Рішення від 24.11.2025 по справі 497/808/25

24.11.2025

Справа № 497/808/25

Провадження № 2-а/497/19/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.11.2025 року Болградський районний суд Одеської області в складі:

головуючого судді - Раца В.А.,

секретаря - Божевої І.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Болграді адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

07 квітня 2025 року позивач звернувся до суду з позовом, у якому просить скасувати постанову № 794 від 02 квітня 2025 року, винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , згідно з якою його притягнуто до відповідальності за ч.3 ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у сумі 17 000 грн.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що жодного порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію він не вчиняв. На його утриманні перебуває троє неповнолітніх дітей, тобто він має право на відстрочку, якою він скористався, про що є відповідні документи, що свідчить про те, що у нього не має ніякого наміру ухилятися. Крім цього, постанова винесена з порушенням вимог КУпАП, без дотримання відповідної процедури, та чітких посилань на суть та докази вчиненого ним правопорушення, тому вважає постанову від 02 квітня 2025 року № 794, слід визнати незаконною та скасувати, а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.

Ухвалою Болградського районного суду Одеської області від 15.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку адміністративного судочинства.

Позивач до суду не з'явився, надав заяву 14.08.2025 року про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримує та наполягає на їх задоволенні.

Представник відповідача 14.10.2025 року до суду надав заяву про розгляд справи без участі відповідача, та просить розглянути справу відповідно до чинного законодавства.

Розглянувши справу, дослідивши письмові матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з огляду на таке.

Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (стаття 245 КУпАП).

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 252 КУпАП посадова особа оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

З матеріалів наданої відповідачем адміністративної справи вбачається, що начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 майором ОСОБА_2 02 квітня 2025 року винесено постанову, згідно з якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності на підставі ст. 210 ч. 3 КУпАП та піддано адміністративному стягненню у вигляді штрафу у сумі 17 000 грн.

Зі змісту вказаної постанови вбачається, що 02.04.2025 року, приблизно о 15.00 годині встановлено, що ОСОБА_1 в період з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 , не уточнив протягом 60 днів свої персональні данні у ІНФОРМАЦІЯ_4 , чим порушив правила військового обліку, вчинивши правопорушення, передбачене ч.3 ст. 210-1 КУпАП.

Відносини, які є предметом судового розгляду у цій справі регулюються Конституцією України, Кодексом України про адміністративні правопорушення, законами України чинними на час виникнення спірних відносин, зокрема:

Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» 25 березня 1992 року № 2232-XII(далі Закон № 2232-XII);

Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543- XII(далі Закон № 3543- XII);

Постановами Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 та від 16 травня 2024 р. № 560, якими на виконання вимог зазначених законів затверджені Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, (даліПорядок ведення військового обліку, Постанова № 1487) та Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок призову громадян під час мобілізації, Постанова № 560),- відповідно.

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. (ч.1 ст. 65 Конституції України).

Військовий обов'язок встановлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями (ч. 2 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» 25 березня 1992 року № 2232-XII ( редакції чинній на час виникнення спірних відносин, далі Закон № 2232-XII).

Дотримання правил військового обліку є складовою військового обов'язку, який покладається на громадян (частина 3 статті 1 Закону№ 2232-XII).

Військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів (частина 1 статті 33 Закону№ 2232-XII).

Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів - посвідчення про приписку до призовної дільниці; військового квитка, тимчасового посвідчення військовозобов'язаного (пункт 20 Порядку ведення військового обліку).

Згідно з Порядком ведення військового обліку призовники, військовозобов'язані та резервісти зобов'язані: перебувати на військовому обліку; прибувати за викликом для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів; у встановленому порядку та строки за місцем перебування на військовому обліку повідомляти відповідним органам, які відповідають за ведення обліку, про зміну адреси місця проживання, інших персональних даних; звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними цих органів, подавати документи, що підтверджують право на відстрочку.

Призовники, військовозобов'язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом (ст. 42 Закону № 2232-XII, пункт 19 Порядку ведення військового обліку).

Територіальні центри комплектування та соціальної політики згідно з вказаним Порядком уповноважені: виявляти осіб, які не перебувають на військовому обліку; оповіщувати осіб (за місцем проживання, роботи або навчання) шляхом поштового відправлення або через уповноважених представників для виконання дій, пов'язаних з військовим обов'язком; розглядати справи про адміністративне правопорушення, зокрема пов'язані з порушенням правил військового обліку; звертатися у встановленому порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (п.79 Порядку ведення військового обліку).

У зв'язку із повномасштабною військовою агресією російської федерації проти України, Указами Президента України від 24 лютого 2022 року №№N 64/2022 та 65/2022, затверджених Законами України від 24.02.2022 № 2102-IX та від 3 березня 2022 року № 2105-IX з 24 лютого 2022 року на території держави введено режим воєнного стану та оголошено проведення загальної мобілізації, які діють дотепер. Тобто на території України з 24 лютого 2024 року встановлений у розумінні Закону № 3543- XII особливий період, який охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій, у який на громадян покладається виконання конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.

Спеціальним Законом, який визначає правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, зокрема і під час дії особливого періоду, є Закон № 3543- XII.

У квітні 2024 року законодавчий орган держави з метою удосконалення процедур проведення заходів мобілізації, військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів прийняв Закон України від 11.04ю2024 року № 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (даліЗакон № 3633-IX), який набрав чинності 18.05.2024 р.

Серед іншого цим Законом змінено редакцію ст. 22 Закону №3543-XII, яка визначає обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Зокрема, частиною 3 цієї статті встановлено обов'язок військовозобов'язаних осіб протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Вказаному обов'язку громадян кореспондує повноваження представників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки проводити перевірку військово-облікових документів з використанням фото- і відеофіксації процесу із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації, а також використанням технічних приладів, засобів та спеціалізованого програмного забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ( ч.6 ст.22 Закону № 3633-IX).

На виконання вимог закону Кабінет Міністрів України вніс відповідні зміни до Порядку ведення військового обліку, а також постановою №560 затвердив Порядок призову громадян під час мобілізації, які набрали чинності разом із Законом № 3633-IX, тобто 18.05.2024 року.

Слід зазначити, що на перехідний період зміни правового регулювання таких відносин Законом № 3633-IX встановлено, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-IX громадяни України які перебувають на військовому обліку, протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом № 3633-IX зобов'язані уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані, шляхом самостійного прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності) (абзаци чотири, п'ять п.п. 1 пункту 2 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону).

Разом з цим Законом України від 9 травня 2024 року № 3696-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію» статтю 210 КУпАП викладено в новій редакції та доповнено частиною третьою, згідно з якою встановлено відповідальність за невиконання такого обов'язку в особливий період. Вказані зміни до КУпАП набрали чинності 19 травня 2024 року.

Аналіз наведених норм законодавства дає підстави дійти висновку, що притягнення особи за порушення правил військового обліку за частиною 3 статті 210-1 КУпАП можливе лише після збігу 60-ти денного строку, встановленого перехідними положеннями Закону № 3633-IX, який закінчився 16 липня 2024 року.

Згідно з оспорюваною постановою, яка є предметом спору, позивача притягнуто до відповідальності за порушення правил військового обліку, а саме не оновлення данних у встановленому порядку.

Зазначений визнається позивачем у позові.

До матеріалів справи позивач надав витяг з додатку «Резерв+», згідно з яким датою уточнення військово-облікових даних зазначено 03.12.2024 року.

Посилання позивача на ту обставину, що він має на утриманні трьох неповнолітніх дітей і має відстрочку від мобілізації не звільняє від військового обов'язку в частині дотримання Правил військового обліку, оформлення військово-облікового документа, які він не виконав у встановленому законом порядку.

Посилання позивача на порушення вимог процесуального законодавства притягнення його до адміністративної відповідальності, також не знайшло підтвердження під час розгляду справи.

Твердження позивача про те, що постанова винесена на підставі протоколу, складеного іншим ТЦК, суд не сприймає, оскільки в постанові відсутні жодні посилання на протокол про адміністративне правопорушення.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що винесена начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 постанова від 02.04.2025 року № 794 відносно ОСОБА_1 є законною та обґрунтованою, відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, які визначені чинним законодавством.

Ураховуючи наведене та керуючись статтями 2, 6, 22, 242-246, 268-271, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення- відмовити .

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення та складення повного судового рішення.

Суддя В.А. Раца