Постанова від 28.11.2025 по справі 140/12124/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2025 рокуЛьвівСправа № 140/12124/24 пров. № А/857/4662/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Матковської З.М.,

суддів Гуляка В. В., Носа С. П.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2024 року у справі № 140/12124/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії (головуючий суддя першої інстанції Андрусенко О. О., час ухвалення - у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження, місце ухвалення м. Луцьк, дата складання повного тексту рішення 27 грудня 2024 року),-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання бездіяльності протиправною щодо обмеження розміру виплати пенсії з 01.06.2024 з урахуванням індексації згідно із постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2022 році» (далі - Постанова №118) та від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова №168); зобов'язання відповідача провести з 01.06.2024 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індексації згідно із Постановами №118 та №168 (з урахуванням раніше виплачених сум).

На обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 2011 року отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII. У грудні 2023 року позивачу перераховано пенсію з урахуванням норм статті 2 Закону №2262-ХІІ. Позивач також зазначає, що з 01.03.2024 розмір його пенсії становив 25572,09 грн, в тому числі: 2549,64 грн - індексація 2022; 1500,00 грн - індексація 2023; 1500,00 грн - індексація 2024. Однак з червня 2024 року відповідач здійснив перерахунок розміру пенсії та встановив її у розмірі 21522,45 грн, до складу якої увійшла індексація за 2024 рік. При цьому відповідач, здійснивши такий перерахунок пенсії, обмежив розмір пенсії позивача без врахування індексації пенсії за 2022 та 2023 роки, а тому розмір пенсії зменшився.

З викладених підстав, просив позов задовольнити повністю.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2024 року у справі № 140/12124/24 позов задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення поточного розміру пенсії ОСОБА_1 шляхом припинення нарахування та виплати підвищень, установлених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2022 році» та від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01.06.2024 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії з урахуванням підвищень, установлених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2022 році» та від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу. Вважає, що судом першої інстанції ухвалено рішення із неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, та неправильним застосуванням норм матеріального права.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт покликається на те, що позивачу здійснено нове призначення пенсії згідно із Законом № 2262-ХІІ з урахуванням грошового забезпечення станом на жовтень 2023 року. При новому призначенні пенсії з 01.11.2023 позивачу застосувалось грошове забезпечення станом (01.10.2023), тому в силу приписів статті 64 Закону №2262-ХІІ втрачається право на нарахування та виплату індексації пенсії за 2022 рік та за 2023 рік, яка була нарахована за відсутністю такої довідки для перерахунку пенсії станом на 01.03.2022 та станом на 01.03.2023, коли така індексація нараховувалась. Відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг у даному випадку відбувається за рахунок підвищення доходу пенсії. Таким чином, оскільки з 01.11.2023 здійснено нове призначення пенсії (не перерахунок в розумінні статті 63 Закону №2262-ХІІ) із врахування грошового забезпечення, взятого на день звільнення з військової служби, а саме на жовтень 2023 року, а тому підстави для встановлення підвищень відповідно до Постанов № 118 та № 168 відсутні

Відзив на апеляційну скаргу поданий не був. Відповідно ч. 4 ст. 304 КАС України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів виходить з наступного.

Судом встановлено та з матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 12.10.2015 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 2262-ХІІ, що підтверджується листом ГУ ПФУ у Волинській області від 16.05.2024 №6653-5638/Б-02/8-0300/24.

Також з листа ГУ ПФУ у Волинській області від 16.05.2024 №6653-5638/Б-02/8-0300/24 слідує, що на підставі заяви та документів, які надійшли з Адміністрації державної прикордонної служби України на адресу відповідача та зареєстровані за вх. №40589/8 від 04.12.2023, позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.11.2023.

З 01.03.2024 нарахований розмір пенсії позивача склав 25572,09 грн, в тому числі: 18211,70 грн - основний розмір пенсії; 2549,64 грн - індексація 2022; 1500,00 грн - індексація 2023; 1500,00 грн - індексація 2024; 590,25 грн - підвищення як учаснику бойових дій; 40,00 грн - учасник бойових дій; 1180,50 грн - надбавка на непрацездатну дитину віком до 18 років, що підтверджується витягом про перерахунок пенсії (а.с. 18).

З витягу про перерахунок пенсії вбачається, що з 01.06.2024 ГУ ПФУ у Волинській області здійснено перерахунок пенсії позивача, в результаті якого розмір пенсії склав 21522,45 грн, в тому числі: 18211,70 грн - основний розмір пенсії; 1500,00 грн - індексація 2024; 590,25 грн - підвищення як учаснику бойових дій; 40,00 грн - учасник бойових дій; 1180,50 грн - надбавка на непрацездатну дитину віком до 18 років. Підстава перерахунку - індексація з 01.03.2022 за наявності зміни грошового забезпечення (а.с. 19)

В матеріалах справи також міститься адвокатський запит представника позивача від 14.10.2024 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2024 з урахуванням індексацій згідно із Постановами №118 та №168, однак відповіді відповідача на такий запит матеріали справи не містять.

В той же час у відзиві на позовну заяву відповідач вказав, що оскільки з 01.11.2023 позивачу здійснено нове призначення пенсії з урахуванням норм статті 2 Закону № 2262-ХІІ, тому підстави для встановлення підвищень відповідно до Постанов № 118 та № 168 відсутні.

Отже, спір між сторонами виник щодо виплати підвищень відповідно до Постанови № 118 та Постанови № 168 після перерахунку пенсії на виконання статті 2 Закону № 2262-ХІІ.

При наданні правової оцінки правильності вирішення судом першої інстанції цього публічно-правового спору, оскаржуваним рішенням та доводам апелянта, що викладені у апеляційній скарзі суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Враховуючи вимоги частини 2 статті 19 Конституції України та частини 2 статті 2 КАС України, законодавцем визначено критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) статтею 63 якого встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З матеріалів справи слідує, що відповідач провів перерахунок пенсії позивача з 01.06.2024 без урахування індексації відповідно до Постанов №118 та №168, мотивуючи тим, що з 01.11.2023 позивачу здійснено перерахунок пенсії на підставі статті 2 Закону №2262-ХІІ, виходячи з нового грошового забезпечення станом на жовтень 2023 року.

Відповідно до пункту 2 Постанови № 118 установлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (Офіційний вісник України, 2021 р., № 57, ст. 3525).

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 р. до 28 лютого 2022 р. за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Крім того, Постановою №168 установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (Офіційний вісник України, 2021 р., № 57, ст. 3525).

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Абзацом першим пункту 2 Постанови №118 та абзацом першим пункту 2 Постанови №168 визначено, що підвищенню на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01.03.2022 та 1,197 з 01.03.2023 підлягають пенсії, призначені відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ і строк призначення яких до 31.12.2021 та до 31.12.2022 відповідно.

Колегія суддів зазначає, що оскільки первинне призначення позивачу пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 2262-ХІІ відбулося 12.10.2015, що підтверджується листом ГУ ПФУ у Волинській області від 16.05.2024 №6653-5638/Б-02/8-0300/24, відтак погоджується з судом першої інстанції, що позивач має право на отримання підвищень відповідно до Постанови № 118 та Постанови № 168.

Крім того, за змістом статті 2 Закону № 2262-ХІІ особам, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється, а після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу.

Тобто, відповідно до статті 2 Закону № 2262-ХІІ здійснюється не призначення пенсії, а її перерахунок з урахуванням додаткової вислуги років, при цьому, якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.

Таким чином, після здійснення перерахунку (а не призначення) пенсії позивача з урахуванням вимог статті 2 Закону № 2262-ХІІ у відповідача були відсутні правові підстави не встановлювати позивачу підвищення відповідно до Постанови № 118 та Постанови № 168.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах Салов проти України (заява №65518/01; від 06.09.2005; пункт 89), Проніна проти України (заява №63566/00; 18.07.2006; пункт 23) та Серявін та інші проти України (заява №4909/04; від 10.02.2010; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; 09.12.1994, пункт 29).

Інші доводи апеляційної скарги зроблених висновків не спростовують, та зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними і трактуванні їх на власний розсуд.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга задоволенню не підлягає, підстав для скасування рішення суду першої інстанції колегія суддів не знаходить.

Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати перерозподілу не підлягають.

Керуючись статтями 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А НО В И В :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2024 року у справі № 140/12124/24 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Головуючий суддя З. М. Матковська

судді В. В. Гуляк

С. П. Нос