Рішення від 28.11.2025 по справі 320/16938/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2025 року м. Київ №320/16938/24

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради Хмельницької області, у якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради від 14.12.2023 № Р/01-01-35-297/2023 про відмову в призначенні допомоги на проживання з 06.04.2022 до 02.11.2022;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради здійснити призначення допомоги на проживання відповідно Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332, за період з 06.04.2022 до 02.11.2022.

Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані тим, що рішення відповідача про відмову у призначенні та виплаті допомоги на проживання, передбаченої Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів №332 від 20.03.2022 "Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам" з 06.04.2022 по 02.11.2022 є протиправним, оскільки право на таку допомогу на себе вона має відповідно до п. 2 Порядку № 332 як така, що переміщена тимчасово окупованої російською федерацією території України - смт Нікольське, Маріупольський район, Донецька область.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку письмового провадження).

Відповідач не скористався правом подачі відзиву на позовну заяву.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , паспорт № НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до витягу з Реєстру територіальної громади від 31.10.2023.

Позивачка є внутрішньо переміщеною особою з АДРЕСА_1 , відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 02.11.2022 № 3248-5002294147, фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 .

Відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 06.04.2022 №6826-75000786165 була взята на облік, як внутрішньо переміщена особа з місця проживання: АДРЕСА_3 ., до фактичного місця проживання за реєстрацією: АДРЕСА_4 .

Перебуваючи у Хмельницькій області позивачка подала заяву на отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

За березень-квітень 2022 року позивачці було призначено допомогу, яку вона отримала.

Проте, у подальшому позивачці відмовлено у подовженні виплати допомоги.

Не погоджуючись з таким рішенням, позивачка звернулась до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради щодо нарахування та виплати мені припиненої допомоги з квітня 2022 по листопад 2022 року.

Відповідно до рішення Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради від 14.12.2023 № Р/01-01-35-297/2023 відмовлено у нарахуванні та виплаті допомоги на проживання з 06.04.2022 до 02.11.2022, у зв'язку з тим, що Київська міська територіальна громада не була віднесена до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 (втратив чинність 22.12.2023).

Позивач вважає відмову Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради від 14.12.2023 у призначенні та виплаті, як внутрішньо переміщеним особам допомоги на проживання, передбаченої Порядком № 332 протиправною, що і зумовило на звернення до суду з даним позовом.

При вирішенні спору, суд виходить з наступного.

Відповідно до норм ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений, як Конституцією, так і Законами України.

За преамбулою Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII (далі - Закон № 1706-VII у редакції, чинній на час спірних відносин) цей Закон відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.

Внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.

Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин (ст. 1 Закону № 1706-VII).

Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених ст. 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в ст. 1 цього Закону, на момент їх виникнення (ч. ч. 1 та 2 ст. 4 Закону №1706-VII).

20.03.2022 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 332 "Деякі питання виплати допомоги на прояжвання внутрішньо переміщеним особам", якою затвердив Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Пунктом 1 Порядку № 332 визначено механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Пунктом 2 Порядку № 332 визначено, що допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої російською федерацією території України.

Зміст наведених норм свідчить про те, що пунктом 2 передбачено коло осіб, яким надається допомога на проживання, а пункт 3 містить положення щодо розміру та умов надання чи ненадання такої допомоги за певних обставин.

Учасниками справи не заперечується та обставина, що станом на 24.02.2022 позивач не отримувала державної допомоги у вигляді щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за новим місцем проживання, яка виплачувалася відповідно до положень Порядку № 505.

Як встановлено судом, позивач була переміщена зі смт Нікольське Маріупольського району - території, окупованої російською федерацією, тому відповідно до цього пункту, остання має право на отримання допомоги.

У свою чергу, посилання відповідача на те, що Київська міська територіальна громада не була віднесена до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 (втратив чинність 22.12.2023) є безпідставним, оскільки адреса у Київській області є тимчасовою адресою позивачки, де вона тимчасово мешкала у період навчання та де я перебувала станом на 24.02.2022.

Проте, єдиним місцем проживання та реєстрації позивачки до 24.02.2022 є: АДРЕСА_3 (окупована територія з 06.03.2022).

Як вбачається із Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року №309, смт. Нікольське Маріупольського району Донецької області з 06.03.2022 року по теперішній час відноситься до територій України, які тимчасово окуповані Російською Федерацією.

Також, згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджених Наказом Міністерства розвитку громад та територій України 28 лютого 2025 року № 376, с. Микільське Вугледарської міської територіальної громади з 11.03.2022 року по теперішній час відноситься до територій України, які тимчасово окуповані Російською Федерацією.

Таким чином, позивач є особою яка переміщена з території включеної до переліку територій, які тимчасово окуповані Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації.

Крім того, право позивачки на отримання грошової допомоги на проживання підтверджується листом Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації від 26.10.2023 про те, що з листопада 2022 року ОСОБА_2 перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа в Управлінні соціального захисту Білоцерківської міської ради та отримує допомогу на проживання у розмірі 2000 грн щомісячно.

При цьому, позивач не підпадає під виключення, чинні на час спірних правовідносин, та не належить до кола внутрішньо переміщених осіб, допомога яким не надається.

Так, за змістом абз. 7 п. 3 Порядку № 332 допомога не надається внутрішньо переміщеним особам, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24.02.2025 у регіонах, що не включені до переліку, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 № 204.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що для отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у відповідності до Порядку № 332 позивачем мало бути дотримано дві умови: отримувати щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг станом на 24.02.2022; або бути облікованою на території, включеній у Розпорядження Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 № 204-р «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка», на яке міститься посилання в п. 2 Порядку № 332 або переміщеним з такої території.

На підставі зазначеного, суд прийшов до висновку, що позивач має право на отримання допомоги на проживання, як внутрішньо переміщена особа у відповідності до Порядку № 332.

За наслідком розгляду даного спору, суд дійшов висновку про те, що відмова відповідача від 14.12.2023 у призначенні та виплаті з травня 2022 року по листопада 2022 року позивачці як внутрішньо переміщеній особі допомоги на проживання, передбаченої Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів № 332 від 20.03.2022 "Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам", є протиправною, з огляду на що, позовні вимоги підлягають задоволенню, шляхом зобов'язання відповідача призначити та виплатити допомогу на проживання позивачці як внутрішньо переміщеним особам з травня 2022 року по 02 листопада 2022 року відповідно до Порядку № 332, що є належним та ефективним способом захисту прав позивача, адже, у даному випадку, у відповідача відсутні дискреційні повноваження щодо розгляду заяви позивача, позаяк, підстави для відмови у призначенні позивачу допомоги, були визнані судом необґрунтованими.

При цьому, суд звертає увагу на те, що судом встановлено, що відповідач здійснював нарахування та виплату позивачці допомоги за квітень-травень 2022 року, а тому позовні вимоги підлягають частковому задоволенню. зокрема за період з травня 2022 року до 02.11.2022.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Стороною відповідача не було доведено правомірність оскаржуваною відмови, відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Позивачкою за подання позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн. Враховуючи задоволення позовних вимог, на користь позивача слід присудити судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради Хмелньицької області, викладену у листі від 14.12.2023 № Р/01-01 35-297/2023, в призначенні ОСОБА_1 допомоги на проживання з 01.05.2022 до 02.11.2022.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради Хмельницької області (код ЄДРПОУ - 23563237, м.Нетішин, пр-т.Незалежності, 29, Хмельницька область, 30100) здійснити призначення ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_2 , АДРЕСА_5 ) допомоги на проживання відповідно Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332, за період з 01.05.2022 до 02.11.2022.

Стягнути з Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Нетишинської міської ради на користь ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок)

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лисенко В.І.