Ухвала від 02.12.2025 по справі 615/2965/25

Справа № 615/2965/25

Провадження № 2-а/615/40/25

УХВАЛА

02 грудня 2025 року м. Валки

Суддя Валківського районного суду Харківської області Логвінов А.О., розглянувши питання можливості відкриття провадження у справі

за позовом Державної організації «Комбінат «Планета» Державного агентства резерву України (місцезнаходження: Харківська область, Богодухівський район, с. Ков'яги, вул. Планетівська, 13)

до Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці (місцезнаходження: м. Полтава, вул. Матвійчука Юліана, 119)

про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Державна організація «Комбінат «Планета» Державного агентства резерву України звернулась до Валківського районного суду Харківської області з адміністративним позовом до Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, у якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Північно-східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про накладення штрафу на Державну організацію «Комбінат «Планета» Державного агентства резерву України за порушення законодавства про працю та зайнятість населення від 14 листопада 2025 року № ПНС/ХК/9739/АА024715-ПНС/ХК/23733/ПАА024715/СВ-ФС.

Одночасно з пред'явленням позову Державною організацією «Комбінат «Планета» Державного агентства резерву України подано заяву про забезпечення позову, у якій позивач просить зупинити дію постанови Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення від 14 листопада 2025 року № ПНС/ХК/9739/АА024715-ПНС/ХК/23733/ПАА024715/СВ-ФС.

Перевіривши позовну заяву та додані до неї документи встановлено наступне.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративний суд - суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.

Кодекс адміністративного судочинства України встановлює три різновиди підсудності адміністративних справ: предметну; територіальну; інстанційну.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

За змістом ч.ч. 1, 2 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів у сфері медіа, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників суб'єктів у сфері медіа, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні, або особами без громадянства; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті; адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років»; адміністративні справи за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.

Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.

Із змісту оскаржуваної постанови вбачається, що вона була винесена за результатами розгляду справи про накладення штрафу та на підставі акта про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці від 14 жовтня 2025 року, у ході чого виявлені порушення законодавства про працю.

Штраф на Державну організацію «Комбінат «Планета» Державного агентства резерву України накладений на підставі ст. 53 Закону України «Про зайнятість населення», Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 № 509 та на підставі абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП України.

Відповідно до абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП юридичні та фізичні особи, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі: недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці - у двократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення.

Згідно ч. 3 ст. 265 КЗпП штрафи, накладення яких передбачено частиною другою цієї статті, є фінансовими санкціями і не належать до адміністративно-господарських санкцій, визначених главою 27 Господарського кодексу України.

Штраф за частиною другою статті 265 КЗпП України є фінансовою санкцією, яка накладається постановою уповноваженої посадової особи Держпраці, що може бути оскаржена в судовому порядку, та відповідно не є адміністративною відповідальністю.

У постанові Верховного Суду від 29 січня 2021 року по справі № 814/1944/17, провадження № К/9901/50404/18, сформовано правовий висновок про те, що штрафи, передбаченні статтею 265 Кодексу законів про працю України, є заходами фінансової відповідальності, а тому підстав відносити їх до заходів адміністративної відповідальності немає.

Виходячи з викладеного та враховуючи, що оскаржуваною постановою до позивача застосовано фінансові санкції, які не є заходами адміністративної відповідальності, тому, з урахуванням п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України, якою встановлено вичерпний перелік справ, які підсудні місцевим загальним судам, як адміністративним судам, дана справа не належить до предметної юрисдикції Валківського районного суду Харківської області як адміністративного суду.

На обґрунтування звернення з даним адміністративним позовом саме до Валківського районного суду Харківської області представником позивача зазначено, що позовна заява подана за місцезнаходженням позивача.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Згідно ч. 1 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.

З огляду на викладене, ураховуючи, що справа не належить до предметної юрисдикції Валківського районного суду Харківської області як адміністративного суду, вважаю правильним передати дану адміністративну справу, а також заяву про забезпечення позову на розгляд до Харківського окружного адміністративного суду.

На підставі викладеного, керуючись: ст.ст. 4, 19, 20, 29, 30, 248, 256, 292-295, 297 КАС України, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративну справу за позовом Державної організації «Комбінат «Планета» Державного агентства резерву України до Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про визнання протиправною та скасування постанови, а також заяву про забезпечення позову передати на розгляд до Харківського окружного адміністративного суду.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя А.О. Логвінов