01 грудня 2025 року Справа №160/8508/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Кучми К.С., розглянувши у письмовому провадженні звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення суду від 20.11.2025 року по адміністративній справі №160/8508/24,
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 року по вищезазначеній справі відмовлено повністю у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 25.02.2025 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволено частково. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою адміністративний позов задоволено частково, а саме:
- визнано протиправними дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796;
- зобов'язано Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області здійснити з 01.10.2023 року індексацію пенсії ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197 та у зв'язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 01.10.2023 року;
- зобов'язано Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області здійснити з 01 березня 2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,0796 та у зв'язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2024 року;
- позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії за період з 01.03.2023 року по 30.09.2023 року - залишено без розгляду;
- в задоволенні решти позовних вимог - відмовлено;
- вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.09.2025 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 25.02.2025 року по адміністративній справі №160/8508/24 - задоволено. Встановлено судовий контроль за виконанням постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 25.02.2025 року по адміністративній справі №160/8508/24. Зобов'язано Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області відповідно до статті 382 КАС України подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 25.02.2025 року по адміністративній справі №160/8508/24 протягом 60 днів з моменту отримання копії цієї ухвали суду.
До суду 20.11.2025 року від Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області надійшов звіт про виконання судового рішення, в якому зазначено, що на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 25.02.2025 року по справі №160/8508/24 Головним управлінням ПФУ в Дніпропетровській області проведено перерахунок пенсії з 01.03.2024 р. із застосуванням показника заробітної плати в розмірі 10846,37 грн. на коефіцієнти збільшення 1,197 та 1,0796 з 01.03.2024 р. Доплата пенсії на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 25.02.2025 р. по справі №160/8508/24 становить 13 340,49 грн. та буде виплачена 15.12.2025 р. Розмір пенсії складає 4 132,75 грн.
Разом із поданим звітом відповідачем долучено до матеріалів справи наступні докази: розрахунок пенсії за віком, перерахунок пенсії від 18.11.2025 року №045750017144.
До суду 27.11.2025 року від позивача надійшла заява, в якій останній просив прийняти звіт відповідача від 20.11.2025 року.
Розглянувши звіт про виконання судового рішення, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для його прийняття, з огляду на таке.
На підставі частини першої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно із ч.1 ст.382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч.1 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд, дослідивши поданий Головним управлінням ПФУ в Дніпропетровській області звіт про виконання рішення суду та зміст доданих відповідачем до звіту документів, дійшов висновку, що ним виконано постанову Третього апеляційного адміністративного суду від від 25.02.2025 року у справі №160/8508/24, якою зобов'язано Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області здійснити з 01.10.2023 року індексацію пенсії ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197 та у зв'язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 01.10.2023 року; зобов'язано Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області здійснити з 01 березня 2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,0796 та у зв'язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2024 року.
Приймаючи до уваги наведене в сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення нового строку для подання звіту.
З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне прийняти звіт Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області від 20.11.2025 року про виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 25.02.2025 року по справі №160/8508/24.
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст.241, 243, 248, 254, 256, 295, 382 - 382-3 КАС України суд,
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення суду від 20.11.2025 року по адміністративній справі №160/8508/24.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 КАС України.
Суддя К.С. Кучма