Україна
Донецький окружний адміністративний суд
з питань встановлення судового контролю
28 листопада 2025 року Справа №200/5807/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю у справі за позовом ОСОБА_1 до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням суду від 21.07.2021 задоволено частково позовні вимоги ОСОБА_1 до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Зазначеним рішенням визнано:
протиправними дії щодо неврахування у складі пільгового спеціального стажу позивача періоду навчання з 01.09.1983 по 10.01.1987 та військової служби з 15.05.1987 по 09.06.1989, зобов'язано Великоновосілківське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області врахувати до пільгового (спеціального) стажу періоди навчання з 01.09.1983 по 10.01.1987 та проходження військової служби з 15.05.1987 по 09.06.1989 з моменту виключення та перерахувати у зв'язку із включенням зазначених періодів тривалість пільгового стажу та розмір пенсії;
зобов'язано Великоновосілківське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якого сплачено страхові внески, обчисленого як середній показник за 2016 та 2017 роки з дня призначення пенсії.
зобов'язано Великоновосілківське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області перерахувати пенсію ОСОБА_1 в розмірі, передбаченому Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням показника заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленого як середній показник за 2016 та 2017 роки з 01.06.2020.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Судове рішення у справі № 200/5807/21 набрало законної сили 24.09.2021 (після апеляційного оскарження).
На адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшла заява позивача про встановлення судового контролю, в якій останній просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення №200/5807/21, вмотивована невиконанням відповідачем рішення суду у справі.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано відзив на заяву позивача, за змістом якого рішення суду від 21.07.2021 у справі № 200/5807/21 виконано управлінням пенсійного фонду у повному обсязі в межах функціональних повноважень та нормативно-правового поля, а саме: до пільгового стажу позивача зараховано періоди з 01.09.1983 по 10.01.1987 та з 15.05.1987 по 09.06.1989, застосовано показник середньої заробітної плати за 2016-2017 роки та проведено перерахунок пенсії, до відзиву додано рішення про перерахунок пенсії від 19.10.2021. За змістом відзиву на теперішній час позивач обліковується як одержувач пенсії в Головному управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, з 01.08.2024 ОСОБА_1 припинено виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 у зв'язку з переведенням на пенсію згідно з Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Переведення з одного виду пенсії на інший здійснено на підставі заяви ОСОБА_1 від 15.07.2024
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 № 925 передбачено проведення реорганізації деяких територіальних органів Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській областях шляхом приєднання до головних управлінь Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській областях за переліком згідно з додатком. У додатку визначено, що Великоновосілківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області приєднано до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Механізм здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів визначений Порядком здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074.
Згідно із п. 6 зазначеного Порядку у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу, права та обов'язки органів виконавчої влади переходять до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.
Пунктом 8 Порядку № 1074 визначено, що внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) органів виконавчої влади припиняється той орган виконавчої влади, майнові права та обов'язки якого переходять його правонаступникам.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
За таких обставин Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області набуті права та обов'язки Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області.
Під час розгляду заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення суд виходить із такого.
Відповідно до частини першої-другої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Разом з тим, адміністративним процесуальним законодавством регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом за наявності відповідних правових підстав, зокрема, суд може зобов'язати відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення за наявності об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль.
Отже, встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання своїх зобов'язань у межах відповідної справи.
Метою судового контролю є встановлення судом факту виконання судового рішення, яке набрало законної сили.
Суд зазначає, що при ухваленні рішення від 21.07.2021 у справі 200/5807/21 судовий контроль не встановлювався. Рішення набрало законної сили 24.09.2021.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Так, судове рішення може бути виконано в добровільному або в примусовому порядку. Примусове виконання рішень суду в Україні покладається на органи державної виконавчої служби та у передбачених законом випадках - на приватних виконавців.
Порядок примусового виконання судових рішень регламентовано Законом України "Про виконавче провадження".
Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з частиною 1 статті 5 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Відповідно до абзацу 1 частини 6 статті 26 Закону України "Про виконавче провадження" за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Порядок виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, встановлено статтею 63 Закону України "Про виконавче провадження".
Підстави закінчення виконавчого провадження визначені частиною 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження».
Відповідно до матеріалів справи 01.12.2021 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) на підставі п. 9 ст. 39, ст. 40 Закону України «Про виконавче провадження» прийнято постанови про закінчення виконавчих проваджень у зв'язку із фактичним виконанням, а саме:
виконавчого провадження ВП 67256882 з виконання виконавчого листа Донецького окружного адміністративного суду № 200/5807/21 виданого 07.10.2021 про зобов'язання Великоновосілківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області перерахувати пенсію ОСОБА_1 у розмірі, передбаченому Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленого як середній показника за 2016 та 2017 роки з 01.06.2020,
виконавчого провадження ВП № 67256336 з виконання виконавчого листа Донецького окружного адміністративного суду № 200/5807/21 виданого 07.10.2021 про зобов'язання Великоновосілківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якого сплачено страхові внески , обчисленого як середній показник за 2016 та 2017 роки дня призначення пенсії,
виконавчого провадження ВП № 67257244 з виконання виконавчого листа Донецького окружного адміністративного суду № 200/5807/21 виданого 07.10.2021 про зобов'язання Великоновосілківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області врахувати до пільгового (спеціального) стажу ОСОБА_1 періоди навчання з 01.09.1983 по 10.01.1987 та проходження військової служби з 15.05.1987 по 09.06.1989 з моменту виключення та перерахувати у зв'язку із включенням зазначених періодів тривалість пільгового стажу та розмір пенсії.
Згідно з наданими відповідачем документами, зокрема, рішенням про перерахунок пенсії від 19.10.2021, з 01.06.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області проведено перерахунок пенсії позивача. За наслідком проведеного перерахунку основний розмір пенсії позивача встановлено на рівні 3166,16 грн, що обчислений шляхом добутку середньомісячного заробітку розміром 7614,80 грн та коефіцієнту стажу 0,41583, встановлено доплату за понаднормовий стаж в розмірі 102,72 грн та доплату до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці» розміром 2822,38 грн, сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» становить 6091,26 грн, що визначена на рівні 80% середньомісячного заробітку розміром 7 614,08 грн. Відповідно до розрахунку заробітку середньомісячний заробіток для обчислення пенсії розміром 7 614,08 грн визначено шляхом добутку середнього заробітку за 2016, 2017 роки - 5377,90 грн та індивідуального коефіцієнту заробітку 1,41581. Згідно з розрахунком стажу, доданим до відзиву, до пільгового стажу тривалістю 14 років 3 місяці 24 дні включено навчання за фахом тривалістю 3 роки 4 місяці 10 днів (з 01.09.1983 по 10.01.1987) та військова служба тривалістю 2 роки 26 днів (з 15.05.1987 по 19.06.1989).
Таким чином наявними в матеріалах справи документами підтверджено виконання судового рішення у справі 200/5807/2021 та закінчення примусового порядку його виконання у зв'язку з фактичним виконанням.
Згідно з ч.ч. 2-3 ст. 382-1 цього Кодексу за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Оскільки наявними в матеріалах справи документами - розпорядженням від 19.10.2021 підтверджено проведення перерахунку пенсії позивача у відповідності до рішення суду від 21.07.2021 у справі 200/5807/21, підстави для встановлення судового контролю за його виконанням відсутні.
Зважаючи на викладене та керуючись ст.ст. 241, 243, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення №200/5807/21, - відмовити.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя А.С. Михайлик