Справа № 320/42731/23 Головуючий у 1-й інстанції: Діска А.Б.
Суддя-доповідач: Василенко Я.М.
28 листопада 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенка Я.М.,
суддів Мельничука В.П., Кузьменка В.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 20.02.2025 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства цифрової трансформації України, треті особи, що не заявляють самостійних вимог: Міністерство національної єдності України, Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства цифрової трансформації України, що полягає у незабезпеченні технічної можливості подати інформаційне повідомлення ОСОБА_1 щодо об'єктів нерухомого майна, належного йому на праві спільної сумісної власності за адресами: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_1 по АДРЕСА_2 , знищених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ, як це передбачено пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 09.08.2022 №885;
- зобов'язати Міністерство цифрової трансформації України забезпечити технічну можливість подати інформаційне повідомлення щодо об'єктів нерухомого майна, знищених або пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ до 24.02.2022, як це передбачено пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 09.08.2022 №885;
- зобов'язати Міністерство цифрової трансформації у місячний строк з дня набрання судовим рішенням законної сили звіт про виконання постанови суду відповідно до статті 382 КАС України.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 20.02.2025 у задоволені позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач звернувся до Шостого апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржуване рішення, як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
З метою повного та всебічного встановлення обставин справи, колегією суддів ухвалено рішення про продовження апеляційного розгляду даної справи на розумний строк.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 на праві спільної сумісної власності з дружиною ОСОБА_2 є співвласником будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , на підтвердження чого надає договір купівлі-продажу від 25.01.1993 та технічний паспорт від 24.10.1993.
11.02.2015 у результаті проведення антитерористичної операції в м. Горлівка під час артилерійського обстрілу було зруйновано приватний будинок позивача за вказаною адресою внаслідок потрапляння снаряду в будинок та його загорання, про що складено акт про пожежу від 20.02.2015.
Крім того, ОСОБА_1 зазначає, що він на праві спільної сумісної власності з дружиною ОСОБА_2 є співвласником будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , на підтвердження чого надає державний акт на право власності на земельну ділянку від 19.07.2007, витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 18.06.2008 та технічний паспорт від 11.04.2008.
26.11.2014 у результаті проведення антитерористичної операції в м. Донецьку під час артилерійського обстрілу було зруйновано приватний будинок позивача за вказаною адресою, в результаті попадання снаряду в будинок відбувся обвал будинку та його майже повне руйнування; у подальшому цей будинок було ще більше зруйновано в ході подальших обстрілів. У результаті будинок має нежилий стан і не може використовуватися для подальшого проживання, про що складено акт обстеження пошкодженого майна, затверджений головою адміністрації Київського району м. Донецьк; відкрито кримінальне провадження №22016050000000281 за частиною другою статті 258 Кримінального кодексу України.
Як вказує позивач, він неодноразово спробував внести інформацію про його зруйноване житло в додатку «Дія», проте при виборі дати додаток не давав можливості обрати дату до 2022 року.
20.09.2023 позивач листом звернувся до Центру надання адміністративних послуг Дарницької РДА в м. Києві, Державного підприємства «Дія» та до Міністерства цифрової трансформації України з заявами про внесення в Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ повідомлення про знищення належного йому на праві спільної сумісної власності нерухомого майна за адресами: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_3.
Листом від 02.10.2023 №11/1 Центр надання адміністративних послуг Дарницької РДА в м. Києві надав відповідь на вказаний лист позивача, відповідно до якої повідомлено, що під час особистого відвідування позивачем Центру адміністратор здійснив спробу щодо внесення інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене майно, а саме будинку за адресою: АДРЕСА_1 засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія), на етапі заповнення шостого кроку «Опис пошкоджень», а саме інформації щодо дати пошкодження майна технічно можливо було обрати тільки 2022 та 2023 роки.
Крім того, повідомлено, що в результаті спілкування зі спеціалістами служби підтримки «Дія» отримано інформацію, що у разі врегулювання механізму надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які були пошкоджені/знищені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України з 19.02.2014, на законодавчому рівні, будуть здійснені відповідні заходи та реалізовано можливість подачі інформаційного повідомлення для зазначених осіб.
Вважаючи протиправною бездіяльність Міністерства цифрової трансформації України, яка полягає у незабезпеченні технічної можливості подати через Портал Дія інформаційне повідомлення щодо його нерухомого майна, яке було знищене внаслідок бойових дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації у 2014 та 2015 роки, позивач звернувся з даним адміністративним позовом.
Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, мотивував своє рішення тим, що оскільки Міністерство цифрової трансформації України не забезпечує ведення та функціонування Реєстру пошкодженого та знищеного майна, а державне підприємство «ДІЯ», що належить до сфери управління Мінцифри, є адміністратором, до компетенції якого належить здійснення адміністрування Реєстру відповідно до статті 36 Закону України «Про публічні електронні реєстри», то позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Апелянт у своїй скарзі зазначає, що оскаржуване рішення прийнято судом першої інстанції з ненаданням належної оцінки нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення. Зокрема, апелянт зазначає, що саме відповідачу було доручено Кабінетом Міністрів України забезпечити технічну можливість подання через Портал Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене майно з 19.02.2014, що відповідає його повноваженням відповідно до чинного законодавства.
Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції та вважає доводи апелянта безпідставними, враховуючи наступне.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З метою визначення умов, механізму та процедури подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією проти України (далі - інформаційне повідомлення) постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2022 № 380 затверджено Порядок подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Порядок №380).
Дія цього Порядку поширюється на фізичних та юридичних осіб, об'єкти нерухомого майна яких знищено або пошкоджено внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, з 19 лютого 2014 р., що є датою початку тимчасової окупації російською федерацією окремих територій України відповідно до частини другої статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», зокрема, на фізичних осіб, які є власниками відповідного нерухомого майна.
Відповідно до пункту 4 Порядку №380 інформаційне повідомлення може бути подане до Реєстру пошкодженого та знищеного майна:
1) самостійно фізичною особою чи представником юридичної особи:
засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) у порядку, визначеному пунктами 6 і 7 цього Порядку;
з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) у разі наявності реєстраційного номера облікової картки платника податків у порядку, визначеному пунктом 6 цього Порядку;
2) через адміністратора центру надання адміністративних послуг або нотаріуса у порядку, визначеному пунктом 8 цього Порядку.
Подання інформаційного повідомлення здійснюється незалежно від місця проживання чи перебування фізичної особи або місцезнаходження юридичної особи.
Відповідно до пункту 6 Порядку №380 для подання інформаційного повідомлення фізичній особі (крім її представника) необхідно:
- встановити мобільний додаток Порталу Дія (Дія) на електронному носії, критерії якого підтримують його використання, або створити особистий електронний кабінет користувача на Порталі Дія та пройти процедуру електронної ідентифікації та автентифікації, зокрема з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, кваліфікованого електронного підпису та/або печатки, а також інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановлювати особу;
- заповнити інформаційне повідомлення, яке формується засобами Порталу Дія.
Згідно з пунктом 6 Порядку №380 після набрання чинності Законом України про врегулювання відносин щодо компенсації за пошкодження та знищення об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ, інформаційні повідомлення про пошкодження або знищення низки об'єктів (квартири, інші житлові приміщення тощо), що подані фізичними особами відповідно до положень постанови № 380, прирівнюються до заяв про надання компенсації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.08.2022 № 885 «Про внесення змін до Порядку подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації» до Порядку подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2022 № 380 «Про збір, обробку та облік інформації про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації» (далі - Постанова №885) внесено зміни.
Зокрема, визначено, що Міністерству цифрової трансформації забезпечити протягом місяця з дня набрання чинності цією постановою технічну можливість подання через Єдиний державний вебпортал електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене майно з 19.02.2014, що є датою початку тимчасової окупації російською федерацією окремих територій України відповідно до частини другої статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», до дня введення воєнного стану Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», та оприлюднення інформації про початок збору такої інформації.
Зміни, що вносяться до Порядку подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією:
1. Абзац перший пункту 2 викласти в такій редакції:
« 2. Дія цього Порядку поширюється на фізичних та юридичних осіб, об'єкти нерухомого майна яких знищено або пошкоджено внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації (далі - особи), з 19 лютого 2014 р., що є датою початку тимчасової окупації Російською Федерацією окремих територій України відповідно до частини другої статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», а саме на:»
2. Пункт 4 доповнити абзацами такого змісту:
«Реєстр пошкодженого та знищеного майна містить інформацію про пошкоджене та знищене майно:
- з 19.02.2014, що є датою початку тимчасової окупації Російської Федерацією окремих територій України відповідно до частини другої статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» до дня введення воєнного стану Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні»;
- з дня введення воєнного стану Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні».
Як встановлено судом першої інстанції, позивач на підставі вищевказаних положень Порядку №380 та з урахуванням змін, внесених Постановою КМУ №885, звернувся до центру надання адміністративних послуг Дарницької РДА в м. Києві, Державного підприємства «Дія» та до Міністерства цифрової трансформації України з заявами про внесення в Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією рф проти України, повідомлення про знищення належного йому на праві спільної сумісної власності нерухомого майна за адресами: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_3, зруйнованого у 2014 році.
Отже, позивач мав намір подати інформаційне повідомлення про нерухоме майно, що було зруйновано або пошкоджено до 24.02.2022, а саме - починаючи з 19.02.2014.
Крім цього, правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, а також правові засади створення та ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ проти України, визначено Законом України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» від 23.02.2023 № 2923-IX (далі - Закон № 2923-IX, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Дія Закону № 2923-IX у частині надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна не поширюється на об'єкти нерухомого майна, що на день набрання чинності Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX, знаходилися на тимчасово окупованій РФ території України, визначеній відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Водночас, відповідно до наказу Мінреінтеграції «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» від 22.12.2022 № 309 вся територія Горлівського району та вся територія Донецького району з 07.04.2014 є територіями України, які тимчасово окуповані Російською Федерацією.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону № 2923-IX Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ проти України (далі - Реєстр пошкодженого та знищеного майна), - єдина державна інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, накопичення, обліку, обробки, зберігання та захисту інформації (документів) про рухоме та нерухоме майно (далі - майно), пошкоджене та знищене внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ проти України, осіб, майно яких пошкоджено або знищено, матеріальну шкоду (у тому числі збитки), завдану внаслідок пошкодження та знищення такого майна, компенсацію за пошкодження та знищення такого майна, фінансування відновлення пошкодженого та знищеного майна, а також іншої інформації (документів), визначеної цим Законом.
За приписами статті 4 Закону № 2923-IX заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна на відповідній території. Така заява подається під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об'єкт нерухомого майна.
Відтак, враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що Закон України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації» від 23.02.2023 № 2923-IX передбачає порядок виплати компенсацій виключно за майно (пошкоджене/зруйноване) з 24.02.2022 і не поширюється на об'єкти, які на дату введення воєнного стану знаходились на тимчасово окупованій території.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2023 № 624 «Деякі питання забезпечення функціонування Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» затверджено Порядок ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, (далі - Порядок №624).
Порядок №624 визначає процедуру та вимоги щодо ведення та функціонування Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ проти України (далі - Реєстр пошкодженого та знищеного майна).
Відповідно до пункту 8 Порядку №624 адміністратором є державне підприємство «ДІЯ», що належить до сфери управління Мінцифри, яке:
1) здійснює адміністрування Реєстру пошкодженого та знищеного майна відповідно до статті 36 Закону України «Про публічні електронні реєстри»;
2) забезпечує доступ до Реєстру пошкодженого та знищеного майна суб'єктів, право доступу яких визначено законодавством;
3) здійснює інші повноваження, передбачені частиною сьомою статті 14 Закону про компенсацію та Законом України «Про публічні електронні реєстри».
Відповідно до пункту 10 Порядку №624 технічне та технологічне забезпечення роботи Реєстру пошкодженого та знищеного майна передбачає:
1) проведення моніторингу роботи Реєстру пошкодженого та знищеного майна, баз даних та інформаційних ресурсів, підключених до нього;
2) забезпечення доступу користувачам до Реєстру пошкодженого та знищеного майна через електронні кабінети користувача та Портал Дія для:
- центрів надання адміністративних послуг;
- органів соціального захисту населення;
- нотаріусів;
- інших користувачів, визначених законодавством;
3) здійснення технічних заходів для підтримки в актуальному стані класифікаторів, довідників, словників та баз даних (зокрема налаштування взаємодії, оновлення посилань, автоматизоване чи ручне завантаження оновленої інформації);
4) налагодження електронної інформаційної взаємодії Реєстру пошкодженого та знищеного майна з іншими електронними інформаційними ресурсами;
5) розгляд пропозицій (зауважень) щодо удосконалення функціонування Реєстру пошкодженого та знищеного майна та надання відповідних пропозицій держателю Реєстру пошкодженого та знищеного майна;
6) підтримку функціонування програмного забезпечення Реєстру пошкодженого та знищеного майна та електронних комунікаційних мереж, з використанням яких здійснюється користування відомостями Реєстру пошкодженого та знищеного майна;
7) укладення договорів на обслуговування технічної інфраструктури (центри обробки даних, мережі передачі даних тощо) та залучення у разі потреби фахівців сторонніх організацій для виконання робіт з технічного супроводження обладнання Реєстру пошкодженого та знищеного майна;
8) введення в експлуатацію апаратних, програмних засобів, технічних засобів електронних комунікацій та захисту інформації;
9) технічне та організаційне забезпечення створення та зберігання архівних відомостей;
10) підтримку безперервного функціонування системи зберігання та архівування відомостей Реєстру пошкодженого та знищеного майна.
Тобто, забезпечення технічної можливості подання через Єдиний державний вебпортал електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатку Порталу Дія, інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене майно з 19.02.2014 відповідно до пункту 2 постанови КМУ №885 покладено на Міністерство цифрової трансформації України.
Між цим, у своїй діяльності Мінцифри керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Згідно з Положенням про Міністерство цифрової трансформації України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 18.09.2019 № 856, Мінцифри є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сферах: цифровізації, цифрового розвитку, цифрової економіки, цифрових інновацій та технологій, робототехніки та роботизації, розвитку штучного інтелекту, розвитку напівпровідникових технологій, електронного урядування та електронної демократії, розвитку інформаційного суспільства, інформатизації; у сфері впровадження електронного документообігу; у сфері розвитку цифрових навичок та цифрових прав громадян; у сферах відкритих даних, публічних електронних реєстрів, розвитку національних електронних інформаційних ресурсів та інтероперабельності, електронних комунікацій та радіочастотного спектра, розвитку інфраструктури широкосмугового доступу до Інтернету, електронної комерції та бізнесу; у сфері надання електронних та адміністративних послуг; у сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг; у сфері розвитку ІТ-індустрії; у сфері розвитку та функціонування правового режиму Дія Сіті; у сфері хмарних послуг; у сфері організації та проведення азартних ігор та лотерейній сфері
Відповідно до пункту 46 Постанови КМУ №885 програмні засоби ведення Реєстру пошкодженого та знищеного майна повинні забезпечувати можливість отримання та/або передачі даних в процесі електронної інформаційної взаємодії з Єдиним державним вебпорталом електронних послуг з метою забезпечення надання послуг щодо подання інформаційного повідомлення та заяв про надання компенсації за пошкоджене та знищене майно з подальшою їх передачею до Реєстру пошкодженого та знищеного майна та отримання витягів з Реєстру пошкодженого та знищеного майна.
Водночас, як вказано вище, нормами Закону № 2923-IX передбачено створення Реєстру пошкодженого та знищеного майна та надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-IX, а також визначені правові засади створення та ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичний актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ проти України.
Більше того, постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2020 №767 «Питання виплати грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації» затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією РФ, яким, зокрема, передбачено, що грошова компенсація надається постраждалим, які є власниками житла, яке перебуває на контрольованих Україною територіях та було зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненою збройною агресією Російської Федерації, після дати набрання чинності Указом Президента України від 14.04.2014 №405 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України».
Отже, законодавством визначений правовий механізм внесення інформації про пошкоджене та знищене майно з 19.02.2014, однак, він різниться від механізму, передбаченого Поставою №885.
Разом з тим, відповідно до пункту 7 Порядку №624 держателем Реєстру пошкодженого та знищеного майна (далі - держатель) є Мінінфраструктури, який вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням ведення та функціонування Реєстру пошкодженого та знищеного майна, зокрема:
1) приймає рішення про перетворення чи модифікацію Реєстру пошкодженого та знищеного майна;
2) надає узагальнені роз'яснення щодо застосування законодавства з питань ведення Реєстру пошкодженого та знищеного майна;
3) організовує електронну (технічну та інформаційну) взаємодію Реєстру пошкодженого та знищеного майна з іншими державними електронними інформаційними ресурсами;
4) приймає рішення щодо нових користувачів - публічних реєстраторів Реєстру пошкодженого та знищеного майна відповідно до пункту 15 цього Порядку;
5) забезпечує оприлюднення інформації Реєстру пошкодженого та знищеного майна у формі відкритих даних відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації»;
6) визначає конкретні організаційні заходи щодо забезпечення зберігання реєстрових даних відповідно до цього Порядку, законодавства про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах, обов'язкових стандартів у сфері захисту інформації та законодавства про захист персональних даних;
7) визначає категорії, склад та обсяг архівних даних, які підлягають зберіганню в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна;
8) інформує адміністратора про виявлені недоліки у роботі, вносить пропозиції щодо їх усунення та вдосконалення роботи Реєстру пошкодженого та знищеного майна;
9) здійснює фінансування заходів адміністратора, пов'язаних із забезпеченням функціонування Реєстру пошкодженого та знищеного майна;
10) затверджує технічні вимоги та технічні завдання з розроблення та модернізації програмного забезпечення, а також погоджує пропозиції щодо розроблення та модернізації спеціального програмного забезпечення, що пропонується адміністратором;
11) здійснює контроль за функціонуванням Реєстру пошкодженого та знищеного майна, зокрема шляхом проведення моніторингу процесів його ведення;
12) організовує та забезпечує функціонування комплексної системи захисту інформації Реєстру пошкодженого та знищеного майна відповідно до законодавства у сфері захисту інформації в інформаційних, електронних комунікаційних та інформаційно-комунікаційних системах;
13) здійснює інші повноваження, передбачені частиною шостою статті 14 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» та цим Порядком.
Отже, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що забезпечення технічної можливості подання через Єдиний державний вебпортал електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатку Порталу Дія, інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене майно з 19.02.2014 відповідно до пункту 2 постанови КМУ №885 покладено на Міністерство цифрової трансформації України.
Разом з тим, держателем Реєстру пошкодженого та знищеного майна є Мінінфраструктури, яке приймає рішення щодо перетворення чи модифікації Реєстру пошкодженого та знищеного майна, інформує адміністратора про виявлені недоліки у роботі, вносить пропозиції щодо їх усунення та вдосконалення роботи Реєстру пошкодженого та знищеного майна; затверджує технічні вимоги та технічні завдання з розроблення та модернізації програмного забезпечення, а також погоджує пропозиції щодо розроблення та модернізації спеціального програмного забезпечення, що пропонується адміністратором тощо.
Відтак, як вірно встановлено судом першої інстанції, Міністерство цифрової трансформації України не забезпечує ведення та функціонування Реєстру пошкодженого та знищеного майна, а державне підприємство «ДІЯ», що належить до сфери управління Мінцифри, є адміністратором, до компетенції якого належить здійснення адміністрування Реєстру відповідно до статті 36 Закону України «Про публічні електронні реєстри»
Водночас, інформація від Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України стосовно готовності Реєстру пошкодженого та знищеного майна не надходила, відповідні доручення адміністратору - державному підприємству «ДІЯ» щодо модернізації Реєстру також не надавалися.
Таким чином, враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції вважає необґрунтованими доводи апелянта про необхідність задоволення позовних вимог.
Відтак, колегія суддів приходить до висновку про невстановлення допущених з боку відповідача порушень вимог чинного законодавства, які б стосувались саме забезпечення технічної можливості подати інформаційне повідомлення щодо об'єктів нерухомого майна, знищених або пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ до 24.02.2022.
При цьому, апеляційна скарга не містить суттєво інших обґрунтувань ніж ті, які були зазначені у позовній заяві, з урахуванням яких, суд першої інстанції вже надав оцінку встановленим обставинам справи. Належних обґрунтувань неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права апеляційна скарга позивача не містить.
Крім того, як зазначено у постанові Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 127/3429/16-ц, Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа «Серявін проти України», §58, рішення від 10.02.2010).
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт незаконності рішення суду першої інстанції.
Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 316 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 242-244, 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 20.02.2025 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Василенко Я.М.
Судді: Мельничук В.П.
Кузьменко В.В.