Постанова від 01.12.2025 по справі 520/10024/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2025 р. Справа № 520/10024/25

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Русанової В.Б.,

Суддів: П'янової Я.В. , Бегунца А.О. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Новопокровської селищної ради Чугуївського району Харківської області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.08.2025 (головуючий суддя І інстанції: Полях Н.А.) по справі № 520/10024/25

за позовом ОСОБА_1

до Новопокровської селищної ради Чугуївського району Харківської області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулась до суду з позовом, в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність Новопокровської селищної ради Чугуївського району Харківської області щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 від 04 жовтня 2024 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), загальною площею 1,3026 га, кадастровий номер 6325455304:00:001:0943, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ;

- зобов'язати Новопокровську селищну раду Чугуївського району Харківської області розглянути на найближчому пленарному засіданні заяву ОСОБА_1 від 04 жовтня 2024 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та затвердити технічну документацію щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), загальною площею 1,3026 га, кадастровий номер 6325455304:00:001:0943, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 18.08.2025 адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Новопокровської селищної ради Чугуївського району Харківської області щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 від 04 жовтня 2024 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), загальною площею 1,3026 га, кадастровий номер 6325455304:00:001:0943, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Зобов'язано Новопокровську селищну раду Чугуївського району Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04 жовтня 2024 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), за результатами розгляду якої прийняти рішення.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Новопокровської селищної ради Чугуївського району Харківської області на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Новопокровська селищна рада Чугуївського району Харківської області не погодившись із судовим рішенням, подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що за заявою відповідача до Чугуївської окружної прокуратури, внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024222140000064 від 04.10.2024 за ч. 1 ст. 358 КК України.

Вищезазначене зумовило залишення заяви Позивача про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за кадастровим номером 6325455304:00:001:0943 без розгляду.

Позивач правом подання відзиву не скористався.

Відповідно до ч. 1 ст. 308, п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглянута в межах доводів апеляційної скарги, в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, апеляційну скаргу в межах її доводів, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено апеляційним судом, що ОСОБА_1 є власницею комплексу будівель цеху переробки, розташованого на земельній ділянці площею 1,3026 га, кадастровий номер 6325455304:00:001:0943, цільове призначення: 16.00 землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам), категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, землі запасу, згідно договору купівлі-продажу, нотаріально посвідченого державним нотаріусом Чугуївської державної нотаріальної контори Харківської області, ОСОБА_3 , 07.07.2016 та зареєстрованого у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, реєстраційний номер 966312063254 від 07.07.2016.

Рішенням VII сесії VII скликання Введенської селищної ради Чугуївського району Харківської області від 10.03.2016, за заявою позивачки надано дозвіл на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га в с. Тернова Чугуївського району Харківської області із земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення, господарські двори.

На замовлення позивача фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 о розроблено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), також 01.06.2016 присвоєно кадастровий номер земельної ділянки 6325455304:00:001:0943, що вбачається з витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

28.10.2016 ОСОБА_1 звернулась до Введенської селищної ради Чугуївського району Харківської області із заявою про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за кадастровим номером 6325455304:00:001:0943.

12.12.2016 Введенська селищна рада Чугуївського району Харківської області листом №02-20/1047 повідомила позивача про відсутність можливості затвердження технічної документації із землеустрою.

Позивач неодноразово, протягом 2016-2020 років звертався до Введенської селищної ради Чугуївського району Харківської області із відповідними заявами.

12.06.2020 створена Новопокровська селищна об'єднана територіальна громада шляхом об'єднання Новопокровської, Введенської і Есхарівської селищних рад та Старопокровської сільської ради Чугуївського району Харківської області.

03.07.2020 та 17.02.2022 ОСОБА_1 зверталася до Новопокровської селищної ради Чугуївського району Харківської області щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення особистого селянського господарства за адресою: АДРЕСА_1 . , проте рішень з цього питання винесено не було.

22.08.2024 року ОСОБА_1 знов звернулась до Новопокровського селищного голови щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення особистого селянського господарства і обслуговування комплексу будівель і споруд цеху переробки за адресою АДРЕСА_1 .

Розгляд зазначеної заяви позивача не було включено у порядок денний сесії селищної ради, що відбулася 23.09.2024 року.

24.09.2024 позивач повторно звернулася до Новопокровського селищного голови з заявою та запитами на отримання публічної інформації щодо попередніх її звернень.

30.09.2024 листом Новопокровська селищна рада Чугуївського району Харківської області повідомила, що засідання профільної комісії з питань земельних відносин, природокористування території, будівництва та архітектури не відбулося через відсутність кворуму.

07.10.2024 та 16.12.2024 представник позивача звернувся до Новопокровської селищної ради Чугуївського району Харківської області з адвокатським запитом щодо надання копій заяв з додатками, засідань земельної комісії, проектів рішень сесії та рішень Новопокровської селищної ради про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою, затвердження проектів землеустрою, а також про надання речових прав на земельну ділянку площею 1,3026 га, кадастровий номер 6325455304:00:001:0943 третім особам.

23.12.2024 Новопокровська селищна рада Чугуївського району Харківської області листом №02-01-24/3118 надала відповідь з якою надала копію Протоколу засідання тимчасової комісії по розгляду заяви від 04.10.2024 та копію листа відповіді №02-01-24/2364 від 07.10.2024, в якому повідомила, що при розгляді заяви позивача та матеріалів доданих до неї, виникли ряд питань, які потребували зверненню до правоохоронних органів. У зв'язку з чим, розгляд заяви позивача призупинено до закінчення проведення слідчих дій Чугуївською окружною прокуратурою.

Позивачка не погодившись із бездіяльністю відповідача, щодо не прийняття рішення на її заяву звернулась до суду.

Суд першої інстанції, частково задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що Новопокровська селищна рада Чугуївського району Харківської області допустила протиправну бездіяльність щодо неприйняття рішення за заявами позивача про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), загальною площею 1,3026 га, кадастровий номер 6325455304:00:001:0943, що знаходиться за адресою: Харківська область, Чугуївський район, село Тернова, провулок Залізничний, 2-В., а тому зобов'язав відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04 жовтня 2024 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), за результатами розгляду якої прийняти рішення.

Надаючи оцінку встановленим обставинам справи, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.25 Закону України "Про землеустрій" №858-IV від 22.05.2003 (далі - Закон №858-IV) документація із землеустрою розробляється в електронній та паперовій формах у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації.

Відповідно до п."г" та "і" ч. 2 ст. 25 Закону №858-IV визначено види документації із землеустрою: проекти землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; і) технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Згідно з ч. 7 ст. 55 Закону №858-IV у разі якщо на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) передбачається здійснити передачу земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність чи користування, така технічна документація розробляється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України (у випадках, передбачених законом).

Судом встановлено, що з 07.07.2016 позивач є власницею комплексу будівель цеху переробки, розташований на земельній ділянці площею 1,3026 га, кадастровий номер 6325455304:00:001:0943, цільове призначення: 16.00 землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам), категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, землі запасу, згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, виданого Управлінням Держгеокадастру у Чугуївському районі Харківської області від 01.06.2016 року НВ-6302781202016, що знаходиться у селі Тернова, провулок Залізничний, 2-в, Чугуївського району Харківської області. Комплекс будівель цеху переробки складається з: Б - будівлі цеху переробки, загальною площею 187,9 кв.м .; В -пилорама, загальною площею 155,7 кв.м.; Г - будівля квасильно-засолочного цеху, загальною площею 263,6 кв.м., згідно договору купівлі-продажу, нотаріально посвідченого та зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, реєстраційний номер 966312063254 від 07.07.2016.

01.06.2016 присвоєно кадастровий номер земельної ділянки 6325455304:00:001:0943, відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Відповідно ст. 55 Закону №858-IV технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає: а) завдання на складання технічної документації із землеустрою; б) пояснювальну записку; в) матеріали топографо-геодезичних робіт; г) кадастровий план земельної ділянки; ґ) перелік обмежень у використанні земельної ділянки; д) відомості про встановлені межові знаки.

Згідно ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (ч. 2 ст. 116 Земельного кодексу України).

Згідно з ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до ч. 14 ст. 186 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) погодженню не підлягає і затверджується: Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у разі якщо земельна ділянка перебуває у державній або комунальній власності; власником земельної ділянки, у разі якщо земельна ділянка перебуває у приватній власності.

За приписами п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) питання регулювання земельних відносин відповідно до закону вирішуються на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Згідно з ч. 1 ст. 46 Закону №280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

З системного аналізу зазначених норм вбачається, що за результатами розгляду заяви позивача про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), орган місцевого самоврядування приймає одне із рішень: про затвердження або про відмову у затвердженні технічної документації із землеустрою. При цьому, зважаючи на норми Закону №280/97-ВР, таке рішення приймається на пленарних засіданнях.

Судом встановлено, що заява позивача про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу земельної ділянки у власність жодного разу не виносилася на розгляд сесії органу місцевого самоврядування.

Жодного рішення по суті заяви, - ні про затвердження, ні про відмову в затвердженні технічної документації із землеустрою, районною радою прийнято не було.

Бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи - невиконання державним органом зобов'язань, які необхідно виконати.

Суд першої інстанції правильно зазначив, що неприйняття відповідачем відповідного рішення за результатами розгляду заяви є недопустимим у відповідності до змісту та сутності принципів верховенства права та законності, а також порушує конституційні права позивача щодо розгляду його звернення по суті органом місцевого самоврядування.

Неприйняття відповідачем жодного рішення за заявою позивача у строк, визначений нормами Земельного кодексу України, ставить його в ситуацію правової невизначеності.

У даному випадку має місце протиправна бездіяльність органу місцевого самоврядування щодо належного розгляду по суті заяви позивача про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу земельної ділянки у власність, та прийняття відповідного рішення.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що Новопокровська селищна рада Чугуївського району Харківської області допустила протиправну бездіяльність щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 від 04 жовтня 2024 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), загальною площею 1,3026 га, кадастровий номер 6325455304:00:001:0943, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Суд першої інстанції слушно завернув увагу, що відповідач як орган місцевого самоврядування зобов'язаний реалізовувати надані йому повноваження у спосіб, встановлений законом, із застосуванням норм законодавства, чинних на час вирішення відповідного питання регулювання земельних відносин.

Спосіб захисту порушеного права має бути реальним та ефективним. В той же час, зобов'язання відповідача прийняти певне рішення на користь позивача може мати місце у випадку, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на свій розсуд.

Колегія суддів погоджується з обраним судом першої інстанції способом захисту прав позивача, що слід зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04 жовтня 2024 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), за результатами розгляду якої прийняти рішення.

Доводи апеляційної скарги щодо неможливості розгляду заяви через здійснення досудового розслідування за матеріалами кримінального провадження, не є підставою не внесення питання на розгляд сесії, крім того суду не надано докази, які свідчать, що на спірній земельній ділянці відсутні об'єкти, які належать позивачу на праві власності, а також те, що договір купівлі-продажу визнаний недійсним у встановленому законом порядку.

Отже, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду , які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовані наведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням, у зв'язку з чим підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Новопокровської селищної ради Чугуївського району Харківської області - залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.08.2025 по справі № 520/10024/25 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя В.Б. Русанова

Судді Я.В. П'янова А.О. Бегунц