Справа № 947/39075/25
Провадження № 3/947/5145/25
19.11.2025
Суддя Київського районного суду м. Одеси Прохоров П.А., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Управління патрульної поліції в Одеській області про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає: АДРЕСА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 124 КУпАП, протокол ЕПР1 № 474943,
Згідно протоколу, 06.10.2025 року о 09:32 годин в м. Одесі по вулиці Дмитріївська, 2А ОСОБА_1 керуючи автомобілем Mercedes-Benz GLE, н/з НОМЕР_1 , при зустрічному роз'їзді, не врахувала дорожньої обстановки, не дотрималась безпечного бокового інтервалу та скоїла зіткнення з автомобілем автоспецпром Аспа.941157.014.03, н/з НОМЕР_2 , який рухався назустріч з увімкненим проблисковим маячком синього кольору, при ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками, чим порушила вимоги п. 13.3 «Правил дорожнього руху» України, за що відповідальність передбачена ст.124 КУпАП.
ОСОБА_1 з'явилася в судове засідання, подавши до суду письмові пояснення відповідно до яких, вину не визнає, просить суд закрити провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП. Зазначила, що ДТП сталася через порушення ПДР водієм автомобілю «Екстрена медична допомога», який рухався з увікненим проблисковим маячком синього кольору, без увімкненого звукового сигналу, який об'їжджаючи водопровідні люки, які знаходяться з правої сторони проїзної частини, виїхав на зустрічну смугу по якій рухалась ОСОБА_1 . Побачивши небезпеку ОСОБА_1 знизила швидкість і з'їхала на узбіччя, однак зіткнення не вдалося запобігти. Крім того, ОСОБА_1 надала диск з відеозаписом з приводу обставин викладених у письмових поясненнях.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.62 Конституції України, вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно з ч.2 ст.6 Європейської Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини кожен обвинувачений у вчиненні правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Відповідно до п.7 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини у сфері дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», у випадках, коли суспільно небезпечні наслідки настали через порушення правил безпеки дорожнього руху двома водіями транспортних засобів, потрібно з'ясувати характер порушень, які допустив кожний з них, а також чи не було причиною порушення зазначених правил одним водієм їх недодержання іншим і чи мав перший можливість уникнути дорожньо-транспортної події та її наслідків. Виключається відповідальність особи, яка порушила правила дорожнього руху вимушено, через створення аварійної ситуації іншою особою, яка керувала транспортним засобом.
У силу принципу презумпції невинуватості, що підлягають застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.
Статтею 251 КпАП передбачено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 124 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Оцінивши зібрані у справі докази, суд дійшов висновку про відсутність належних та допустимих доказів, які б давали об'єктивні підстави вважати, що 06.10.2025 року о 09:32 годин в м. Одесі по вулиці Дмитріївська, 2А ОСОБА_1 керуючи автомобілем Mercedes-Benz GLE, н/з НОМЕР_1 , при зустрічному роз'їзді, не врахувала дорожньої обстановки, не дотрималась безпечного бокового інтервалу та скоїла зіткнення з автомобілем автоспецпром Аспа.941157.014.03, н/з НОМЕР_2 , який рухався назустріч з увімкненим проблисковим маячком синього кольору, тобто викладені у протоколі про адміністративне правопорушення обставини не знайшли свого підтвердження та спростовані у судовому засіданні дослідженими судом доказами, схемою місця ДТП та відеозаписом, оскільки відповідно до вказаного відеозапису чітко вбачається, ОСОБА_2 рухалась у своїй смузі
Так, зі схеми місця ДТП не вбачається, що саме дії ОСОБА_1 , а саме порушення п.13.3 ПДР, знаходилися в наслідковому зв'язку в заподіянні технічних пошкоджень транспортних засобів, оскільки відповідно до схеми ОСОБА_1 рухалась у своїй смузі руху, в момент скоєння ДТП водій автомобіля швидкої допомоги виїзжає на зустрічну смугу руху об'їзджаючи люк, не маючи інших перешкод на дорозі, та скоює ДТП з автомобілем під керуванням ОСОБА_1 , яка рухалась по своїй смузі, не змінюючи напрямок руху.
За таких обставин, при відсутності в матеріалах справи допустимих та достовірних доказів про порушення водієм ОСОБА_1 вимог п.13.3 Правил Дорожнього руху України, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, суд дійшов висновку, що у її діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП та не доведена її вина у вчиненні правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 124 КУпАП.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП передбачено, що провадження у справі про адміністративне правопорушення може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо в діях особи відсутній склад адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.124,247,251,266, 283-285 КУпАП, суд -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП закрити відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду шляхом подання до Київського районного суд м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня ухвалення постанови.
Суддя Прохоров П. А.