07541, вул. Шевченків шлях, 30-А, м. Березань, Київська обл.
№ провадження 3/356/420/25
Справа № 356/1129/25
01.12.2025 суддя Березанського міського суду Київської області Капшученко І. О., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від Сектору поліцейської діяльності № 1 Відділу поліції № 1 Броварського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Березанським МВ ГУ МВС України в Київській області 16.01.2001, не працюючого,
за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 855055 від 12.11.2025, ОСОБА_1 , будучи раніше притягнутим до адміністративної відповідальності за ст. 173-2 КУпАП, 12.11.2025, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, за місцем свого проживання вчинив дії фізичного та психологічного характеру відносно своєї співмешканки ОСОБА_2 , внаслідок чого могла бути завдана шкода її здоров'ю.
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.
Права, передбачені ст. 268 КУпАП, ОСОБА_1 як особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, судом роз'яснено.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненому правопорушенні заперечив з тих підстав, що не вчиняв фізичного насильства відносно своєї співмешканки. Водночас визнав, що дійсно чинив психологічний тиск, висловлювався нецензурно в бік ОСОБА_2 , погрожував.
Потерпіла ОСОБА_2 в судовому засіданні підтвердила факт вчинення домашнього насильства відносно неї. Суду пояснила, що того дня вони з ОСОБА_1 розпивали спиртні напої, після чого між ними виник конфлікт, в ході якого ОСОБА_1 почав її ображати, висловлюватися нецензурною лайкою, у зв'язку з чим вона викликала поліцію. Поліцейські пропонували їй проїхати в лікарню, проте тілесних ушкоджень значних вона на зазнала, тому відмовилась.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілої, дослідивши матеріали справи, надані докази в їх сукупності, суд прийшов до наступного висновку.
Так, частиною 1 статті 173-2 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисного вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, тягне за собою адміністративну відповідальність за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.
За визначенням п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Психологічне насильство - це форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи; фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру (п.п. 14, 17 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»).
Згідно ст. 251 КУПАП доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Враховуючи викладені положення законодавства, не дивлячись на заперечення, вина ОСОБА_1 у вчиненому за наведених вище обставин підтверджується, в тому числі, його поясненнями та поясненнями потерпілої, наданими в судовому засіданні, а також сукупністю інших наданих суду доказів, що повністю узгоджуються між собою та не викликають сумніву у їх достовірності, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 855055 від 12.11.2025 (а.с.3), рапортом, зареєстрованим в ІТС ІПНП (ЖЄО) за № 6920 від 12.11.2025 (а.с.2), рапортом т.в.о. начальника СВ ВП № 1 Броварського РУП ГУНП в Київській області Проданова І. (а.с.1), протоколом прийняття заяви потерпілої ОСОБА_2 про кримінальне правопорушення та іншу подію від 12.11.2025 (а.с.4-5), письмовими поясненнями потерпілої ОСОБА_2 (а.с.6).
Відповідно до пояснень ОСОБА_1 в протоколі по суті порушення, останній з протоколом згоден (а.с.3).
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень та офіційного вебпорталу "Судова влада України" за посиланням: https://court.gov.ua/fair/, що є відкритими та загальнодоступними, постановами Березанського міського суду Київської області від 16.06.2025 в справі № 356/340/25, від 11.02.2025 в справі № 356/85/25 ОСОБА_1 притягувався до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.
Суд вважає вказані безпосередньо досліджені докази належними, допустимими, достовірними і в сукупності достатніми для належної правової оцінки дій особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та визнання її винуватості.
Об'єктивних підстав ставити під сумнів достовірність вказаних доказів та викладених у них обставин, суд не вбачає.
Доводи ОСОБА_1 , зазначені ним у судовому засіданні, що він не чинив фізичного насильства, не ґрунтуються на матеріалах справи, а також суперечать поясненням потерпілої, та його поясненням, по суті порушення, зазначеним у протоколі, в якій він підтвердив, що згоден з протоколом та, відповідно, всіма зазначеними у ньому фактичними обставинами, тому розцінюються судом критично як позиція захисту особи з метою уникнення адміністративної відповідальності.
Вивчивши матеріали адміністративної справи, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення доведена, в його діях суд вбачає склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення на особу, яка вчинила адміністративне правопорушення, суд враховує положення ст.ст. 33-35 КУпАП, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, його майновий стан, який не працює, і вважає за необхідне застосувати до правопорушника адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, яке за своїм видом і розміром буде справедливим, відповідатиме характеру вчиненого правопорушення, особі правопорушника та ступеню його вини, а також необхідним і достатнім для його виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так й іншими особами.
Згідно ч. 5 ст. 283 КУпАП, постанова суду про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 173-2 і 173-6 цього Кодексу, повинна містити обґрунтування необхідності або відсутності необхідності направлення порушника на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, відповідно до статті 39-1 цього Кодексу.
В даному випадку суд вважає за доцільне не направляти ОСОБА_1 для проходження відповідної програми для кривдників, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу та майновий стан правопорушника, а також те, що правопорушник та потерпіла врегулювали конфліктну ситуацію, та вважає, що призначене ОСОБА_1 покарання у вигляді штрафу, передбаченого санкцією ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, є достатньою мірою відповідальності з метою його виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 40-1, ч.ч. 1,3 ст. 173-2, 251-252, 268, 283-284, 294 КУпАП України, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 60 (шістдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1 020 (одна тисяча двадцять) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , судовий збір на користь держави 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, зазначений у постанові суду, а саме 2 040 (дві тисячі сорок) гривень 00 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову судді може бути подана протягом 10 (десяти) днів з дня її винесення до Київського апеляційного суду через Березанський міський суд Київської області.
Строк пред'явлення постанови для виконання 3 (три) місяці з дня набрання нею законної сили згідно вимог Закону України «Про виконавче провадження».
Суддя: І. О. Капшученко