Ухвала від 02.12.2025 по справі 916/4763/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"02" грудня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/4763/25

Суддя Господарського суду Одеської області Цісельський О.В.,

дослідивши матеріали позовної заяви (вх.№4902/25 від 27.11.2025)

за позовом: Бериславської районної державної адміністрації (вул. Соборна, № 5, с-ще Велика Олександрівка, Бериславський р-н, Херсонська обл., 74100, код ЄДРПОУ 04059987)

до відповідача: Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області (вул. Перекопська, № 17, м. Херсон, 73000, код ЄДРПОУ 40408678)

про скасування рішення державного реєстратора, скасування запису та припинення права власності на земельну ділянку,

ВСТАНОВИВ:

27.11.2025 Бериславська районна державна адміністрація звернулася до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області, в якій просить суд:

- скасувати рішення державного реєстратора Високопільського районного управління юстиції Херсонської області Величко Ю.Ю. від 27.01.2015, індексний номер рішення: 18868213, номер відомостей про речове право: 8502244 про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку площею 0,8034 га, кадастровий номер 6521855100:04:001:0198, розташовану за адресою: Херсонська об., Високопільський р-н, смт. Високопілля, вул. Гагаріна, 67 за Управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області;

- скасувати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запис про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку площею 0,8034 га, кадастровий номер 6521855100:04:001:0198, розташовану за адресою: Херсонська об., Високопільський р-н, смт. Високопілля, вул. Гагаріна, 67 за Управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області, внесений на підставі рішення державного реєстратора Високопільського районного управління юстиції Херсонської області Величко Ю.Ю. від 27.01.2015, індексний номер рішення: 18868213, номер відомостей про речове право: 8502244;

- припинити зареєстроване за Управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області право власності на земельну ділянку площею 0,8034 га, кадастровий номер 6521855100:04:001:0198, розташовану за адресою: Херсонська об., Високопільський р-н, смт. Високопілля, вул. Гагаріна, 67, шляхом скасування державної реєстрації цього речового права в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

При дослідженні матеріалів позовної заяви судом встановлено, що позовна заява підлягає залишенню без руху, з наступних підстав.

Основні вимоги щодо форми та змісту позовної заяви, а також вимоги щодо документів, які подаються позивачем разом з позовною заявою, визначені статтями 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити, серед іншого, повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс.

Між тим, в порушення наведених вимог позивачем у позовній заяві вказано власну адресу як: вул. Соборна, № 5, с-ще Велика Олександрівка, Бериславський р-н, Херсонська обл., 74100, в той час як відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань адресою місцезнаходження позивача визначено: площа Перемоги, № 2, м. Берислав, Херсонська обл., 74300.

Враховуючи наведене, позивачем порушено вимоги ч. 3 ст. 162 ГПК України щодо зазначення вірної адреси, у зв'язку з чим позивачу слід надати відповідні пояснення або вказати правильну адресу свого місцезнаходження згідно даних Реєстру.

Згідно п.п. 6, 7 ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України, позовна заява повинна містити, зокрема, відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися.

Проте, в порушення наведених вимог позовна заява не містить відомостей про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору та відомостей про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися.

Додатково, положення п.8 ч.3 ст.162 ГПК України передбачають, що позовна заява, серед іншого, повинна містити: перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

Так, позивач у позові не зазначив доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), а також не зазначив щодо наявності у нього або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

Окрім того, згідно з пунктом 2 частини 1 статті 164 Господарського процесуального кодексу України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно з частиною 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору встановлюється у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (підпункт 1 пункту 2 частини 2 статті 4), а позовної заяви немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (підпункт 2 пункту 2 частини 2 статті 4).

Частиною 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Відповідно до абзаців 1, 2 частини 3 статті 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Статтею 9 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України . Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України. Кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення судочинства та функціонування органів судової влади, а також на забезпечення архітектурної доступності приміщень судів, доступності інформації, що розміщується в суді, для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01 січня 2025 року встановлений у розмірі 3028,00 грн.

Предмет позову - це певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення, яка опосередковується відповідним способом захисту прав або інтересів.

Зі змісту прохальної частини позову вбачається, що позивачем фактично заявлено 3 вимоги немайнового характеру, які передбачають окремий їх розгляд та захист судом, а також прийняття рішення щодо кожної вимоги.

За приписами чинного законодавства, у разі заявлення позовних вимог, в тому числі, які є наслідком від основної позовної вимоги, судовий збір сплачується за кожну вимогу окремо у встановленому законом розмірі.

Відтак, враховуючи положення норм Закону України «Про судовий збір», наразі належна сума судового збору, яку позивач мав сплатити складає 9084,00 грн (7267,20 грн у разі застосування коефіцієнту 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору)

У якості доказу сплати судового збору за подання даного позову заявником надано платіжну інструкцію від 26.11.2025 № 247 на суму 3028,00 грн. Проте, зазначений розмір судового збору є меншим, ніж передбачений законом, а тому суд дійшов висновку про порушення позивачем процесуальних норм щодо сплати судового збору, і сума недоплаченого судового збору складає 4239,20 грн.

Отже, як вбачається із поданих матеріалів, позивачем не дотримано вимог пункту 2 частини 1 статті 164 Господарського процесуального кодексу України. Для усунення означеного недоліку позивачу слід надати докази доплати судового збору у встановленому порядку та розмірі.

Додатково суд зазначає, що у вступній частині позовної заяви вказано третіх осіб - Високопільську селищну військову адміністрацію Бериславського району Херсонської області та Головне управління Держгеокадастру в Херсонській області.

У справах позовного провадження учасниками справи є сторони та треті особи (ч. 1 ст. 41 ГПК України).

Господарський процесуальний кодекс України поділяє третіх осіб на: третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору (ст. 49 ГПК України) та третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору (ст. 50 ГПК України).

Варто зазначити, що саме лише зазначення в позовній заяві певної особи, установи чи організації як третьої особи без обґрунтування необхідності її залучення участі у справі, без вирішення судом питання щодо її допущення або залучення до участі у справі не надає їй відповідного процесуального статусу.

Відповідно до ст.50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійні вимоги це такі особи, які вступають або залучаються в процес на стороні позивача або відповідача у разі, коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обв'язки щодо однієї з сторін. Їх залучення у процес може здійснюватися за заявою учасника справи.

Крім того, відповідно до вимог ч.3 ст. 50 ГПК України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Між тим, позовна заява не містить відповідного клопотання про їх залучення до участі у справі, а позивач жодним чином не обґрунтував підстави, за яких необхідно залучити до участі у справі зазначених осіб, оскільки, як вбачається з поданої позовної заяви, позивачем не зазначено як рішення суду може вплинути на права та обов'язки зазначених третіх осіб щодо однієї із сторін, а також на стороні кого та на яких підставах вказаних осіб належить залучити до участі у справі.

Враховуючи вимоги ст. 50 ГПК України, позивачу слід надати обґрунтоване клопотання про залучення до участі у справі вищеозначених третіх осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 174 ГПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162,164,172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. Суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху також у разі, якщо позовну заяву подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його.

Згідно до ч. 2 ст. 174 ГПК України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити). Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави, визначеної абзацом другим частини першої цієї статті, суд у такій ухвалі зазначає про обов'язок такої особи зареєструвати електронний кабінет відповідно до статті 6 цього Кодексу.

Таким чином, у суду наявні підстави для залишення позовної заяви Бериславської районної державної адміністрації (вх. № 4902/25 від 27.11.2025) без руху.

Керуючись ст.ст. 162, 164, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовну заяву Бериславської районної державної адміністрації (вх. № 4902/25 від 27.11.2025) - залишити без руху.

2. Встановити Бериславській районній державній адміністрації строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

3. Роз'яснити позивачу, що за змістом ч.4 ст.174 ГПК України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Ухвала набрала законної сили 02.12.2025 та оскарженню не підлягає.

Суддя О.В. Цісельський