Справа № 761/44303/25
Провадження № 3/761/8816/2025
26 листопада 2025 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Пономаренко Наталія Василівна розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України,військова частина НОМЕР_1 , стрільць-номер обслуги 1 відділення охорони 3 взводу охорони 5 роти охорони 2 батальйону охорони,
за ч.3 ст. 172-20 КУпАП,-
до Шевченківського районного суду м. Києва із Військової частини НОМЕР_1 надійшов протокол по справі про адміністративне правопорушення № 271 від 08.10.2025 року, відносно ОСОБА_1 .
З фабули протоколу № 271від08.10.2025року вбачається, що 08.10.2025 о 10 год. 45 хв. під час проходження солдат ОСОБА_1 стрільць-номер обслуги 1 відділення охорони 3 взводу охорони 5 роти охорони 2 батальйону охорони військової частини НОМЕР_1 , був виявлений тимчасово виконуючим обов'язки командири 2 батальйону охорони військової частини НОМЕР_1 майором ОСОБА_2 в стані алкогольного сп'яніння біля казарми будівлі №18 військового містечка № НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_1 , що проявлялось в нестійкості ходи та запаху алкоголю з ротової порожнини. Для огляду на ступінь алкогольного сп'яніння даного військовослужбовця було направлено до ІНФОРМАЦІЯ_2 , де за допомогою приладу «Алконт-М» №00224 тест №3546 від 08.10.2025 встановлено алкогольне сп'яніння солдата ОСОБА_3 (результат тесту - 2,27% проміле) та складено акт огляду на стан алкогольного сп'яніння №409 від 08.10.2025. Враховуючи вище вказане, в діях ОСОБА_1 вбачають ознаки адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненому правопорушенні визнав та підтвердив обставини викладені у протоколі, окрім того просив суд призначити йому покарання не пов'язане із сплатою штрафу.
Судом встановлено,що 08.10.2025 о 10 год. 45 хв. під час проходження солдат ОСОБА_1 стрільць-номер обслуги 1 відділення охорони 3 взводу охорони 5 роти охорони 2 батальйону охорони військової частини НОМЕР_1 , був виявлений тимчасово виконуючим обов'язки командири 2 батальйону охорони військової частини НОМЕР_1 майором ОСОБА_2 в стані алкогольного сп'яніння біля казарми будівлі №18 військового містечка № НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_1 , що проявлялось в нестійкості ходи та запаху алкоголю з ротової порожнини. Для огляду на ступінь алкогольного сп'яніння даного військовослужбовця було направлено до ІНФОРМАЦІЯ_2 , де за допомогою приладу «Алконт-М» №00224 тест №3546 від 08.10.2025 встановлено алкогольне сп'яніння солдата ОСОБА_3 (результат тесту - 2,27% проміле) та складено акт огляду на стан алкогольного сп'яніння №409 від 08.10.2025. Враховуючи вище вказане, в діях ОСОБА_1 вбачають ознаки адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно до ст. 16 Статуту внутрішньої служби ЗСУ кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Частиною 1 ст. 172-20 КУпАП, передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Відповідно до ч. 3 ст. 172-20 КУпАП дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду, тягнуть за собою накладення тягнуть за собою накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», особливий період - це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період діє в Україні від 17 березня 2014 року, після оприлюднення Указу Президента України від 17 березня 2014 року №303/2014 «Про часткову мобілізацію».
Згідно частин 1-3 ст. 266-1 КУпАП військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів. Огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані сп'яніння перебувають на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в заборонених законом інших місцях, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП, повністю доведена та підтверджується, окрім визнання вини ОСОБА_1 , що вказано ним безпосередньо в судовому засіданні, також: протоколом про адміністративне правопорушення № 271 від 08.10.2025; тестом № 3546 за результатами огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою приладу «Алконт-М» № 00224 від 08.10.2025 відповідно до якого виявлено вміст алкоголю у крові ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в кількості 2,27% проміле, актом №344091 огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, бланком отримання пояснень від 09.10.2025 ОСОБА_1 , бланком отримання пояснень від 08.10.2025 ОСОБА_4 ,бланком отримання пояснень від 09.10.2025 ОСОБА_5 та іншими матеріалами справи про адміністративне правопорушення.
При розгляді справи суддя врахував наявність обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, передбачених ст. 34 Кодексу України про адміністративне правопорушення, а саме: визнання вини особою, яка притягується до адміністративної відповідальності.мПри розгляді справи суддя врахував наявність обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, передбачених ст. 35 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, характер вчиненого адміністративного правопорушення, який свідчить про те, що ОСОБА_1 , грубо порушив вимоги ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративне правопорушення, його особу, який є військовослужбовцем, його відношення до вчиненого, суд приходить до висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
При накладенні адміністративного стягнення з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, враховуючим думку особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, вважаю, що стягнення у виді арешту з утриманням на гауптвахті відповідно до положень ч.3 ст. 172-20 КУпАП відповідає вимогам ст.ст. 23, 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення і є необхідним та достатнім для виправлення та попередження вчинення нових правопорушень.
В порядку, визначеному ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» суддя вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 496,20 грн.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст.ст. 40-1, 172-20, 266-1, 283-285, 294 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.172-20 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді арешту з утриманням на гауптвахті на строк 10 (десять) діб.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 605,60 грн.
Відповідно до вимог ст. 307-308 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а у разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів із дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути пред'явлена до виконання на протязі трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.
Зобов'язати відділ державної виконавчої служби повідомити про виконання постанови шляхом повернення останньої на адресу суду з відміткою про її виконання.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: