Справа № 593/720/25
Провадження №2-а/593/28/2025
"09" жовтня 2025 р. Бережанський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Крамара В. М.
при секретарі судового засідання Осадці М. Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бережанах справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за ч.3 ст. 2101 КУпАП, -
15 травня 2025 року до Бережанського районного суду Тернопільської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за ч.3 ст. 2101 КУпАП. У вказаній позовній заяві позивач просить: визнати протиправною та скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про адміністративне правопорушення передбачене ч. 3 ст. 2101 КУпАП № 1/207 від 28.04.2025 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 . Підставою позову в позовній заяві позивачем вказано те, що повістка йому не вручалася у передбачений законом спосіб, окрім цього, під час прийняття постанови не враховано, що позивач на час розгляду справи про адміністративне правопорушення був призваний до лав Збройних Сил України та направлений для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 .
В судове засіданні представник позивача - Процик П.Б. та позивач не з'явилися, представник позивача подав клопотання відповідно до якого просить справу розглянути без його участі, заявлені позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відзиву на позовну заяву не подав, представник відповідача в судове засіданні не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоч відповідач був належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи.
Судом вчинено такі процесуальні дії по справі:
Ухвалою судді від 19 травня 2025 року позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за ст. 2101 КУпАП, - залишено без руху надано позивачу строк для оформлення позовної заяви відповідно до вимог ст. 160 КАС України десять днів з дня вручення ухвали.
Ухвалою судді Бережанського районного суду Тернопільської області від 05 червня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження у справі, судове засідання з участю сторін призначено на 14 год. 30 хв. 25 червня 2025 року. Роз'яснено відповідачу право в п'ятиденний строк з моменту надіслання копії ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позовну заяву.
25 червня 2025 року розгляд справи відкладено на 14 год. 30 хв. 11 липня 2025 року для надання належно засвідчених копій постанови про адміністративне правопорушення та протоколу.
11 липня 2025 року розгляд справи не проводився у зв'язку із відрядженням судді.
Суд, перевіривши матеріали справи, встановив такі фактичні обставини.
Позивач ОСОБА_1 проживає та має зареєстроване місце проживання по АДРЕСА_1 . Вказане підтверджується копією паспорта позивача, витягом з реєстру територіальної громади та адресою вказаною у позовній заяві.
07.01.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_3 (Бережани) в системі АІТС « ІНФОРМАЦІЯ_4 » було згенеровано повістку № 1755169, якою ОСОБА_1 викликався на 14:00 год. 17.01.2025 року для уточнення даних при ІНФОРМАЦІЯ_3 (Бережани). Вказаний факт підтверджується копією повістки, що додана до справи.
Повістку № 1755169 було надіслано ОСОБА_1 рекомендованим листом № 0610220744208 з повідомленням про вручення поштового відправлення № 0610220744208 не раніше 08.01.2025 року, вказане підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 0610220744208 відповідно до якого його подано 07.01.2025 18:48, однак таке повідомлення подане ІНФОРМАЦІЯ_3 (Бережани) в електронному вигляді після оформлення відправлення онлайн: у спосіб роздрукування трек етикетки та повідомлення про вручення поштового відправлення. Вказане підтверджується також тим, що відділення зв'язку НОМЕР_2 працює з 08:00 по 19:00, а для: роздрукування трек етикетки та повідомлення про вручення поштового відправлення, після оформлення відправлення онлайн, внесення в опис вкладення до рекомендованого поштового відправлення номера такого відправлення вказаного у трек етикетці, наклеювання такої трек етикетки на конверт до якого поміщено повістку № 1755169, доставку такого відправлення з ІНФОРМАЦІЯ_5 (Бережани) у відділення поштового зв'язку 47501, - потрібно більше ніж 12 хвилин. Додатково ця обставина підтверджується тим, що опис вкладення до рекомендованого поштового відправлення на ім'я ОСОБА_1 , згідно з яким останньому надіслано повістку від 07.01.2025 № 1755169 на 1 аркуші, не містить відбитку штемпеля відділення поштового зв'язку АТ «Укрпошта» про перевірку представником АТ «Укрпошта» вкладення у лист, де б було вказано дату проведення перевірки вкладення у лист.
Рекомендований лист № 0610220744208 було повернуто відправнику ІНФОРМАЦІЯ_3 (Бережани) 24.01.2025 року у зв'язку з відсутністю адресата, що підтверджується довідкою про причини повернення.
25 квітня 2025 року щодо ОСОБА_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Відповідно до вказаного протоколу 25 квітня 2025 року близько 08 год. 15 хв. ОСОБА_1 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_6 , у зв'язку із тим, що у додатку «Резерв+» було помічено повідомлення про порушення правил мобілізаційної підготовки та військового обліку. Під час звіряння військово-облікових даних ОСОБА_1 , встановлено, що він перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 , а також, його було повідомлено, що він перебуває в розшуку згідно бази даних розшуку Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ІТС «Інформаційний портал Національної поліції України» за скоєння ним правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП, що у вказані терміни не прибув по повістці № 1755169, з датою явки на 17.01.2025 о 14:00, згенерованій в системі АІТС «Оберіг» та надісланої через Укрпошту. А також ОСОБА_1 поважної причини неприбуття в ТЦК та СП, де перебуває на обліку, вчасно не повідомив. Зважаючи на це, звернення щодо нього було передано до відповідного відділення поліції та його дані внесено в базу розшуку Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області, - у зв'язку з цим ОСОБА_1 здійснив адміністративне правопорушення в особливий період, чим здійснив порушення вимог п.5 ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», підпункт 2 пункту 1 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», абзацом 2 частини 1 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» - чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.3 ст. 2101 КУпАП. Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення передбачене ч.3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 повідомлений про те, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 10 год. 00 хв. 28.04.2025 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 кабінет № 309.
ОСОБА_1 відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 № 136 від 28.04.2025 року мобілізований на військову службу під час мобілізації , в особливий період та направлений для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 , вказане підтверджується довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 № 3202 від 09.05.2025 року.
Відповідно до постанови про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 2101 Кодексу України про адміністративне правопорушення, її прийнято в м. Тернопіль 28.04.2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 . З постанови про адміністративне правопорушення, випливає, що 25 квітня 2025 року близько 08 год. 15 хв. ОСОБА_1 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_6 , у зв'язку із тим, що у додатку «Резерв+» було помічено повідомлення про порушення правил мобілізаційної підготовки та військового обліку. Під час звіряння військово-облікових даних ОСОБА_1 , встановлено, що він перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 , а також, його було повідомлено, що він перебуває в розшуку згідно бази даних розшуку Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ІТС «Інформаційний портал Національної поліції України» за скоєння ним правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП, що у вказані терміни не прибув по повістці № 1755169, з датою явки на 17.01.2025 о 14:00, згенерованій в системі АІТС «Оберіг» та надісланої через Укрпошту. А також ОСОБА_1 поважної причини неприбуття в ТЦК та СП, де перебуває на обліку, вчасно не повідомив. Зважаючи на це, звернення щодо нього було передано до відповідного відділення поліції та його дані внесено в базу розшуку Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області, - у зв'язку з цим ОСОБА_1 , здійснив адміністративне правопорушення в особливий період вимог п. 5 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», пп. 2 п. 1 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», абз. 2 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», - у зв'язку з цим здійснив адміністративне правопорушення передбачене ч.3 ст. 2101 КУпАП та на нього накладено штраф у розмірі 17000,00 гривень. Копію постанови від 28.04.2025 року про притягнення до адміністративної відповідальності отримано 09.05.2025 ОСОБА_2 .
При оцінці таких фактичних обставин суд виходить з таких норм законодавства.
Відповідно до ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав будь-яких документів та матеріалів, які можуть бути використані як докази у справі.
Ч.10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» не містить пунктів, відповідно до абзацу 5 вказаної норми громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Згідно з ч.1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Відповідно до пп. 2 п.1 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», які є додатком 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого 30 грудня 2022 року постановою Кабінету Міністрів України № 1487 (далі - правил) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з п. 27 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» від 16 травня 2024 р. № 560 (далі - Порядок) під час мобілізації громадяни викликаються до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів з метою: взяття на військовий облік; проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби; уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки); призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби.
П. 302 Порядку встановлено, що повістки, сформовані за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, можуть друкуватися і надсилатися військовозобов'язаним та резервістам засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.
У разі надсилання повістки, сформованої за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення, на такому відправленні повинні зазначатися штриховий кодовий ідентифікатор оператора поштового зв'язку, прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається повістка. В описі вкладення зазначається інформація про найменування поштового відправлення, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається поштове відправлення, найменування вкладення із кількістю аркушів, власне ім'я та прізвище керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу, інформація про дату накладення кваліфікованого електронного підпису. (п. 303 Порядку)
Згідно з абз. 4 п. 34 Порядку повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ надсилається адресату протягом 48 годин після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Ч.3 ст. 2101 КУпАП передбачено відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію вчинене в особливий період.
Виходячи з наведених норм відповідач надіслав позивачу повістку № 1755169 без дотримання Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» від 16 травня 2024 р. № 560, надіславши повістку про виклик ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_9 ( ІНФОРМАЦІЯ_10 ) менше ніж за 7 діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку до явки позивача в ІНФОРМАЦІЯ_9 ( ІНФОРМАЦІЯ_10 ) зазначений у повістці.
Виходячи з наведеного, оскаржувана постанова про адміністративне правопорушення не може бути залишена в силі і підлягає скасуванню, оскільки позивач не повідомлявся належним чином про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_9 (Бережани).
Відповідно до ч.3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Виходячи з наведеного, рішення суб'єкта владних повноважень (оскаржувану постанову) слід скасувати і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на вказане, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень слід відшкодувати судові витрати у виді сплаченого позивачем судового збору в розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 2101, 247, 268, 279, 283, 284, 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 4, 9, 46, 48, 77, 139, 159, 242, 246, 268-272, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов задовольнити.
Постанову ІНФОРМАЦІЯ_1 у справі про адміністративне правопорушення від 28 квітня 2025 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч. 3 ст. 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення, - визнати протиправною, скасувати і провадження по справі про адміністративне правопорушення закрити.
Відшкодувати ОСОБА_1 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок) сплаченого судового збору за рахунок бюджетних асигнувань на ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі протягом десяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення апеляційної інстанції.
Суддя