Ухвала від 28.11.2025 по справі 202/9987/25

Справа № 202/9987/25

Провадження № 1-кс/202/7980/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2025 року м. Дніпро

Слідчий суддя Індустріального районного суду м. Дніпра ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Індустріального районного суду м. Дніпра клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю та додані до клопотання матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025040000000343 від 05.09.2025, за ознаками складу кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

До слідчого судді Індустріального районного суду м. Дніпра надійшло зазначене клопотання.

В обґрунтування вказаного клопотання слідчий посилається на те, що КП П?ятихатської міської ради « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) в особі виконуючого обов'язки директора ОСОБА_5 , і Фізична особа-підприємець ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м. Дніпропетровська, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , яка є ФОП 3 групи та не є платником ПДВ укладено договір №69 від 18.07.2025.

Укладанню вказаного договору передувало проведення відкритих торгів, в ході яких ФОП ОСОБА_6 надала остаточну пропозицією 4 696 125,05 грн з ПДВ.

Враховуючи те, що податок на додану вартість (ПДВ) - це непрямий податок, який входить в ціну товарів (робіт, послуг) та сплачується покупцем, але його облік та перерахування до державного бюджету здійснює продавець (податковий агент). Відповідно до ст. ст. 185, 193 ПК України ставка податку складає 20 %.

Таким чином, з вищезазначених 4 696 125,05 грн КП П'ятихатської міськради « ІНФОРМАЦІЯ_1 » через ФОП ОСОБА_6 (як податковий агент) до державного бюджету мало б сплатити 938 625 грн.

В той же час, з метою заволодіння вказаними грошовими коштами у сумі 938 625 грн. посадовими особами КП П'ятихатської міськради « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ФОП ОСОБА_6 , не дивлячись на те, що тендерна пропозиція зазначеного ФОП містила відомості про наявність у ціновій пропозиції ПДВ, укладено договір № 69 від 18.07.2025 за ціною 4 696 125,05 грн без ПДВ.

Аналізом позицій у вказаному договорі виявлено, що вартість деяких будівельних матеріалів перевищує середньо-ринкову вартість приблизно на 100 відсотків. У підсумковій відомості ресурсів зазначено плитка бетонна тротуарна фігурна, позиції №№30, 32, 33, 34, ціна за м2 606,38, на загальну суму 1640766. З урахуванням середньо ринкової ціни на даний вид товару в 300 грн за м2, розмір збитку може сягати 820 383 грн. В позиції №35 зазначено вартість піску 700 грн. за м3, на загальну суму 120650 грн., при середньо ринковій ціні в 250 грн., розмір збитку може сягати 77650 грн. В позиції №?36 зазначено вартість портландцементу м400 - 6861,16 грн. за тону, кількість 21.78 т, на загальну суму 149458,28 грн., при середньо ринковій ціні в 4200 грн., розмір збитку може сягати 58000 грн.

Таким чином, службові особи КП П?ятихатської міської ради « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за попередньою змовою з ФОП ОСОБА_6 в умовах воєнного стану здійснюють привласнення

Бюджетних коштів у великих розмірах шляхом завищення вартості будівельних матеріалів.

Також, КП П?ятихатської міської ради « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) в особі виконуючого обов'язки директора ОСОБА_5 , і Фізична особа-підприємець ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка м. Дніпропетровська, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , яка є ФОП 3 групи та не є платником ПДВ укладено договір №44 від 20.05.2025, відповідно до умов якого:

- предмет договору - «Реконструкція фонтану-клумби в міському парку м. Пятихатки» ДК 021:2015:45454000-4 - «Рконструкція».

- вартість договору - 6890124,93 грн. (шість мільйонів вісімсот дев'яносто тисяч сто двадцять чотири гривні 93 коп.) без ПДВ (кошти місцевого бюджету);

- строк дії договору - до 31.12.2025.

Укладанню вказаного договору передувало проведення відкритих торгів, в ході яких ФОП ОСОБА_7 надала остаточну пропозицією 6890124,93 грн. з ПДВ.

Враховуючи те, що податок на додану вартість (ПДВ) - це непрямий податок, який входить в ціну товарів (робіт, послуг) та сплачується покупцем, але його облік та перерахування до державного бюджету здійснює продавець (податковий агент). Відповідно до ст. ст. 185, 193 ПК України ставка податку складає 20 %.

Таким чином, з вищезазначених 6890124,93 грн. грн КП П'ятихатської міськради « ІНФОРМАЦІЯ_1 » через ФОП ОСОБА_7 (як податковий агент) до державного бюджету мало б сплатити 1378024,99 грн.

В той же час, з метою заволодіння вказаними грошовими коштами у сумі 1378024,99 грн. посадовими особами КП П'ятихатської міськради « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ФОП ОСОБА_7 , не дивлячись на те, що тендерна пропозиція зазначеного ФОП містила відомості про наявність у ціновій пропозиції ПДВ, укладено договір №44 від 20.05.2025 за ціною 6890124,93 грн. грн без ПДВ.

Аналіз наявних даних вказує на суттєві завищення цін на матеріалах (бруківка, пісок, арматура, проводи, решітки), що призвело до можливої розтрати бюджетних коштів у сумі близько 4 млн грн.

На підставі вищевикладеного, в діях службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_4 « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ФОП ОСОБА_6 , ФОП ОСОБА_7 та інших невстановлених осіб, які в умовах воєнного стану, шляхом зловживання своїм службовим становищем здійснюють привласнення бюджетних коштів у великих розмірах шляхом завищення вартості будівельних матеріалів під час виконання вказаних у клопотанні договорів закупівлі, що спричинило тяжкі наслідки.

Відповідно до ст. 27 ЗУ «Про публічні закупівлі» замовник має право вимагати від переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі внесення ним не пізніше дати укладення договору про закупівлю забезпечення виконання такого договору, якщо внесення такого забезпечення передбачено тендерною документацією або в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі.

Замовник повертає забезпечення виконання договору про закупівлю:

- після виконання переможцем процедури закупівлі/спрощеної закупівлі договору про закупівлю;

- за рішенням суду щодо повернення забезпечення договору у випадку визнання результатів процедури закупівлі/спрощеної закупівлі недійсними або договору про закупівлю нікчемним;

- у випадках, передбачених статтею 43 цього Закону;

- згідно з умовами, зазначеними в договорі про закупівлю, але не пізніше ніж протягом п'яти банківських днів з дня настання зазначених обставин.

Розмір забезпечення виконання договору про закупівлю не може перевищувати 5 відсотків вартості договору про закупівлю.

Кошти, що надійшли як забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо вони не повертаються учаснику у випадках, визначених цим Законом, підлягають перерахуванню до відповідного бюджету, а в разі здійснення закупівлі замовниками не за бюджетні кошти - перераховуються на рахунок таких замовників.

Відповідно до рішення Рахункової палати міжвідомчої комісії з питань державних закупівель «Щодо правових наслідків проведення закупівель товарів, робіт та послуг за завищеними цінами» від 20.12.2007 №01/47рш - на сьогоднішній день Комісією виявлено ряд фактів, які свідчать про те, що замовники торгів, які здійснюють закупівлю в порядку, визначеному ЗУ «Про публічні закупівлі», здійснюють закупівлі товарів, робіт та послуг за завищеними цінами.

Сам факт проведення закупівлі товарів, робіт та послуг за завищеними цінами свідчить про прояви корупційних діянь з боку посадових осіб тендерних комітетів Замовників та зловживання владою або службовим становищем під час організації та здійснення державних закупівель.

Дії Замовників під час проведення закупівлі товарів, робіт та послуг за завищеними цінами свідчать про наявність корупційних діянь та зловживання владою або службовим становищем з боку його посадових осіб, які спрямовані на протиправне використання наданих їм повноважень для одержання матеріальних благ, послуг, пільг та інших переваг.

Отже, є підстави вважати, що посадові особи КП П?ятихатської міської ради « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), за попередньою змовою з ФОП ОСОБА_6 та ФОП ОСОБА_7 здійснили розкрадання бюджетних коштів шляхом укладання договору закупівлі товарно - матеріальних цінностей, ціна яких перевищує середньо ринкову вартість в України, чим завдало істотної шкоди державі.

Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що нижче вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні і без їх відкриття сторона обвинувачення іншим чином не зможе довести обставини вчинення правопорушення, з метою проведення судових експертиз, необхідно отримати тимчасовий доступ до оригіналів та належним чином завірених копій наступних документів та їх вилучення, які знаходяться у володінні КП П?ятихатської міської ради « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).

Запитувана інформація містить дані щодо обставин вчинення вказаного кримінального правопорушення, кола причетних до його вчинення осіб, а також можуть бути використанні як докази у кримінальному провадженні та об'єкти криміналістичних експертиз.

В судове засідання слідчий не з'явився, до суду надав заяву про розгляд клопотання за його відсутності.

Представник особи у володінні якого знаходяться документи, в судове засідання не з'явився, його неявка відповідно до ст. 163 КПК України не перешкоджає розгляду клопотання.

Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя виходить з наступного.

Слідчим суддею встановлено, що СУ ГУНП в Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування кримінального правопорушення, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань від №42025040000000343 від 05.09.2025, за ознаками складу кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191 КК України.

Положенням ст. 159 КПК України передбачено, що тимчасовий доступ

до речей та документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливість ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити виїмку).

Тимчасовий доступ до речей та документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Згідно ч. 1 ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать: 1) інформація, що знаходиться у володінні засобу масової інформації або журналіста і надана їм за умови нерозголошення авторства або джерела інформації; 2) відомості, які можуть становити лікарську таємницю; 3) відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій; 4) конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю; 5) відомості, які можуть становити банківську таємницю; 6) особисте листування особи та інші записи особистого характеру; 7) інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо; 8) персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних; 9) державна таємниця; 10) таємниця фінансового моніторингу; 11) відомості, що становлять професійну таємницю відповідно до Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки".

Частиною п'ятою статті 163 КПК України визначено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження в своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Згідно з частиною 6 статті 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Слідчий суддя вважає, що сторона кримінального провадження довела, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення, інформація, яка містить охоронювану законом таємницю, отримання зазначеної інформації для кримінального провадження буде мати доказове значення і забезпечувати виконання завдань кримінального провадження щодо швидкого, повного та неупередженого розслідування, іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою відомостей, які містяться у визначених у клопотанні документах не можливо, отже потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться у клопотанні у зв'язку із чим слідчий суддя вважає за необхідне клопотання задовольнити частково.

Разом з тим, чинний КПК України не передбачає повноваження слідчого судді при вирішенні питання про надання тимчасового доступу до речей і документів зобов'язання особи, у володіння якої знаходяться такі речі і документи, надати інформацію в певному вигляді чи на певних носіях.

Керуючись ст. ст. 159, 163-164, 369-372 КПК України, слідчий суддя

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити частково.

Надати тимчасовий доступ до інформації та оригіналів документів з можливістю вилучення (виїмки) їх копій у кримінальному провадженні старшому слідчому в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Дніпропетровській області капітану поліції ОСОБА_3 , слідчим які входять до складу слідчої групи за даним кримінальним провадженням, а саме: старшому слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Дніпропетровській області капітану поліції ОСОБА_8 ; старшому слідчому в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Дніпропетровській області майору поліції ОСОБА_9 ; старшому слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Дніпропетровській області майору поліції ОСОБА_10 ; старшому слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Дніпропетровській області капітану поліції ОСОБА_11 ; старшому слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Дніпропетровській області капітану поліції ОСОБА_12 ; старшому слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Дніпропетровській області капітану поліції ОСОБА_13 , що перебувають у володінні КП П?ятихатської міської ради « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), а саме:

- оригіналу договору №69 від 18.07.2025 укладеному між КП П?ятихатської міської ради « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) в особі виконуючого обов'язки директора ОСОБА_5 , і Фізична особа-підприємець ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м. Дніпропетровська, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , «Видатки з благоустрою населених пунктів: поточний ремонт центральної площі парку (улаштування покриття з плитки тротуарної та бордюр входу до парку зі сторони проспекту Перемоги та площі навколо пішохідного фонтану) у міському парку м. П?ятихатки Дніпропетровської області» ДК 021:2015:45233253-7 - Влаштування тротуарного покриття, додаткові угоди та додатки, специфікації до них, акти виконаних робіт, акти на закриття прихованих робіт, сертифікатів якості на матеріали, вироби обладнання, акти випробовування;

- оригіналу договору №44 від 20.05.2025, укладеному між КП П?ятихатської міської ради « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) в особі виконуючого обов'язки директора ОСОБА_5 , і Фізична особа-підприємець ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка м. Дніпропетровська, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , «Реконструкція фонтану-клумби в міському парку м. Пятихатки» ДК 021:2015:45454000-4 - «Рконструкція», додаткові угоди та додатки, специфікації до них, акти виконаних робіт, акти на закриття прихованих робіт, сертифікатів якості на матеріали, вироби обладнання, акти випробовування;

-документів щодо здійснення КП П?ятихатської міської ради « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) аналізу ринку з метою встановлення вартості предмета закупівлі та визначення очікуваної вартості предмета закупівлі (цінові пропозиції, прайси, листування з учасниками ринку) відповідно до умов договорів №44 від 20.05.2025 та №69 від 18.07.2025;

-документів, на підставі яких КП П?ятихатської міської ради « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) здійснено обґрунтування та визначення технічних та якісних характеристик предмета закупівлі відповідно до умов договорів №44 від 20.05.2025 та №69 від 18.07.2025;

-належним чином завірених копій сертифікатів відповідності (якості) на вказане майно; оригінали рахунків фактури, платіжних доручень щодо здійснення перерахування грошових коштів за виконання договорів №44 від 20.05.2025 та №69 від 18.07.2025;

-належним чином завіреної копії статуту/положення про діяльність, штатний розклад КП П?ятихатської міської ради « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), положення про бухгалтерський підрозділ, тендерний комітет КП П?ятихатської міської ради « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , в редакції чинної станом на 2025 рік;

-оригіналів рішень, наказів, розпоряджень та/або інших документів, про призначення на посаду та звільнення з посади, посадові інструкції, контракти, розподіл обов'язків або інші документи, які містять посадові права та обов'язки, документи щодо перебування у відпустках/ лікарняних/ відрядження в період з 01.01.2025 по момент звільнення наступних посадових осіб: директора КП П?ятихатської міської ради « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), головного бухгалтера КП П?ятихатської міської ради « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), уповноваженої особи у сфері публічних закупівель КП П?ятихатської міської ради « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 );

-документи у кількості 15-20 аркушів (по кожній особі) з вільними зразками підписів та почерку: директора КП П?ятихатської міської ради « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), головного бухгалтера КП П?ятихатської міської ради « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), уповноваженої особи у сфері публічних закупівель КП П?ятихатської міської ради « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).

В іншій частині клопотання - відмовити.

Визначити строк дії ухвали тривалістю в 2 (два) місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.

Роз'яснити, що відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями Кримінального процесуального Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1