Справа №461/9374/25
Провадження №3/461/3278/25
02 грудня 2025 року м. Львів
Суддя Галицького районного суду м.Львова Мисько Х.М., з участю представника Львівської митниці Державної митної служби України Лубоцького Б.І., розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керівника ТОВ "СЛАВУТА ШИК МОДЕРН", проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 від 03.01.2012, РНОКПП - НОМЕР_2 ,
за ст.485 Митного Кодексу України, -
05.06.2025, з метою здійснення митного оформлення та випуску у вільний обіг товарів, що надійшли на адресу ТОВ "СЛАВУТА ШИК МОДЕРН" (ЄДРПОУ 45263079, адреса: Україна, 03110, м.Київ, вул. Кочура Григорія, буд.19,корп.3, кім.11) від компанії "INTROPA SPEDITIONSGESELLSCHAFT mbH, Fasanenweg 8, DE 65451 Kelsterbach, Німеччина декларант ТОВ "ГЕТ АП" (ЄДРПОУ 43545871) ОСОБА_2 до відділу митного оформлення №1 митного поста «Городок» Львівської митниці Держмитслужби було подано митну декларацію типу «ІМ40ДЕ» № 25UA209170048206U6 (далі ЕМД), в якій задекларовано: товар №1 «Виріб медичний. Апаратура для механотерапії. Застосовується для реабілітаційних вправ, призначених для пацієнтів, які повністю або частково втратили функції нижніх та верхніх кінцівок в результаті нейрогенних захворювань центральної або периферичної нервової системи, а також спинальних, м'язових або кісткових захворювань: - Система для підвісної терапії VZN SLINGWALK / Gait training device VZN SLINGWALK -1шт. - Медична бігова доріжка VZN MEDRUN/Rehabilitation training treadmill VZN MEDRUN -1шт. Може поставлятися частково у розібраному стані для зручності транспортування. Торговельна марка: VIZION. Виробник:VIZION MEDICAL SYSTEMS Sp.zo.o.. Країна виробництва:CN».
За наявною інформацією з товаротранспортних документів виробник товару - VIZION MEDICAL SYSTEMS Sp.zo.o., торгівельна марка - VIZION, країна виробництва - CN. В графі №33 ЕМД зазначено код товару згідно УКТЗЕД - 9019109000 (ставка ввізного мита - 0 %). Під час перевірки ЕМД посадовою особою Львівської митниці винесено Рішення про визначення коду частини товару №1 (медична бігова доріжка VZN MEDRUN) від 16.05.2025 p. № КТ-UA209000-0078-2025 (далі Рішення). Вказаним Рішенням змінено заявлений код товару згідно УКТЗЕД на 9506911000 (ставка ввізного мита - 10%). Документи, якими керувалися митні органи під час прийняття Рішення є: УКТЗЕД в редакції Закону України "Про Митний тариф України" від 19.10.2022 №2697-ІХ; Основні правила інтерпретації класифікації товарів 1, 6 (Закон України "Про Митний тариф України" від 19.10.2022 №2697-ІХ); Пояснення до УКТ ЗЕД (затверджено наказом Держмитслужби від 14.12.2022 №543); Примітки до груп 90 та 95, пояснення до товарних позицій 9019 та 9506; акт митного огляду від 05.06.2025 №25UA209170048206U6; технічна документація на товар; 8-01/14820; інформація з відкритих джерел мережі Інтернет з сайту виробника товару (Китайського заводу); рішення щодо класифікації товарів прийняте на ідентичний товар від 07.04.2025 №КТ-UA209000-0045-2025.
Згідно проведеного розрахунку митних платежів по ЕМД у разі застосування ставок ввізного мита згідно Рішення, недобір митних платежів, які мали б були сплачені, у порівнянні з митними платежами, заявленими у ЕМД, складає 199 942,82 грн.
Відповідно до ч. 2 «Змін до класифікаторів типів декларацій, Класифікатора митних режимів, Класифікатора документів, сертифікатів, дозволів та додаткової інформації та Класифікатора видів надходжень бюджету, що контролюються митними органами» затверджених наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2025 № 184, для інформації за кодом «1001» зазначається одно символічний код, що відображає статус особи, яка подає митну декларацію, який може приймати значення:«1» - декларант, який самостійно у власних інтересах та від власного імені здійснює декларування;«2» - прямий представник;«3» - непрямий представник.
Згідно ст.256 Митного кодексу України декларантом має право виступати особа, в інтересах та від імені якої здійснюється декларування (утримувач митного режиму в разі прямого представництва).
Митне оформлення зазначеного товару за ЕМД здійснено у статусі прямого представника, який діє від імені та в інтересах іншої особи. Що підтверджується зазначенням коду «1001 - 2» у графі 44 декларації.
Згідно з додатковою угодою №1 до договору про надання митно - брокерських послуг від 01.11.2023 № 0111/2023, - Замовник є утримувачем митного режиму, й доручає здійснювати декларування товарів та транспортних засобів комерційного призначення виконавцю; - Виконавець є митним представником та здійснює декларування як прямий представник, що діє в інтересах і від імені Замовника.
На момент оформлення ЕМД керівником ТОВ «СЛАВУТА ШИК МОДЕРН» був ОСОБА_1 .
Таким чином, в діях керівника ОСОБА_1 , що виразилися у заявлені, з метою неправомірного зменшення розміру митних платежів, неправдивих відомостей, необхідних для визначення частини коду товару №1 (медична бігова доріжка VZN MEDRUN) згідно з УКТЗЕД. по ЕМД, наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ст. 485 Митного кодексу України.
На адресу ТОВ "СЛАВУТА ШИК МОДЕРН" було скеровано лист від 24.09.2025 р. про прибуття до 02.10. 2025 у відділ митного оформлення №1 митного поста «Городок» для надання пояснення та складання протоколу про порушення митних правил. У вказаний в листі час особа за викликом не з'явилась.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого статтею 485 Митного кодексу України.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про час, дату та місце проведення судового засідання.
Відповідно до ч.4 ст.526 МК України суд вважає можливим проводити розгляд справи у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, хоча належним чином була повідомлена про час і місце розгляду справи.
Представник Львівської митниці Державної митної служби України Лубоцький Б.І. просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, покликаючись на матеріали справи.
Заслухавши думку представника Львівської митниці Державної митної служби України, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
Згідно з ст. 486 МК України, завданням провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким порушенням.
Відповідно до вимог ст. 489 МК України, при розгляді справи про порушення митних правил суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з частиною 1статті 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до статті 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил, здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Згідно із вимогами ст.489 МК України, при розгляді справи про порушення митних правил підлягає з'ясуванню, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст.485 МК України, встановлено відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
Частиною 1 статті 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.
Частиною 3 статті 257 Митного кодексу України визначено, що митна декларація та інші документи, подання яких митним органам передбачено Митним кодексу України оформлені на паперовому носії та у вигляді електронних документів, мають однакову юридичну силу.
Згідно з ч. 1 ст. 257 МК України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Підпунктами а, б, г пункту 5, частини 8 статті 257 Митного кодексу України, декларантом вносяться до митної декларації відомості про товари, його найменування, звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, а також код товару згідно з УКТ ЗЕД.
Відповідно до пункту 3.2 Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 р. № 651, зареєстрованого в Міністерстві фінансів України 14.08.2012 за № 1372/21684 (із змінами), відомості, заявлені у митній декларації декларантом або уповноваженою ним особою, є відомостями, необхідними для митних цілей. Відповідно до пунктів 1, 3 та 4 частини 1 статті 266 Митного кодексу України декларант зобов'язаний:- здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Митним кодексом України; - надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; - у випадках, визначених Митним кодексом України та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу Х Митного кодексу України.
Згідно з пунктами 1, 4 частини 1 статті 266 Митного кодексу України, декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, відповідно до порядку, встановленого Митним кодексом України; у випадках, визначеним цим кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу Х цього кодексу.
Згідно з частиною 8 статті 264 Митного кодексу України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант та митний представник несуть відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Відповідно до вимог частини 4 статті 266 Митного кодексу України, у разі декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення утримувачем митного режиму від власного імені або його прямим митним представником передбачену цим Кодексом відповідальність за невиконання обов'язків декларанта, передбачених частиною першою цієї статті, несе утримувач митного режиму.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 МК України, суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16 - річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
На момент оформлення ЕМД керівником ТОВ «СЛАВУТА ШИК МОДЕРН» був ОСОБА_1 .
Згідно із проведеним розрахунком митних платежів по ЕМД, у разі застосування ставок ввізного мита згідно Рішення, недобір митних платежів, які мали б були сплачені, у порівнянні з митними платежами, заявленими у ЕМД, складає 199 942,82 грн.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 265 Митного кодексу України декларантом має право виступати: особа, яка самостійно здійснює декларування у власних інтересах та від власного імені (утримувач митного режиму).
Факт вчинення ОСОБА_1 митного правопорушення, передбаченого ст.485 МК України, підтверджується наступними доказами:
- протоколом про порушення митних правил №1555/UA 2091000/2025 від 26.10.2025 року;
- митною декларацією «ІМ40ДЕ» № 25UA209170048206U6 (далі ЕМД);
- службовою запискою;
- доповідною запискою.
Таким чином, суддя приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 в скоєні митного правопорушення, передбаченого ст.485 МК України, а саме що будучи утримувачем митного режиму, з метою зменшення розміру митних платежів на суму 268230,36 грн., заявила у митній декларації типу ІМ40ДЕ 25UA209190002286U9 неправдиві відомості (щодо фактичної вартості товару), необхідних для визначення митної вартості товару.
Обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
За вчинення правопорушення, передбаченого ст.485 МК України, встановлено накладення штрафу в розмірі від 50 до 150 відсотків несплаченої суми митних платежів.
Відповідно до матеріалів справи встановлено, що несплачена сума митних платежів становить 199 942,82 грн.
Відтак, приймаючи до уваги характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, приходжу до висновку, що на ОСОБА_1 слід накласти штраф в межах встановлених санкцією ст.485 МК України, у розмірі 50 % несплаченої суми митних платежів, що становить 99 971,41 грн.
Крім того, відповідно до ст.40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути в користь держави в особі ДСА України судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст.257, 264, 485, 489 МК України, ст.ст.40-1, 283 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.485 МК України і накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 99 971 грн. 41 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної судової адміністрації України 605,60 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м.Львова протягом десяти днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Суддя Х.М. Мисько