Справа №523/15223/25
Провадження №1-кс/523/8073/25
28 листопада 2025 року м. Одеса
Слідчий суддя Пересипського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу Управління СБ України в Одеській області підполковника юстиції ОСОБА_6 , погодженого першим заступником керівника Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_7 , про продовження строку досудового розслідування
Старший слідчий в ОВС слідчого відділу Управління СБ України в Одеській області підполковник юстиції ОСОБА_6 звернувся до суду із клопотанням про продовження строку досудового розслідування кримінального провадження № 42025164690000045 від 05.06.2025 до шести місяців, тобто до 11.02.2026.
Клопотання мотивоване тим, що слідчим відділом Управління СБ України в Одеській області здійснюється досудове слідство у кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.114-1 КК України, та за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 368 КК України.
Нагляд за додержанням законів під час досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням здійснюється прокурорами Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України та Верховного головнокомандувача Збройних сил України ОСОБА_8 від 24.02.2022 № 64/2022 та Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ХІ введено воєнний стан на всій території України, який неодноразово продовжувався та діє на теперішній час.
Крім того, Указом Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженим Законом України № 2105-IX від 03.03.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію на всій території України протягом 90 днів із дня набрання чинності Указом. Також указом, серед іншого, постановлено:
- призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами;
- місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб - підприємців організувати та забезпечити в установленому законом порядку, серед іншого, своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини;
- здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань.
У подальшому, строк проведення загальної мобілізації неодноразово продовжувався у встановленому законом порядку.
Статтею 17 Конституції України визначено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України. Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.
Згідно зі ст. 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Абзацом 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Аналогічне визначення особливого періоду міститься у Законі України «Про оборону України», згідно з абзацом 13 ч. 1 ст. 1 якого, особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Таким чином, враховуючи введення в Україні у встановленому законом порядку правового режиму воєнного стану, з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні діє особливий період у розумінні Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" і Закону України «Про оборону України».
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України № 2102-IX від 24.02.2022, у зв'язку з введенням в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, військовому командуванню разом з військовими адміністраціями, органами виконавчої влади, правоохоронними органами та за участю органів місцевого самоврядування постановлено запроваджувати і здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи правового режиму воєнного стану, реалізовувати повноваження, необхідні для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності.
Законом України «Про правовий режим воєнного стану» визначено поняття воєнного стану. Так, воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Згідно зі ст. 17 Закону України «Про оборону України», захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно з законодавством. Громадяни України проходять військову службу, службу у військовому резерві та виконують військовий обов'язок у запасі відповідно до законодавства.
Ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Згідно із ч. 2 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Незважаючи на обізнаність з вимогами наведених вище нормативно-правових актів, у ОСОБА_4 , у невстановлений в ході досудового розслідування час та дату, але не пізніше 14.07.2025, у невстановленому в ході досудового розслідування місці виник злочинний умисел, направлений на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України в особливий період, шляхом організації незаконного переправлення громадянина України ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , через державний кордон України до Республіки Молдова.
На виконання свого злочинного умислу, 12.07.2025 ОСОБА_4 зустрівся із громадянкою ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на території Київського району м. Одеси, діючи умисно, маючи умисел на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України в особливий період, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій і бажаючи настання шкідливих наслідків у вигляді зниження обороноздатності України в умовах воєнного стану і збройної агресії Російської Федерації проти України, загрози її національній безпеці, домовився з ОСОБА_10 за грошові кошти у розмірі 13000 (тринадцять тисяч) доларів США про перевезення з України до Республіки Молдова громадянина України ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є особою призовного віку та підлягає мобілізації в особливий період.
25.07.2025 ОСОБА_4 зустрівся із ОСОБА_10 , поряд із кав'ярнею «Золоте Руно», що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Академіка Корольова, 16, де в автомобілі на якому приїхав за вказаною адресою отримав від останньої завдаток за організацію переправлення ОСОБА_9 із України до Республіки Молдова у розмірі 1000 доларів США.
29.07.2025 ОСОБА_4 , зв'язавшись із ОСОБА_10 засобами телефонного зв'язку, повідомив її про те, що найближчим часом ОСОБА_9 будуть перевозити через державний кордон України до Республіки Молдова.
Надалі, 09.08.2025 ОСОБА_4 зателефонував ОСОБА_10 та повідомив, що 10.08.2025 ОСОБА_9 будуть перевозити через державний кордон України до Республіки Молдова.
10.08.2025, близько 13 год. 00 хв., ОСОБА_9 зателефонував невідомий абонент з номером мобільного телефону НОМЕР_1 і повідомив, що він телефонує від ОСОБА_11 і що через годину забере ОСОБА_9 поряд з його будинком, який розташований за адресою: м. Одеса, вул. Владислава Бувалкіна, буд. 8.
Цього ж дня, близько 15 год. 00 хв., за вищевказаною адресою приїхав автомобіль марки «Hyundai» д.н.з. НОМЕР_2 під керування особи жіночої статі, де в якості пасажирів знаходились два чоловіки, один із яких ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Після того, як ОСОБА_9 сів у вказаний автомобіль, водій автомобіля попрямувала в сторону АЗС «SOCAR», яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Київське шосе, 12/1.
По приїзду за вказаною адресою, водій автомобіля «Hyundai» д.н.з. НОМЕР_2 повідомила, що далі ОСОБА_9 та ОСОБА_12 попрямують на автомобілі «Ford FUSION» д.н.з. НОМЕР_3 , водієм якої є ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який займає посаду водія відділення охорони військової контррозвідки Служби безпеки України НОМЕР_4 комендатури охорони та обслуговування. Далі, ОСОБА_13 видав ОСОБА_9 та ОСОБА_12 військову форму ЗС України та сказав переодягатися. Крім того, з метою безперешкодного перетину пункту пропуску «Маяки-Удобне-Паланка», ОСОБА_13 видав ОСОБА_9 та ОСОБА_12 військові квитки діючих військовослужбовців ЗС України, які за своїми рисами обличчя схожі на останніх, на ім'я ОСОБА_14 та ОСОБА_15 , а також посвідчення про відрядження на вказаних осіб з м. Одеси до м. Рені Одеської області, та попрямували на вищевказаному автомобілі в сторону м. Рені Одеської області
В подальшому, перед перетинанням державного кордону України, в районі с. Саф'яни Ізмаїльського району Одеської області, злочинні дії ОСОБА_4 та інших невстановлених осіб, щодо перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань за кваліфікуючими ознаками: перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України в особливий період, шляхом незаконного переправлення ОСОБА_9 , який є особою призивного віку та підлягає мобілізації, через державний кордон України до Республіки Молдова, були припинені.
10.08.2025 ОСОБА_4 затримано, в порядку ст. 208 КПК України.
11.08.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України - перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.
06.10.2025 Пересипським районним судом міста Одеси строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до 4-х місяців, тобто до 11.12.2025.
Закінчити досудове розслідування, у передбачений ч. 3, п. 4 ст. 219 КПК України строк, протягом 6 місяців з дня повідомлення ОСОБА_4 про підозру, не представляється можливим, оскільки для прийняття законного та обґрунтованого рішення за вказаними матеріалами досудового розслідування необхідно виконати наступне: з урахуванням одержаних слідством даних, вирішити питання про ступінь участі у злочинній діяльності підозрюваного та про можливість повідомлення йому про нову підозру та зміну раніше повідомленої підозри; витребувати з військової частини НОМЕР_5 матеріали службового розслідування за фактом підроблення ОСОБА_16 службових документів НОМЕР_4 комендатури охорони та обслуговування, використання ним цих документів, ухилення останнього від військової служби; допитати начальника НОМЕР_4 комендатури охорони та обслуговування підполковника ОСОБА_17 щодо обставин підроблення ОСОБА_16 службових документів вказаної військової установи, використання ним цих документів, заволодіння та використання особливо важливих документів (військових квитків військовослужбовців), тощо; відібрати у підполковника ОСОБА_17 вільні, умовно-вільні та експериментальні зразки підпису; призначити почеркознавчу експертизу, метою якої є встановлення чи виконано підпис від імені ОСОБА_17 у документі (відпускний квиток ОСОБА_16 , наказ начальника НОМЕР_4 комендатури охорони та обслуговування від 07.08.2025 за №154, посвідчення про відрядження ОСОБА_14 та ОСОБА_15 ) тією особою, від імені якої він зазначений, чи іншою особою; призначити відповідну експертизу друкарських форм щодо відпускного квитка ОСОБА_16 , наказу начальника НОМЕР_4 комендатури охорони та обслуговування від 07.08.2025 за №154, посвідчень про відрядження ОСОБА_14 та ОСОБА_15 ; витребувати в ІНФОРМАЦІЯ_5 відомостей щодо чергування 10.08.2025 військовослужбовців ТЦК та СП на пункті пропуску «Маяки -Удобне»; витребувати з Державної прикордонної служби України відомості про перетин Державного кордону України (адміністративної межі з тимчасово непідконтрольними територіями) військовослужбовцем ОСОБА_16 у 2025 році; за наявності достатніх доказів для підозри ОСОБА_16 у вчиненні кримінального правопорушення, за погодженням з прокурором повідомити особу про підозру у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення; розсекретити матеріали проведених негласних слідчих (розшукових) дій; встановити інших осіб, причетних до вчинення вищевказаного злочину; виконати вимоги ст. ст. 290, 291 КПК України.
Відомості, які будуть отримані в результаті здійснення перелічених слідчих (розшукових) та процесуальних дій, дозволять отримати докази, які можуть бути використані під час судового розгляду, забезпечать всебічне, повне і неупереджене дослідження обставин кримінального провадження, прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Результати проведення зазначених слідчих дій мають суттєве значення для слідства, оскільки розсекречені протоколи за результатами проведених негласних (слідчих) розшукових дій мають конкретизувати обставини та наслідки від злочину, отже остаточна кваліфікація дій підозрюваного, впливає на конкретність обвинувачення, а також для підтвердження або спростування первинних показань учасників кримінального провадження.
Для проведення та завершення вищевказаних слідчих (розшукових) та процесуальних дій, у зв'язку з особливою складністю кримінального провадження, органу досудового розслідування необхідно не менше шести місяців понад встановленого строку досудового розслідування, у зв'язку з чим, є підстави для продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні
№ 42025164690000045 від 05.06.2025 до шести місяців, тобто до 11.02.2026.
Відповідно чотирьохмісячний місячний строк досудового розслідування у кримінальному провадженні спливає 11.12.2025.
Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання слідчого та просив його задовольнити. Наголосив на тому, що ним та слідчим спрямовані відповідні клопотання про розсекречення матеріалів НСРД. Вказані клопотання додати наразі не можливо адже вони також є секретними.
Підозрюваний та його захисник в судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання слідчого, адже всі перелічені дії можна було вчинити на протязі чотирьохмісячного строку досудового розслідування.
Дослідивши матеріали кримінального провадження, які обґрунтовують доводи клопотання, заслухавши учасників судового розгляду, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено в судовому засіданні, СВ Управління Служби безпеки України в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 42025164690000045 від 05.06.2025, за підозрою громадянина України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України та за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 368 КК України.
Завершити досудове розслідування до закінчення строку досудового розслідування неможливо у зв'язку з необхідністю проведення слідчих дій, які не виконанні в зв'язку із складністю кримінального провадження, перелік яких зазначено вище.
Відомості, які будуть отримані в результаті вказаних дій, мають значення доказів у кримінальному провадженні.
З огляду на викладене, строк досудового розслідування кримінального провадження необхідно продовжити до 6-и місяців.
Щодо позиції сторони захисту, то слідчий суддя з нею частково погоджується, адже витребувати зробити запити, визначитися з кваліфікацією, призначити експертизу нічого слідчому не заважало, але розсекречення, а відповідно в вирішення питання про перекваліфікацію не залежать ввід слідчого, що унеможливлює проведення слідства у чотирьохмісячний строк.
Керуючись ст.ст.28, 294, 295-1 КПК України
Клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу Управління СБ України в Одеській області підполковника юстиції ОСОБА_6 про продовження строків досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42025164690000045 від 05.06.2025 року - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №42025164690000045 від 05.06.2025 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.114-1 КК України, та за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 368 КК України, до шести місяців, тобто до 11.02.2026 року.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя : ОСОБА_1