Справа № 947/21722/24
Провадження № 1-кс/947/18239/25
02.12.2025 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого слідчого управління ГУНП в Одеській області капітана поліції ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження № 42024160000000041 від 01.03.2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів,
До Київського районного суду м. Одеси звернувся слідчий слідчого управління ГУНП в Одеській області капітан поліції ОСОБА_3 з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.
Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Одеській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024160000000041, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.03.2024 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364.
Процесуальне керівництво під час проведення досудового розслідування здійснюється Одеською обласною прокуратурою.
Встановлено, що Основною діяльністю та основним доходом КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (далі - КП) є надання послуг з утримання будинків та прибудинкових територій (далі - УБПТ).
Послуги з УБПТ надаються Підприємством на підставі договірних відносин, у яких КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » виступає управителем в розумінні Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (далі - Закон 417) та укладає зокрема договори про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (далі - Договори). Типовий договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (далі - Типовий Договір) разом із додатками № 1-5 до нього затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2018 р. № 712, якою, в свою чергу, також затверджені Правила надання послуги з управління багатоквартирним будинком (далі - Постанова 712).
Постановою 712 визначено порядок надання послуги з управління багатоквартирним будинком, що здійснюється управителем на підставі Договору, укладеного відповідно до Закону 417 та Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Предметом типового договору та, відповідно, договорів є: «Управитель зобов?язується надавати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком, що розташований за адресою: «вулиця/проспект», а співвласники зобов?язуються оплачувати управителю послугу з управління згідно з вимогами законодавства та умовами цього договору».
Метою створення Підприємства є задоволення міських, суспільних потреб шляхом здійснення господарської діяльності з метою отримання прибутку (п. 21. Статуту), а предметом діяльності - управління житловим та нежитловим фондом, у тому числі надання послуг та проведення робіт пов?язаних з експлуатацією, утриманням та ремонтом житлового та нежитлового фонду, благоустрою територій (п. 2.2 Статуту).
За інформацією КП, працівниками на підприємстві, які мають доступ до офіційних документів, в рамках розпочатої інвентаризації встановлено, що в деяких кабінетах за місцезнаходженням підприємства відсутні оригінали підписаних та діючих документів за період з 2018 по 2023 рік, а саме: договори про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, протоколи загальних зборів співвласників багатоквартирних будинків, які виявили бажання на укладення договорів зКП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », накази про призначення та про підвищення тарифів на ЖКС, накази про списання нарахувань за послуги ЖКП тощо.
З наявних на підприємстві документів вбачається, що протягом І півріччя 2023 року підприємство припинило нарахування ціни на послугу з управління багатоповерховим будинком (УБПТ) на значну кількість будинків - 1004 од. житлових будинків.
Усі накази стосовно припинення нарахувань по 1004 од. житлових будинків є аналогічними за змістом, крім адрес відповідних житлових будинків та дат призупинення нарахування.
Згідно з п. 3.3.6 Статуту директор Підприємства відповідно до компетенції приймає рішення у формі наказів з оперативних питань діяльності Підприємства.
Тобто, КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » призупинив нарахування ціни УБПТ щодо 1004 од. житлових будинків у зв?язку з обранням іншої форми управління будинком (іншого управителя) напідставізвернень уповноважених осіб.
Порядок надання послуги з управління багатоквартирним будинком, що здійснюється управителем на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, визначений Постановою 712. Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, правові, організаційні ат економічні відносини, пов?язані з реалізацією прав та виконанням обов?язків співласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління, визначає Закон 417.
Механізм списання багатоквартирних будинків, у яких розташовані квартири та нежитлові приміщення приватної та інших форм власності, з балансу, зокрема комунальних підприємств, щодо багатоквартирних будинків, які не увійшли до статутного капіталу та перебувають у них на балансі (обліку) як об?єкти комунальної власності, визначає Порядок списання з балансу багатоквартирних будинків, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 301 (далі - Постанова 301).
З урахуванням норм статті 10 Закону 417 прийняття рішень щодо управління багатоквартирним будинком здійснюється співвласниками та оформлюється протоколом, який підписує голова зборів співвласників. Водночас цією статтею також передбачена можливість обрання уповноваженої особи (осіб) співвласників під час укладання, внесення змін та розірвання договору з управителем.
Норми Закону України «Про житлово-комунальні послуги» також визначають, що рішення, які стосуються надання житлово-комунальних послуг (у т. ч. з управлінням багатоквартирним будинком) приймаються співвласниками.
З урахуванням додатку 1 до Типового договору, який визначений Постановою 712, а також враховуючи норми цих Правил, будь-які рішення щодо управління житловими будинками приймаються співвласниками та/або уповноваженою особою та, відповідно, оформлюються протоколом зборів.
При цьому, під час обрання іншого управителя з балансу комунальних підприємств багатоквартирний будинок підлягає списанню, яке з урахуванням норм Порядку 301 підлягає погодженню з боку відповідного суб?єкта управління, до сфери управління якого належав такий будинок, органом місцевого самоврядування.
Також Порядком 301 передбачається створення комісії для списання, в якій приймає участь, зокрема, уповноважена особа (особи) від співвласників багатоквартирного будинку та/або об?єднання співвласників багатоквартирного будинку. Окремо Порядком 301 визначена форма акта про списання багатоквартирного будинку з балансу, яка передбачає погодження з боку органу управління.
Із свого боку рішенням ІНФОРМАЦІЯ_2 «Про організацію заходів щодо списання з балансу комунальними підприємствами ІНФОРМАЦІЯ_2 багатоквартирних будинків, розташованих на території м. Одеси» від 04.10. 2017 № 2463-VII був визначений ІНФОРМАЦІЯ_2 виконавчим органом ІНФОРМАЦІЯ_2 , уповноваженим погоджувати рішення комунальних підприємств ІНФОРМАЦІЯ_2 про списання з балансу багатоквартирних житлових будинків та акти про списання багатоквартирних будинків з балансів комунальних підприємств ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Вимогами вищезазначених нормативно-правових актів встановлено, що рішення про обрання або зміну форми управління будинком та надавача послуг з управління ним приймається співвласниками (уповноваженою особою) багатоквартирного будинку (або ж ОСББ) та оформлюється протоколом. В разі перебування будинку на балансі комунального підприємства, при обранні (зміні) іншого управителя (в розумінні Закону417) здійснюється списання будинку з балансу за встановленою процедурою.
Враховуючи факт призупинення нарахування ціни на послугу УБПТ поряд із відсутністю договорів та підстав видання наказів на призупинення, про що було викладено вище, на КП ЖКС « ІНФОРМАЦІЯ_1 » також відсутні: будь-які протоколи / рішення мешканців житлових будинків щодо надання ЗГОДИ на заміну обслуговуючи компанії (відмову від КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 як Управителя), будь-які акти приймання-передачі житлових будинків на обслуговування іншій обслуговуючій компанії (управителю), зокрема ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 »;
Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року No 109 (далі - Порядок 109), визначена процедура зберігання виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад протоколів зборів співвласників багатоквартирного будинку (далі - Протоколи) та розміщення ними на своєму офіційному веб-сайті інформації про рішення, прийняті такими зборами. Відповідно до п. 3 та 4 Порядку 109 зберіганню підлягають протоколи з питань визначення управителя, його відкликання, затвердження та зміни умов договору з управителем; обрання Уповноваженої особи (осіб) співвласників під час укладання, внесення змін та розірвання договору з управителем, здійснення контролю за його виконанням.
Відповідно до п. 8 Порядку 109 у п?ятиденний строк з дня надсилання повідомлення про взяття протоколу на зберігання його результативна частина з питань, зазначених у пункті 3 цього Порядку, розміщується виконавчим комітетом на його офіційному веб-сайті.
Так, порядком 109 передбачена процедура прийняття Протоколів на зберігання та розміщення (оприлюднення) їх результативних частин, однак, згідно офіційного веб сайту ІНФОРМАЦІЯ_2 переліку житлових будинків від уповноваженого зборами співвласника або обраного співвласниками нового управителя не значиться. Протоколів (їх копій) з питань визначення (обрання) управителя або його відкликання (крім двох випадків - за будинками по АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 ).
Отже, сформований на КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » стан справ стосовно призупинення нарахування ціни на послуги УБІТ без наявних (не підтверджених) Протоколів про обрання іншого управителя створює фактор ризику відсутності підписаних та складених у встановленому порядку Протоколів, що може свідчити про безпідставне видання відповідних наказів та призупинення нарахувань за послугою УБПТ, чим самим, як наслідок, втрачена можливість отримання доходу.
Фінансовий план на 2023 р. після початку припинення нарахування на відповідні житлові будинки не переглядався протягом I півріччя 2023 року. При чому Підприємство мало можливість переглянути показники фінансового плану за забезпечити його коригування у відповідності до сформованої ситуації (з урахуванням норм розділу V «Коригування фінансового плану» Порядку підготовки, затвердження та контролю виконання фінансового плану комунального підприємства, затвердженого розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_4 від 26.06.2020 № 543).
Під час аналізу виконання фінансових показників діяльності проведено обчислення розрахунково-орієнтовного доходу, можливість отримання якого упущена внаслідок видання наказів про припинення нарахування ціни на послугу ІНФОРМАЦІЯ_5 без наявних на КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » обґрунтованих підстав у вигляді протоколів / зборів / рішень мешканців житлових будівель, та встановлено, що розрахунково загальна сума можливого доходу орієнтовно становить 60 316 890,97 гривень.
Крім цього, ревізією законності здійснення та достовірності відображення обліку витрат, у тому числі видатків на капітальне будівництво (реконструкцію, ремонт) та оплату праці працівників встановлено завищення вартості виконаних робіт з поточного ремонту на загальну суму 269 551,09 гривень, виплата одноразового матеріального забезпечення, яке не передбачено Положенням про надання матеріальної допомоги працівникам КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що призвело до втрат фінансових ресурсів Підприємства на загальну суму 2 332 779, 48 гривень, невірне обчислення середньої заробітньої плати призвело до нарахування відпускних та компенсацій у завищених розмірах на загальну суму 192 572,28 гривень.
Надалі, ревізією встановлено безпідставне складання актів надання послуг, що складені без наявності обумовлених договором відповідних заявок, які фактично проплачені на користь ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » за виконання робіт за січень - вересень 2023 року на суму 510 030,79 гривень.
Так, в ході досудового розслідування, з метою встановлення фактів, що мають доказове значення в рамках вищевказаного кримінального провадження, виникла необхідність у застосування спеціальних знань.
З метою встановлення суми матеріального збитку, завданого неправомірними діями невстановлених осіб, слідчим призначено судово-економічну експертизу, проведення якої доручено експертам ІНФОРМАЦІЯ_7 .
На адресу слідчого управління ГУНП в Одеській області надійшло клопотання експерта, згідно якого вбачається необхідність отримання інформації, що перебуває у володінні КП ЖКС « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». З метою виконання клопотання експерта та отримання матеріалів, необхідних для проведення дослідження, було направлено запит до Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_8 ».
Відповідно до листа КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » №1636/11 від 16.09.2025 частково надано копії запитуваних документів та зазначено, що розрахунково-платіжні відомості нарахування заробітних плат працівникам підприємства за період часу з 2022 по 2025 рік були вилучені в ході проведення обшуку від 16.07.2025 на підставі ухвали слідчого судді Пересипського районного суду міста Одеси ОСОБА_4 від 19.06.2025 по матеріалам кримінального провадження №42025164690000016 від 07.03.2025.
Відповідно до інформації з Єдиного реєстру досудових розслідувань кримінальне провадження №42025164690000016 від 07.03.2025 перебуває в провадженні ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Проведеними в кримінальному провадженні заходами забезпечення кримінального провадження отримано завірені належним чином копії розрахунково-платіжних відомостей нарахування заробітних плат працівникам КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за період часу з 01.07.2022 по 31.12.2023, однак внаслідок оформлення оригіналів вищевказаних документів, відомості, які містяться в копіях відображені не в повному обсязі, у зв'язку з чим для проведення експертного дослідження необхідно надати оригінали вищевказаних документів.
Враховуючи викладене, в органу досудового розслідування виникла необхідність проведення тимчасового доступу до речей і документів з можливістю вилучення оригіналів розрахунково-платіжних відомостей нарахування заробітних плат працівникам КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за період часу з 01.07.2022 по 31.12.2023.
На даний час досудовим розслідуванням зазначеного кримінального провадження, з метою надання відповідної кримінально-правової кваліфікації незаконним діям осіб, встановленні обставин, що мають значення для кримінального провадження, у зв'язку з чим, виникла необхідність у проведенні заходу забезпечення кримінального провадження - тимчасового доступу до інформації та документів, що перебувають в матеріалах кримінального провадження №42025164690000016, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07.03.2025 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 426-1, ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 114-1 КК України, з можливістю вилучення оригіналів документів для проведення експертного дослідження.
Відомості в зазначених вище документах можливо використати як доказ, оскільки вони містять фактичні данні, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлять наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
В судове засідання слідчий не з'явився, разом з тим слідчим до клопотання було долучено заяву, в якій він просив розгляд клопотання проводити за його відсутності.
Вказані документи знаходяться у володінні уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_9 , яке розташоване за адресою: АДРЕСА_3 та є можливість безповоротно їх змінити або знищити. З огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації вважаю, що розгляд клопотання необхідно проводити без виклику осіб, у володінні яких знаходиться ця інформація.
Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного переконання.
Відповідно до ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до приписів ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Враховуючи, що отримати зазначені у клопотанні документи без застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до документів не можливо, оскільки вони містять інформацію важливу для кримінального провадження та для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в рамках кримінального провадження, зокрема для підтвердження події кримінального правопорушення та можливої причетності до його вчинення конкретних осіб, слідчий суддя приходить до переконання, що шляхом надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів може бути виконане завдання, для виконання якого сторона обвинувачення звертається з клопотанням, а потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи фізичних та юридичних осіб, про який йдеться в клопотанні.
На підставі вищевикладеного, враховуючи правове обґрунтування клопотання сторони обвинувачення, ту обставину, що документи мають значення для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування зазначеного кримінального провадження, самі по собі, так і в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в рамках даного кримінального провадження, слідчий суддя приходить до переконання про необхідність задоволення клопотання сторони обвинувачення.
Керуючись ст.ст. 159, 163-166 КПК України,
Клопотання слідчого слідчого управління ГУНП в Одеській області капітана поліції ОСОБА_3 про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.
Надати слідчим слідчого управління ГУНП в Одеській області: ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та іншим слідчим, які включені до групи слідчих у кримінальному провадженні № 42024160000000041, а також прокурору у кримінальному провадженні - прокурору відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_7 та прокурорам, які входять до складу групи прокурорів, тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 , яке розташоване за адресою: АДРЕСА_3 , з можливістю вилучення оригіналів документів, а саме розрахунково-платіжних відомостей нарахування заробітних плат працівникам КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за період часу з 01.07.2022 по 31.12.2023.
Визначити строк дії ухвали про тимчасовий доступ до інформації, яка містить охоронювану законом таємницю два місяці з дня постановлення ухвали.
Попередити уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_9 , яке розташоване за адресою: АДРЕСА_3 , що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили після її постановлення.
Слідчий суддя ОСОБА_1