Рішення від 02.12.2025 по справі 551/1075/25

Справа №551/1075/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" грудня 2025 р. Шишацький районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - судді Сиволапа Д.С.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду в селищі Шишаки Полтавської області цивільну справу за позовом Полтавського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю,

ВСТАНОВИВ:

05 листопада 2025 року до Шишацького районного суду Полтавської області надійшла позовна заява Полтавського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 5474,19 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 09.08.2022 ОСОБА_1 звернулася до Шишацької районної філії Полтавського обласного центру зайнятості в пошуках роботи. Того ж дня їй було надано статус безробітної та з 09.08.2022 призначено допомогу по безробіттю.

В ході контролю та аналізу баз даних персональних карток, з метою виявлення порушень чинного законодавства під час перебування на обліку та виплати допомоги по безробіттю, працівниками центру зайнятості було виявлено, що ОСОБА_1 в період перебування на обліку у Філії з 09.08.2022 по 11.12.2022 та отримання допомоги по безробіттю за той самий період, отримувала грошову допомогу (компенсацію непрацюючій працездатній особі), яка здійснює догляд за дитиною - інвалідом з надбавкою на догляд та мала статус зайнятої особи з 13.08.2021.

Про даний факт остання центр зайнятості не повідомила, хоча зобов'язана була це зробити.

У зв'язку з незаконним отриманням допомоги по безробіттю відповідач завдала збитків державі на суму 7374,19 грн. Відповідач в добровільному порядку повернула лише 1900,00 грн., в зв'язку з цим позивач просить стягнути залишкову частину боргу в сумі 5474,19 грн. та судові витрати у справі.

Ухвалою суду від 06 листопада 2025 року відкрито провадження у справі та визначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Разом з тим, сторонам роз'яснено їх права, зокрема право відповідача на відзив.

Відповідач належним чином повідомлена судом про справу з направленням їй за місцем реєстрації та фактичного проживання копії ухвали про відкриття провадження у справі, а також позовної заяви з додатками (повідомлення про вручення поштового відправлення 11.11.2025 за № 068023070743).

На час розгляду справи відповідач не скористалася своїм правом на подання письмового відзиву на позовну заяву, заяви із запереченнями про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін до суду не надходило.

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 279 ЦПК України розгляд справи проведено судом без повідомлення сторін за наявними матеріалами позовної заяви.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності та взаємозв'язку, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Так, 09.08.2022 відповідач звернулася до Шишацької районної філії Полтавського обласного центру зайнятості із заявами про надання статусу безробітного та призначення виплати допомоги по безробіттю, в яких зазначено, що вона поінформована про умови і тривалість призначення допомоги по безробіттю, а також про права та обов'язки зареєстрованого безробітного та відповідальність за подання недостовірних даних й документів та обробку її персональних даних з метою здійснення верифікації та моніторингу достовірної інформації, поданої нею для нарахування та отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття (а.с.10-11).

Того ж дня відповідачу було надано статус безробітної та з 09.08.2022 призначено допомогу по безробіттю.

Даний факт підтверджується даними її персональної картки за № 16252280900001 від 09.08.2022, в якій стоїть підпис ОСОБА_1 про інформування з тим, що її персональні дані включені до Єдиної інформаційно-аналітичної системи державної служби зайнятості з метою надання послуг зі сприяння працевлаштування та перевірки даних, що зазначені в документах, поданих ним під час реєстрації як безробітного та протягом періоду перебування на обліку як шукаючого роботу (а.с.6-7).

В ході контролю та аналізу баз даних персональних карток, з метою виявлення порушень чинного законодавства під час перебування на обліку та виплати допомоги по безробіттю, працівниками центру зайнятості було виявлено, що ОСОБА_1 в період перебування на обліку у Філії з 09.08.2022 по 11.12.2022 та отримання допомоги по безробіттю за той самий період, отримувала грошову допомогу (компенсацію непрацюючій працездатній особі), яка здійснює догляд за дитиною - інвалідом з надбавкою на догляд та мала статус зайнятої особи з 13.08.2021.

Так, з довідки за вих. № 4097 від 26.12.2022 відділу з питань надання державних соціальних допомог, субсидій, інших видів соціальної підтримки населенню № 4 вбачається, що ОСОБА_1 станом на 12.12.2022 перебуває на обліку в даному відділі та отримує державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю з надбавкою на догляд за дитиною. Термін призначення допомоги: з 13.08.2021 по 27.07.2023, особовий рахунок НОМЕР_1 (а.с.13).

Про даний факт відповідач центр зайнятості не повідомила, хоча зобов'язана була це зробити.

На підставі акта № 23 від 26.12.2022 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, наказом директора Шишацької районної філії Полтавського обласного центру зайнятості за № 13 від 26.12.2022 призначено повернути кошти призначеної допомоги по безробіттю в розмірі 7374,19 грн. (а.с.14-17).

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач ОСОБА_1 добровільно повернула лише кошти призначеної допомоги по безробіттю в розмірі 1900 грн., хоча відповідно до поданої розписки зобов'язана була повернути частинами всю суму незаконно отриманих коштів до 28.02.2023.

Законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Закону України «Про зайнятість населення» та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно з п. 2, 8 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи. Зареєстрований безробітний - особа працездатного віку, яка зареєстрована в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, як безробітна і готова та здатна приступити до роботи.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать непрацюючі працездатні особи, які фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, особою з інвалідністю I групи або за особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, та отримують допомогу, компенсацію та/або надбавку відповідно до законодавства.

Відповідно до положень п. 8, 9 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення» Реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі: встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, встановлення факту виконання безробітним оплачуваної роботи (надання послуг).

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» зареєстровані безробітні зобов'язані: інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.

Згідно з ч. 3 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.

Згідно з Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України № 60/62 від 13 лютого 2009 року, Постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 року № 7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 року за № 232/16248 розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття (далі - центри зайнятості) у разі, коли під час перебування особи на обліку як безробітної до центру зайнятості надійшла інформація від державних органів, підприємств, установ, організацій чи громадян про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг безробітній особі, яка відрізняється від поданих нею відомостей, або така інформація розміщена в засобах масової інформації. Для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. Обмін інформацією здійснюється між Державним центром зайнятості, Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України як центральними органами виконавчої влади.

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Таким чином, з огляду на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що позивачем правомірно вчинено дії щодо встановлення обставин, які впливають на порядок виплати матеріальної допомоги по безробіттю, рішення прийнято в межах повноважень відповідно до встановленого порядку та з визначених законом підстав про повернення допомоги по безробіттю.

Згідно ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Згідно ч.3 ст. 12, ч.ч.1, 5 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Оцінивши у сукупності наведені вище докази, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача отриманої нею допомоги по безробіттю в розмірі 5474,19 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню, оскільки матеріали справи містять належні, допустимі та достатні докази, що свідчать про наявність правових підстав для стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості у заявленому розмірі, в той же час відповідачем не надано жодних належних доказів, що підтверджують необґрунтованість чи безпідставність позовних вимог.

За встановлених обставин справи позовні вимоги підлягають повному задоволенню.

Судові витрати у справі становлять 3028 грн. сплаченого позивачем судового збору. Суд розподіляє їх відповідно до приписів ч.1 ст. 141 ЦПК України та покладає на відповідача в зв'язку з повним задоволенням позовних вимог.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 12, 19, 141, 264-265, 268, 274, 279, 353 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Полтавського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , мешканки АДРЕСА_1 на користь Полтавського обласного центру зайнятості (код ЄДРПОУ 03491234, що знаходиться за адресою: 36039, м. Полтава, вул. Сінна, 45) отриману допомогу по безробіттю в розмірі 5474 (п'ять тисяч чотириста сімдесят чотири) грн. 19 коп. та судові витрати у справі у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн., а всього стягнути 8502 (вісім тисяч п'ятсот дві) грн. 19 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Полтавської апеляційного суду в 30-ти денний строк з дня його підписання.

Головуючий - суддя Д.С. Сиволап