від 07.09.2021, у зв'язку з виключенням боржника з переліку об'єктів малої або великої приватизації, що підлягають приватизації згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.08.2021 № 857;

постанова про арешт коштів боржника від 07.09.2021 при примусовому виконанні наказів Господарського суду Харківської області від 20.04.2015 № 922/682/15, Господарського суду Луганської області від 06.07.2015 № 913/176/15, від 23.06.2016 № 913/519/16, від 21.08.2015 № 913/172/15, від 21.08.2015 № 913/715/15, від 14.07.2015 № 913/177/15, від 21.06.2016 № 913/520/16 про стягнення заборгованості на користь ПАТ «НАК «Нафтогаз України» (інфляційних витрат, судового збору, заборгованості за договорами купівлі-продажу природного газу) та постанов про стягнення виконавчого збору № 52950370 від 10.04.2019, №65605384 від 12.08.32021;

постанова про зупинення виконавчих дій від 24.09.2021 на підставі пункту 12 частини першої статті 34 Закону України «Про виконавче провадження» та Закону України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу»;

постанова про поновлення вчинення виконавчих дій від 26.02.2024, оскільки виникла заборгованість за ВП не належить до видів заборгованості (грошових зобов'язань), визначених у статті 1 та пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу».

Листом від 29.06.2023 № 01-07-189 позивач повідомляв відповідача про відсутність підстав для відновлення виконавчих дій за виконавчими провадження відносно нього на підставі пункту 12 частини першої статті 34 та частини сьомої статті 35 Закону України «Про виконавче провадження» та відповідно до пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу», оскільки 100 % акцій Акціонерного товариства володіє НАК «Нафтогаз України».

Натомість, за результатами проведеної у травні 2024 року звірки з відповідачем, позивачу стало відомо про винесені відповідачем постанови про стягнення виконавчого збору, а саме: від 24.06.2021 ВП № 65890864, на підставі якої відкриті ВП № 68183998 та ВП № 68184181ВП; від 12.08.2021 ВП № 65605384, на підставі якої відкрито ВП № 66597620; від 10.04.2019 ВП № 52950370, на підставі якої відкриті ВП № 58861548 та ВП № 58861868.

Вважаючи такі рішення відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з ним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходячи з положень норм законодавства, які діяли на момент їх виникнення, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 6 та частини другої статті 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Виходячи з наведених норм основного закону у зв'язку з положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд, здійснюючи судовий розгляд справи, перевіряє оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність вищенаведеним закріпленим процесуальним законом критеріям.

Закон України від 02.06.2016 № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404-VIII) визначає, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до статті 2 Закону № 1404-VIII виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: 1) верховенства права; 2) обов'язковості виконання рішень; 3) законності; 4) диспозитивності; 5) справедливості, неупередженості та об'єктивності; 6) гласності та відкритості виконавчого провадження; 7) розумності строків виконавчого провадження; 8) співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями; 9) забезпечення права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців, приватних виконавців.

Відповідно до пунктів 1, 5 частини першої статті 3 цього Закону № 1404-VIII підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України; постанов державних виконавців про стягнення виконавчого збору, постанов державних виконавців чи приватних виконавців про стягнення витрат виконавчого провадження, про накладення штрафу, постанов приватних виконавців про стягнення основної винагороди.

Згідно з частиною першою статті 5 Закону № 1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».

Під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами (частина перша статті 13 Закону № 1404-VIII).

Відповідно до частини першої, четвертої статті 19 Закону № 1404-VIII сторони виконавчого провадження та прокурор як учасник виконавчого провадження мають право ознайомлюватися з матеріалами виконавчого провадження, робити з них виписки, знімати копії, заявляти відводи у випадках, передбачених цим Законом, мають право доступу до автоматизованої системи виконавчого провадження, право оскаржувати рішення, дії або бездіяльність виконавця у порядку, встановленому цим Законом, надавати додаткові матеріали, заявляти клопотання, брати участь у вчиненні виконавчих дій, надавати усні та письмові пояснення, заперечувати проти клопотань інших учасників виконавчого провадження та користуватися іншими правами, наданими законом.

Сторони зобов'язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов'язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.

Згідно з частинами першою, другою, четвертою статті 27 Закону № 1404-VIII виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.

Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів.

Державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).

Згідно зі статтею 30 Закону № 1404-VIII виконання кількох рішень про стягнення коштів з одного боржника здійснюється державним виконавцем, який відкрив перше виконавче провадження щодо такого боржника, у рамках зведеного виконавчого провадження.

Виконання кількох рішень про стягнення коштів з одного боржника здійснюється приватним виконавцем у рамках зведеного виконавчого провадження.

Пунктами 10, 12, 15 частини першої статті 34 Закону № 1404-VIII передбачено, що виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі:

включення (за кожним кредитором, який є стягувачем у відповідному виконавчому провадженні) підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення», з виконавчих проваджень, стягувачами за якими є Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», її дочірня компанія «Газ України», публічне акціонерне товариство «Укртрансгаз», оператор газотранспортної системи, оператори газорозподільних систем, електропостачальники, оператори системи розподілу (як правонаступники в частині прав та обов'язків за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією), у тому числі їхні правонаступники у разі заміни стягувача у виконавчому провадженні, а також теплогенеруючі організації, а боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення;

включення єдиного майнового комплексу боржника - державного або комунального підприємства, пакета акцій (часток) у розмірі більше 50 відсотків статутного капіталу боржника - господарського товариства до переліку об'єктів малої або великої приватизації, що підлягають приватизації;

якщо сума, що стягується, підлягає врегулюванню відповідно до процедур, передбачених Законом України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу», за умови перебування боржника в реєстрі підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу;

Відповідно до частини другої статті 34 Закону № 1404-VIII виконавець не пізніше наступного робочого дня, коли йому стало відомо про обставини, зазначені в частині першій цієї статті, а з підстави, передбаченої пунктом 9 частини першої цієї статті, - у день надіслання виконавчого документа до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, зупиняє вчинення виконавчих дій, про що виносить відповідну постанову.

Згідно з частинами п'ятою, шостою, сьомою, одинадцятою статтею 35 Закону № 1404-VIII після усунення обставин, що стали підставою для зупинення вчинення виконавчих дій, виконавець не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли йому стало про це відомо, зобов'язаний продовжити примусове виконання рішення у порядку, встановленому цим Законом, про що виносить відповідну постанову.

У випадку, передбаченому пунктом 10 частини першої статті 34 цього Закону, виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій до виключення боржника з реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення». У разі поновлення виконавчого провадження, зупиненого на підставі пункту 10 частини першої статті 34 цього Закону, виконавче провадження повторному зупиненню з цих підстав не підлягає (за кожним кредитором, який є стягувачем у відповідному виконавчому провадженні).

У випадку, передбаченому пунктом 12 частини першої статті 34 цього Закону, виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій до закінчення однорічного строку з дня завершення приватизації або до припинення приватизації відповідного об'єкта приватизації.

У випадку, передбаченому пунктом 15 частини першої статті 34 цього Закону, виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій до виключення боржника з реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу». У разі поновлення виконавчого провадження, зупиненого на підставі пункту 15 частини першої статті 34 цього Закону, виконавче провадження повторному зупиненню з таких підстав не підлягає.

У взаємозв'язку з наведеними нормами Закону № 1404-VIII судом з матеріалів справи встановлено, що наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.08.2017 № 189 позивач включений до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії суб'єктів господарювання. Доказів виключення позивача зі вказаного реєстру відповідачем суду не подано.

Таким чином, у спірних правовідносинах були відсутні підстави для поновлення вчинення виконавчих дій, оскільки не відпали підставі зупинення вчинення виконавчих дій, передбачені пунктом 10 частини першої статті 34 Закону № 1404-VIII.

Також з матеріалів справи вбачається, що розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 № 358-р та від 16.01.2019 № 36-р позивач був включений до переліку об'єктів великої приватизації державної власності, з якого виключений лише на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.06.2023 № 545-р, отже у період з 10.05.2018 по 19.06.2023 на позивача розповсюджувалась підстава для зупинення виконавчих проваджень, передбачена пунктом 12 частини першої статті 34 Закону № 1404-VIII.

Натомість, незважаючи на зазначене, всупереч положень Закону № 1404-VIII, відповідачем поновлювалися виконавчі провадження та вчинялися виконавчі дії у ВП №65890864, №68183998, № 68184181, № 65605384, № 66597620, № 52950370, № 58861548, №58861868, що суперечить вимогам Закону № 1404-VIII та вказує на протиправність спірних рішень відповідача.

Окрім того суд зазначає, що стаття 1 Закону України від 03.11.2016 № 1730-VIII «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» (далі - Закон № 1730-VIII) визначає, що заборгованість, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону (далі - заборгованість), (до такої кредиторської заборгованості, зокрема, включається заборгованість, щодо якої ухвалено судове рішення про стягнення або затверджено мирову угоду), зокрема, кредиторська заборгованість теплопостачальних організацій перед теплогенеруючими організаціями за теплову енергію, отриману для її подальшого постачання споживачам та/або надання відповідних комунальних послуг (у тому числі заборгованість перед НАК «Нафтогаз України», право вимоги якої набуто шляхом заміни кредитора у зобов'язанні); процедура врегулювання заборгованості - заходи, спрямовані на зменшення, списання та/або реструктуризацію заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ та інші енергоносії, послуги з розподілу та транспортування природного газу, теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію, послуги з розподілу/передачі електричної енергії, за питну воду, придбану з метою її подальшої реалізації споживачам, та/або за очищення стічних вод іншими підприємствами централізованого водопостачання і водовідведення шляхом проведення взаєморозрахунків, реструктуризації та списання заборгованості.

Пунктом 5 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 14.07.2021 № 1639-IX «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» у разі передачі, зокрема, ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ», корпоративні права яких належать державі, у власність НАК «Нафтогаз України»: на виконавчі провадження, у яких зазначені у цьому пункті теплоелектроцентралі є боржником, протягом п'яти років з дня такої передачі поширюється дія пункту 12 частини першої статті 34 Закону України «Про виконавче провадження». Виконавчі провадження, зупинені згідно з пунктом 12 частини першої статті 34 Закону України «Про виконавче провадження», у яких зазначені у цьому пункті теплоелектроцентралі є боржником, можуть бути поновлені не раніше ніж через п'ять років з дня такої передачі; вимоги частин другої і четвертої статті 5 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» щодо забезпечення зобов'язань за договорами реструктуризації заборгованості до теплоелектроцентралей, зазначених у цьому пункті, протягом періоду їх перебування у власності НАК «Нафтогаз України» не застосовуються.

З матеріалів справи вбачається, що акції позивача у розмірі 100% передані до статутного капіталу НАК «Нафтогаз», тож в силу наведених положень Закону № 1639-IX у відповідача не було правових підстав для поновлення виконавчих дій у виконавчих провадженнях.

Також, відповідно до пунктів 4, 6 частини п'ятої статті 27 № 1404-VIII виконавчий збір не стягується:

за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону;

за виконавчими документами про стягнення заборгованості, яка підлягає врегулюванню відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» та Закону України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу», а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності зазначеними законами.

Разом з тим судом встановлено, що спірні рішення відповідача приймалися саме з метою стягнення з позивача виконавчого збору, що суперечить наведеним вимогам законів та додатково свідчать про протиправність таких рішень.

Водночас суд зазначає, що на даний час норми Закону України «Про виконавче провадження» не передбачають механізму закриття виконавчого провадження, відкритого на підставі чинної постанови про стягнення виконавчого збору на користь держави з боржника, який входить до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення».

Разом з тим, суд вважає, що законодавець фактично «простив» виконавчий збір боржникам, які входять до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення».

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Водночас, відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Разом з тим, відповідачем у справі проігноровано обов'язок щодо доказування правомірності прийнятих ним спірних рішень, у той час, як позивачем документально підтверджено наведені ним у позові доводи та обставини.

За приписами частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

У підсумку, з урахування вищезазначеного в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

У взаємозв'язку з вищенаведеним та керуючись статтями 6, 7, 9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву Акціонерного товариства «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль» задовольнити.

2. Визнати протиправними та скасувати постанови Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, а саме:

- постанову про стягнення виконавчого збору від 24.06.2021 ВП № 65890864;

- постанову про відкриття виконавчого провадження від 18.01.2022 ВП № 68183998;

- постанову про арешт коштів боржника від 26.02.2024 ВП № 68183998;

- постанову про розшук майна боржника від 26.02.2024 року ВП № 68183998;

- постанову про відкриття виконавчого провадження від 18.01.2022 ВП № 68184181;

- постанову про стягнення виконавчого збору від 12.08.2021 ВП № 65605384;

- постанову про відкриття виконавчого провадження від 23.08.2021 ВП № 66597620;

- постанову про арешт коштів боржника від 07.09.2021 ВП № 66597620;

- постанову про арешт коштів боржника від 07.09.2021 ВП № 66597620;

- постанову про стягнення виконавчого збору від 10.04.2019 ВП № 52950370;

- постанову про відкриття виконавчого провадження від 10.04.2019 ВП № 58861548;

- постанову про відкриття виконавчого провадження від 10.04.2019 ВП № 58861868.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Василенко Г.Ю.