Справа № 580/12967/24 Суддя (судді) першої інстанції: Валентина ОРЛЕНКО
01 грудня 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Мєзєнцева Є.І., суддів - Епель О.В., Файдюк В.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Дистрибуційна компанія "Мірана" до Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Дистрибуційна компанія "Мірана" звернулась до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Черкаській області про відмову у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами від 30.10.2024 №23477/6/23-00-09-03-21;
- зобов'язати Головне управління ДПС у Черкаській області видати Товариству з обмеженою відповідальністю «ДК "МІРАНА» ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами за місцем роздрібної торгівлі тютюновими виробами: Черкаська область, м. Черкаси, Соснівський район, вул. Смілянська, 149 (складське приміщення №4).
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року адміністративний позов задоволено повністю.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
З огляду на викладене, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.
Судом першої інстанції встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Дистрибуційна компанія «Мірана» (код ЄДРПОУ 44817091) зареєстроване юридичною особою за юридичною адресою: 18001, Черкаська обл., місто Черкаси, вул. Небесної Сотні, будинок 31/1, основним видом економічної діяльності є 47.26 Роздрібна торгівля тютюновими виробами.
21.10.2024 ГУ ДПС у Черкаській області отримано заяву від позивача про отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами за адресою розміщення роздрібного магазину-складу Черкаська область, м. Черкаси, Соснівський р-н, вул. Смілянська, 149 (складське приміщення №4). До заяви про отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами позивачем додано платіжну інструкцію №2559 від 06.11.2023 року.
З платіжної інструкції №2559 від 06.11.2023 року вбачається, що позивачем через АТ КБ «Приватбанк» здійснено оплату в розмірі 1000 грн., отримувачем вказано ГУК у Черк. обл./тг м. Умань/22011100, код отримувача: 37930566, дата виконання; 06.11.2023 о 15 год 35 хв.
За результатами розгляду документів, поданих ТОВ «Дистрибуційна компанія «Мірана» ГУ ДПС у Черкаській області відповідно до статті 15 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (із змінами) (далі - Закон № 481) прийнято рішення у формі листа від 30.10.2024 №23477/6/23-00-09-03-21 про відмову у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами.
Рішення обґрунтоване тим, що плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, відповідно до вимог ч. 31 ст. 15 Закону 481, справляється щоквартально рівними частками і зараховується до місцевих бюджетів згідно з чинним законодавством. Проте, за результатами розгляду заяви позивача (вх №22329/АП від 21.10.2024 року) відповідачем встановлено, що плата за ліцензію, згідно платіжної інструкції від 06.11.2023 №2559, внесена до Уманської міської територіальної громади, в той час, як місце торгівлі склад-магазин позивача, вказаний в заяві щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Черкаси, Соснівський район, вул. Смілянська, 149 (складське приміщення № 4).
Не погоджуючись з вказаними рішенням відповідача, позивач звернулося до суду з відповідним позовом до суду.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального, у період спірних відносин визначались Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі - Закон №481).
Згідно ст.1 Закону №481, роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання (у тому числі іноземних суб'єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування.
Місце торгівлі - місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане реєстраторами розрахункових операцій та/або програмними реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів;
Ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ, що засвідчує право суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Згідно ч. 23 ст.15 Закону №481 Роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин, а для малих виробників виноробної продукції алкогольних напоїв без додавання спирту: вин виноградних, у тому числі ігристих, газованих, вин плодово-ягідних, напоїв медових), тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Частиною 27 статті 15 Закону №481 визначено плату за ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами на кожне місце торгівлі - 2000 гривень.
У відповідності до ч. 31 статті 15 Закону №481 плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, справляється щоквартально рівними частками і зараховується до місцевих бюджетів згідно з чинним законодавством.
Відповідно до ч. 33 ст. 15 Закону №481 ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на один рік.
Частиною 35 ст. 15 Закону №481 визначено, що ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, в поїздах, на морських або річкових суднах видаються органами виконавчої влади, уповноваженими Кабінетом Міністрів України, в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем формування поїзда (приписки судна).
Згідно з вимогами ч. 39 ст. 15 Закону №481 у заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в контролюючих органах.
Пунктом 3.1. Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, який затверджено наказом Міністерства фінансів України № 938 від 23.08.2012 (далі - Порядок №938), передбачено, що платники сплачують платежі у національній валюті у безготівковій або готівковій формі на відповідні рахунки для зарахування надходжень або на єдиний рахунок, відкриті в Казначействі. Платежі здійснюються платниками через установи банків, у яких вони обслуговуються, підприємства поштового зв'язку та органи місцевого самоврядування за місцезнаходженням (місцем проживання) платника, якщо інше не встановлено законодавством.
У відповідності до вимог п. 3.8. Порядку №938 Платежі до місцевих бюджетів, які згідно із Бюджетним кодексом України та рішенням відповідної місцевої ради про бюджет належать до надходжень спеціального фонду місцевого бюджету (крім власних надходжень бюджетних установ), зараховуються на відповідні рахунки, відкриті в Казначействі на ім'я відповідного органу Казначейства в розрізі кодів бюджетної класифікації.
Судом встановлено, що позивач згідно платіжної інструкції №2559 від 06.11.2023 року здійснив перерахування грошових коштів в розмірі 1000 грн., на рахунок Головного управління Казначейства України у Черкаській області, код класифікації доходів бюджету 22011100 «Плата за ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами». Призначення платежу « 101 плата за ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами».
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про дотримання Позивачем вимог Закону №481 щодо здійснення оплати за видачу ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, оскільки платіж здійснено до місцевого бюджету та в належному розмірі.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Решта тверджень та посилань сторін судовою колегією апеляційного суду не приймається до уваги через їх неналежність до предмету позову або непідтвердженість матеріалами справи.
При цьому, колегія суддів зазначає, що згідно з п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27 вересня 2001 р., рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .
Однак, згідно з п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Ruiz Torija v. Spain" від 9 грудня 1994 р., статтю 6 п. 1 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
За правилами ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Є.І.Мєзєнцев
cуддя О.В.Епель
суддя В.В.Файдюк