Миколаївський районний суд Миколаївської області
Справа № 945/2540/25
Провадження № 3/945/964/25
02 грудня 2025 року м. Миколаїв
Суддя Миколаївського районного суду Миколаївської області Павленко І.В., за участю секретаря судового засідання Сербиної К.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділення № 5 Миколаївського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки с. Глушківці Ярмолинецького району Хмельницької області, РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована за та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
18 листопада 2025 року на адресу Миколаївського районного суду Миколаївської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 723734 від 15 листопада 2025 року, складений відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Як убачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 723734 від 15 листопада 2025 року, складеного інспектором СРПП ВП № 5 Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області Аркушем В.С., 15 листопада 2025 року о 15 годині 00 хвилин за адресою: АДРЕСА_2 , громадянка ОСОБА_1 здійснювала роздрібну торгівлю спиртними напоями та тютюновими виробами без марок акцизного податку, а саме продала одну пачку цигарок «Маршал» громадянину ОСОБА_2 за ціною 75 гривень, чим порушила п. 9 ст. 65 та п. 11 ст. 73 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», а також п. 226.5. ст. 226 Податкового кодексу України, тобто своїми діями ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП.
У судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не з'явилась, причин своєї неявки суду не повідомила; при цьому, разом з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 723734 подано заяву останньої, датовану 15.11.2025 року та підписану особисто, про розгляд справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 156 КУпАП за її відсутності, в якій ОСОБА_1 зазначила, що з протоколом повністю згодна (а. с. 5).
Крім того, ОСОБА_1 повідомлялась про слухання справи шляхом здійснення телефонограми за номером телефону, вказаним у протоколі; відповідно до телефонограми секретаря судового засідання від 19.11.2025 року, остання повідомила, що з протоколом згодна, вину свою визнає, заяву, що міститься в матеріалах справи підтримує в повному обсязі, розгляд справи просить проводити без її участі (а. с. 13).
Про дату, час та місце розгляду справи ОСОБА_1 також повідомлялась шляхом направлення судової повістки на номер телефону, вказаного останньою у заяві на отримання електронних повісток (а. с. 4); відповідно до довідки про доставку SMS, повідомлення доставлено одержувачу ОСОБА_1 18.11.2025 року о 16:41:32 (а. с. 14).
Згідно ст. 129 Конституції України, розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Статтею 278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, питання чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Таким чином, неявка особи, що притягається до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, відповідно до ст. 268 КУпАП, не перешкоджає розгляду справи.
Отже, враховуючи зазначені обставини, а також те, що ОСОБА_1 була належним чином повідомлена про місце, дату та час судового розгляду, але в судове засідання не з'явилась та клопотань про відкладення судового розгляду не подавала, суддя вирішив провадити розгляд справи без участі ОСОБА_1 , з урахуванням наявних відомостей у матеріалах справи.
Дослідивши письмові матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов такого.
Згідно вимог ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд повинен повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дати належну оцінку зібраним доказам. Зокрема, суд повинен з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи є винною особа в його вчиненні.
З аналізу ст. 251, 252 КУпАП слідує, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Отже, суд, розглядаючи справу про адміністративне правопорушення, повинен всебічно, повно і об'єктивно дослідити всі обставини справи, оцінивши кожен доказ як окремо, так і в їх сукупності й навести в своєму рішенні за результатами їх дослідження та оцінки висновки щодо відсутності або наявності в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, складу адміністративного правопорушення.
Пунктом 226.5. ст. 226 Податкового кодексу України визначено, що маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 9 ст. 65 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, які виробляються в Україні, а також ті, що ввозяться на митну територію України, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законами України.
Частина 1 статті 156 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері торгівлі алкогольними та тютюновими виробами, а також у сфері охорони здоров'я населення. Зазначені відносини регулюються Законами України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», Податковим кодексом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП полягає у здійсненні роздрібної або оптової торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Торгівля зазначеними виробами може бути оптовою або роздрібною. При цьому, роздрібна торгівля, це діяльність з продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків.
Суб'єктами правопорушення за ст. 156 КУпАП можуть бути працівники торгівлі, громадського харчування, громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю в цих галузях.
Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини як у формі умислу, так й у формі необережності.
Суд також зазначає, що вирішальне значення має фактичне здійснення трудової функції працівником, а не юридичне оформлення трудових відносин з ним, що не є предметом судового розгляду у цій справі.
Отже, ОСОБА_1 , як працівник торгівлі, у даному випадку, продавець магазину, є суб'єктом правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 156 КпАП України.
За наслідками судового розгляду суддею встановлено, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 723734 від 15.11.2025 року, відповідно до якого 15.11.2025 року о 15:00 в с. Ясна Поляна по вул. Центральній, буд. 12-А ОСОБА_1 здійснювала роздрібну торгівлю тютюновими виробами без марок акцизного податку (а. с. 1); пояснення ОСОБА_2 від 15.11.2025 року, з якого слідує, що 15.11.2025 року о 15:00 за адресою: АДРЕСА_2 , в магазині останній в продавчині ОСОБА_1 придбав одну пачку сигарет фірми «Маршал» за 75 гривень, без марок акцизного податку, після чого його зустріли працівники поліції, яким він повідомив де придбав цигарки та був свідком події; зазначив, що в цьому магазині відсутні ліцензії на алкогольні та тютюнові вироби (а. с. 2); пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 від 15.11.2025 року, відповідно до якого остання 15.11.2025 року в приміщенні магазину в АДРЕСА_2 , в якості продавця близько 15:00 продала невідомій особі одну пачку сигарет «Маршал» без марок акцизного податку; також зазначила, що в магазині здійснюється роздрібна торгівля алкогольними напоями різних марок, ліцензія на продаж тютюнових виробів та для продажу алкоголю прострочена (а. с. 3); виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на ім'я ОСОБА_3 ; ліцензія про право на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, реєстраційний номер 14230308202301136, дата реєстрації: 09.06.2023 року, термін дії: з 13.06.2023 року до 13.06.2024 року, адреса місця торгівлі: АДРЕСА_2 , магазин; ліцензія про право на роздрібну торгівлю тютюновими виробами, реєстраційний номер 14230311202301048, дата реєстрації: 09.06.2023 року, термін дії: з 13.06.2023 року до 13.06.2024 року, адреса місця торгівлі: АДРЕСА_2 , магазин (а. с. 7); фотокопії (а. с. 8).
Наведені докази у своїй сукупності дають достатні підстави для висновку про здійснення ОСОБА_1 реалізації вказаного у протоколі про адміністративне правопорушення товару, тобто наявні вищезазначені письмові докази свідчать про наявність в діях особи адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Відповідно до ст. 265 КУпАП, речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Згідно положень ст. 283 КУпАП, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі, яка повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи.
Отже, тридцять одна пачка цигарок різної фірми без марок акцизного податку, які, відповідно до квитанції про отримання на зберігання речових доказів від 15.11.2025, знаходяться на зберіганні у ВП № 5 Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області, номер книги обліку речових доказів, вилучених (отриманих) стороною обвинувачення під час здійснення кримінального провадження 487, порядковий номер 7625, необхідно конфіскувати в дохід держави.
Керуючись ч. 1 ст. 156, ст. 221, 251, 252, 280, 283, п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 грн 00 коп. з конфіскацією предметів торгівлі в дохід держави (Отримувач коштів: Миколаїв.ГУК/Миколаївськ.р-н/21081100; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37992030; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: UA758999980313060106000014230; Код класифікації доходів бюджету: 21081100).
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до положень ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно з положеннями статті 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом 10 днів.
У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Суддя І.В. Павленко