Рішення від 02.12.2025 по справі 200/1763/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2025 року Справа№200/1763/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабіча С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), відповідно до якої просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 06.02.2025 року № 204950002528, яким було відмовлено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зарахуванні періодів безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення в пільговому обчисленні (один місяць служби за три місяці) та проведенні перерахунку пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , періоди безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення з 25.03.2015 року по 19.05.2015 року, з 24.05.2015 року по 26.06.2015 року, з 12.07.2015 року по 23.07.2015 року, з 27.07.2015 року по 22.09.2015 року, з 01.10.2015 року по 11.02.2016 року, з 15.02.2016 року по 25.02.2016 року, з 29.02.2016 року по 07.04.2016 року, з 09.04.2016 року по 18.04.2016 року, з 21.04.2016 року по 29.05.2016 року, з 31.05.2016 року по 13.06.2016 року, з 15.06.2016 року по 18.06.2016 року, з 21.06.2016 року по 21.06.2016 року, з 23.06.2016 року по 29.06.2016 року, з 04.07.2016 року по 04.07.2016 року, з 06.07.2016 року по 13.07.2016 року, з 19.07.2016 року по 03.08.2016 року, з 23.08.2016 року по 01.01.2017 року, з 13.01.2017 року по 17.07.2017 року, з 19.07.2017 року по 25.07.2017 року, з 22.10.2018 року по 15.05.2019 року з розрахунку - один місяць служби за три місяці, а також провести відповідний перерахунок та виплату пенсії.

Обґрунтовуючи позов позивач вказує, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 06.02.2025 року № 204950002528 йому було відмовлено у зарахуванні періодів участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення у спірні періоди в пільговому обчисленні та проведенні перерахунку у зв'язку з відсутністю у довідці записів про зарахування періодів в потрійному розмірі. За доводами позивача оскаржуване рішення порушує його законні права, в тому числі права та гарантії які надані йому у зв'язку з проходженням військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17.03.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним і скасування рішення та про зобов'язання вчинити певні дії та відкрито провадження у справі № 200/1763/25. Призначено дану справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

У період з 18.04.2025 року по 14.07.2025 року, з 16.09.2025 року по 30.09.2025 року суддя Бабіч С.І. перебував на лікарняному та у щорічній відпустці.

Від відповідача надійшов відзив, в якому він просить відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав необґрунтованості. В обґрунтування своєї позиції посилається на те, що у довідках № 343 від 10.10.2019, наданих позивачем, відсутні відомості, що вищезазначені періоди військової служби підлягають зарахуванню у пільговому обчисленні один місяць за три місяці.

Відповідач зазначає, що заяву про перерахунок пенсії позивача було подано його представником, натомість Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 № 22-1, затвердженого Правлінням Пенсійного фонду України, не передбачено проведення перерахунків пенсії за заявами представника.

Вказував, що на час звільнення позивача з військової служби редакція підпункту «а» пункту 3 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393, зазнала змін, відповідно до яких зарахування на пільгових умовах до вислуги років спірного періоду, застосовується виключно для визначення розміру пенсії, а не для її призначення, як передбачала попередня редакція підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393.

Відповідач посилався на те, що Порядок № 393 має вищу юридичну силу ніж Наказ Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 року «Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років», на який посилається позивач. Тому до спірних правовідносин має бути застосована саме постанова Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393.

Від представника позивача надійшли додаткові пояснення, в яких він зазначає, що відповідач посилається на обставини, які не було покладено в основу оскаржуваного рішення.

Також вказує, що твердження відповідача про порушення позивачем порядку звернення із заявою про перерахунок пенсії є необґрунтованими, оскільки положення Порядку № 22-1, зокрема, ті, на які посилається відповідач, не встановлюють обов'язку подання документів особисто пенсіонером. У конкретному випадку заяву про перерахунок пенсії було підписано саме позивачем, а представником було здійснено її подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на підставі повноважень за договором про надання правової допомоги.

Представник позивача зауважив, що обов'язок зарахувати зазначені періоди в пільговому обчисленні випливає з положень законодавства, довідкою лише підтверджується факт проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Зазначив також про те, що позивачу лише з відзиву стало відомо про прийняття відповідачем рішення на заміну рішення № 204950002528 від 06.02.2025 року.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за віком відповідно до статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 26.08.2018.

Представник позивача звернулась із заявою від 24.01.2025 року (зареєстрована за № 894 від 31.01.2025) про перерахунок пенсії, а саме, зарахувати період проходження військової служби в кратному обчисленні один місяць за три.

До заяви надано засвідчені копії документів позивача, а саме паспорт, ідентифікаційний номер, довідка внутрішньо переміщеної особи, копії довідок від 10.10.2019 № 343, виданих військовою частиною НОМЕР_1 Міністерства оборони України про участь позивача у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в період з 25.03.2015 по 19.05.2015, з 24.05.2015 по 26.06.2015, з 12.07.2015 по 23.07.2015, з 27.07.2015 по 22.09.2015, з 01.10.2015 по 11.02.2016, з 15.02.2016 по 25.02.2016, з 29.02.2016 по 07.04.2016, з 09.04.2016 по 18.04.2016, з 21.04.2016 по 29.05.2016, з 31.05.2016 по 13.06.2016, з 15.06.2016 по 18.06.2016, з 21.06.2016 по 21.06.2016, з 23.06.2016 по 29.06.2016, з 04.07.2016 по 04.07.2016, з 06.07.2016 по 13.07.2016, з 19.07.2016 по 03.08.2016, з 23.08.2016 по 01.01.2017, з 13.01.2017 по 17.07.2017, з 19.07.2017 по 25.07.2017, з 22.10.2018 по 15.05.2019.

Заяву розглянуто відповідачем за принципом екстериторіальності та прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії від 06.02.2025 № 204950002528.

Згідно з вказаним рішенням від 06.02.2025 № 204950002528 до заяви від 31.01.2025 позивач долучив довідку від 10.10.2019 № 343 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, де зазначено періоди в яких ОСОБА_1 брав участь, а тому вирішено відмовити позивачу в проведенні перерахунку пенсії, а само зміна надбавки (враховувати стаж військової служби в трикратному розмірі), оскільки в довідці від 10.10.2019 року № 343 відсутні записи, щодо зарахування стажу в потрійному розмірі.

Судом встановлено, що відповідачем прийнято рішення від 06.02.2025 № 204950002528 на заміну рішення від 06.02.2025 № 204950002528.

Вказаним рішенням відмовлено позивачу в проведенні перерахунку пенсії за заявою його представника, адвоката Яковенко О.Г., від 24.01.2025, зареєстровану за № 894 від 31.01.2025, оскільки Порядком № 22-1 не передбачено проведення перерахунків пенсії за заявами представника.

Не погодившись із рішенням від 06.02.2025 № 204950002528, позивач звернувся з його оскарженням до суду.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд дійшов таких висновків.

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:

з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років;

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років;

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років;

з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років;

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року;

з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років;

з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років;

з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років;

починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.

Водночас, відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на призначення дострокової пенсії за віком мають: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час викона

Відповідно до пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком: військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, які брали участь у бойових діях, безпосередню участь в АТО/ООС та/або в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації:

документи про проходження військової служби (служби);

довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації;

посвідчення учасника бойових дій.

Під час розгляду справи судом встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії позивачем додано довідку від 10.10.2019 № 343, видану військовою частиною НОМЕР_1 Міністерства оборони України про участь позивача у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в період з 25.03.2015 по 19.05.2015, з 24.05.2015 по 26.06.2015, з 12.07.2015 по 23.07.2015, з 27.07.2015 по 22.09.2015, з 01.10.2015 по 11.02.2016, з 15.02.2016 по 25.02.2016, з 29.02.2016 по 07.04.2016, з 09.04.2016 по 18.04.2016, з 21.04.2016 по 29.05.2016, з 31.05.2016 по 13.06.2016, з 15.06.2016 по 18.06.2016, з 21.06.2016 по 21.06.2016, з 23.06.2016 по 29.06.2016, з 04.07.2016 по 04.07.2016, з 06.07.2016 по 13.07.2016, з 19.07.2016 по 03.08.2016, з 23.08.2016 по 01.01.2017, з 13.01.2017 по 17.07.2017, з 19.07.2017 по 25.07.2017, з 22.10.2018 по 15.05.2019.

Також, судом встановлено, що позивач має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 .

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 статті 8 Закону №2011-XII час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України “Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України “Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України “Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України “Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Пунктом 2.3 розділу 2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення № 530), яке затверджено наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за № 1294/26071, передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Аналіз наведених норм права дає суду підстави для висновку про те, що час проходження військової служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у подібних спірних правовідносинах у постановах від 05.06.2018 у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 у справі № 185/4140/17, від 16.06.2020 у справі № 185/7049/16-а, від 31.08.2022 у справі № 185/6919/16-а, від 18.01.2023 у справі № 1.380.2019.003739, від 21.03.2023 у справі № 160/6146/19.

З огляду на вищенаведене, суд вважає, що рішення в Донецькій області від 06.02.2025 року № 204950002528, яким було відмовлено ОСОБА_1 , прийняте відповідачем не на підставі, не у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України, та без урахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Адміністративний суд не може підміняти уповноважений орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань по суті, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Завданням адміністративного суду є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень та їх відповідності правовим актам вищої юридичної сили. Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Тому завданням адміністративного суду є саме контроль за легітимністю прийняття рішень.

Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи те, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 06.02.2025 року № 204950002528 визнано протиправним та скасовано, з метою ефективного поновлення прав позивача, суд з урахуванням частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 24.01.2025 про перерахунок пенсії, з урахуванням висновків суду про те, що періоди безпосередньої участі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, підлягають зарахуванню до його страхового стажу, з розрахунку - один місяць служби за три місяці.

Отже, адміністративний позов підлягає задоволенню з урахуванням частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України.

З огляду на звільнення позивача від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" як учасника бойових дій, розподіл судових витрат між сторонами справи не здійснюється.

Керуючись положеннями Кодекс адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; зареєстроване місце проживання як ВПО: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, ідентифікаційний код 13486010) - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 06.02.2025 року № 204950002528 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.01.2025 про перерахунок пенсії, з урахуванням висновків суду про те, що періоди безпосередньої участі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, підлягають зарахуванню до його страхового стажу, з розрахунку - один місяць служби за три місяці.

Повне судове рішення складено 02 грудня 2025 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або після прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку, шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.І. Бабіч