Рішення від 19.11.2025 по справі 904/4726/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.11.2025м. ДніпроСправа № 904/4726/25

За позовом Керівника Кам'янської окружної прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Кам'янської міської ради Дніпропетровської області

до Товариство з обмеженою відповідальністю "ДНФ"

про стягнення орендної плати

Суддя Юзіков С.Г.

При секретарі судового засідання Морозі А.О.

Представники:

Прокуратури - Щербина С.О.

Позивача - Жежель С.С.

Відповідача - Страх Є.О.

СУТЬ СПОРУ:

Керівник Кам'янської окружної прокуратури Дніпропетровської області звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом в інтересах держави в особі Кам'янської міської ради Дніпропетровської області до ТОВ "ДНФ" про стягнення боргу з орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1210400000:03:035:0271 за період з 01.09.2022 по 28.11.2024 у розмірі 7 746 422,49 грн та судові витрати.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає, що придбане нерухоме майно - річковий порт "ДЕМОС" - залишався у користуванні ТОВ "КИ.МОД" (колишнього власника) на правах оренди за договором №13013 від 05.01.2015. Товариство сплачувало орендні платежі у 2020- 2021 роках, а також після 24.02.2022, незважаючи на припинення діяльності порту через військову агресію РФ, руйнацію Каховської ГЕС та зникнення Каховського водосховища. У липні 2023 року Відповідач отримав від Позивача проекти нових договорів оренди землі, але через фактичну неможливість використання порту подало заперечення щодо умов проекту Договору, зокрема розміру орендної плати. Проте, відповіді Позивача Відповідач не отримав, що стало предметом спору в справі №904/388/24 Господарського суду Дніпропетровської області, остаточний розгляд якої закінчився лише 04.03.2025. Відповідно до умов Договору оренди земельної ділянки №13013 від 05.01.2015 та рішення Кам'янської міської ради Дніпропетровської області №1122-35/VIII від 16 червня 2023 року - дія договору оренди земельної ділянки №13013 від 05.01.2015 припинилася 05 липня 2023 року, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав №338320287 від 07.07.2023, за яким інше речове право за №8783159 зареєстроване 17.02.2015 на підставі вищевказаного договору оренди землі - припинено. Також розмір орендної плати відповідно до додаткової угоди № 8770 від 02.08.2021 було змінено відповідно до затвердженої нової нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське, яка діє й до сьогодні. Отже, розмір орендної плати, яка повинна була сплачуватися за Договором є саме її розмір визначений сторонами у п. 4.1. Договору з урахуванням п. 4.2. (індексація). У зв'язку з цим Відповідач надав контррозрахунок стягуваної суми, відповідно до якого Відповідач застосував коефіцієнт індексації та не заперечує щодо орендної плати за період з 01.09.2022 по 04.07.2023 включно, а саме з 01.09.2022 по 31.12.2022 у розмірі 808 116,71 грн., за 2023 рік 1 423 979,85 грн., тобто загалом 2 232 096,56 гривень.

Прокурор у відповіді на відзив зазначив, Кам'янська міська рада зверталася до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом до Відповідача про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:03:035:0271, розташованої за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Широка, 353-А, загальною площею 12,1283 га. Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області у справі № 904/388/24 від 17.07.2024, залишеним без змін постановою Центрального апеляційного господарського суду від 09.12.2024, у задоволенні позову відмовлено. Відмовляючи у позові суди дійшли висновку про те, що відчуження об'єкта нерухомості, розташованого на орендованій земельній ділянці, не припиняє договору оренди в цілому, а має місце автоматична заміна сторони у такому зобов'язанні на підставі ч. 3 ст. 7 Закону України "Про оренду землі". Щодо припинення дії Договору 05.07.2023, то наведеними рішеннями встановлено, що дія вказаного вище Договору оренди на тих самих умовах стосовно особи, яка, набувши право власності на нерухоме майно, розташоване на орендованій земельній ділянці, з моменту набуття такого права набуває також відповідні права та обов'язки, зокрема, і зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою. Отже, для чинності договору оренди від 05.01.2015 №13013 не має значення і рішення Кам'янської міської ради №1122-35/VII від 16.06.2023, адже відчуження нерухомого майна, яке розміщено на орендованій земельній ділянці, не є підставою для припинення права оренди землі, тим більше підставою для вилучення земельної ділянки, яке можливо виключно в порядку, передбаченому ст. 147 ЗК України. Обставини, встановлені судовими рішеннями у справі №904/388/24, які набрали законної сили (щодо визнання договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:03:035:0273 укладеним) є преюдиційними та не підлягають повторному доведенню під час розгляду даної справи. Стосовно розміру орендної плати, то відповідно до Закону України "Про оренду землі", Закону України "Про оцінку земель", ПК України зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності призводить до зміни розміру орендної плати. Аналогічний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2024 у справі №914/2848/22, у якій зазначено, що у сторін відсутній обов'язок вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки. Отже, розрахунок здійснений Прокурором є арифметично правильним.

Позивач у додаткових поясненнях у справі зазначив, що Відповідач з моменту набуття права власності на майно не проводив орендних платежів за землю. Також зазначив, що саме на Орендаря покладається обов'язок замовляти нові витяги з НГО та проводити розрахунок орендних платежів на поточний рік. Однак, через те, що Відповідач нехтував таким обов'язком, Прокурор в інтересах міської ради провів відповідний розрахунок заборгованість з орендної плати на підставі нових витягів та подано до суду позовну заяву про стягнення заборгованості з орендних платежів.

У судовому засіданні досліджено надані до справи докази.

У судовому засіданні оголошено скорочену частину рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників Сторін, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

18.03.2014 за ТОВ "КИ.МОД" зареєстровано право власності на об'єкт нерухомого майна - будівлі та споруди, розташовані за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Широка, 353-А.

Рішенням Кам'янської міської ради від 28.11.2014 № 1145-57/VІ ТОВ "КИ.МОД" надано на умовах оренди земельну ділянку за адресою: вул. Широка, 353-А, м. Кам'янське, кадастровий номер 1210400000:03:035:0271, загальною площею 12,1283 га для розміщення будівлі та споруди, КВЦПЗ - 11.02.

На підставі рішення Дніпродзержинської міської ради №1145-57/VІ від 28.11.2014 Дніпродзержинська міська рада (орендодавець) з ТОВ "КИ.МОД" (орендар) уклали Договір оренди земельної ділянки №13013 від 05.01.2015 (Договір оренди).

На підставі Договору оренди в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 17.02.2015 проведено реєстрацію речового права (права оренди земельної ділянки).

Згідно з п. 1.1, 2.1, 3.1 Договору оренди Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, розташовану за адресою - м. Дніпродзержинськ, вул. Широка, 353-А, кадастровий номер 1210400000:03:035:0271 загальною площею 12,1283 га для розміщення будівлі та споруди. Договір укладається строком до 28.11.2024.

За актом прийому-передачі земельної ділянки від 05.01.2015 Орендодавець передав Орендареві земельну ділянку загальною площею 12,1283 га для будівлі та споруди.

Додатковими угодами №7858 від 23.12.2016, №8171 від 22.03.2018, №8770 від 02.08.2021 до пунктів 2.2, 4.1 Договору оренди вносились зміни щодо розмірів нормативної грошової оцінки земельної ділянки та орендної плати.

Згідно з п. 4.1. Договору оренди орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету в розмірі 502075.24 грн./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішення міської ради від 12.07.2013 №842-38/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ", ст. 288 Податкового кодексу України.

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (п. 4.2. Договору оренди).

Відповідно до п. 4.3. Договору оренди орендна плата сплачується за фактичне користування земельною ділянкою у строки, визначені Податковим кодексом України.

Згідно з п. 4.4 Договору розмір орендної плати переглядається у разі:

4.4.1. Зміни умов господарювання, передбачених договором.

4.4.2. Зміни розмірів земельного податку.

4.4.3. Підвищення цін. тарифів, у тому числі внаслідок інфляції: зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

4.4.4. Погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини «Орендаря», що підтверджено доку ментами.

4.4.5. Прийняття "Орендодавцем" рішення про збільшення або зменшення орендної плати у відповідності до чинного законодавства.

4.4.6. Затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

4.4.7. В інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п. 9.2.3. Договору оренди Орендодавець має право вимагати від "Орендаря" збільшення розмірів орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства розмірів земельного податку та з інших мотивів, визначених умовами цього договору.

16.09.2020 на підставі Договору купівлі-продажу № 1793 (Договір купівлі-продажу) ТОВ "КИ.МОД" продало ТОВ "ДНФ" будівлі та споруди , а саме: Ангар, А-1, загальною площею 515,2 кв.м, будівля прохідної площею, Б-1, загальною площею 12,8 кв.м., будівля побутових приміщень, В-1, загальною площею 208 кв.м, склад зерновий, Г-1, загальною площею 1229,7 кв.м, будівля столярної майстерні, Д-2, загальною площею 62,6 кв.м, будівля автовагової, Є-1, загальною площею 158,2 кв.м, склад зерновий, Л-1, загальною площею 1482,9 кв.м, вбиральня, М-1, вбиральня, Н-1, резервуар води, О-1, приміщення бункерів, П-1, вбиральня, Р-К огорожі. 4-8,] 1-13,15, залізнична вагова, Т-1, загальною площею 27, 9 кв.м, вбиральня, У-І, загальною площею 2,1 кв.м, шлях з/д під'їзної, 16, загальною довжиною 2740,8 м. Зазначене майно розташовано на земельній ділянці з кадастровим номером 1210400000:03:035:0271.

Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 17.07.2024 у справі № 904/388/24, залишеним без змін постановою Центрального апеляційного господарського суду від 09.12.2024 встановлено, що відчуження об'єкта нерухомості, розташованого на орендованій земельній ділянці, не припиняє договору оренди в цілому, а має місце автоматична заміна сторони у такому зобов'язанні на підставі частини третьої статті 7 Закону України "Про оренду землі".

Отже, Відповідач був фактичним користувачем земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:03:035:0271 з моменту набуття права власності на нерухоме майно, розміщеного на вказаній земельній ділянці - з 16.09.2020 до 28.11.2024 (строк існування договірних відносин).

Однак, Відповідач оренду плату за період з 01.09.2022 по 28.11.2024 не сплачував.

Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області у листі від 29.07.2025 за №36895/5/04-36-04-05-11 повідомлено, що Відповідач за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1210400000:03:035:0271 податкові декларації з плати за землю ТОВ "ДНФ" не надавав. Платежі за землекористування у 2022-2024 не вносилися.

Наведені обставини стали причиною звернення Прокурором з позовом та є предметом спору в даній справі.

Предметом доказування в даній справі є факт користування Відповідачем земельною ділянкою без оплати протягом спірного періоду та обґрунтованість стягуваних сум.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

До нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення (ч. 1 ст. 181 ЦК України).

Згідно з ч. 1 ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону (ст. 206 ЗК України).

Відповідно до ст. 122, 123, 124 ЗК України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Статтею 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно зі ст. 78, 79 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Згідно зі ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідач заперечує позовні вимоги з викладених у відзиві на позов підстав.

Перевіривши надані докази, суд погоджується з позицією Прокурора та Позивача і не приймає позицію Відповідача.

Так, Кам'янською міською радою прийнято рішення від 28.11.2014 № 1145-57/VІ про надання ТОВ "КИ.МОД" на умовах оренди земельної ділянки за адресою: вул. Широка, 353-А, м. Кам'янське, кадастровий номер 1210400000:03:035:0271, загальною площею 12,1283 га для розміщення будівлі та споруди, КВЦПЗ - 11.02. На підставі рішення №1145-57/VІ ТОВ "КИ.МОД" з Кам'янською міською радою уклали договір оренди земельної ділянки №13013.

Відповідно до п. 3.1 Договору оренди його уклали терміном до 28.11.2024.

16.09.2020 на підставі Договору купівлі-продажу № 1793 (Договір купівлі-продажу) ТОВ "КИ.МОД" продало ТОВ "ДНФ" будівлі та споруди, розташовані на земельній ділянці з кадастровим номером 1210400000:03:035:0271.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області у справі № 904/388/24 від 17.07.2024, залишеним без змін постановою Центрального апеляційного господарського суду від 09.12.2024 встановлено чинність договору оренди земельної ділянки № 13013 від 05.01.2015, за яким земельна ділянка з кадастровим номером 1210400000:03:035:0271 надана в оренду попередньому її користувачеві (ТОВ "КИ.МОД, попередньому власнику нерухомого майна), та чинність цього договору для відповідача (ТОВ "ДНФ"), як нового власника нерухомого майна, розташованого на спірній ділянці.

Отже, Договір оренди земельної ділянки № 13013 від 05.01.2015 станом на момент реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, які знаходилися на наведеній земельній ділянці, за Відповідачем у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не був припинений, а припинився лише 28.11.2024, у зв'язку із закінченням терміну на який його укладено. За таких обставин, Відповідач з 16.09.2020 фактично став стороною наведеного Договору оренди землі, за яким у нього виник обов'язок з орендної плати за користування земельною ділянкою.

Орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати за земельну ділянку (ч. 1 ст. 24 Закону).

Згідно зі ст. 96 ЗК України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Відповідно до ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

У ст. 13 Закону України "Про оренду землі" вказано, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За змістом ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно з п. 4.4 та 4.4.6 Договору розмір орендної плати переглядається, в тому числі у разі затвердження нової грошової оцінки землі.

Додатковими угодами №7858 від 23.12.2016, №8171 від 22.03.2018, №8770 від 02.08.2021 Сторони до п. 2.2, 4.1 Договору оренди земельної ділянки №13013 від 05.01.2015 вносили зміни щодо розмірів нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати.

Відповідно до п. 9.6.14 Договору у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати "Орендар" протягом місяця з моменту прийняття такого рішення "Орендодавцем" або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту зобов'язаний звернутись до "Орендодавця" із заявою про внесення змін до пункту 4.1. договору оренди землі щодо зміни розміру орендної плати за цим договором, а також здійснити всі необхідні дії для виготовлення, укладення додаткової угоди про зміну розміру орендної плати за договором оренди землі, та подати цю додаткову угоду до податкових органів.

Отже, враховуючи умови Договору саме на Відповідача, як на юридичну особу, покладається обов'язок самостійно звертатися до Позивача із заявою про внесення змін до пункту 4.1. Договору оренди землі щодо зміни розміру орендної плати за цим договором, а також здійснити всі необхідні дії для виготовлення, укладення додаткової угоди про зміну розміру орендної плати за договором оренди землі, та подати цю додаткову угоду до податкових органів.

Проте, матеріали справи не містять доказів звернення Відповідача до Позивача із відповідними заявами.

Згідно з ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Статтею 13 Закону України "Про оцінку земель" встановлено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок. Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст.13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Пунктом 271.2 ст. 271 ПК України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Пунктом 289.1 ст. 289 ПК України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.

Водночас, обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель"). Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням ч. 2 ст. 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22 визначила, що з моменту початку застосування відповідно до п. 271.2 ст. 271 ПК України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки.

Базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельної ділянки, нормативну грошову оцінку якої не проведено (підп. 271.1.1, 271.1.2 п. 271.1 ст. 271 ПК України).

Підпунктом 14.1.125 п. 14.1 ст. 14 ПК України передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (ст. 20 Закону України "Про оцінку земель").

Згідно з витягом № НВ-1200257862023 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, нормативна грошова оцінка земельної ділянки 1210400000:03:035:0271 від 10.03.2023 складає 69 700 127,27 грн.

Згідно з витягом № НВ-9959502932024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, нормативна грошова оцінка земельної ділянки 1210400000:03:035:0271 від 18.12.2024 складає 113 880 182,07 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки визначає такий елемент плати за землю, як база оподаткування плати за землю (ст. 271 ПК України).

Відповідно до ст. 289.2. ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:

Кi = І:100,

де І - індекс споживчих цін за попередній рік.

У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Відповідно до інформації Державної служби статистики України, індекс споживчих цін за 2022 рік становить 126,6%. Враховуючи п.289.2 ст. ПК України, у разі перевищення індексу споживчих цін 115%, такий індекс застосовується із значенням 115.

Згідно з п. 9 підрозділу 6 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України індекс споживчих цін, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, застосовується із зазначенням 100%:

- за 2017-2022 роки - для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);

- за 2017-2020 роки - для земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення.

Отже, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2022 рік становить:

- для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) - 1,0;

- для земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення - 1,15.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки за 2022 рік визначена шляхом ділення НГО 2023 на коефіцієнт індексації 2022.

Відтак, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:03:035:0271:

- за 2022 рік становить 60 608 806,32 грн. (69 700 127,27 грн. нормативна грошова оцінка на 2023) / 1,15 (коефіцієнт індексації за 2022);

- за 2023 рік становить 69 700 127,27 грн. (витяг № НВ-1200257862023 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 10.03.2023);

- за 2024 рік становить 113 880 182,07 грн. (витяг № НВ-9959502932024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 18.12.2024).

Прокурор при розрахунку керувався рішення Кам'янської міської ради від 22.06.2018 № 1105-25/VII "Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста". Вказаним рішенням встановлені ставки орендної плати за землю, зокрема, розмір ставки орендної плати для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (11.02), становить 4% від нормативної грошової оцінки.

Враховуючи, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2022 році становила 60 608 806,32 грн. грн., розмір ставки орендної плати встановлено на рівні 4 % від нормативної грошової оцінки земель міста в рік, щомісячний розмір орендної плати за 2022 р. становив 2 424 352,25 грн. При цьому, за період з 01.09.2022 по 31.12.2022 орендна плата становить 808 117,40 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2023 році становила 69 700 127,27 грн., розмір ставки орендної плати встановлено на рівні 4 % від нормативної грошової оцінки земель міста в рік, щомісячний розмір орендної плати за 2023р. становив 2 788 005,09 грн.

Враховуючи, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 20243 році становила 113 880 182,07 грн. грн., розмір ставки орендної плати встановлено на рівні 4 % від нормативної грошової оцінки земель міста в рік, щомісячний розмір орендної плати за 2024 р. становив 4 555 207,28 грн. При цьому, орендна плата за період з 01.01.2024 по 28.11.2024 орендна плата становила 4 150 300,00 грн.

Отже, загальний розмір орендної плати за землю за спірний період складає 7 746 422,49 грн.

Відтак, розрахунки за період 01.09.2022 - 28.11.2024 проведено правильно.

Щодо заперечень Відповідача стосовно припинення нарахування орендної плати після 05.07.2023 на підставі рішення Кам'янської міської ради Дніпропетровської області № 1122-35/VІІІ від 16.06.2023 суд виходить з того, що рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 17.07.2024 у справі № 904/388/24, залишеного без змін постановою Центрального апеляційного господарського суду від 09.12.2024 встановлено в тому числі, що для чинності договору оренди земельної ділянки №13013 від 05.01.2015 не має значення і рішення Кам'янської міської ради №1122-35/VII від 16.06.2023. Адже відчуження нерухомого майна, яке розміщено на орендованій земельній ділянці, не є підставою припинення права оренди землі, тим більше підставою для вилучення земельної ділянки, яке можливо виключно в порядку, передбаченому статтею 147 Земельного кодексу України.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, до стягнення належать: 7 746 422 грн. 49 коп. заборгованості з орендної плати за користування земельною ділянкою за період з 01.09.2022 по 28.11.2024.

Згідно зі ст. 129 ГПК України судові витрати у справі слід покласти на Відповідача.

Керуючись ст. 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНФ" (50008, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Соборна, буд 4, код 43288066) на користь Кам'янської міської ради Дніпропетровської області (51931, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, майдан Петра Калнишевського, 2, код 24604168) 7 746 422,49 грн. - боргу.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНФ" (50008, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Соборна, буд 4, код 43288066) на користь Дніпропетровської обласної прокуратури (49044, м. Дніпро, пр-т Дмитра Яворницького, 38, код 02909938) 94 168,27 грн. судового збору.

Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду у строк, передбачений ст.256 ГПК України.

Повне рішення складено 01.12.2025

Суддя С.Г. Юзіков