Рішення від 02.12.2025 по справі 140/10737/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2025 року ЛуцькСправа № 140/10737/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Цукровий завод «Володимирцукор» до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Цукровий завод «Володимирцуком» (далі - ТзОВ Цукровий завод «Володимирцукор», позивач) звернулося в суд з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач-1), Державної податкової служби України (далі - ДПС України, відповідач-2) про визнання протиправними та скасування рішень від 20.05.2025 №12882893/37837905, від 26.05.2025 №12900924/37837905, від 26.05.2025 №12900920/37837905 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкових накладних від 20.05.2024 №71, від 24.05.2024 №99, від 24.05.2024 №105 та зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні від 20.05.2024 №71, від 24.05.2024 №99, від 24.05.2024 №105.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем ТзОВ «Цукровий завод «Володимирцукор» відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - ПК України) сформувало та направило засобами електронного зв'язку для реєстрації в ЄРПН податкові накладні (далі - ПН), зокрема, від 20.05.2024 №71 на загальну суму 1083300,00 грн (в т.ч. ПДВ - 180550,00 грн), від 24.05.2024 №99 на загальну суму 1083300,00 грн (в т.ч. ПДВ - 180550,00 грн) та від 24.05.2024 №105 на загальну суму 583200,00 грн (в т.ч. ПДВ - 97200,00,00 грн), проте згідно з квитанціями реєстрація вказаних ПН була зупинена.

З метою реєстрації зупинених ПН позивачем подано до Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у Волинській області (далі - Комісія ГУ ДПС у Волинській області) пояснення та копії документів, що підтверджують реальність господарських операцій по зупинених ПН.

Проте, оскаржуваними рішеннями Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 20.05.2025 №12882893/37837905, від 26.05.2025 №12900924/37837905, від 26.05.2025 №12900920/37837905 було відмовлено у реєстрації зазначених ПН, у зв'язку із наданням платником податку копій документів, складених/оформлених з порушенням законодавства, а у графі «Додаткова інформація» зазначено «Невідповідність даних наданих первинних документів та податкової інформації».

Позивач не погоджується із зазначеними рішеннями Комісії ГУ ДПС у Волинській області та зазначає, що податковий орган не дослідив, не перевірив, не проаналізував документи, які ним подавались, в той же час такими документами підтверджено придбання товару, його транспортування, зберігання, рух товару, а також оплата платником його вартості. Неврахування таких документів податковим органом, які були подані на розгляд і були достатніми для прийняття позитивного рішення, спричинило до незаконної відмови у реєстрації вказаних вище ПН.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 23.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (т.2, а.с. 7).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву (т.2, а.с. 11-18) представник відповідачів позовних вимог не визнав та просив відмовити у їх задоволенні повністю, посилаючись на те, що оскаржувані у даній справі рішення про відмову в реєстрації ПН були прийняті у зв'язку з невідповідністю даних наданих первинних документів, поданих контролюючому органу для реєстрації спірних ПН та податкової інформації.

Зокрема, по ПН від 20.05.2024 №71: 1) згідно даних ЄРПН відсутня реєстрація за період квітень - травень 2024 року ПН ПП «Агропром-Захід» в адресу позивача на надання послуг зберігання згідно договору №П/0103/ЗБ-5 від 01.03.2024; 2) по операціях з придбання цукру (постачальник ПП «Фірма Агроторг» відсутні товаросупровідні документи (ТТН); 3) розрахунковий документ на реалізацію (покупець ТзОВ «Гадз Агро») оформлений неналежним чином - платіжна інструкція не завірена банківською установою; 4) довіреність на отримання ТМЦ оформлена неналежним чином (відсутній зразок підпису особи, яка отримала довіреність і який засвідчується); 5) ТТН на реалізацію оформлена неналежним чином (відсутні дані щодо вантажно - розвантажувальних операцій, відсутні П.І.Б., посада відповідальної особи вантажоодержувача).

По ПН від 24.05.2024 №99: 1) згідно даних ЄРПН у період квітень-травень 2024 року відсутня реєстрація ПН ПП «Агропром-Захід» в адресу позивача на надання послуг зберігання згідно договору №П/0103/ЗБ-5 від 01.03.2024; 2) по операціях з придбання товарів, в ТТН на придбання (замовник ТзОВ «Агрофорум 2018» перевізником вказано ТзОВ «Логі Транс Актив», яке не зареєстроване платником ПДВ, однак операції з перевезення не відображено у податковій декларації з податку на додану вартість замовника (р.10.4 податкової декларації з податку на додану вартість); 3) розрахунковий документ на реалізацію (покупець ТзОВ «Гадз Агро» оформлений неналежним чином - платіжна інструкція від 24.05.2024 №14588 не завірена банківською установою; 4) довіреність на отримання ТМЦ оформлена неналежним чином (відсутній підпис довіреної особи); 5) ТТН на реалізацію оформлені неналежним чином (відсутні дані щодо вантажно - розвантажувальних операцій, відсутні П.І.Б., посада відповідальної особи вантажоодержувача).

По ПН від 24.05.2024 №105: 1) згідно даних ЄРПН у період квітень-травень 2024 року відсутня реєстрація ПН ПП «Агропром-Захід» в адресу позивача на надання послуг зберігання згідно договору №П/0103/ЗБ-5 від 01.03.2024; 2) по операціях з придбання товарів, в ТТН на придбання (замовник ТзОВ «Агрофорум 2018» перевізником вказано ТзОВ «Логі Транс Актив», яке не зареєстроване платником ПДВ, однак операції з перевезення не відображено у податковій декларації з податку на додану вартість замовника (р.10.4 податкової декларацiї з податку на додану вартiсть); 3) розрахунковий документ на реалізацію (покупець ТзОВ «Гадз Агро» оформлений неналежним чином - платіжна інструкція від 24.05.2025 №14615 не завірена банківською установою; 4) довіреність на отримання ТМЦ оформлена неналежним чином (відсутній підпис довіреної особи); 5) ТТН на реалізацію оформлені неналежним чином (відсутні дані щодо вантажно - розвантажувальних операцій, відсутні П.І.Б., посада відповідальної особи вантажоодержувача).

У відповіді на відзив позивач підтримав позовні вимоги з підстав аналогічним доводам позовної заяви (т.2, а.с. 145-151).

Також учасники справи не зверталися із клопотаннями про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, оформленими відповідно до вимог статті 167 КАС України. Суд звертає увагу, що за змістом статті 162 КАС України у відзиві на позовну заяву відповідач викладає виключно заперечення проти позову, відзив не може містити будь-яких заяв чи клопотань, оскільки заяви та клопотання учасники справи подають окремо у письмовій формі із зазначенням підстав та з дотриманням інших вимог статті 167 КАС України. Тому заявлене у відзиві на позовну заяву клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження не підлягало вирішенню судом по суті.

Перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТзОВ «Цукровий завод «Володимирцукор» зареєстроване як юридична особа, видами діяльності якого є, зокрема, 46.90 - Неспеціалізована оптова торгівля (основний); 10.81 - Виробництво цукру; 46.36 - Оптова торгівля цукром, шоколадом і кондитерськими виробами; 46.76 - Оптова торгівля іншими проміжними продуктами; 16.29 - Виробництво інших виробів з деревини; виготовлення виробів з корка, соломки та рослинних матеріалів для плетіння (т.2, а.с. 1).

17.04.2025 між ТзОВ «Цукровий завод «Володимирцукор» (Постачальник) та ТзОВ «Гадз-Агро» (Покупець) укладено Договір поставки №Ц/1704/08 (т.1, а.с. 135), відповідно до умов якого Постачальник зобов'язується продати Покупцю, а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити Товар на умовах даного Договору (пункт 1.1). Товар згідно даного договору: цукор, цукор білий, цукор білий кристалічний, вироблений з цукрових буряків (далі «Товар», «партія Товар»). Точний асортимент Товару (партії Товару) зазначається сторонами у видаткових накладних. Поставка Товару (партії Товару) здійснюється в мішкотарі, біг-бегах або насипом за попередньою домовленістю сторін (пункт 1.2 Договору).

Порядок розрахунків: 1) шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок постачальника у вигляді 100% попередньої оплати товару (партії товару); 2) у разі отримання товару з відстроченням платежу, покупець зобов'язаний перерахувати грошові кошти на розрахунковий рахунок постачальника протягом трьох банківських днів з моменту отримання товару (партії товару). Сторони можуть погодити письмово інші строки розрахунків; 3) розрахунки по даному договору можливі шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог (пункт 3.3).

Постачальник зобов'язаний передати, а Покупець вивезти товар (партію товару) у розрахунку 20-200 тон в робочий день (при умові вчасної поставки Покупцем транспорту на завантаження та виконання Покупцем п.3.6. даного договору), протягом 15-ти днів з моменту здійснення Покупцем 100% передоплати за партію товару (пункт 4.1). Покупець здійснює вивіз Товару власним/найнятим транспортом та за власний рахунок. Постачання здійснюється на умовах FCA зі складів: Волинська область, м.Володимир, або інших складів за домовленістю сторін. При цьому навантаження товару на транспорт Покупця - за рахунок Постачальника (пункт 4.3.1).

На виконання умов договору поставки від 17.04.2024 №Ц/1704/08, ТзОВ «Гадз-Агро» (Покупець) здійснило 100% попередню оплату товару у розмірі 1083300,00 грн згідно платіжної інструкції від 20.05.2024 №13980 (т.1, а.с. 141-143), а ТзОВ «Цукровий завод «Володимирцукор» відвантажив товар «цукор», 21.05.2024 на суму 518100,00 грн у кількості 22 т. згідно видаткової накладної від 21.05.2024 №376 (т.1, а.с. 146) та ТТН від 21.05.2024 №Р376 (т.1, а.с. 137); 28.05.2024 на суму 565200,00 грн у кількості 24 т. згідно видаткової накладної від 28.05.2024 №487 (т.1, а.с. 171) та ТТН від 28.05.2024 №Р487 (т.1, а.с. 136).

Крім того, ТзОВ «Гадз-Агро» (Покупець) здійснило 100% попередню оплату товару у розмірі 1083300,00 грн згідно платіжної інструкції від 24.05.2024 №14588 (т.1, а.с. 178-180), а ТзОВ «Цукровий завод «Володимирцукор» відвантажив товар «цукор», 28.05.2024 на суму 565200,00 грн у кількості 24 т. згідно видаткової накладної від 28.05.2024 №487 (т.1, а.с. 214) та ТТН від 28.05.2024 №Р487 (т.1, а.с. 174); 29.05.2024 на суму 565200,00 грн у кількості 24 т. згідно видаткової накладної від 29.05.2024 №501 (т.1, а.с. 213) та ТТН від 29.05.2024 №Р501 (т.1, а.с. 173).

ТзОВ «Гадз-Агро» (Покупець) також здійснило 100% попередню оплату товару у розмірі 583200,00 грн згідно платіжної інструкції від 24.05.2024 №14615 (т.1, а.с. 219-221), а ТзОВ «Цукровий завод «Володимирцукор» відвантажив товар «цукор», 29.05.2024 на суму 583200,00 грн у кількості 24 т. згідно видаткової накладної від 29.05.2024 №502 (т.1, а.с. 250) та ТТН від 29.05.2024 №Р502 (т.2, а.с. 215).

За наслідками господарських операцій з ТзОВ «Гадз-Агро» з поставки товару «цукор» складено та подано до реєстрації в ЄРПН такі ПН:

- від 20.05.2024 №71 на загальну суму 1083300,00 грн, в т.ч. ПДВ - 180550,00 грн (т.1, а.с. 139);

- від 24.05.2024 №99 на загальну суму 1083300,00 грн, в т.ч. ПДВ - 180550,00 грн (т.1, а.с. 176).;

- від 24.05.2024 №105 на загальну суму 583200,00 грн, в т.ч. ПДВ - 97200,00 грн (т.1, а.с. 217)

Згідно із квитанціями (т. 1, а.с. 140, 177, 218) реєстрація вказаних ПН була зупинена з таких підстав: ПН складена та подана платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку; запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

ТзОВ «Цукровий завод «Володимирцукор» подало повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, а саме від 15.05.2025 №55 (по ПН від 20.05.2024 №71), кількість додатків 22, у графі пояснення зазначено: «пояснення та копії документів в додатках» (т.1, а.с.148), від 21.05.2025 №76 (по ПН від 24.05.2024 №99), кількість додатків 27 у графі пояснення зазначено: «пояснення та копії документів в додатках» (т.1, а.с.185) та від 21.05.2025 №75 (по ПН від 24.05.2024 №105), кількість додатків 23 у графі пояснення зазначено: «пояснення та копії документів в додатках» (т.1, а.с.227).

Комісією ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення від 20.05.2025 №12882893/37837905 про відмову у реєстрації ПН від 20.05.2024 №71 (т.1, а.с. 14), від 26.05.2025 №12900924/37837905 про відмову у реєстрації ПН від 24.05.2024 №99 (т.1, а.с. 16), від 26.05.2025 №12900920/37837905 про відмову у реєстрації ПН від 24.05.2024 №105 (т.1, а.с. 15), у зв'язку із наданням платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, а у графі «додаткова інформація» оскаржуваних рішень зазначено: «невідповідність даних наданих первинних документів та податкової інформації».

Водночас, у протоколі засідання Комісії №1 ГУ ДПС у Волинській області від 20.05.2025 №99 зазначено таку підставу прийняття рішення про відмову у реєстрації ПН від 20.05.2024 №71 в ЄРПН: 1) згідно даних ЄРПН відсутня реєстрація за період квітень - травень 2024 року ПН ПП «Агропром-Захід» в адресу позивача на надання послуг зберігання згідно договору №П/0103/ЗБ-5 від 01.03.2024; 2) по операціях з придбання цукру (постачальник ПП «Фірма Агроторг» відсутні товаросупровідні документи (ТТН); 3) розрахунковий документ на реалізацію (покупець ТзОВ «Гадз Агро») оформлений неналежним чином - платіжна інструкція не завірена банківською установою; 4) довіреність на отримання ТМЦ оформлена неналежним чином (відсутній зразок підпису особи, яка отримала довіреність і який засвідчується); 5) ТТН на реалізацію оформлена неналежним чином (відсутні дані щодо вантажно - розвантажувальних операцій, відсутні П.І.Б., посада відповідальної особи вантажоодержувача) (т.2, а.с. 34-37).

Крім того, у протоколі засідання Комісії №1 ГУ ДПС у Волинській області від 26.05.2025 №103 зазначено таку підставу прийняття рішення про відмову у реєстрації ПН від 24.05.2024 №105 в ЄРПН: 1) згідно даних ЄРПН у період квітень-травень 2024 року відсутня реєстрація ПН ПП «Агропром-Захід» в адресу позивача на надання послуг зберігання згідно договору №П/0103/ЗБ-5 від 01.03.2024; 2) по операціях з придбання товарів, в ТТН на придбання (замовник ТзОВ «Агрофорум 2018» перевізником вказано ТзОВ «Логі Транс Актив», яке не зареєстроване платником ПДВ, однак операції з перевезення не відображено у податковій декларації з податку на додану вартість замовника (р.10.4 податкової декларацiї з податку на додану вартiсть); 3) розрахунковий документ на реалізацію (покупець ТзОВ «Гадз Агро» оформлений неналежним чином - платіжна інструкція від 24.05.2025 №14615 не завірена банківською установою; 4) довіреність на отримання ТМЦ оформлена неналежним чином (відсутній підпис довіреної особи); 5) ТТН на реалізацію оформлені неналежним чином (відсутні дані щодо вантажно - розвантажувальних операцій, відсутні П.І.Б., посада відповідальної особи вантажоодержувача), а про відмову у реєстрації ПН від 24.05.2024 №99 в ЄРПН: 1) згідно даних ЄРПН у період квітень-травень 2024 року відсутня реєстрація ПН ПП «Агропром-Захід» в адресу позивача на надання послуг зберігання згідно договору №П/0103/ЗБ-5 від 01.03.2024; 2) по операціях з придбання товарів, в ТТН на придбання (замовник ТзОВ «Агрофорум 2018» перевізником вказано ТзОВ «Логі Транс Актив», яке не зареєстроване платником ПДВ, однак операції з перевезення не відображено у податковій декларації з податку на додану вартість замовника (р.10.4 податкової декларації з податку на додану вартість); 3) розрахунковий документ на реалізацію (покупець ТзОВ «Гадз Агро» оформлений неналежним чином - платіжна інструкція від 24.05.2024 №14588 не завірена банківською установою; 4) довіреність на отримання ТМЦ оформлена неналежним чином (відсутній підпис довіреної особи); 5) ТТН на реалізацію оформлені неналежним чином (відсутні дані щодо вантажно - розвантажувальних операцій, відсутні П.І.Б., посада відповідальної особи вантажоодержувача) (т.2, а.с. 38-42)

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПК України).

За правилами абзаців першого, п'ятого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин (абзаци десятий, дванадцятий пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165), визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 3 Порядку №1165 визначені ознаки податкових накладних/розрахунків коригування, яким вони повинні відповідати для безумовної їх реєстрації.

У разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пунктах 3 або 3-1 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі (пункт 4 Порядку №1165).

За приписами пункту 5 зазначеного Порядку платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Не перевіряється на відповідність показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2), платник податку, який склав та/або подав для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, які складені за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність».

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Пунктом 8 Порядку №1165 передбачено, що платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.

Згідно з пунктом 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Відповідно до пункту 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. №520.

Додатком 1 до Порядку № 1165 визначені критерії ризиковості платника податку на додану вартість, у пункті 8 яких вказано: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

У спірних правовідносинах зі змісту квитанції від 18.06.2024 про зупинення реєстрації спірної ПН від 20.05.2024 №71 (т.1, а.с. 140), від 18.06.2024 про зупинення реєстрації спірної ПН від 24.05.2024 №99 (т.1, а.с. 177) та від 18.06.2024 про зупинення реєстрації спірної ПН від 24.05.2024 №105 (т.1, а.с. 218) встановлено, що реєстрацію ПН зупинено з такої підстави: ПН складена та подана платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків.

Водночас, суд враховує, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 02.10.2024 у справі №140/6559/24 за позовом ТзОВ «Цукровий завод «Володимирцукор» до ГУ ДПС у Волинській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії, позов задоволено повністю, а саме: визнано протиправними та скасовано рішення Комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН від 27.05.2024 №1472 та від 11.06.2024 №1565 про відповідність платника ПДВ критеріям ризиковості платника податку та зобов'язано ГУ ДПС у Волинській області виключити ТзОВ «Цукровий завод «Володимирцукор» з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податків (т.1, а.с. 100-104).

Згідно постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.04.2025 у справі №140/6559/24 залишено без задоволення апеляційну скаргу ГУ ДПС у Волинській області та залишено без змін рішення Волинського окружного адміністративного суду від 02.10.2024 (т.1, а.с. 104-108).

Ухвалою Верховного Суду від 09.05.2025 у справі №140/6559/24 відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ГУ ДПС у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 02.10.2024 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.04.2025 у справі №140/6559/24 (т.1, а.с. 108-109).

30.04.2025 ГУ ДПС у Волинській області рішення суду було виконано та прийнято рішення про невідповідність ТзОВ «Цукровий завод «Володимирцукор» критеріям ризиковості.

Отже, в рамках справи №140/6559/24 позивачем спростовано його відповідність критеріям ризиковості в період складання спірних ПН.

Разом з тим, з наявної в матеріалах справи квитанцій про зупинення реєстрації ПН вбачається, що такі містить вимоги про надання пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН в ЄРПН, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття відповідного рішення.

Суд звертає увагу, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання ПН прямо залежить від зазначення у квитанції про зупинення реєстрації ПН чіткого переліку документів. При цьому, у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, контролюючий орган повинен вимагати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях, чого зроблено не було.

Аналогічна позиція висвітлена у постанові Верховного Суду від 22.05.2024 у справі №640/26298/21.

У постанові Верховного Суду від 22.07.2019 у справі №815/2985/18, сформовано висновок, який підтриманий постановою Верховного Суду від 27.04.2023 у справі 460/8040/20, згідно із яким у випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу відповідно створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

Сформовані комісією регіонального рівня пропозиції щодо надання документів є загальними та формальними, які за своїм змістом дублюють припис підпункту 3 пункту 11 Порядку №1165. Такі пропозиції щодо надання документів не є конкретизованими, що може свідчити про наявність у платника податків вільного розсуду щодо переліку документів, які слід надати.

Суд зауважує, що у даному випадку контролюючим органом не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання для реєстрації в ЄРПН податкових накладних.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216; далі - Порядок №520, зі змінами).

Відповідно до пункту 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно з пунктом 5 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

За приписами пункту 3 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «;Про електронні довірчі послуги».

Пунктом 9 Порядку №520 установлено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги».

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Відповідно до пункту 10 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Форма Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в ЄРПН затверджена в Додатку 1 до Порядку №520, а Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН в Додатку 2.

Як вбачається із оскаржуваних рішень Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 20.05.2025 №12882893/37837905 про відмову у реєстрації ПН від 20.05.2024 №71 (т.1, а.с. 14), від 26.05.2025 №12900924/37837905 про відмову у реєстрації ПН від 24.05.2024 №99 (т.1, а.с. 16), від 26.05.2025 №12900920/37837905 про відмову у реєстрації ПН від 24.05.2024 №105 (т.1, а.с. 15), відмовлено у зв'язку із наданням платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, а у графі «додаткова інформація» оскаржуваних рішень зазначено: «невідповідність даних наданих первинних документів та податкової інформації».

Суд не погоджується із вказаною підставою прийняття оскаржуваних рішень, оскільки окрім загального формулювання оскаржувані рішення не містять чіткої фактичної причини їх прийняття, тобто у них не вказано, які конкретно документи складені/оформлені із порушенням законодавства та графа додаткова інформація (зазначити конкретні документи) не заповнена, що вказує на формальне прийняття Комісією ГУ ДПС у Волинській області рішень про відмову у реєстрації в ЄРПН спірних ПН за відсутності обґрунтованих підстав для прийняття такого рішення.

Предметом доказування у цій справі є наявність підстав, підтверджених належними та достатніми документами, для реєстрації спірних ПН від 20.05.2024 №71, від 24.05.2024 №99 та від 24.05.2024 №105.

ТзОВ «Цукровий завод «Володимирцукор» було направлено до регіональної комісії пояснення разом із підтверджуючими документами до ПН від 20.05.2024 №71, від 24.05.2024 №99 та від 24.05.2024 №105 (у кількості 22, 23 та 27 додатків), що підтверджено відповідачем 1.

Так, з наданих комісії документів вбачається, що 17.04.2025 між ТзОВ «Цукровий завод «Володимирцукор» (Постачальник) та ТзОВ «Гадз-Агро» (Покупець) укладено Договір поставки №Ц/1704/08 (т.1, а.с. 135), відповідно до умов якого Постачальник зобов'язується продати Покупцю, а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити Товар на умовах даного Договору (пункт 1.1). Товар згідно даного договору: цукор, цукор білий, цукор білий кристалічний, вироблений з цукрових буряків (далі «Товар», «партія Товар»). Точний асортимент Товару (партії Товару) зазначається сторонами у видаткових накладних. Поставка Товару (партії Товару) здійснюється в мішкотарі, біг-бегах або насипом за попередньою домовленістю сторін (пункт 1.2 Договору).

Порядок розрахунків: 1) шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок постачальника у вигляді 100% попередньої оплати товару (партії товару); 2) у разі отримання товару з відстроченням платежу, покупець зобов'язаний перерахувати грошові кошти на розрахунковий рахунок постачальника протягом трьох банківських днів з моменту отримання товару (партії товару). Сторони можуть погодити письмово інші строки розрахунків; 3) розрахунки по даному договору можливі шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог (пункт 3.3).

Постачальник зобов'язаний передати, а Покупець вивезти товар (партію товару) у розрахунку 20-200 тон в робочий день (при умові вчасної поставки Покупцем транспорту на завантаження та виконання Покупцем п.3.6. даного договору), протягом 15-ти днів з моменту здійснення Покупцем 100% передоплати за партію товару (пункт 4.1). Покупець здійснює вивіз Товару власним/найнятим транспортом та за власний рахунок. Постачання здійснюється на умовах FCA зі складів: Волинська область, м.Володимир, або інших складів за домовленістю сторін. При цьому навантаження товару на транспорт Покупця - за рахунок Постачальника (пункт 4.3.1).

На виконання умов договору поставки від 17.04.2024 №Ц/1704/08, ТзОВ «Гадз-Агро» (Покупець) здійснило 100% попередню оплату товару у розмірі 1083300,00 грн згідно платіжної інструкції від 20.05.2024 №13980 (т.1, а.с. 141-143), а ТзОВ «Цукровий завод «Володимирцукор» відвантажив товар «цукор», 21.05.2024 на суму 518100,00 грн у кількості 22 т. згідно видаткової накладної від 21.05.2024 №376 (т.1, а.с. 146) та ТТН від 21.05.2024 №Р376 (т.1, а.с. 137); 28.05.2024 на суму 565200,00 грн у кількості 24 т. згідно видаткової накладної від 28.05.2024 №487 (т.1, а.с. 171) та ТТН від 28.05.2024 №Р487 (т.1, а.с. 136).

Крім того, ТзОВ «Гадз-Агро» (Покупець) здійснило 100% попередню оплату товару у розмірі 1083300,00 грн згідно платіжної інструкції від 24.05.2024 №14588 (т.1, а.с. 178-180), а ТзОВ «Цукровий завод «Володимирцукор» відвантажив товар «цукор», 28.05.2024 на суму 565200,00 грн у кількості 24 т. згідно видаткової накладної від 28.05.2024 №487 (т.1, а.с. 214) та ТТН від 28.05.2024 №Р487 (т.1, а.с. 174); 29.05.2024 на суму 565200,00 грн у кількості 24 т. згідно видаткової накладної від 29.05.2024 №501 (т.1, а.с. 213) та ТТН від 29.05.2024 №Р501 (т.1, а.с. 173).

ТзОВ «Гадз-Агро» (Покупець) також здійснило 100% попередню оплату товару у розмірі 583200,00 грн згідно платіжної інструкції від 24.05.2024 №14615 (т.1, а.с. 219-221), а ТзОВ «Цукровий завод «Володимирцукор» відвантажив товар «цукор», 29.05.2024 на суму 583200,00 грн у кількості 24 т. згідно видаткової накладної від 29.05.2024 №502 (т.1, а.с. 250) та ТТН від 29.05.2024 №Р502 (т.2, а.с. 215).

Суд зауважує, що згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

У цьому випадку зарахування коштів (попередньої оплати) від покупця на банківський рахунок платника податку згідно платіжних інструкцій від 20.05.2024 №13980 (т.1, а.с. 141-143), від 24.05.2024 №14588 (т.1, а.с. 178-180), від 24.05.2024 №14615 (т.1, а.с. 219-221), як оплата товару за умовами Договору поставки від 17.04.2024 №Ц/1704/08, вказує на виникнення податкових зобов'язань у постачальника та відповідно до приписів пункту 201.1 статті 201 ПК України зумовлює складання ним та реєстрацію в ЄРПН податкових накладних.

За фактом зарахування попередньої оплати і були складені ПН від 20.05.2024 №71, від 24.05.2024 №99 та від 24.05.2024 №105. Тому для реєстрації ПН позивач має підтвердити подію, яка зумовила її формування саме цією датою (тобто, у позивача виник обов'язок подати документи, які підтверджують факт попередньої оплати товару), і такі документи були надані, а саме: Договір поставки від 17.04.2024 №Ц/1704/08 та платіжні інструкції від 20.05.2024 №13980 (т.1, а.с. 141-143), від 24.05.2024 №14588 (т.1, а.с. 178-180), від 24.05.2024 №14615 (т.1, а.с. 219-221), а відтак, позивач надав податковому органу документи на підтвердження настання факту попередньої оплати товару.

Крім того, позивачем надано документи, які підтверджують передачу товару ТзОВ «АгроМув», а саме: видаткові накладні від 21.05.2024 №376 (т.1, а.с. 146), від 28.05.2024 №487 (т.1, а.с. 171), від 28.05.2024 №487 (т.1, а.с. 214), від 29.05.2024 №502 (т.1, а.с. 250) та ТТН від 21.05.2024 №Р376 (т.1, а.с. 137), від 28.05.2024 №Р487 (т.1, а.с. 136), від 29.05.2024 №Р501 (т.1, а.с. 173), від 29.05.2024 №Р502 (т.2, а.с. 215).

Отже, на переконання суду, подані позивачем документи підтверджують факт настання події, реальність господарських операцій з реалізації товару, та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію ПН від 20.05.2024 №71, від 24.05.2024 №99 та від 24.05.2024 №105 в ЄРПН.

З відзиву на позовну заяву видно, що підставою для прийняття рішення про відмову реєстрації ПН від 07.05.2024 №7 в ЄПРН стало те, що: 1) відсутня реєстрація ПН в ЄРПН за період квітень-травень 2024 року на надання послуг зберігання згідно договору від 01.03.2024 №П/0103/3Б-3 ПП «Агропром-Захід» в адресу позивача; 2) в ТТН на реалізацію (замовник ТзОВ «АгроМув») перевізниками вказано платників ПДВ - ТзОВ «Агропромпостач» та ТзОВ «Вест-Транс-Груп», однак придбання вказаних послуг не відображено в ЄРПН; 3) довіреність на отримання ТМЦ оформлена неналежним чином (відсутній підпис особи, яка отримала довіреність, підписи керівника та головного бухгалтера); 4) ТТН від 09.05.2024 №Р252, від 20.05.2024 №Р374, від 16.05.2024 №Р344, від 20.05.2024 №372, від 13.05.2024 №Р297, від 10.05.2024 №23, №21, №22, №24 та №25 оформлені неналежним чином (відсутні дані щодо вантажно-розвантажувальних операцій, відсутні ініціали та посада відповідальної особи вантажоодержувача).

Водночас, у протоколі засідання Комісії №1 ГУ ДПС у Волинській області від 20.05.2025 №99 зазначено таку підставу прийняття рішення про відмову у реєстрації ПН від 20.05.2024 №71 в ЄРПН: 1) згідно даних ЄРПН відсутня реєстрація за період квітень - травень 2024 року ПН ПП «Агропром-Захід» в адресу позивача на надання послуг зберігання згідно договору №П/0103/ЗБ-5 від 01.03.2024; 2) по операціях з придбання цукру (постачальник ПП «Фірма Агроторг» відсутні товаросупровідні документи (ТТН); 3) розрахунковий документ на реалізацію (покупець ТзОВ «Гадз Агро») оформлений неналежним чином - платіжна інструкція не завірена банківською установою; 4) довіреність на отримання ТМЦ оформлена неналежним чином (відсутній зразок підпису особи, яка отримала довіреність і який засвідчується); 5) ТТН на реалізацію оформлена неналежним чином (відсутні дані щодо вантажно - розвантажувальних операцій, відсутні П.І.Б., посада відповідальної особи вантажоодержувача) (т.2, а.с. 34-37).

Крім того, у протоколі засідання Комісії №1 ГУ ДПС у Волинській області від 26.05.2025 №103 зазначено таку підставу прийняття рішення про відмову у реєстрації ПН від 24.05.2024 №105 в ЄРПН: 1) згідно даних ЄРПН у період квітень-травень 2024 року відсутня реєстрація ПН ПП «Агропром-Захід» в адресу позивача на надання послуг зберігання згідно договору №П/0103/ЗБ-5 від 01.03.2024; 2) по операціях з придбання товарів, в ТТН на придбання (замовник ТзОВ «Агрофорум 2018» перевізником вказано ТзОВ «Логі Транс Актив», яке не зареєстроване платником ПДВ, однак операції з перевезення не відображено у податковій декларації з податку на додану вартість замовника (р.10.4 податкової декларацiї з податку на додану вартiсть); 3) розрахунковий документ на реалізацію (покупець ТзОВ «Гадз Агро» оформлений неналежним чином - платіжна інструкція від 24.05.2025 №14615 не завірена банківською установою; 4) довіреність на отримання ТМЦ оформлена неналежним чином (відсутній підпис довіреної особи); 5) ТТН на реалізацію оформлені неналежним чином (відсутні дані щодо вантажно - розвантажувальних операцій, відсутні П.І.Б., посада відповідальної особи вантажоодержувача), а про відмову у реєстрації ПН від 24.05.2024 №99 в ЄРПН: 1) згідно даних ЄРПН у період квітень-травень 2024 року відсутня реєстрація ПН ПП «Агропром-Захід» в адресу позивача на надання послуг зберігання згідно договору №П/0103/ЗБ-5 від 01.03.2024; 2) по операціях з придбання товарів, в ТТН на придбання (замовник ТзОВ «Агрофорум 2018» перевізником вказано ТзОВ «Логі Транс Актив», яке не зареєстроване платником ПДВ, однак операції з перевезення не відображено у податковій декларації з податку на додану вартість замовника (р.10.4 податкової декларації з податку на додану вартість); 3) розрахунковий документ на реалізацію (покупець ТзОВ «Гадз Агро» оформлений неналежним чином - платіжна інструкція від 24.05.2024 №14588 не завірена банківською установою; 4) довіреність на отримання ТМЦ оформлена неналежним чином (відсутній підпис довіреної особи); 5) ТТН на реалізацію оформлені неналежним чином (відсутні дані щодо вантажно - розвантажувальних операцій, відсутні П.І.Б., посада відповідальної особи вантажоодержувача) (т.2, а.с. 38-42).

Стосовно доводів, що відсутня реєстрації ПН в ЄРПН за період травень-червень 2024 року на надання послуг зберігання згідно договору від 01.03.2024 №П/0103/3Б-3 ПП «Агропром-Захід» в адресу ТзОВ «Цукровий завод «Володимирцукор», то суд зазначає, що певні дії контрагента не можуть ставити під сумнів факт господарської операції за наявності пакету документів, що така операція дійсно мала місце.

Щодо таких тверджень, як неналежним чином оформлені товаротранспортні документи (відсутні підписи водіїв, відсутні дані щодо вантажно-розвантажувальних операцій), то суд зазначає, що у рішенні не вказано, у чому полягає неналежне оформлення таких документів, таке формулювання не відповідає вимогам чіткості та зрозумілості, а отже не є обґрунтованим. Вказане стосується і тверджень відповідача щодо неналежного оформлення довіреностей.

В той же час, у відзиві на позовну заяву представник відповідачів вказав лише про окремі недоліки у заповненні товарно-транспортних накладних (а саме відсутні підписи водіїв та дані щодо вантажно-розвантажувальних операцій), проте самі по собі такі недоліки (відсутній підпис та дані щодо вантажно-розвантажувальних операцій) не роблять недійсними документи, зважаючи на те, що у ТТН міститься вся необхідна інформація та на них проставлені підписи та печатки вантажовідправника та вантажоодержувача, відтак наявність таких незначних недоліків не може бути підставою для відмови у реєстрації спірної ПН, з огляду на подання платником інших документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН.

Крім того, порушення або недоліки у звітності контрагентів не можуть свідчити про нереальність господарських операцій платника, якщо сам платник надав належні та допустимі первинні документи, що підтверджують факт постачання товару (договори, ТТН, видаткові накладні, акти, оплата тощо).

Суд також наголошує на тому, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій платника податку на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом (вказана правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 03.10.2023 у справі № 380/4146/22, від 13.12.2023 у справі №500/4191/22).

Таким чином, позивач підтвердив підстави складення ПН від 20.05.2024 №71, від 24.05.2024 №99 та від 24.05.2024 №105.

У постанові від 21.02.2023 у справі №240/3271/18 Верховний Суд зауважив на тому, що предметом доказування при вирішенні вимог про зобов'язання податкового органу зареєструвати податкову накладну (у разі скасування рішення Комісії про відмову в реєстрації податкової накладної) мають бути встановленими обставини достатності документів для її реєстрації.

На думку суду, надані позивачем комісії регіонального рівня документи є достатніми для підтвердження виникнення зобов'язання (попередня оплата), щодо яких складено ПН від 20.05.2024 №71, від 24.05.2024 №99 та від 24.05.2024 №105.

Подані позивачем первинні документи відповідають встановленим вимогам щодо форми та змісту, узгоджуються між собою. Передбачених законом підстав для позбавлення права позивача на реєстрацію ПН від 20.05.2024 №71, від 24.05.2024 №99 та від 24.05.2024 №105в ЄРПН судом під час розгляду цієї справи не встановлено.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що оскаржувані рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 20.05.2025 №12882893/37837905, від 26.05.2025 №12900924/37837905, від 26.05.2025 №12900920/37837905 прийняті безпідставно, позаяк платник надав пояснення та первинні документи, та поданих після зупинення реєстрації ПН позивачем вказаних вище первинних документів є достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН. Передбачених законом підстав для позбавлення права позивача на реєстрацію ПН в ЄРПН судом під час розгляду цієї справи не встановлено.

Отже, суд дійшов висновку про те, що рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 20.05.2025 №12882893/37837905, від 26.05.2025 №12900924/37837905, від 26.05.2025 №12900920/37837905 підлягають скасуванню, тому позов у цій частині позовних вимог суд задовольняє.

Крім того, підлягають до задоволення позовні вимоги про зобов'язання вчинити дії, виходячи з такого.

За приписами частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Пунктом 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (зі змінами) передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання такої події, як набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).

Відповідно до пункту 20 вказаного Порядку внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного рішення, а подані позивачем пояснення та документи, на думку суду, підтверджують здійснення господарської операції, по яких складена спірна ПН, ознак порушення вимог законодавства щодо їх складення вони не містять та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію вказаної ПН, тому з метою повного та ефективного захисту прав позивача похідні позовні вимоги про зобов'язання зареєструвати ПН від 20.05.2024 №71, від 24.05.2024 №99 та від 24.05.2024 №105 в ЄРПН належить також задовольнити.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на те, що суд задовольняє позов, то на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача ГУ ДПС у Волинській області (яким винесено протиправне рішення) необхідно стягнути на користь позивача судовий збір у розмірі 7267,20 грн., сплата якого підтверджується платіжною інструкцією від 17.09.2025 №404 (т.1, а.с. 13).

Керуючись статтями 139, 243-246, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Волинській області від 20.05.2025 №12882893/37837905, від 26.05.2025 №12900924/37837905, від 26.05.2025 №12900920/37837905.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані Товариством з обмеженою відповідальністю Цукровий завод «Володимирцукор» податкові накладні від 20.05.2024 №71, від 24.05.2024 №99 та від 24.05.2024 №105.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Цукровий завод «Володимирцукор» судовий збір у розмірі 7267,20 грн. (сім тисяч двісті шістдесят сім грн 20 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю Цукровий завод “Володимирцукор» (79005, Львівська область, місто Львів, вулиця Гладишевського Євгена, 13, код ЄДРПОУ 37837905).

Відповідач-1: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код ВП 44106679).

Відповідач-2: Державна податкова служба України (04053, місто Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393).

Суддя О. О. Андрусенко