Рішення від 02.12.2025 по справі 120/5434/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

02 грудня 2025 р. Справа № 120/5434/25

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мультян М.Б., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з вимогами:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 25.02.2025 №2489908937 про відмову у перерахунку пенсії;

- зобов'язати врахувати додаткову вислугу років позивачу від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення в календарному обчисленні 02 роки 03 місяці 15 днів;

- зобов'язати з 01.06.2024 перерахувати та виплатити позивачу пенсію за вислугу років у розмірі 62 % грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю рішення відповідача щодо відмови позивачу врахувати додаткову вислугу років від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення з військової служби.

Ухвалою від 28.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено її розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Встановлено відповідачеві строк для подачі відзиву на позовну заяву.

У встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечив щодо задоволення даного позову. Зазначив, що за наданими документами, вислуга років позивача після повторного звільнення склала: загальна - 22 роки 01 місяць 15 днів, в тому числі календарна вислуга - 21 рік 01 місяць 15 днів. Тому рішенням від 25.02.2025 №2489908937 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії за вислугом років в зв'язку з відсутністю необхідної календарної вислуги років на дату повторного звільнення із служби.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Вінницькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 53% від сум грошового забезпечення.

Як слідує із матеріалів справи, в період з 25.02.2022 по 10.04.2023 позивач проходив військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 10.04.2023 № 100 (по стройовій частині) позивача з 10.04.2023 виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення. Згідно з цим наказом вислуга років позивача становить: календарна вислуга років станом на 10.04.2023 - 21 рік 04 місяці 19 днів.

У липні 2024 року позивач подав до ГУ ПФУ у Вінницькій області заяву про перерахунок пенсії із врахуванням додаткової вислуги років від часу призову його на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення з військової служби. До заяви додав витяг з наказу командира В/ч НОМЕР_1 від 10.04.2023 № 100, довідку про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України.

Листом від 26.08.2024 відповідач повідомив позивача про те, що 01.08.2024 надійшла заява про перерахунок його пенсії. Вказав, що у разі звільнення з військової служби після призначення пенсії, заяву про перерахунок пенсії з урахуванням вислуги років на момент повторного звільнення необхідно подавати до Головного управління через уповноважений структурний підрозділ за місцем проходження військової служби.

Не погоджуючись із відмовою відповідача, викладеному у листі, позивач звернувся до суду.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 28.01.2025 у справі №120/12070/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.07.2024 (вх. № 10057/М-0200-23) про перерахунок пенсії з урахуванням доданих документів та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду, викладених у цьому судовому рішенні.

На виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 28.01.2025 у справі №120/12070/24, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області розглянуло заяву ОСОБА_1 від 30.07.2024 та рішенням №2489908937 від 25.02.2025 відмовило у перерахунку пенсії за вислугу років, у зв'язку із відсутністю необхідної календарної вислуги років за нормами чинними на дату повторного звільнення із служби.

Вважаючи рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії протиправним, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Визначаючись щодо заявлених вимог в контексті цієї спірної ситуації, суд керується та виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на момент спірних правовідносин) (далі - Закон № 2262-ХІІ), статтями 1-2 та 3 якого визначено коло осіб, які мають право на призначення пенсії за цим Законом.

Відповідно до частин 3, 4 статті 2 Закону № 2262-ХІІ пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.

Зазначений у частині третій цієї статті порядок збереження, нарахування та виплати пенсій поширюється на пенсіонерів з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, прийнятих на службу на посади поліцейських до підрозділів поліції особливого призначення.

Згідно з частинами 1, 2 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців (частина друга статті 51 Закону).

Аналіз вказаних норм дає підстави вважати, що пенсіонерам, яким призначена пенсія на підставі Закону та які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом до Збройних Сил України, мають право на перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого призову на військову службу до дня фактичного звільнення.

Згідно із статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" (далі - Постанова № 393), передбачено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах «б» -«д», «ж» і «з» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту.

Також, пунктом 3 Постанови № 393 передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема, участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Отже, до вислуги років може бути врахована додаткова вислуга років від часу призову особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період до дня фактичного звільнення.

Суд зазначає, що сам факт проходження позивачем військової служби в період з 25.02.2022 по 10.04.2023, а також участь у заходах, пов'язаних із забезпеченням оборони України, підтверджений документально та встановлений рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 28.01.2025 у справі №120/12070/24. Тому, відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України ці обставини є преюдиційними та не підлягають повторному доказуванню.

Так, з 01.06.2007 позивач є пенсіонером МВС України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 53% грошового забезпечення, призначеної при вислузі 21 рік (календарних 20 років).

Згідно військового квитка НОМЕР_2 з 25.02.2022 позивача мобілізовано до лав ЗСУ, а згідно з витягом з наказу командира В/ч НОМЕР_1 від 10.04.2023 № 100 позивача з 10.04.2023 виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення. У наказі № 100 зазначено, що вислуга років у ЗСУ станом на 10.04.2023 календарна вислуга становить 21 рік 04 місяці 19 днів.

Відповідно до наявної в матеріалах справи довідки Військової частини НОМЕР_1 від 28.04.2023 № 3283, ОСОБА_1 в період з 24.08.2022 по 10.04.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України.

Отже, в період з 25.02.2022 по 10.04.2023 позивач проходив військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період та здобув додаткову вислугу років.

Відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону № 2262-ХІІ пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони та звільненим зі служби у Національному антикорупційному бюро України за віком чи через хворобу, звільненим зі служби в органах та підрозділах цивільного захисту за віком чи за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Враховуючи вище встановлені обставини, розмір пенсії позивача повинен бути обрахований, виходячи з розрахунку 50 % за 20 повних років + 3 % за повний рік вислуги років.

З оскаржуваного рішення №2489908937 від 25.02.2025 убачається, що Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, розглянувши заяву позивача після його повторного звільнення, визначило вислугу років у таких розмірах: загальна - 22 роки 01 місяць 15 днів, у тому числі календарна - 21 рік 01 місяць 15 днів. Таким чином, відповідач фактично врахував період проходження позивачем військової служби під час мобілізації, оскільки, як встановлено судом, ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років у розмірі 53 % грошового забезпечення, призначену при вислузі 21 рік (із яких календарних - 20 років).

Однак попри це, відповідач відмовив у перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність необхідної календарної вислуги років. Суд вважає такий висновок необґрунтованим і таким, що суперечить змісту статті 2, статті 63 та статті 51 Закону №2262-ХІІ.

Суд вказує, що зазначені норми не ставлять перерахунок пенсії у залежність від досягнення певного мінімального обсягу календарної вислуги років, а прямо зобов'язує врахувати весь новий період служби, набутий після призначення пенсії. Тлумачення відповідачем поняття "календарна вислуга" як підстави для відмови у перерахунку суперечить змісту самого механізму перерахунку пенсій особам, яким пенсію вже призначено і які після цього знову проходили службу. Перерахунок у такому разі здійснюється не з підстави досягнення вислуги для призначення пенсії, а з підстави набуття нового періоду вислуги після призначення пенсії.

З огляду на викладене, рішення №2489908937 від 25.02.2025 про відмову у перерахунку пенсії є необґрунтованим, прийнятим без урахування фактичних обставин справи та у спосіб, що не відповідає вимогам КАС України та Закону №2262-ХІІ.

При цьому, суд обирає інший спосіб захисту ніж заявлено та вважає, що достатнім є зобов'язання з 01.06.2024 перерахувати та виплатити пенсію за вислугу років із врахуванням додаткової вислуги років за період проходження військової служби з 25.02.2022 по 10.04.2023.

Суд не вважає за необхідне визначати конкретний розмір грошового забезпечення із якого слід обчислювати пенсію, зокрема 62 %, адже визначення конкретного розміру пенсії, у тому числі відсоткового співвідношення до грошового забезпечення, належить до дискреційних повноважень відповідача. Втручання суду в діяльність суб'єкта владних повноважень шляхом самостійного обчислення конкретного розміру пенсії, підміни собою органу, на який законом покладено такі функції, виходило б за межі судових повноважень та суперечило б принципу поділу влади.

Відтак, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а витрат, пов'язаних з розглядом справи, судом не встановлено, питання про розподіл судових витрат у цій справі не вирішується.

Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 25.02.2025 №2489908937 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести ОСОБА_1 з 01.06.2024 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із врахуванням додаткової вислуги років за період проходження військової служби з 25.02.2022 по 10.04.2023.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.

Відповідно до статті 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403)

Суддя Мультян Марина Бондівна