Постанова від 01.12.2025 по справі 560/13726/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/13726/24

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Блонський В.К.

Суддя-доповідач - Сушко О.О.

01 грудня 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сушка О.О.

суддів: Залімського І. Г. Мацького Є.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 02 грудня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" згідно наданих довідок, а саме довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 29.04.2024; довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 29.04.2024;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та здійснити нарахування і виплату з 03.08.2023 пенсію державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХП "Про державну службу", з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 29.04.2024; довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 29.04.2024.

Відповідно до рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 02 грудня 2024 року позов задоволено частково:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у переведенні з пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу», з урахуванням довідок про складові заробітної плати від 29.04.2024 №301 та №302, виданих Солобковецькою сільською радою;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.07.2024 щодо переведення з пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу», з урахуванням довідок про складові заробітної плати від 29.04.2024 №301 та №302, виданих Солобковецькою сільською радою, з урахуванням висновків суду. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач з 29.05.2013 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримував пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV.

Рішенням від 04.04.2023 у справі №560/2115/23 Хмельницький окружний адміністративний суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 04.07.2001 по 13.06.2016 на посаді голови Осламівської сільської ради. Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди проходження строкової військової служби з 11.11.1974 по 11.12.1976 та служби в органах МВС з 01.09.1986 по 23.09.1993. Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 з 15 грудня 2022 року на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ.

У вказаному рішенні, яке набрало законної сили, суд зазначив, що: "довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби видані станом на листопад 2022 року, тоді як позивач звільнений з держаної служби у 2006 році. Разом з тим, у довідках зазначено, що на всі види оплати праці, включені в довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відтак, застосування при розрахунку пенсії державного службовця складових заробітної плати, з яких позивач не сплачував страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суперечитиме нормам Закону №3723-XII. З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позивач має право на переведення на пенсію за віком відповідно до Закону №3723-XII, однак без врахування довідок про складові заробітної плати, виданих Зіньківською сільською радою.".

24.07.2024 позивач звернувся до пенсійного органу із заявою щодо переведення з пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу», з врахуванням довідок про складові заробітної плати від 29.04.2024 №301 та №302, виданих Солобковецькою сільською радою.

Листом від 15.08.2024 відповідач повідомив, що оскільки, рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.04.2023 у справі №560/2115/23 не покладено жодних зобов'язань на органи Пенсійного фонду щодо врахування довідок про складові заробітної плати при обчисленні пенсії згідно Закону України «Про державну службу», позивача з 15.12.2022 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», без врахування заробітної плати. Враховуючи вищезазначене, провести перерахунок пенсії, із врахуванням довідок від 29.04.2024 №301 та №302, виданих Солобковецькою сільською радою, немає підстав, оскільки рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.04.2023 у справі №560/2115/23, яке набрало, законної сили згідно Постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 02.10.2023, не покладено на органи Пенсійного фонду України в Хмельницькій області жодних зобов'язань щодо обчислення пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату.

Суд першої інстанції при ухваленні оскарженого рішення виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог, а відтак наявності підстав для задоволення адміністративного позову.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" затверджений Порядок призначення пенсій згідно з Законом №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону №3723-XII (далі Порядок).

Пунктом 4 вказаного Порядку передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 01.05.2016. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 01.05.2016, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 01.05.2016 на кількість таких місяців.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому-п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям встановлені постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048.

Вказаною Постановою, зокрема, затверджена форма довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форма довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форма довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Тобто, при виході на пенсію відповідно до Закону № 3723-XII, особа яка оформляє пенсію державного службовця, має долучити довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби).

Право позивача на призначення пенсії за віком державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16.12.1993 встановлене рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.04.2023 у справі №560/2115/23, та доказуванню не підлягає.

Підставою для відмови у перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням довідок від 29.04.2024 №301 та №302, виданих Солобковецькою сільською радою слугувало те, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.04.2023 у справі №560/2115/23, яке набрало, законної сили згідно Постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 02.10.2023, не покладено на органи Пенсійного фонду України в Хмельницькій області жодних зобов'язань щодо обчислення пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату.

Слід звернути увагу, що в мотивувальній частині вищевказаного рішення суд дійшов висновку про те, що надані позивачем до заяви від 15.12.2022 про призначення пенсії довідки Зіньківської сільської ради від 15.12.2022 №1064 та №1065 не можуть бути враховані при призначенні пенсії, оскільки видані станом на листопад 2022 року, тоді як позивач звільнений з державної служби у 2006 році.

Водночас, при зверненні до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 24.07.2024 із заявою щодо переведення з пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу», з урахуванням довідок про складові заробітної плати, позивач надав інші довідки, а саме від 29.04.2024 №301 та №302, видані Солобковецькою сільською радою.

Проте відповідач не дослідив та не надав оцінку вищезазначеним довідкам для вирішення питання щодо врахування чи не врахування нових довідок при перерахунку пенсії, а лише обмежився посиланням на відсутність у резолютивній частині рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.04.2023 у справі №560/2115/23 зобов'язання щодо врахування довідок про заробітну плату, про що повідомив позивача листом від 15.08.2024 №14989-13394/Б-03/8-2200/24.

Під час судового розгляду відповідач не довів правомірність відмови, викладеної у листі від 15.08.2024 №14989-13394/Б-03/8-2200/24 щодо проведення перерахунку пенсії позивача з урахуванням довідок про заробітну плату від 29.04.2024 №301 та №302, виданих Солобковецькою сільською радою.

Положеннями пункту 10 частини 2 статті 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Відтак, з метою захисту порушеного права позивача, суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.07.2024 щодо переведення з пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу», з урахуванням довідок про складові заробітної плати від 29.04.2024 №301 та №302, виданих Солобковецькою сільською радою, з урахуванням висновків суду.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 02 грудня 2024 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Сушко О.О.

Судді Залімський І. Г. Мацький Є.М.