01 грудня 2025 рокуСправа №160/4470/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Савченка А.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в порядку письмового провадження у місті Дніпрі за позовною заявою ОСОБА_1 до Піщанської сільської ради, виконавчого комітету Піщанської сільської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
установив:
11 лютого 2025 року позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій заявлені вимоги:
- визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт суб'єкта владних повноважень - Рішення Виконавчого комітету Піщанської сільської ради №292 від 18 грудня 2024 року про відмову ОСОБА_1 в зміні адреси об'єкту закінченого будівництвом - дитячого оздоровчого табору « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (реєстраційний номер у Реєстрі будівельної діяльності 1101:7502-0431-4321-0216, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2231232812232);
- визнати протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень - Виконавчого комітету Піщанської сільської ради та зобов'язати Виконавчий комітет Піщанської сільської ради задовольнити Заяву ОСОБА_1 від 22 листопада 2024 року (вх. №П-1329/0/10-24 від 25 листопада 2024 року) про зміну адреси об'єкта закінченого будівництвом, у разі його об'єднання, поділу або виділення частки - шляхом: зміни адреси об'єкта закінченого будівництва Дитячий оздоровчий табір « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (реєстраційний номер у Реєстрі будівельної діяльності 1101:7502-0431-4321-0216, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2231232812232) та присвоєння наступних адрес об'єктам житлової нерухомості, з яких даний об'єкт складається і які розташовані на земельній ділянці з кадастровим номером 1223285000:03:037:0002 (попередня адреса: Дніпропетровська область, Новомосковський район, Піщанська територіальна громада, с. Орлівщина станом на 01.01.2021), пров. Лісний, 2а):
1) Житловий будинок літ. А1 за адресою: Дніпропетровська область, Новомосковський район, Піщанська територіальна громада, с. Орлівщина, пров. Лісний, 2Б
2) Житловий будинок літ, Б1 за адресою: Дніпропетровська область, Новомосковський район, Піщанська територіальна громада, с. Орлівщина, пров. Лісний, 2В
3) Житловий будинок літ. В1 за адресою: Дніпропетровська область, Новомосковський район, Піщанська територіальна громада, с. Орлівщина, пров. Лісний, 2Г
4) Житловий будинок літ, Г1 за адресою: Дніпропетровська область, Новомосковський район, Піщанська територіальна громада, с. Орлівщина, пров. Лісний, 2Д
5) Житловий будинок літ. Д1 за адресою: Дніпропетровська область, Новомосковський район, Піщанська територіальна громада, с. Орлівщина, пров. Лісний, 2Е
6) Житловий будинок літ. Е1 за адресою: Дніпропетровська область, Новомосковський район, Піщанська територіальна громада, с. Орлівщина, пров. Лісний, 2Ж
7) Житловий будинок літ. Ж1 за адресою: АДРЕСА_1 З
8) Житловий будинок літ. МІ за адресою: АДРЕСА_1
9) Житловий будинок літ. СІ за адресою:
АДРЕСА_1 обґрунтування позову позивач зазначає, що він є власником об'єкту нерухомого майна - дитячий оздоровчий табір « ІНФОРМАЦІЯ_1 », який розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Після проведення технічної інвентаризації та на підставі відповідних висновків щодо можливості поділу, вказаний об'єкт нерухомого майна за технічними показниками може бути поділено на 9 житлових будинків (літ А1, літ. Б1, літ. В1,літ, Г1, літ. Д1, літ. Е1, літ, Ж1, літ. М1, літ. С1), на кожен з яких було сформовано позивачем Технічний паспорт та Витяг з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічні інвентаризації даних будинків. У зв'язку з зазначеним, 22.11.2024 р. позивачем подано до Піщанської сільської ради заяву про зміну адреси об'єкта закінченого будівництвом, у разі його об'єднання, поділу або виділення частки, однак рішенням виконавчого комітету Піщанської сільської ради №292 від 18 грудня 2024 року відмовлено ОСОБА_1 в зміні адреси об'єкту закінченого будівництвом - дитячий оздоровчий табір « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та у присвоєнні адрес новоутвореним 9 об'єктам нерухомого майна, з посиланням на підпункт 1 пункту 15 статті 26-3 Закону України «Про регулювання містобудівної документації» (подання неповного пакета документів). Однак на переконання позивача, вказане рішення відповідача за своїм змістом є необґрунтованим та таким, що суперечить вимогам чинного законодавства, а отже підлягає скасуванню. На підставі викладеного, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2025 року, прийнято позовну заяву ОСОБА_1 до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/4470/25, призначено цю справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами, а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.
Крім того, вищевказаною ухвалою було зобов'язано Піщанську сільську раду надати всі документи, які враховані при винесенні рішення Виконавчого комітету Піщанської сільської ради №292 від 18 грудня 2024 року.
18.03.2025 року до суду надійшов відзив Піщанської сільської ради, в якому відповідач пред'явлений позов не визнав та заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що розглянувши заяву ОСОБА_1 від 25.11.2024 №П-1329/10-24 та додані документи щодо зміни адреси об'єкта закінченого будівництвом, у разі його поділу, було встановлено, що згідно Витяга з Державного Реєстру речових прав від 06.05.2024р. зареєстровано право власності закінченому будівництвом об'єкту, а саме дитячий оздоровчий табір « ІНФОРМАЦІЯ_1 », який має адресу: АДРЕСА_1 , та розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 1223285000:03:037:0002 державної форми власності з цільовим призначенням для будівництва й обслуговування об'єктів рекреаційного призначення та згідно інформації з ДЗК знаходиться у користуванні ДП «Дніпропетровський науково-виробничий комплекс «Електровозобудування». Розміщення житлових будинків передбачено на землях житлової забудови, відповідно до норми ст. 38 та ст. 39 Земельного кодексу України. Переведення, реконструкція та зміна цільового та функціонального призначення приміщень комплексу будівель і споруд, у даному випадку дитячого оздоровчого табору « ІНФОРМАЦІЯ_1 », повинно відбуватися на підставі діючої містобудівної документації, проектної документації на будівництво реконструкцію, враховуючи будівельні норми та за наявністю права на користування земельною ділянкою. Під час розгляду заяви ОСОБА_1 щодо зміни адреси закінченого будівництвом об'єкту, відомостей щодо наявності в Державному реєстрі будівельної діяльності на проведення реконструкції, зміни функціонального призначення приміщень та будівель дитячого оздоровчого табору « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не встановлено, документу, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта не зареєстровано. Будівельного паспорту чи іншого документу щодо погодження чи відповідність житлових будинків до містобудівної документації не встановлено. Проектної документації на будівництво, авторського технічного надзору за будівництвом - реконструкцією приміщень дитячого табору в житлові будинки не встановлено. Замовником подано до розгляду технічний паспорт на комплекс житлових будівель та споруд, які виникли без правових підстав та в супереч порядку передбаченому Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності». Крім того, відповідачем зауважено, що обраний позивачем спосіб захисту є втручанням у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень.
24.03.2025 року до суду від представника позивача через підсистему «Електронний суд» надійшла відповідь на відзив, в якій останнім підтримана позиція заявлена ним у власній позовній заяві та додатково зауважено, що твердження відповідача з посиланням на Договір купівлі-продажу об'єкта соціальної сфери є некоректними, оскільки позивач не є стороною Договору купівлі-продажу об'єкта соціальної сфери (група Ж) від 27.04.2007 року. Крім того у оскаржуваному рішенні виконавчого комітету Піщанської сільської ради №292 від 18.12.2024 р. відповідачем неправомірно вимагаються документи, які не відповідають зазначеному у Законі переліку саме для випадків поділу, а також стосуються придатних для безпечної експлуатації існуючих об'єктів будівництва, які збудовані до 1992 року та технічні паспорти яких, зареєстровані у Реєстрі будівельної діяльності об'єктів. Крім того, відповідач самостійно може їх перевірити (отримати) через Реєстр будівельної діяльності.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.06.2025 р. вирішено залучити Виконавчий комітет Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області до участі у справі №160/4470/25, у якості співвідповідача.
Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд виходить із такого.
Суд встановив, що Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав (індексний номер витяга 377325009 від 06.05.2024 року), закінчений будівництвом об'єкт - дитячий оздоровчий табір « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно з Інформацією сформованою за допомогою додатку «Реєстр нерухомості» (номер витягу 5004595184458, номер інформаційної довідки 14320875140 від 01.07.2024), ОСОБА_1 володіє вищевказаним об'єктом нерухомого майна на підставі акта приймання-передачі, серія та номер: р.687, 688, виданим 01.05.2024 приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Дніпропетровської області Старовою О.С.
Крім того, вищевказаний об'єкт нерухомого майна розташовано на земельній ділянці загальною площею 3,5 гектарів з кадастровим номером 1223285000:03:037:0002, яка перебуває у державній власності, (категорія земель: землі рекреаційного призначення), з цільовим призначенням 07.01.для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення (витяг з ДЗК про земельну ділянку №НВ-1200539842023 від 05.07.2023 року).
Відповідно до Акта інженера з інвентаризації нерухомого майна ОСОБА_2 від 18.10.2024 року, на підставі Порядку проведення технічної інвентаризації, затвердженого постановою КМУ від 12.05.2023 року 3488 та звернення ОСОБА_1 , було проведено технічну інвентаризацію об'єкта нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 та під час обстеження 18.10.2024 встановлено, що за технічними показниками об'єкт може бути поділено на 9 самостійних об'єктів.
Висновком ТОВ "Дніпровський проектно-конструкторський технологічний інститут" щодо технічної можливості поділу об'єкта нерухомого майна від 18.10.2024 р. передбачено, що за технічними показниками даний об'єкт нерухомого майна може бути поділено на наступні 9 об'єктів:
- літ А1 - житловий будинок, житловою площею 210.7 кв, м.. загальною площею 307,6 кв. м.; (ідентифікатор об'єкта будівництва: 01.3532598.4865944.20241030.68,0000,76) примітка: огорожі №1-7, мостіння І - III-у загальному користуванні;
- літ. Б1 - житловий будинок, житловою площею 113,6 кв. м., загальною площею 169,4 кв, м. (ідентифікатор об'єкта будівництва: 01.3532573.4865898.20241030.77.0000.77) примітка: огорожі №1-7, мостіння І - III-у загальному користуванні;
- літ. В1 - житловий будинок, житловою площею 347,1 кв. м« загальною площею 833,0 кв. м. (ідентифікатор об'єкта будівництва: 01.3532562.4865821.20241102.33.0000.51) примітка: огорожі №1-7, мостіння І - III - у загальному користуванні;
- літ. Г1 - житловий будинок, житловою площею 136,5 кв. м., загальною площею 173,1 кв. м. (ідентифікатор об'єкта будівництва: 01.3532518.4865869.20241102.74.0000.60) примітка: огорожі №1 -7, мостіння І - III - у загальному користуванні;
- літ. Д1 - житловий будинок, житловою площею 136,8 кв. м., загальною площею 173,0 кв. м. (ідентифікатор об'єкта будівництва: 01.3532477.4865886.2024И02.86.0000.67) примітка: огорожі №1-7, мостіння І - III - у загальному користуванні;
- літ. Е1 - житловий будинок, житловою площею 207,6 кв. м., загальною площею 303,3 кв. м. (ідентифікатор об'єкта будівництва:01.3532507.4865952.20241102.69.0000.59); примітка: огорожі №1-7, мостіння І - III - у загальному користуванні;
- літ. Ж1 - житловий будинок, житловою площею 77,4 кв. м« загальною площею 465,9 кв. м. (ідентифікатор об'єкта будівництва: 01.3532532.4865972.20241102.20.0000.53); примітка: огорожі №1-7, мостіння І - ПІ- у загальному користуванні;
- літ. М1 - житловий будинок, житловою площею 24,5 кв. м« загальною площею 48,9 кв. м. (ідентифікатор об'єкта будівництва: 01,3532455.4865941.20241102.01.0000,43) примітка: огорожі №1-7, мастіння І - Ні - у загальному користуванні;
- літ. С1 - житловий будинок, житловою площею 47,8 кв. м., загальною площею 79,8 кв. м (ідентифікатор об'єкта будівництва: 01.3532599.4865973.20241102.62.0000.35) примітка: огорожі №1-7, мостіння І - III - у загальному користуванні.
Крім того, висновок про можливість поділу (реєстраційний номер документу: DT01:7486-8202-6916-3821), технічний паспорт на дитячий оздоровчий табір « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер документу: TІ01:7502-0431-4321-0216) зареєстровано в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва.
Також у Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва зареєстровано технічний паспорт на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер документу: TІ01:0448-7599-8317-9233), технічний паспорт на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер документу: TІ01:0464-2618-0360-7142), технічний паспорт на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер документу: TІ01:2589-6365-5380-3655), технічний паспорт на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер документу: TІ01:2611-2863-9342-3399), технічний паспорт на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер документу: TІ01:2621-3877-5385-0441), технічний паспорт на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер документу: TІ01:2632-8400-2409-8113), технічний паспорт на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер документу: TІ01:2639-2212-2142-7020), технічний паспорт на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер документу: TІ01:2639-2212-2142-7020), технічний паспорт на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер документу: TІ01:2647-4973-6335-9000), технічний паспорт на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер документу: TІ01:2653-1475-7738-6660), що підтверджується відповідними витягами, які містяться в матеріалах справи.
ОСОБА_1 звернувся до Піщанської сільської ради з заявою від 22.11.2024 року про зміну адреси об'єкта закінченого будівництвом, у разі його об'єднання, поділу або виділення частки, в якій просив внести зміни до адреси об'єкта закінченого будівництва - Дитячий оздоровчий табір « ІНФОРМАЦІЯ_1 », реєстраційний номер у Реєстрі будівельної діяльності 1101:7502-0431-4321-0216, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2231232812232, який згідно з висновком щодо технічної можливості поділу об'єкта нерухомого майна від 18.10.2024 року за технічними показниками може бути поділено на 9 об'єктів:
- літ А1 - житловий будинок, житловою площею 210,7 кв. м., загальною площею 307,6 кв.м. (ідентифікатор об'єкта будівництва: 01.3532598.4865944.20241030.68.0000.76) примітка: огорожі №1-7, мостіння І - III - у загальному користуванні;
- літ. Б1 - житловий будинок, житловою площею 113,6 кв. м., загальною площею 169,4 кв. м. (ідентифікатор об'єкта будівництва: 01.3532573.4865898.20241030.77.0000.77) примітка: огорожі №1-7, мостіння І - III - у загальному користуванні;
- літ. В1 - житловий будинок, житловою площею 347,1 кв. м., загальною площею 833,0 кв. м. (ідентифікатор об'єкта будівництва: 01.3532562.4865821.20241102.33.0000.51) примітка: огорожі №1-7, мостіння І - III - у загальному користуванні;
- літ. Г1 - житловий будинок, житловою площею 136,5 кв. м., загальною площею 173,1 кв. м. (ідентифікатор об'єкта будівництва: 01.3532518.4865869.20241102.74.0000.60) примітка: огорожі №1-7, мостіння І - III - у загальному користуванні;
- літ. Д1 - житловий будинок, житловою площею 136,8 кв. м., загальною площею 173,0 кв. м. (ідентифікатор об'єкта будівництва: 01.3532477.4865886.20241102.86.0000.67)
примітка: огорожі №1-7, мостіння І - III - у загальному користуванні;
- літ. Е1 - житловий будинок, житловою площею 207,6 кв. м., загальною площею 303,3 кв. м. (ідентифікатор об'єкта будівництва: 01.3532507.4865952.20241102.69.0000.59) примітка: огорожі №1-7, мостіння І - III - у загальному користуванні;
- літ. Ж1 - житловий будинок, житловою площею 77,4 кв. м., загальною площею 465,9 кв. м. (ідентифікатор об'єкта будівництва: 01.3532532.4865972.20241102.20.0000.53)
примітка: огорожі №1-7, мостіння І - III - у загальному користуванні;
- літ. М1 - житловий будинок, житловою площею 24,5 кв. м., загальною площею 48,9 кв. м.,
(ідентифікатор об'єкта будівництва: 01.3532455.4865941.20241102.01.0000.43) примітка: огорожі №1-7, мостіння І - III - у загальному користуванні;
- літ. С1 - житловий будинок, житловою площею 47.8 кв.м., загальною площею 79,8 кв.м. (ідентифікатор об'єкта будівництва: 01.3532599.4865973.20241102.62.0000.35) примітка: огорожі №1-7, мостіння І - III - у загальному користуванні,
а також присвоїти нові адреси об'єктам нерухомого майна, які розташовано на земельній ділянці за кадастровим номером 1223285000:03:037:0002:
1. Житловий будинок літ. А1 за адресою: Дніпропетровська область, Новомосковський район, Піщанська територіальна громада, с. Орлівщина, пров. Лісний, 2Б
2. Житловий будинок літ. Б1 за адресою: Дніпропетровська область, Новомосковський район, Піщанська територіальна громада, с. Орлівщина, пров. Лісний, 2В
3. Житловий будинок літ. В1 за адресою: Дніпропетровська область, Новомосковський район, Піщанська територіальна громада, с. Орлівщина, пров. Лісний, 2Г
4. Житловий будинок літ. Г1 за адресою: Дніпропетровська область, Новомосковський район, Піщанська територіальна громада, с. Орлівщина, пров. Лісний, 2Д
5. Житловий будинок літ. Д1 за адресою: Дніпропетровська область, Новомосковський район, Піщанська територіальна громада, с. Орлівщина, пров. Лісний, 2Е
6. Житловий будинок літ. Е1 за адресою:
АДРЕСА_3 . Житловий будинок літ. Ж1 за адресою:
АДРЕСА_4 . Житловий будинок літ. МІ за адресою:
АДРЕСА_5 . Житловий будинок літ. СІ за адресою: АДРЕСА_1
Крім того, у зазначеній заяві також зазначено, що ідентифікатор закінченого будівництвом об'єкта (об'єктів) (для об'єктів, яким присвоєно ідентифікатор до подання заяви) 01.3532549.4865897.20241028.39.0000.22; реєстраційний номер об'єкта (об'єктів) нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (у разі якщо право на об'єкт (об'єкти) зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно) 2231232812232 та кадастровий номер земельної ділянки (у разі, якщо право власності або користування земельною ділянкою зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно) 1223285000:03:037:0002.
До вказаної заяви ОСОБА_1 долучені такі документи: витяг з Реєстру нерухомості за № 5004595184458 від 01.07.2024; витяг з Державного реєстру речових прав за № 377325009 від 06.05.2024; витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 05.07.2023; заява від 22.11.2024 про поділ об'єкта нерухомого майна; висновок щодо технічної можливості поділу об'єкта нерухомого майна від 18.10.2024; акт від 18.10.2024; технічний паспорт ДОТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »; копія паспорту та РНОКПП заявника; інформаційні довідки від 20.08.2024 року №391650199; № 39165084, № 391652154, №391652893, № 391653503, № 391654320, № 391654939, № 391655573.
Рішенням виконавчого комітету Піщанської сільської ради «Про розгляд заяви ОСОБА_1 » №292 від 18 грудня 2024 року вирішено відмовити ОСОБА_1 в зміні адреси об'єкту закінченого будівництвом - дитячий оздоровчий табір « ІНФОРМАЦІЯ_1 », який згідно з висновком щодо технічної можливості поділу об'єкта нерухомого майна від 18.10.2024 (виданого інженером з інвентаризації нерухомого майна ОСОБА_3 ) за технічними показниками може бути поділено на 9 об'єктів:
- літ А1 - житловий будинок, житловою площею 210,7 кв. м., загальною площею 307,6 кв.м. (ідентифікатор об'єкта будівництва: 01.3532598.4865944.20241030.68.0000.76) примітка: огорожі №1-7, мостіння І - III - у загальному користуванні;
- літ. Б1 - житловий будинок, житловою площею 113,6 кв. м., загальною площею 169,4 кв. м. (ідентифікатор об'єкта будівництва: 01.3532573.4865898.20241030.77.0000.77) примітка: огорожі №1-7, мостіння І - III - у загальному користуванні;
- літ. В1 - житловий будинок, житловою площею 347,1 кв. м., загальною площею 833,0 кв. м. (ідентифікатор об'єкта будівництва: 01.3532562.4865821.20241102.33.0000.51) примітка: огорожі №1-7, мостіння І - III - у загальному користуванні;
- літ. Г1 - житловий будинок, житловою площею 136,5 кв. м., загальною площею 173,1 кв. м. (ідентифікатор об'єкта будівництва: 01.3532518.4865869.20241102.74.0000.60) примітка: огорожі №1-7, мостіння І - III - у загальному користуванні;
- літ. Д1 - житловий будинок, житловою площею 136,8 кв. м., загальною площею 173,0 кв. м. (ідентифікатор об'єкта будівництва: 01.3532477.4865886.20241102.86.0000.67)
примітка: огорожі №1-7, мостіння І - III - у загальному користуванні;
- літ. Е1 - житловий будинок, житловою площею 207,6 кв. м., загальною площею 303,3 кв. м. (ідентифікатор об'єкта будівництва: 01.3532507.4865952.20241102.69.0000.59) примітка: огорожі №1-7, мостіння І - III - у загальному користуванні;
- літ. Ж1 - житловий будинок, житловою площею 77,4 кв. м., загальною площею 465,9 кв. м. (ідентифікатор об'єкта будівництва: 01.3532532.4865972.20241102.20.0000.53)
примітка: огорожі №1-7, мостіння І - III - у загальному користуванні;
- літ. М1 - житловий будинок, житловою площею 24,5 кв. м., загальною площею 48,9 кв. м.,
(ідентифікатор об'єкта будівництва: 01.3532455.4865941.20241102.01.0000.43) примітка: огорожі №1-7, мостіння І - III - у загальному користуванні;
- літ. С1 - житловий будинок, житловою площею 47.8 кв.м., загальною площею 79,8 кв.м. (ідентифікатор об'єкта будівництва: 01.3532599.4865973.20241102.62.0000.35) примітка: огорожі №1-7, мостіння І - III - у загальному користуванні
та відмовити у присвоєнні адрес новоутвореним об'єктам нерухомого майна на підставі підпункту 1 пункту 15 статті 26-3 Закону України «Про регулювання містобудівної документації».
В оскаржуваному рішенні зазанчено про відсутність необіхдних документів, передбачених пунктом 12 статті 26-3 Закону № 3038-VI, а саме:
- документа, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта (крім випадків, якщо об'єкт нерухомого майна створюється шляхом поділу, об'єднання або виділення без проведення будівельних робіт, що відповідно до законодавства потребують отримання дозволу на їх проведення), - у разі, якщо відомості про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта не внесено до Реєстру будівельної діяльності;
- тіхнічних паспортів на новостворений об'єкт нерухомого майна - у разі, якщо технічний паспорт створений без використання Реєстру будівельної діяльності.
У вказаному рішенні також зазначено, що розглянувши заяву ОСОБА_1 від 25.11.2024 №П-1329/10-24 та додані документи щодо зміни адреси об'єкта закінченого будівництвом, у разі його поділу, встановлено, що згідно з даними Витяга з Державного Реєстру речових прав №377325009 від 06.05.2024р. зареєстровано право власності закінченому будівництвом об'єкту, а саме дитячий оздоровчий табір « ІНФОРМАЦІЯ_1 », який має адресу: АДРЕСА_1 , та розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 1223285000:03:037:0002 державної форми власності з цільовим призначенням для будівництва й обслуговування об'єктів рекреаційного призначення та згідно інформації з ДЗК знаходиться у користуванні ДП «Дніпропетровський науково-виробничий комплекс «Електровозобудування».
Відповідно до вимог ст. ст. 50, 51 Земельного кодексу України до земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів. До земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об'єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об'єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об'єктів стаціонарної рекреації. Майданчики для занять спортом на відкритому повітрі, об'єкти фізичної культури і спорту, які не є об'єктами нерухомості, можуть бути розміщені на земельних ділянках усіх категорій земель. На землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель. На таких землях (крім земельних ділянок зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельних ділянок, зайнятих об'єктами фізичної культури і спорту, інших аналогічних об'єктів) допускається будівництво відповідно до чинної містобудівної документації об'єктів житлового та громадського призначення, що не порушують режим використання земель рекреаційного призначення.
Будинок відпочинку - оздоровчий заклад із регламентованим режимом, призначений для відпочинку практично здорових людей. Бази відпочинку служать для розміщення, харчування, відпочинку, туристично-екскурсійного, культурно- побутового й фізкультурно-оздоровчого обслуговування туристів та екскурсантів.
Житловий будинок - будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного у ній проживання.
Розміщення житлових будинків передбачено на землях житлової забудови.
Відповідно до норми ст. 38 та ст. 39 Земельного кодексу України.
До земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування. Використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм.
Переведення, реконструкція та зміна цільового та функціонального призначення приміщень комплексу будівель і споруд, у даному випадку дитячого оздоровчого табору « ІНФОРМАЦІЯ_1 », повинно відбуватися на підставі діючої містобудівної документації, проектної документації на будівництво реконструкцію, враховуючи будівельні норми та за наявністю права на користування земельною ділянкою.
Під час розгляду заяви ОСОБА_1 щодо зміни адреси закінченого будівництвом об'єкту, відомостей щодо наявності в Державному реєстрі будівельної діяльності на проведення реконструкції, зміни функціонального призначення приміщень та будівель дитячого оздоровчого табору « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не встановлено, документу, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта не зареєстровано. Будівельного паспорту чи іншого документу щодо погодження чи відповідність житлових будинків до містобудівної документації не встановлено. Проектної документації на будівництво, авторського технічного надзору за будівництвом - реконструкцією приміщень дитячого табору в житлові будинки не встановлено.
Замовником подано до розгляду технічний паспорт на комплекс житлових будівель та споруд, які виникли без правових підстав та всупереч порядку передбаченому Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Незгода позивача з рішенням виконавчого комітету Піщанської сільської ради «Про розгляд заяви ОСОБА_1 » № 292 від 18 грудня 2024 року, стала підставою для звернення до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає про таке.
Як встановлено, згідно з оскаржуваним рішенням, відповідач відмовив у зміні адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта на підставі підпункту 1 пункту 12 статті 26-3 Закону № 3038-VI, відповідно до якого підставою для відмови у зміні адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта за заявою власника (співвласника) закінченого будівництвом об'єкта (його представника) про зміну адреси є подання неповного пакета документів.
Так, в оскаржуваному рішенні зазанчено про відсутність необіхдних документів, передбачених пунктом 12 статті 26-3 Закону № 3038-VI, а саме:
- документа, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта (крім випадків, якщо об'єкт нерухомого майна створюється шляхом поділу, об'єднання або виділення без проведення будівельних робіт, що відповідно до законодавства потребують отримання дозволу на їх проведення), - у разі, якщо відомості про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта не внесено до Реєстру будівельної діяльності;
- тіхнічних паспортів на новостворений об'єкт нерухомого майна - у разі, якщо технічний паспорт створений без використання Реєстру будівельної діяльності.
Отже, ключовим питанням у цій справі є встановлення відповідності, чи невідповідності пакету документів, який подав позивач разом із заявою про зміну адреси, вимогам законодавства щодо необхідного переліку документів.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України "Про місцеве самоврядування" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР).
Відповідно до пп. 1-1 ч. 1 ст. 37 Закону № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі власні (самоврядні) повноваження: прийняття рішень про присвоєння, зміну, коригування, анулювання адрес об'єктів нерухомого майна у випадках та порядку, встановлених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності визначені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 № 3038-VI (далі Закон № 3038-VI), норми якого суд застосовує в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.
Так, за правилами ст. 26-3 Закону № 3038-VI передбачено, що адресою об'єкта нерухомого майна (далі - адреса) є унікальна структурована сукупність реквізитів, що використовуються для ідентифікації об'єкта та визначення місця його розташування на місцевості.
Порядок присвоєння адрес об'єктів нерухомого майна затверджується Кабінетом Міністрів України. Порядок не може передбачати обов'язок фізичних та юридичних осіб щодо отримання будь-яких дозволів, погоджень або інших документів дозвільного характеру, а також повноважень державних органів, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, підприємств, установ, організацій, утворених такими органами, видавати зазначені документи.
Рішення про присвоєння, зміну, коригування адреси об'єкта нерухомого майна, про відмову у присвоєнні, скасування адреси об'єкта нерухомого майна приймається відповідно до положень Закону України "Про адміністративну процедуру".
Адреса присвоюється об'єктам будівництва, будинкам, будівлям, спорудам, квартирам, гаражним боксам, машиномісцям, іншим житловим та нежитловим приміщенням, які є самостійними об'єктами нерухомого майна.
Адреса не присвоюється:
1) тимчасовим спорудам;
2) будівлям та спорудам, що є приналежністю відповідної будівлі або споруди або їх складовою частиною;
3) іншим об'єктам нерухомого майна, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України в Порядку присвоєння адрес об'єктів нерухомого майна (далі - Порядок присвоєння адрес).
Порядок присвоєння адрес, визначений цим Законом, не поширюється на земельні ділянки.
Реквізитами адреси є: 1) назва держави (Україна); 2) назва адміністративно-територіальної автономії у складі України - для об'єктів, розташованих на території Автономної Республіки Крим; 3) назва області (крім Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя); 4) назва району - для населених пунктів районного підпорядкування; 5) назва населеного пункту, а для об'єктів, розташованих за його межами, - назва найближчого населеного пункту (об'єднаної територіальної громади), розташованого у межах відповідного району (об'єднаної територіальної громади); 6) назва гідрографічного, соціально-економічного, природно-заповідного або іншого подібного об'єкта (за наявності); 7) назва вулиці, площі, майдану, шосе, проспекту, бульвару, алеї, провулку, узвозу тощо (далі - вулиця) (за наявності); 8) номер об'єкта (будинку, будівлі, споруди); 9) номер корпусу - для об'єктів, які складаються з декількох корпусів; 10) номер квартири, гаражного боксу, машиномісця, іншого житлового та нежитлового приміщення, яке є самостійним об'єктом нерухомого майна (за наявності).
Перелік гідрографічних, соціально-економічних, природно-заповідних або інших подібних об'єктів, які можуть використовуватися як реквізит адреси на певній території, затверджується відповідним виконавчим органом сільської, селищної, міської та районної у місті ради, місцевою державною адміністрацією.
Реквізит адреси об'єкта, передбачений пунктом 10 частини четвертої цієї статті, визначається замовником у проектній документації на будівництво об'єкта (на планах поверхів). Реквізит адреси, визначений пунктом 10 частини четвертої цієї статті, в індивідуальному (садибному) житловому будинку, садовому, дачному будинку, які відповідно до цього Закону споруджені без проектної документації, визначається у технічному паспорті на будинок, складеному за результатами технічної інвентаризації.
У разі поділу або об'єднання окремих частин об'єкта нерухомого майна (квартир, житлових та нежитлових приміщень) реквізит адреси об'єкта нерухомого майна, передбачений пунктом 10 частини четвертої цієї статті, визначається замовником відповідно до Порядку присвоєння адрес та зазначається у проектній документації на будівництво об'єкта, документах, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.
Адреса (крім реквізиту, визначеного пунктом 10 частини четвертої цієї статті) присвоюється, змінюється, коригується, скасовується, зокрема, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради - у разі, якщо об'єкт знаходиться у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до частин 12, 13 статті 26-3 Закону № 3038-VI, для зміни адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта у разі його об'єднання, поділу або виділення частки (крім квартири, житлового або нежитлового приміщення тощо) подаються такі документи:
1) заява власника (співвласників) закінченого будівництвом об'єкта про зміну адреси із зазначенням прізвища, імені, по батькові власника (співвласників) та реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності) - для фізичної особи або найменування та ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - для юридичної особи, відомостей про адресу, ідентифікатор закінченого будівництвом об'єкта (для об'єктів, яким присвоєно ідентифікатор до подання заяви), реєстраційного номера об'єкта нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (у разі якщо право власності на об'єкт зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно);
2) документ, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна до його об'єднання, поділу або виділення частки, - у разі, якщо право власності на об'єкт не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
3) копія договору про поділ спільного майна, договір про виділ у натурі частки із спільного майна або відповідне рішення суду - у разі, якщо об'єкт перебуває у спільній власності;
4) документ, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта (крім випадків, якщо об'єкт нерухомого майна створюється шляхом поділу, об'єднання або виділення без проведення будівельних робіт, що відповідно до законодавства потребують отримання дозволу на їх проведення), - у разі, якщо відомості про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта не внесено до Реєстру будівельної діяльності;
5) технічний паспорт на новостворений об'єкт нерухомого майна - у разі, якщо технічний паспорт створений без використання Реєстру будівельної діяльності;
6) копія документа, що посвідчує особу заявника, - у разі подання документів поштовим відправленням;
7) копія документа, що засвідчує повноваження представника, - у разі подання документів представником поштовим відправленням або в електронній формі.
Копії документів, що подаються для зміни адреси об'єкта нерухомого майна, засвідчуються заявником (його представником).
Документи для зміни адреси об'єкта нерухомого майна подаються у порядку, визначеному статтею 26--1 цього Закону.
Пунктами 15, 14 статті 26-3 Закону № 3038-VI встановлено, що орган з присвоєння адреси протягом п'яти робочих днів з дня отримання заяви про зміну адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта:
1) приймає рішення про зміну адреси/відмову у зміні адреси, що повинно містити відомості про ідентифікатор закінченого будівництвом об'єкта (для об'єктів, яким присвоєно ідентифікатор до подання заяви);
2) оприлюднює рішення про зміну адреси/відмову у зміні адреси об'єкта нерухомого майна на своєму офіційному веб-сайті (у разі наявності);
3) вносить інформацію про зміну адреси/відмову у зміні адреси (у тому числі копію рішення про зміну адреси/відмову у зміні адреси) до Реєстру будівельної діяльності.
Рішення про зміну адреси повинно додатково містити відомості про попередню адресу щодо закінченого будівництвом об'єкта.
Рішення про відмову у зміні адреси повинно додатково містити посилання на відповідну норму (пункт, статтю) законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів, а також відомості про те, яке саме положення поданого заявником документа не відповідає вимогам законодавства.
Відомості про зміну адреси/відмову у зміні адреси об'єкта нерухомого майна доводяться до відома заявника в порядку, визначеному статтею 26-1 цього Закону, у день внесення інформації про зміну адреси/відмову у зміні адреси об'єкта нерухомого майна до Реєстру будівельної діяльності.
Підставами для відмови у зміні адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта за заявою власника (співвласника) закінченого будівництвом об'єкта (його представника) про зміну адреси є:
1) подання неповного пакета документів;
2) виявлення неповних або недостовірних відомостей у поданих документах, що підтверджено документально;
3) подання заяви особою, яка не є власником (співвласником) об'єкта нерухомого майна, щодо якого подано заяву про зміну адреси, або його (їх) представником;
4) подання заяви до органу з присвоєння адреси, який не має повноважень приймати рішення про присвоєння адреси на відповідній території.
Відмова у зміні адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта з підстав, не передбачених цією частиною, не допускається.
Після усунення причин, що були підставою для відмови у зміні адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта, заявник може повторно подати документи для зміни адреси.
Відповідно до ч. 20 ст. 26-3 Закону № 3038-VI органу з присвоєння адреси забороняється вимагати від замовника додаткові документи для прийняття рішення про присвоєння, зміну, коригування адреси, якщо вони не передбачені цим Законом.
Додаткові документи та інформацію, необхідні для прийняття рішення про присвоєння, зміну, коригування адреси, орган з присвоєння адреси отримує відповідно до частини восьмої статті 9 Закону України "Про адміністративні послуги".
Орган з присвоєння адреси при виконанні повноважень, визначених цією статтею, має право доступу до інформаційних ресурсів та баз даних в обсязі та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України в Порядку визначення адрес.
Відповідно до частин другої і третьої статті 26-3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" Кабінет Міністрів України 07.07.2021 постановою № 690 затвердив Порядок присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна (далі - Порядок № 690).
Згідно із п. 3 Порядку № 690 перелік документів, що подаються для присвоєння, зміни, коригування, анулювання адреси, строки їх розгляду, підстави для відмови у присвоєнні адреси визначаються відповідно до положень статей 26-3, 26-4, 26-5 Закону.
Відповідно до п. 6 Порядку № 690, присвоєння, зміна, коригування адреси об'єктів, що збудовані або будуються на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, здійснюються з обов'язковим дотриманням тотожності адреси об'єкта та місця розташування земельної ділянки із застосуванням реквізитів, визначених пунктами 1-8 частини четвертої статті 26--3 Закону.
Пунктом 8 Порядку №690 передбачено, що присвоєння адреси з реквізитом “номер окремої частини об'єкта» (номер квартири, гаражного боксу, машиномісця, іншого житлового та нежитлового приміщення, яке є самостійним об'єктом права на нерухоме майно у складі іншого об'єкта) здійснюється уповноваженими органами з присвоєння адрес за поданням забудовника:
під час присвоєння адреси об'єкту нового будівництва, частинами якого є зазначені окремі частини об'єкта, - відповідно до затвердженої проектної документації та пропозицій замовника щодо нумерації окремих частин об'єкта;
під час присвоєння адреси закінченому будівництвом об'єкту, частинами якого є зазначені окремі частини об'єкта, - відповідно до затвердженої проектної документації, матеріалів технічної інвентаризації та пропозицій замовника щодо нумерації окремих частин об'єкта;
у випадку, визначеному абзацом тринадцятим частини четвертої статті 26--3 Закону, для об'єктів з існуючим поділом на окремі частини, - відповідно до матеріалів технічної інвентаризації та пропозицій замовника щодо нумерації окремих частин об'єкта;
у порядку, визначеному частиною восьмою статті 26--3 Закону.
Присвоєння адреси з реквізитом “номер окремої частини об'єкта» для об'єктів, що не мають поділу на окремі частини, здійснюється відповідно до абзаців другого і третього цього пункту з дотриманням вимог абзаців другого - п'ятого частини третьої статті 26---3 Закону.
Таким чином, аналіз положень наведених вище нормативних актів дає суду підстави для висновку про таке.
Присвоєння адреси об'єкту нерухомого майна належить до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Такі повноваження виконавчі органи реалізують у формі прийняття рішення про присвоєння адреси чи про відмову у присвоєнні у випадках та порядку, встановлених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Присвоєння адреси може здійснюватися після отримання замовником будівництва права на виконання будівельних робіт або після прийняття закінченого будівництвом об'єкта в експлуатацію за його вибором.
Підставами для зміни адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта є: об'єднання, поділ закінчених будівництвом об'єктів, виділення частки із закінченого будівництвом об'єкта.
Орган з присвоєння адреси, яким за змістом ст. 26-3 Закону № 3038-VI є виконавчий орган міської чи сільської ради, при виконанні повноважень щодо присвоєння адреси має право доступу до інформаційних ресурсів та баз даних в обсязі та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України в в Порядку визначення адрес.
Рішення про відмову у присвоєнні повинно містити посилання на відповідну норму (пункт, статтю) законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів, а також відомості про те, яке саме положення поданого заявником документа не відповідає вимогам законодавства.
Спірні правовідносини у цій справі виникли з приводу відмови відповідача у зміні адреси об'єкту закінченого будівництвом - дитячого оздоровчого табору « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (реєстраційний номер у Реєстрі будівельної діяльності 1101:7502-0431-4321-0216, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2231232812232) та присвоєнні адрес об'єктам житлової нерухомості, з яких даний об'єкт складається і які розташовані на земельній ділянці з кадастровим номером 1223285000:03:037:0002.
Суд встановив, що до заяви про зміну адресу ОСОБА_1 долучив такі документи: витяг з Реєстру нерухомості за № 5004595184458 від 01.07.2024; витяг з Державного реєстру речових прав за № 377325009 від 06.05.2024; витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 05.07.2023; заява від 22.11.2024 про поділ об'єкта нерухомого майна; висновок щодо технічної можливості поділу об'єкта нерухомого майна від 18.10.2024; акт від 18.10.2024; технічний паспорт ДОТ «Романтик»; копія паспорту та РНОКПП заявника; інформаційні довідки від 20.08.2024 року №391650199; № 39165084, № 391652154, №391652893, № 391653503, № 391654320, № 391654939, № 391655573.
Відповідач обгрунтовував свою відмову, зокрема, зазанчаючи, що відсутній документ, який засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта.
Проте, відповідач не врахував, що за змістом пункту четвертого частини 12 статті 26-3 Закону № 3038-VI документ, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта вимагається, якщо по об'єкту проводили будівельні роботи, які вимагали дозволу, ябо якщо в Реєстрі будівельної діяльності немає відомостей про прийняття в експлуатацію. У всіх інших випадках закон не вимагає надавати документ, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта.
Проте, зі змісту оскаржуваного рішення не вбачається, що відповідач з'ясував, що для поділу об'єкта проводили будівельні роботи, які вимагали дозволу.
Відтак, вимога відповідача надати документ, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, без з'ясування та перевірки вказаних обставин, є необгрунтованою та неправомірною.
При цьому суд не може визнати обгрунтованим посилання позивача не відсутність необхідності вводити в експлуатацію обєкти, оскільки вони збудовані у період до 5 серпня 1992 року, оскільки у спірних правовідносинах мова йде про створення нових об'єктів нерухомості вже після вказаної дати.
З цієї ж підстави суд не погоджується з доводами позивача про те, що дев'ять житлових будинків не є новоствореними та у відповідача не було підстав вимагати технічні паспорти на них.
Разом з цим, суд зазанчає, що у позовній заяві позивач посилається на те, що у Реєстрі будівельної діяльності зареєстровані технічні паспорти щодо кожного з 9 будинків.
Так, за змістом пункту п'ятого частини 12 статті 26-3 Закону № 3038-VI технічний паспорт на новостворений об'єкт нерухомого майна вимагається у разі, якщо технічний паспорт створений без використання Реєстру будівельної діяльності.
Проте, зі змісту оскаржуваного рішення не вбачається, що відповідач з'ясував, що технічні паспорти створені без використання Реєстру будівельної діяльності.
Відтак, вимога відповідача надати технічні паспорти на новостворені об'єкти нерухомого майна без з'ясування та перевірки вказаних обставин, є необгрунтованою та неправомірною.
Як суд вже зазначав, рішення про присвоєння, зміну, коригування адреси об'єкта нерухомого майна, про відмову у присвоєнні, скасування адреси об'єкта нерухомого майна приймається відповідно до положень Закону України "Про адміністративну процедуру".
У свою чергу, положення частин 1-3 статті 8 Закону України "Про адміністративну процедуру" передбачають, що а орган забезпечує належність та повноту з'ясування обставин справи, безпосередньо досліджує докази та інші матеріали справи. Адміністративний орган під час здійснення адміністративного провадження враховує всі обставини, що мають значення для вирішення справи. Адміністративний орган зобов'язаний обґрунтовувати адміністративні акти, які він приймає, крім випадків, визначених законом. Адміністративний акт, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи, повинен містити мотивувальну частину, що відповідає вимогам цього Закону.
Отже, оскаржуване рішення про відмову у зміні поштової адреси відповідач зобовязаний обгрунтувати, зазначивши всі обставини, що мають значення та безпосередньо дослідивши докази та інші матеріали справи.
Проте, оскаржуване рішення не відповідає зазанченим виомгам закону, оскільки зі змісту оскаржуваного рішення не вбачається, що відповідач з'ясував, що для поділу об'єкта проводили будівельні роботи, які вимагали дозволу, а також, що технічні паспорти створені без використання Реєстру будівельної діяльності.
Суд дійшов висновку про наявність підстав визнати протиправним та скасувати Рішення Виконавчого комітету Піщанської сільської ради №292 від 18 грудня 2024 року про відмову ОСОБА_1 в зміні адреси об'єкту закінченого будівництвом - дитячого оздоровчого табору « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (реєстраційний номер у Реєстрі будівельної діяльності 1101:7502-0431-4321-0216, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2231232812232).
Щодо позовних вимог про зобовязання відповідача прийняти рішення суд зазначає таке.
Згідно з п. 4 ч. 2, ч. 4 ст. 245 КАС у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Отже, можливість суду зобов'язати відповідача вчинити певні дії, або прийняти певне рішення, може бути обмежена у зв'язку з такими обставинами: 1. для прийняття такого рішення, чи вчинення дій, виконано не всі умови, визначені законом; 2. прийняття такого рішення передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд (дискреційні повноваження).
Суд зазначає, що відповідач помилково вважає повноваження щодо зміни адреси дискреційними.
На законодавчому рівні поняття "дискреційні повноваження" суб'єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення.
Поняття дискреційних повноважень наведене у Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи №R (80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до якої під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Пунктами 1.6, 2.4 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 23 червня 2010 року № 1380/5 передбачено, що дискреційні повноваження - сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.
Дискреційні повноваження можуть закріплюватися в нормативно-правових актах, проектах нормативно-правових актів такими способами:
1) за допомогою оціночних понять, наприклад: "за наявності поважних причин орган вправі надати …", "у виключних випадках особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, може дозволити…", "рішення може бути прийнято, якщо це не суперечить суспільним інтересам…" тощо;
2) шляхом перерахування видів рішень, що приймаються органом (особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), не вказуючи підстав для прийняття того чи іншого рішення або шляхом часткового визначення таких підстав;
3) шляхом надання права органу (особі, уповноваженій на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) при виявленні певних обставин (настанні конкретних юридичних фактів) приймати чи не приймати управлінське рішення залежно від власної оцінки цих фактів;
4) за допомогою нормативних приписів, що містять лише окремі елементи гіпотези чи диспозиції правової норми, що не дозволяють зробити однозначний висновок про умови застосування нормативного припису або правові наслідки застосування такого припису.
Стосовно дискреційних повноважень, суд, за наслідками аналізу вказаних положень, зазначає, що такими є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова "може".
Натомість, у цій справі, відповідач помилково вважає свої повноваження дискреційними, оскільки у разі настання визначених законодавством умов, відповідач зобов'язаний до вчинення конкретних дій - прийняти рішення про зміну поштової адреси, в іншому випадку, такі дії є неправомірними.
Умовами для прийняття такого рішення законодавство визначає цілком визначені матеріально-правові факти (подання заяви та необхідних документів), а не бажання та вільний розсуд (дискрецію) відповідача.
Отже, повноваження відповідача у спірних правовідносинах не є дискреційними.
Разом з цим, суд зазначає, що встановлених у цій справі обставин не достатньо для висновку, що виконано всі необхідні умови для прийняття рішення на користь позивача, оскільки відповідач не здійснив усіх необхідних дій для перевірки відповідності поданого пакету документів вимогам законодавства.
Згідно з п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що позов належить задовольнити частково та прийняти рішення про інший спосіб захисту прав позивача, а саме зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про зміну адреси, з урахуванням висновків суду.
Суд враховує, що оскаржуване рішення «Про розгляд заяви ОСОБА_1 » №292 від 18 грудня 2024 року винесено саме виконавчим комітетом Піщанської сільської ради, який у звязку з цим є належнмим відповідачем навіть за умови, що він не є юридичною особою, оскільки за правилами КАС це не вимагається у випадку, якщо субєкт має владні повноваження.
Згідно із частинами 1, 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, суд враховує, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994, серія A, №303-A, п.29).
У пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Бендерський проти України" від 15.11.2007, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.
Крім того, згідно з п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Суд зазначає, що всі інші аргументи сторін досліджені судом, однак є такими, що не потребують детального аналізу у судовому рішенні, оскільки наведених висновків суду не спростовують.
Підсумовуючи викладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд дійшов до висновку про обґрунтованість частини позовних вимог та відсутність підстав для задоволення решти вимог.
Розподілу судових витрат необхідно здійснити відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якою передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, та з урахування того факту, що позов задоволено частково у звязку з застосуванням іншого способу захисту.
Керуючись ст. ст. 72-74, 77, 241-246, 250, 260-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_6 ) до Піщанської сільської ради (код ЄДРПОУ 04338836, місцезнаходження: 51283, Дніпропетровська обл., Самарівський р-н, с. Піщанка, вул. Центральна, 4), виконавчого комітету Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області (місцезнаходження: 51283, Дніпропетровська обл., Самарівський р-н, с. Піщанка, вул. Центральна, 4) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Виконавчий комітет Піщанської сільської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22 листопада 2024 року (вх. №П-1329/0/10-24 від 25 листопада 2024 року) про зміну адреси об'єкта закінченого будівництвом, у разі його об'єднання, поділу або виділення частки, з урахуванням висновків суду.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області (ЄДРПОУ 04338836, місцезнаходження: 51283, Дніпропетровська обл., Самарівський р-н, с. Піщанка, вул. Центральна, 4) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_6 ) витрати на сплату судового збору у розмірі 1211,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.В. Савченко