Постанова від 06.11.2025 по справі 160/4730/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2025 року м. Дніпросправа № 160/4730/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Дурасової Ю.В. (доповідач),

суддів: Божко Л.А., Лукманової О.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційні скарги Військової частини НОМЕР_1 , 20-тої Регіональної військово-лікарської комісії

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 року (головуючий суддя Сліпець Н.Є.)

в адміністративній справі №160/4730/25 за позовом ОСОБА_1 до відповідачів: Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 (відповідач-1), 20-тої Регіональної військово-лікарської комісії (відповідач-2)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України

про визнання бездіяльності та дій протиправними, скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся 13.02.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до відповідачів: Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 (відповідача-1), 20-тої Регіональної військово-лікарської комісії (відповідача-2), просив:

- визнати протиправними дії Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 при прийнятті постанови, яка оформлена довідкою № 8764 від 22.10.2024 р.;

- визнати протиправною та скасувати постанову військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 № 8764 від 22.10.2024 р.;

- визнати протиправною бездіяльність 20-тої Регіональної військово-лікарської комісії щодо неналежного розгляду скарги позивача про перегляд постанови ВЛК Військової частини НОМЕР_1 №8764 від 22.10.2024;

- з урахуванням висновків суду зобов'язати 20-ту Регіональну військово-лікарську комісію повторно розглянути скаргу позивача про скасування постанови ВЛК Військової частини НОМЕР_1 № 8764 від 22.10.2024, проведення обстеження, прийняття нової постанови ВЛК.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у жовтні 2024 р. позивача направлено на медичний огляд ВЛК в/ч НОМЕР_1 для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я у Збройних силах України. За результатом проведеного медичного огляду Військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 зроблено висновок, що позивач на підставі ст.ст. 17 б, 39 в, 40 в, 47 в графи II Розкладу хвороб придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони. Також, позивачу поставлені діагнози: F 95.1. помірно виражений стійкий тикозний розлад зі змінами особистості за експлозивним типом. К00.Часткова вторинна адентія. Коефіцієнт жувальної ефективності 48% по Агапову; І 11 Гіпертонічна хвороба 1 ст. 150.СН0 ст.125 ІХС дифузний кардіосклероз СН0 ст. J НОМЕР_2 Бронхіальна астма, інтермітуючий перебіг, легкого ступеню. ЛН Ост. Про зазначене видано постанову, яка оформлена довідкою військово-лікарської комісії № 8764 від 22.10.2024. Позивач вважає, що військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 порушено процедуру проведення медичного огляду, взагалі не досліджено аналіз крові, не проводилося дослідження сечі, позивача не оглядали усі лікарі, які повинні були проводити огляд, при викладені висновків лікарів карта обстеження та медичного огляду позивача не містить прізвищ деяких лікарів, а ті прізвища, які вказані, зазначені дуже нерозбірливим почерком, який не дає змоги їх прочитати ( ідентифікувати). Також, позивач звертає увагу, що 20-тою Регіональною ВЛК та ЦВЛК зазначеним обставинам не було надано оцінки, чим порушено порядок перегляду постанови ВЛК військової частини НОМЕР_1 . Також, позивач вважає протиправною бездіяльність 20-тої Регіональної Військово-лікарської комісії Збройних Сил України щодо неналежного розгляду скарги позивача на постанову ВЛК в/ч НОМЕР_1 від 22.10.2024 р. № 8764. ОСОБА_1 вважає, що зазначені ним у позові порушення процедури медичного огляду спричиняють протиправність постанови, яка оформлена довідкою № 8764 від 22.10.2024 р., про його придатність до військової служби, а також вказує про необхідність зобов'язати 20-ту Регіональну військово-лікарську комісію повторно розглянути скаргу позивача про скасування постанови ВЛК Військової частини НОМЕР_1 № 8764 від 22.10.2024, проведення обстеження, прийняття нової постанови ВЛК. Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.02.2025 залучено у страву третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідачів - Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 року позов задоволено частково.

Визнано протиправною та скасовано постанову Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 , яка оформлена довідкою № 8764 від 22.10.2024 р., про придатність ОСОБА_1 до військової служби.

Визнано протиправною бездіяльність 20-тої Регіональної військово-лікарської комісії щодо неналежного розгляду скарги ОСОБА_1 від 10.02.2025 р. на постанову Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 яка оформлена довідкою №8764 від 22.10.2024 р.

Зобов'язано 20-ту Регіональну військово-лікарську комісію повторно розглянути скаргу ОСОБА_1 від 10.02.2025 р. на постанову Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 яка оформлена довідкою №8764 від 22.10.2024 р., з урахуванням висновків суду у цій справі.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Свою позицію суд першої інстанції мотивував тим, що відповідачем протиправно не взято до уваги документи про історію хвороби позивача, а, відтак, прийнято неправомірну постанову про придатність ОСОБА_1 до військової служби. Крім цього, з матеріалів справи судом встановлено, що перед оглядом не проводилися відповідні обстеження, взагалі не досліджено загальний аналіз крові, не визначено групу крові та резус-належність, не проводилося дослідження сечі. Наявні в матеріалах справи докази та з'ясовані під час судового розгляду обставини свідчать про порушення в спірних правовідносинах процедури прийняття військово-лікарською комісією оскаржуваної постанови, оформленої у вигляді довідки № 8764 від 22.10.2024 р. Відтак, порушені права позивача підлягають захисту шляхом визнання зазначеної довідки протиправною та її скасування. Таким чином, позовні вимоги в частині визнання протиправною та скасування постанови Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 , яка оформлена довідкою № 8764 від 22.10.2024 р., якою ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби, підлягають задоволенню.

Також вказав, що 20-тою Регіональною військово-лікарською комісією не здійснено належного розгляду звернення щодо порушення процедури медичного огляду відносно позивача, за наслідком якого була винесена оскаржувана постанова № 8764 від 22.10.2024 р. Зазначена бездіяльність відповідача-2 призвела до необхідності ініціювання позивачем судового процесу задля вирішення тих питань, які могли бути вирішені в досудовому порядку, за умови належного розгляду 20-тою Регіональною військово-лікарською комісією скарги позивача на постанову від 08.01.2024 №5/9/64, відтак дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності 20-тої Регіональної військово-лікарської комісії щодо неналежного розгляду скарги позивача про перегляд постанови ВЛК Військової частини НОМЕР_1 №8764 від 22.10.2024.

Разом з цим, суд першої інстанції відмовив у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 при прийнятті постанови, яка оформлена довідкою №8764 від 22.10.2024 р., оскільки вказана постанова, яка оформлена довідкою №8764 від 22.10.2024 р., вже визнана протиправною та скасована судом, що є належним та ефективним захистом прав позивача в цій частині.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідачі подали апеляційні скарги.

Просять (кожен окремо) скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Вказують, що суд першої інстанції взяв не властиві для себе функції та надав оцінку визначення діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, що в свою чергу виходить за межі судового розгляду (дискреційних повноважень). Зазначають, що згідно з усталеною судовою практикою, при розгляді по суті спору у справах, у яких оспорюються рішення ВЛК, суд не може здійснювати власну оцінку підстав прийняття певної постанови, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підстав постанови ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Отже, суди вправі перевіряти законність постанови ВЛК лише в межах дотримання процедури її прийняття.

В частині відмови у задоволенні позову рішення суду першої інстанції не оскаржується.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає про наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі направлення військової частини НОМЕР_3 від 08.10.2024 року №902 проходив медичний огляд у військово-лікарській комісії військової частини НОМЕР_1 для визначення ступеня придатності до військової служби.

Дана обставина підтверджується карткою обстеження та медичного огляду.

За результатом проведеного медичного огляду військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 зроблено висновок, що позивач на підставі ст. ст. 17б, 39в, 40в, 47в графи II Розкладу хвороб придатний до військової служби у військових частинах забезпечення, ТПЦ та СП. ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.

Також, позивачу поставлені діагнози:

- F95.1. Помірно виражений стійкий тикозний розлад зі змінами особис тості за експлозивним типом. К00. Часткова вторинна адентія. Коефіці єнт жувальної ефективності 48% по Агапову.

Захворювання, НІ, не пов'язані з проходженням військової служби;

- І11. Гіпертонічна хвороба І ст. І50.СН0 ст. І25.ІХС: дифузний кардіоскле роз. СН0 ст. J45.Бронхіальна астма, інтермітуючий перебіг, легкого сту пеню. ЛН 0ст.

Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби.

Про зазначене видано постанову, яка оформлена довідкою військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 № 8764 від 22 жовтня 2024 р.

Позивач вважав протиправним рішення відповідача-1 про його придатність до військової служби та оскаржив довідку військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 № 8764 від 22.10.2024 р. до Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України з тих підстав, що ВЛК військової частини НОМЕР_1 не враховано наявність всіх захворювань позивача, які підтверджені медичними документами.

У вказаній скарзі позивач просив:

- скасувати висновок ВЛК в/ч НОМЕР_1 від 22 жовтня 2024 р.;

- провести обстеження та огляд з подальшим винесенням постанови про визначення придатності до служби відповідно до вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України від 14.08.2008 р. №402;

- викликати скаржника для проведення огляду/обстеження підчас розгляду та вирішення питання про стан його здоров'я та визначення придатності до військової служби;

- прийняти нову постанову ВЛК відповідно до вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України від 14.08.2008 р. №402 про визнання скаржника придатним/непридатним згідно відповідних ст. Графи Хвороби.

Листом №598/9/27464 від 04.12.2024 р. позивача було повідомлено про переадресування скарги разом із копіями військово-облікових та медичних документів до 20-тої Регіональної військово-лікарської комісії.

30.12.2024 року 20-тою Регіональною військово-лікарською комісією позивачу було відмовлено у перегляді постанови Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 №8764 від 22.10.2024 р., про що у листі № 1854/9354 від 30.12.2024 20 повідомила , що за встановленими позивачу діагнозами постанову ВЛК в/ч НОМЕР_1 від 22.10.2024 р. згідно довідки ВЛК в/ч НОМЕР_1 від 22.10.2024 р. № 8764 прийнято обґрунтовано, відповідно до вимог Положення.

Позивач вважає протиправними дії/бездіяльність відповідачів оскільки ними порушено процедуру проведення медичного огляду.

Суд першої інстанції позов задовольнив частково.

Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII.

За приписами ч.5 ст.22 Закону №3543-ХІІ особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.

Поряд з цим, правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України «Про військову службу і військовий обов'язок» від 25.03.1992 № 2232-XII.

Відповідно до ч. 10 ст. 2 Закону № 2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (Положення № 402).

Відповідно до п. п. 1.1, 1.2 глави 1 розділу I Положення Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза це - медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби);

військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти);

громадян, які приймаються на військову службу за контрактом;

кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;

працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (ДІВ), компонентами ракетного палива (КРП), джерелами електромагнітних полів (ЕМП), лазерного випромінювання (ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-морських Сил Збройних Сил України (ВМС Збройних Сил України);

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;

установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Згідно з п. 2.1 глави 2 розділу I Положення для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК) приймають постанови.

Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

В п. 2.2 розділу І глави 2 Положення визначено, що штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (ЦВЛК); ВЛК регіону.

Відповідно до п.п. п.п 2.3.1, 2.3.3 п. 2.3 глави 2 розділу І Положення ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.

На ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також, зокрема, розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.

ЦВЛК має право, серед іншого, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (ЛЛК)) Збройних Сил України п(.п. 2.3.4 п. 2.3 глави 2 розділу I Положення №402).

За приписами п.п. 2.4.4 п. 2.4 глави 2 розділу I Положення на ВЛК регіону покладаються: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.

Відповідно до п.п. 2.5.1 п. 2.5 глави 2 розділу I Положення до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать:

госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК;

ЛЛК;

ВЛК Десантно-штурмових військ;

ВЛК ТЦК та СП;

ВЛК розвідувального органу Міністерства оборони України;

ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України;

ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.

Системний аналіз наведене вище норм дає підстави для висновку, що у разі наявності сумніву військовослужбовця щодо правильності висновку комісії щодо придатності до військової служби, він має право оскаржувати прийняте рішення до ВЛК вищого рівня.

При цьому, до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.

Згідно з п. п. 1.1, 1.2 глави 1 розділу II Положення медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови).

Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі інші військові формування), у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності: до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти);

військовослужбовців до військової служби;

військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю;

військовослужбовців до служби в Десантно-штурмових військах, плаваючому складі, морській піхоті;

кандидатів на навчання у ВВНЗ, ліцеїстів;

кандидатів до військової служби за контрактом;

кандидатів до участі у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки (МО) та у складі національного персоналу;

військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, працівників Збройних Сил України для роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ та мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; військовослужбовців та працівників Збройних Сил України до служби (роботи) у спеціальних спорудах, працівників допоміжного флоту ВМС Збройних Сил України;

а також з метою визначення: можливості проходження військової служби військовослужбовцями та проживання членів їх сімей за кордоном;

необхідності в тривалому спеціалізованому лікуванні, медичному спостереженні або в навчанні (вихованні) у спеціалізованих навчальних закладах членів сімей військовослужбовців, транспортабельності їх за станом здоров'я;

потреби у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою або відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва);

потреби у тривалому лікуванні.

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі ТДВ) (додаток 3).

Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (МКХ-10).

За приписами п. 6.1 глави 6 розділу II Положення направлення на медичний огляд військовослужбовців проводиться:

прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, штатних ВЛК, керівниками ТЦК та СП, начальниками (керівниками) закладів охорони здоров'я за місцем лікування, органів військового управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, органами прокуратури, судом у порядку та з метою, визначеними цим Положенням.

Відповідно до п. 6.2 глави 6 розділу II Положення на військовослужбовців, які направляються на медичний огляд ВЛК, подаються:

направлення із зазначенням військового звання, прізвища, ім'я та по батькові, дати народження, місяця та року призову (прийняття) на військову службу, ТЦК та СП, яким призваний у Збройні Сили України (колишнього СРСР), попереднього діагнозу та мети огляду (направлення на огляд може бути підписане начальником штабу (від начальника штабу полку та вище) або начальником кадрового органу (від начальника управління роботи з особовим складом об'єднання та вище) із посиланням на рішення відповідного командира (начальника). Зразок направлення наведено в додатку 14.

Направлення на медичний огляд ВЛК, видане військовослужбовцю, обов'язкове до виконання;

- медична книжка;

- посвідчення особи (військовий квиток);

- фотокартка 3 х 4 см без головного убору - при амбулаторному огляді;

- службова характеристика для проведення медичного огляду військово-лікарською комісією (зразок заповнення якої наведено в додатку 15).

У тексті характеристики наводиться інформація щодо освіти військовослужбовця, який ВВНЗ і коли закінчив, навчання в інших навчальних закладах, у тому числі закордонних, особливостей проходження військової служби, служби за кордоном, у складі національного персоналу, національного контингенту, військових місіях, участі у бойових діях тощо, обов'язково зазначається думка командування військової частини щодо фізичного стану, фактичної працездатності військовослужбовця, виконання ним своїх службових обов'язків за станом здоров'я та можливість подальшого проходження ним військової служби на займаній посаді, призначення на посаду з меншим обсягом обов'язків, на нижчу посаду тощо;

- медична характеристика (у медичній характеристиці обов'язково зазначають інформацію про захворюваність військовослужбовця, результати медичних оглядів ВЛК (при вступі у ВВНЗ, відрядженні за кордон, у миротворчі місії, під час служби у спецспорудах тощо), втрату працездатності за станом здоров'я за останні три роки та думку начальника медичної служби військової частини щодо можливості подальшого проходження військовослужбовцем військової служби на займаній посаді за станом здоров'я).

Крім того на осіб, які направляються на огляд з приводу поранень, травм, контузій, каліцтв, одержаних у період проходження ними військової служби, - оригінал або належним чином засвідчена копія довідки про обставини одержання травми (поранення, контузії, каліцтва).

Згідно п. 6.4 глави 6 розділу II Положення у разі виявлення під час обстеження або лікування у закладі охорони здоров'я (установі) у військовослужбовця захворювання, наслідків травми (поранення, контузії, каліцтва), які зумовлюють непридатність до військової служби, ці особи направляються на медичний огляд для встановлення ступеня придатності до військової служби за рішенням начальника (керівника) закладу охорони здоров'я (установи) на підставі подання начальника (керівника) лікувального відділення, в якому обстежується (лікується) військовослужбовець, про що робиться запис у медичній карті стаціонарного (амбулаторного) хворого (медичній книжці), який завіряється підписом начальника (керівника) закладу охорони здоров'я (установи).

Відповідно до п. 6.8 глави 6 розділу II Положення на осіб, які проходять медичний огляд амбулаторно, заводиться Картка обстеження та медичного огляду, при стаціонарному огляді - історія хвороби.

Огляд військовослужбовців обов'язково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, окулістом, оториноларингологом (військовослужбовців-жінок - гінекологом), а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Обов'язково виконуються загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ-дослідження, флюорографічне дослідження органів грудної клітини. Потребу в додатковому обстеженні визначають лікарі за медичними показаннями.

Огляд вказаними лікарями військовослужбовців, направлених на ВЛК для вирішення питання про потребу у відпустці за станом здоров'я або у звільненні від виконання службових обов'язків, проводиться за медичними показаннями.

Відповідно до п. 6.9, 6.10 глави 6 розділу II Положення при медичному огляді військовослужбовців метод індивідуальної оцінки придатності їх до військової служби повинен застосовуватись у кожному випадку.

ВЛК враховує їх вік, освіту, військовий фах, підготовку, досвід, фактичну працездатність, спрямованість до подальшого проходження військової служби, думку командування і начальника медичної служби військової частини, викладені у службовій та медичній характеристиках, та можливість подальшого проходження військовослужбовцем військової служби на посаді, яка найбільше відповідає стану його здоров'я.

Медичний огляд військовослужбовців, які отримали захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії), з метою визначення ступеня придатності до військової служби проводиться при визначеному лікарсько-експертному наслідку (результаті) захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії).

Визначений наслідок (результат) захворювання, поранення, травми, контузії, каліцтва - це такий стан здоров'я, коли результати обстеження та лікування дають підстави ВЛК (ЛЛК) винести постанову про ступінь придатності до військової служби (служби за військовою спеціальністю), а подальше лікування не призведе до відновлення придатності до військової служби.

Згідно з пунктом 6.26 глави 6 розділу II Положення щодо військовослужбовців, визнаних непридатними до служби в Десантно-штурмових військах, спецспорудах, до підводного керування танків, до роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами, відряджень за кордон, у МО тощо, ВЛК одночасно вирішують питання про придатність їх до військової служби за графами I, II, III Розкладу хвороб залежно від військового звання з подальшим затвердженням свідоцтва про хворобу штатною ВЛК.

Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку.

Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що Верховний Суд у постанові від 13.06.2018 у справі № 806/526/16 зазначив про те, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.

Натомість, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18.

Щодо позовних вимог у частині визнання протиправною та скасувати постанову Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 № 8764 від 22.10.2024 р., яка оформлена довідкою №8764 від 22.10.2024 р., якою позивача визнано придатним до військової служби, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Позивач, як на підставу для скасування постанови ВЛК, посилається на незаконність процедури прийняття відповідачем даного рішення, а саме не врахування діагнозів.

Водночас, суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.

При цьому, колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що суд першої інстанції вийшов за межі своїх повноважень, та надав оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, вказавши наступне.

«В наданих позивачем документах, а саме в попередніх довідках ВЛК, епікризі № 919/249 від 29.05.2023 р., епікризі № 9002 від 30.07.2024 р., епікризі № 2261, виписці № 1251б/2024, виписці № 7357, виписці № 1691, огляді психіатром на ВЛК від 03.04.2024, огляді невролога від 12.10.2024 зазначений діагноз позивача як комбінований голосовий та множинний моторний тикоїдний розлад (синдром де ля Туретта ) Код за МКХ Р.95.2. Даний код відповідає ст. 18 РОЗКЛАДУ хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві. Однак, висновок, що міститься у довідці ВЛК в/ч НОМЕР_1 від 22.10.2024 р № 8764, зроблено на підставі статей, які не мають відношення до вказаного діагнозу, оскільки даним статтям відповідають інші коди МКХ (ст.ст. 17б, 39в, 40в, 47в).

Таким чином, застосування відповідної Статті Розкладу хвороб, а саме ст.17б замість ст.18 свідчить про ігнорування з боку комісії медичних документів про стан здоров'я позивача та виписки із картки хворого щодо попереднього лікування та діагнозу.

В свою чергу, таке ігнорування медичних документів про стан здоров'я позивача та виписки із картки хворого щодо попереднього лікування та діагнозу призвели до невірного застосування відповідної статті Розкладу хвороб, а саме ст.17б замість ст.18. Крім того, оскаржуване рішення ВЛК містить суперечності, оскільки зазначений у рішенні код F.95.1 згідно Класифікатора хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я НК 025 повинен відповідати ст.18 Розкладу хвороб, так як сам Класифікатор НК 025 в свою чергу гармонізований з Міжнародним статистичним класифікатором хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я, коди якого використовуються для визначення відповідної статті Розкладу хвороб.

Відтак, в ході розгляду справи знайшли підтвердження обставини незабезпечення відповідачем-1 належності та повноти дослідження наданої позивачем під час медичного огляду документації щодо наявних захворювань».

З таким висновком суду першої інстанції колегія суддів апеляційної інстанції не погоджується, оскільки суд першої інстанції вийшов за межі своїх повноважень, та надав оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб.

Згідно п. 2.4.10 Положення № 402, постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку.

Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Таким чином, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.06.2020 по справі № 810/5009/18 та в силу вимог ч.5 ст.242 КАС України підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Суд апеляційної інстанції підкреслюєє, що Верховний Суд у постанові від 13.06.2018 по справі №806/526/16 зазначив:

"…що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі".

Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку.

Однак, суд не може здійснювати власну оцінку підставам прийняття певного висновку, оскільки, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

Фактично усі основні мотиви, якими позивач обґрунтовує свій позов, зводяться до необхідності оцінки чи переоцінки наявних у нього медичних документів та отриманих ним висновків медичного обстеження, а не безпосередньо процедурних порушень відповідача при прийнятті висновку.

Водночас, як вже наголошувалось судом вище, предметна оцінка таким доказам (висновкам медичного обстеження) не входить до компетенції суду.

Відповідно до пп. 2.3.3 п. 2.3 глави 2 розділу 1 Положення №402 на Центральну військово-лікарську комісію покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також, розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи;

прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.

Згідно з пп. 2.3.4 п, 2.3 глави 2 розділу І Положення №704 Центральна військово-лікарська комісія має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (ЛЛК)) Збройних Сил України.

У разі наявності сумніву у позивача щодо правильності висновку стосовно ступеня його придатності до військової служби, він мав право звернутися до Центральної військово-лікарської комісії або до ВЛК регіону для перегляду відповідної постанови.

Матеріали справи містять підтвердження, що позивач звертався до Центральної військово-лікарської комісії для перегляду відповідного висновку, що оформлений довідкою ВЛК від 22.10.2024 №8764 про придатність до військової служби.

Так, листом №598/9/27464 від 04.12.2024 від ЦВЛК позивача повідомлено про переадресування скарги позивача разом із копіями військово-облікових та медичних документів до 20-тої Регіональної військово-лікарської комісії (а.с. 57).

Водночас матеріали справи містять докази, що відповідачем-2 (20-тою Регіональною військово-лікарською комісією) розглянула скаргу позивача про перегляд постанови ВЛК військової частини НОМЕР_1 від 22.10.2024 та за результатами розгляду надала 30.12.2024 відповідь позивачу про правомірність постанови ВЛК військової частини НОМЕР_1 від 22.10.2024 (копія цієї відповіді одержана позивачем 01.02.2025).

Так, у вказаній відповіді від 30.12.2024 відповідачем-2 зазначено, що згідно наданих копій медичних документів, захворювань, які відповідно до вимог Положення №402 від 14.08.2008 року зумовлюють непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, не вбачається, тому підстав для скасування постанови ВЛК військової частини НОМЕР_1 від 22.10.2024 №8764 на теперішній час немає.

Отже, відповідач розглянув скаргу позивача щодо постанови ВЛК військової частини НОМЕР_1 від 22.10.2024, що свідчить про відсутність протиправної бездіяльності відповідача-2.

Як наслідок відсутні підстави для задоволення позову.

Вищевказане дає підстави для задоволення апеляційних скарг та скасування рішення суду першої інстанції.

Таким чином, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Вищезазначене є мотивом для врахування судом апеляційної інстанції аргументів, викладених в апеляційних скаргах, оскільки аргументи позивача спростовуються доводами, викладеними відповідачами та нормами законодавства, що регулює дані правовідносини.

Доводи апеляційних скарг спростовують правове обґрунтування, покладене в основу рішення суду першої інстанції, тому можуть бути підставою для його скасування.

Керуючись 241-245, 250, 311, 316, 321, 322, 327, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Військової частини НОМЕР_1 , 20-тої Регіональної військово-лікарської комісії - задовольнити.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 року - скасувати, прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття 06.11.2025 та може бути оскаржена до Верховного Суду в силу ст. 238 КАС України протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня її прийняття шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.

Головуючий - суддя Ю. В. Дурасова

суддя Л.А. Божко

суддя О.М. Лукманова