Справа № 369/22216/23
Провадження № 2/369/1455/25
17.11.2025 року м. Київ
Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Фінагеєвої І.О.,
за участю секретаря Іларіонова І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу № 369/22216/23 за позовом АТ "Оператор газорозподільної системи "Київоблгаз" до ОСОБА_1 про відшкодування необлікованих об'ємів, -
У грудні 2023 року представник позивача Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» - адвокат Пазюра О.О. звернулася з позовною заявою до ОСОБА_1 про відшкодування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу за несанкціонований відбір природного газу ГРМ та витрат, що пов'язані з проведенням експертизи лічильника газу.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач є споживачем природного газу за адресою АДРЕСА_1 .
15 червня 2017 року працівниками АТ «Київоблгаз» за адресою Відповідача під час проведення заходів по зняттю показників лічильника та обстеження газового лічильника MKM-U G-6, зав. №17285, 2005 року випуску в присутності Відповідача, було виявлено наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника, про що складено Акт про порушення №1557 від 15 червня 2017 року.
Того ж дня працівниками Позивача усунуте виявлене порушення за актом про порушення №1557 від 15 червня 2017 року, шляхом зняття лічильника газу на експертизу та встановлення газового лічильника з обмінного фонду АТ «Київоблгаз» у присутності Відповідача, про що складено акт про усунення порушення.
Відповідно до вимог п. 2 Порядку проведення експертизи ЗВТ та пломб, який передбачений у Главі 10 Р Х Кодексу ГРМ лічильник газу марки MKM-U G-6, зав. №17285, 2005 року випуску було запаковано в пакет, який було опломбовано пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером 20812021 та направлено на експертизу лічильника газу до лабораторії АТ «Київоблгаз», що підтверджується Актом демонтажу лічильника газу для проведення експертизи від 15 червня 2017 року, а також протоколом направлення ЗВТ та/або пломби на позачергову чи експертну повірку від 15 червня 2017 року.
Наказом №Но-56-0217 від 27 лютого 2017 року затверджено склад комісії з проведення експертизи. 27 червня 2017 року проведено експертизу лічильника газу, що належить Відповідачу. За результатами експертизи складено акт експертизи лічильника газу №1005е від 27 червня 2017 року. Висновки комісії для проведення експертизи лічильників газу: встановлено втручання в роботу відлікового механізму для корегування показів спожитого газу.
На засіданні комісії з розгляду актів про порушення 11 листопада 2021 року цей акт про порушення було задоволено, після чого складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу газу і його вартості.
На підставі зазначеного, Відповідачу було надано акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу від 11 листопада 2021 р. на суму 29 298,15 грн об'єм 356,25 м?та рахунок на оплату послуг з експертизи побутового лічильника газу на суму 1976,03 грн. На теперішній час Відповідачем необлікований (донарахований) об'єм та обсяг природного газу та послуги з експертизи лічильника газу не відшкодовані, у зв'язку із чим позивач звернувся до суду для захисту своїх прав.
На підставі викладеного, представник позивача просила суд стягнути з відповідача вартість необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ у розмірі 29 298,15 грн, витрати, що пов'язані з проведенням експертизи лічильника газу в розмірі 1976,03 грн та судовий збір у розмірі 2684,00 грн.
Ухвалою судді Києво-Святошинського районного суду Київської області від 11 січня 2024 року по справі відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
У встановлений законом строк сторони заперечень щодо такого порядку не заявили.
Відповідач на адресу суду відзиву на позовну заяву не подав, ухвалу суду про відкриття провадження у справі та копію позовної заяви з додатками не отримав. Причини неможливості подати відзив суду не повідомив. Будь-яких заяв, клопотань станом на час прийняття рішення до суду не надходило.
Згідно ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до вимог ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, та не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин, не подав відзив, а позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
За таких обставин суд, враховуючи вимоги ст. 280 ЦПК України, вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача та ухвалити по справі заочне рішення.
У відповідності до ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 15 червня 2017 року працівниками АТ «Київоблгаз» за адресою Відповідача під час проведення заходів по зняттю показників лічильника та обстеження газового лічильника газу MKM-U G-6, зав. №17285, 2005 року випуску в присутності Відповідача, було виявлено наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника.
Нормами глави 5 розділу ХI Кодексу ГРМ встановлено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. На цій підставі було складено Акт про порушення №1557 від 15 червня 2017 року у присутності Відповідача.
Того ж дня працівниками Позивача усунуте виявлене порушення за актом про порушення №1557 від 15 червня 2017 року, шляхом зняття лічильника газу на експертизу та встановлення газового лічильника з обмінного фонду АТ «Київоблгаз» у присутності Відповідача, про що складено акт про усунення порушення.
Як передбачено п. 7 Глави 9 Розділу Х Кодексу ГРМ, при виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.
Якщо за результатами експертизи та/або позачергової чи експертної повірки підтверджено наявність порушення, у всіх випадках за відсутності дублюючого ВОГ (ЗВТ) об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення.
На підставі зазначеного та відповідно до вимог п. 2 Порядку проведення експертизи ЗВТ та пломб, який передбачений у Главі 10 Р Х Кодексу ГРМ лічильник газу марки MKM-U G-6, зав. №17285, 2005 року випуску було запаковано в пакет, який було опломбовано пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером 20812021 та направлено на експертизу лічильника газу до лабораторії АТ «Київоблгаз», вказане підтверджується Актом демонтажу лічильника газу для проведення експертизи від 15 червня 2017 року, а також протоколом направлення ЗВТ та/або пломби на позачергову чи експертну повірку від 15 червня 2017 року.
Відповідно до вимог Розділу ХІ Кодексу ГРМ, Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ.
Так, Наказом №Но-56-0217 від 27 лютого 2017 року створено комісію з розгляду актів про порушення вимог кодексу ГРМ.
27 червня 2017 року проведено експертизу лічильника газу, що належить Відповідачу. За результатами експертизи складено акт експертизи лічильника газу №1005е від 27 червня 2017 року. Висновки комісії для проведення експертизи лічильників газу: встановлено втручання в роботу відлікового механізму для корегування показів спожитого газу.
За результатами позачергової перевірки ДП «Київоблстандартметрологія» видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №Д50/1005eтт-17 від 12 липня 2017 року, згідно якої вищевказаний лічильник визнано непридатним.
11 листопада 2021 року було проведено засідання Комісії з розгляду акту про порушення №1557 від 15 червня 2017 року у присутності правомочного складу комісії. На засіданні комісії прийнято рішення про його повне задоволення та складання акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу від 11 листопада 2021 року, що зафіксовано в протоколі засідання комісії з розгляду актів про порушення №8688 від 11 листопада 2021 року.
Відповідно до п. 10 Глави 5 Р ХІ Кодексу ГРМ, Споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
Як убачається з матеріалів справи, Відповідача неодноразово запрошували для участі у засіданні комісії з розгляду актів про порушення запрошенням-попередженням від 21 жовтня 2020 року №1547 (на засідання, призначене на 18 грудня 2020 року) та запрошенням-попередженням від 27 жовтня 2021 року № 771 (на засідання, призначене на 11 листопада 2021 року).
При задоволенні комісією акту про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. При складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;
2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;
3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу має бути віднятий об'єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;
4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
11 листопада 2021 року Комісія з розгляду актів про порушення розрахувала вартість об'єму спожитого природного газу виходячи з граничних об'ємів споживання природного газу населенням додаток 19 до Кодексу ГРМ з урахуванням встановлених газових приладів: газова плита - 1 шт., газовий котел-колонка 1 шт., площа будинку 300,00 м?з дати останньої перевірки контролером до дати усунення порушення з 27 березня 2017 року по 15 червня 2017 року.
На підставі зазначеного Відповідачу було направлено рекомендований лист з описом вкладення №0505037523563, яким надіслано супровідний лист №807 від 11 листопада 2021 року, а також, серед інших документів, акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу від 11 листопада 2021 року на суму 29 298,15 грн об'єм 356,25 м?та рахунок на оплату послуг з експертизи побутового лічильника газу на суму 1976,03 грн.
Станом на теперішній час Відповідачем необлікований (донарахований) об'єм природного газу, а також вартість послуг з проведення експертизи лічильника газу не відшкодовано.
Статтею 59 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом, в т.ч. і за несанкціонований відбір природного газу.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків.
Відповідно до п.п.2 п.1, п.п.1 п.3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких, щодо них здійснюється нарахування не облікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належить, зокрема, несанкціоноване відновлення газоспоживання; у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» розраховано вартість не облікованих об'ємів (обсягів) природного газу за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ, яка склала 29 298,15 грн. Зазначений розмір відповідачем також не спростований.
Таким чином, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши всебічно, повно та об'єктивно наявні у справі докази, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у сукупності, з'ясувавши усі обставини справи, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, суд приходить до висновку про задоволення позову.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 76-81, 141, 247, 263-265, 268, 280-282 ЦПК України, суд, -
Позовну заяву АТ "Оператор газорозподільної системи "Київоблгаз" до ОСОБА_1 про відшкодування необлікованих об'ємів, - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» вартість необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ в розмірі 29 298 (двадцять дев'ять тисяч двісті дев'яносто вісім) грн 15 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» витрати пов'язані з проведенням експертизи лічильника газу в розмірі 1 976 (одна тисяча дев'ятсот сімдесят шість) грн. 03 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» судовий збір у розмірі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Заочне рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду протягом 30 днів з дня винесення рішення суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про позивача: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз», ЄДРПОУ: 20578072, адреса місцезнаходження: 08150, Київська область, Фастівський район, м. Боярка, вул. Шевченка, 178.
Інформація про відповідача: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_2 .
Суддя: Інна ФІНАГЕЄВА