Постанова від 25.11.2025 по справі 641/6204/25

Провадження № 3/641/1731/2025 Справа № 641/6204/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2025 року м. Харків

Слобідський районний суд м. Харкова у складі: головуючого - судді Маньковської О.О., за участю прокурора - Сологуб І.С., особи, стосовно якої складений протокол про адміністративне правопорушення - ОСОБА_1 , секретаря - Макарової А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючий за адресою: АДРЕСА_1 , -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді командира взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи, згідно з п.п. «Г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 02.08.2025 року об 11 годині 17 хвилин, без поважних причин подав щорічну декларацію за 2023 рік, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Таким чином, ОСОБА_1 не виконав вимоги ч. 1 ст. 45 Закону № 1700-VII, у зв'язку з чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав частково, посилаючись на поважність причин пропуску строку подання щорічної декларації за 2023 рік, а саме, вказав на перебування на стаціонарному лікуванні в період з 27.02.2024 року по 02.04.2024 рік, з 05.04.2024 року по 27.04.2024 рік, з 04.06.2024 року по 18.06.2024 рік, 11.09.2024 року по 02.10.2024 рік, з 25.03.2025 року по 25.04.2025 рік, з 27.08.2025 року по 05.09.2025 рік. Крім того, зазначив, що отримав 3-ю групу інвалідності та звільнений з військової служби 26.04.2025 року за станом здоров'я.

Прокурор в судовому засіданні вказала про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, просила визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, призначити стягнення в межах санкції статті, у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Суд, заслухавши пояснення учасників судового провадження, дослідивши письмові докази, суд приходить до наступного.

Відповідно до ст.245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

У відповідності до ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Цією ж нормою закону передбачено, що для притягнення особи до адміністративної відповідальності її дія або бездіяльність повинна бути протиправною, тобто порушувати встановлений законом порядок.

Відповідно до приписів положення ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний зокрема з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідальність за ч.1 ст.172-6 КУпАП настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до пп. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» є військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, особовий склад штатних військово-лікарських комісій.

Відповідно до ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Приміткою до ст.172-6 КУпАП встановлено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з ч.1 ст.45 Закону №1700-VII особи, зазначені у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до п. 1 ч. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 №449/21, щорічна декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Так, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, підтверджується:

-витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо призначення ОСОБА_1 на посаду командира взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 від 23.06.2023 року № 157;

- витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо призначення ОСОБА_1 на посаду офіцера мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_3 від 11.09.2024 року № 260;

- витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 від 26.04.2025 року № 118;

-роздруківкою декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2023 рік, поданої 02.08.2025 року об 11:17.

Заперечення ОСОБА_1 своєї вини в частині поважності строку пропуску подання декларації, судом оцінюються критично, оскільки як вбачається з матеріалів справи, останній перебував на стаціонарному лікуванні в період з 27.02.2024 року по 02.04.2024 рік, з 05.04.2024 року по 27.04.2024 рік, з 04.06.2024 року по 18.06.2024 рік, 11.09.2024 року по 02.10.2024 рік, з 25.03.2025 року по 25.04.2025 рік, з 27.08.2025 року по 05.09.2025 рік.

Таким чином, враховуючи, що строк подання декларації за 2023 рік було встановлено до 01.04.2024 року, ОСОБА_1 не надано суду доказів поважності невиконання свого обов'язку, оскільки мав можливість його виконати в період до 27.02.2024 року або подати негайно, будучи виписаним зі стаціонарного лікування 02.04.2024 року, проте подав щорічну декларацію за 2023 рік за минуванням тривалого часу - 02.08.2025 року.

З огляду на вищенаведене, доказів поважності причин пропуску строку та неможливості подати щорічну декларацію за 2023 рік в строк, визначений законодавством до 01.04.2024 року, ОСОБА_1 не надано.

Докази, надані до протоколу про адміністративне правопорушення є належними, допустимими та достовірними, оскільки вони здобуті з додержанням процесуальної процедури, не суперечать фактичним обставинам справи і об'єктивно узгоджуються між собою.

Таким чином, дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковані за ч.1 ст.172-6 КУпАП - як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Накладаючи адміністративне стягнення, суд бере до уваги характер скоєного правопорушення, дані про особу, що притягається до адміністративної відповідальності та вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу.

Призначаючи судовий збір, суд застосовує редакцію ЗУ «Про судовий збір», яка діяла на час скоєння правопорушення.

Керуючись ст.38,40-1,172-7,279-280,283-285,289 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить в сумі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду в десятиденний строк з дня її оголошення.

Суддя- О. О. Маньковська