01 грудня 2025 рокуселище ПетровеСправа №: 941/1721/25
Провадження № 1-в/941/390/25
Петрівський районний суд Кіровоградської області в складі
головуючого судді - ОСОБА_1
при секретарі - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с-щі Петрове Олександрійського району Кіровоградської області справу за поданням начальника ДЕРЖАВНОЇ УСТАНОВИ «ПЕТРІВСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№ 49)» про можливість встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
засудженого 09.12.2019 Тернівським районним судом м. Кривого Рогу Дніпропетровської області за ч.1 ст.115 КК України до 7 років позбавлення волі,-
На адресу суду надійшло подання начальника ДУ «ПЕТРІВСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№49)» про можливість встановлення адміністративного нагляду строком на 1 (один) рік відносно засудженого ОСОБА_3 вмотивоване тим, що 06.01.2026 з ДУ «ПЕТРІВСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№ 49)» звільняється засуджений ОСОБА_3 , який засуджений за особливо тяжкий злочин, своєю поведінкою не довів свого виправлення та залишається небезпечним для суспільства, тому з метою попередження рецидивної злочинності та адаптації засудженого в суспільстві адміністрація ДУ «ПЕТРІВСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№ 49)» звернулась до суду з даним поданням.
Представник ДУ «ПЕТРІВСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№ 49)» своєю заявою прохав розглядати справу без його участі. Засуджений своєю заявою також прохав розглядати справу без його участі, з поданням згоден.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що подання підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_3 був засуджений 09.12.2019 Тернівським районним судом м. Кривого Рогу Дніпропетровської області за ч.1 ст.115 КК України до 7 років позбавлення волі.
У минулому ОСОБА_3 був судимий:
25.02.1998 Кіровським районним судом м. Кіровограда за ст.94 КК України до 8 років позбавлення волі.
З 31.07.2020 відбуває покарання в ДУ «ПЕТРІВСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№ 49)».
За час відбування в установі допустив два порушення режиму утримання, що виражалось в зберіганні заборонених предметів, яке наразі погашено у встановленому законодавством порядку та в порушенні вимог правил внутрішнього розпорядку.
Має чотири заохочення у вигляді подяки правами начальника установи за дотримання правил трудового розпорядку та вимог безпеки праці.
У взаємовідносинах з іншими засудженими не конфліктний, з іншими засудженими спілкується на рівних, товариський, на критику в свою адресу реагує адекватно, під вплив інших не підпадає. За характером спокійний, врівноважений.
Намагається утримувати у чистоті та порядку спальне місце та приліжкову тумбочку, завжди має охайний зовнішній вигляд.
До виконання законних вимог персоналу установи виконання покарань ставиться не завжди сумлінно через особисту неорганізованість.
Самостійно виконує роботи із самообслуговування, має достатній рівень навичок для самостійного їх виконання.
Ризик вчинення повторного кримінального правопорушення оцінюється як середній. Ризик ймовірної небезпеки для суспільства оцінюється як високий.
Згідно п."б" ст.3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства.
Згідно ст.6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Таким чином, враховуючи, що ОСОБА_3 засуджений за особливо тяжкий злочин, під час відбування покарання своєю поведінкою не довів свого виправлення та залишається небезпечним для суспільства, суд приходить до висновку, що відносно ОСОБА_3 слід встановити адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік, з застосуванням обмежень, передбачених ст.10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі», а тому подання підлягає задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, керуючись п."б" ст.3, ст.10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», -
Подання начальника ДЕРЖАВНОЇ УСТАНОВИ «ПЕТРІВСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№49)» про можливість встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_3 -задовольнити.
Встановити адміністративний нагляд на 1 (один) рік відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,та встановити таке обмеження:
- зобов'язати прибувати в період з 07:00 до 12:00 години 1, 3 п'ятниці кожного місяця до співробітника поліції, який проводить реєстраційну відмітку;
- заборонити виходити з будинку (квартири) з 22.00 години по 06.00 годину наступного дня .
На ухвалу може бути подано апеляцію протягом 7 діб до Кропивницького апеляційного суду, через Петрівський районний суд Кіровоградської області.
Суддя ОСОБА_1