01 грудня 2025 року справа №200/16248/21
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі суддів: Гайдара А.В., Геращенка І.В., Компанієць І.Д., розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 17 вересня 2025 року (головуючий суддя І інстанції - Кравченко Т.О.), складену в повному обсязі 17 вересня 2025 року, у справі № 200/16248/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому позивач просив:
- визнати протиправними дії щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки, виданої державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» № 33/25-3008 від 22 вересня 2021 року;
- зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки, виданої державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області№ 33/25-3008 від 22 вересня 2021 року з урахуванням посадового окладу - 3 250,00 грн, окладу за спеціальним званням (підполковник) - 2 200,00 грн, надбавки за стаж служби (45%) - 2 452,50 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 487,50 грн, надбавки за специфічні умови проходження служби (74,22%) - 5 865,24 грн, премії (55,63%) - 7 930,19 грн, всього 22 185,43 грн грошового забезпечення, починаючи з 01 грудня 2019 року з урахуванням фактично виплачених сум.
10 січня 2023 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення, яким позов задовольнив повністю, а саме:
- визнав протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки № 33/25-3008 від 22 вересня 2021 року, виданої державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області»;
- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області провести з 01 грудня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки, виданої державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» № 33/25-3008 від 22 вересня 2021 року з урахуванням посадового окладу - 3 250,00 грн, окладу за спеціальним званням (підполковник) - 2 200,00 грн, надбавки за стаж служби (45%) - 2 452,50 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 487,50 грн, надбавки за специфічні умови проходження служби (74,22%) - 5 865,24 грн, премії (55,63%) - 7 930,19 грн, всього 22 185,43 грн грошового забезпечення, починаючи з 01 грудня 2019 року та здійснити виплату пенсії з урахуванням фактично виплачених сум.
Вирішив питання про розподіл судових витрат.
Рішення суду від 10 січня 2023 року набрало законної сили на підставі постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2023 року.
Позивач (стягувач) звернувся до суду з заявою про зміну способу і порядку виконання рішення суду в адміністративній справі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17 вересня 2025 року 1. заяву позивача про зміну способу і порядку виконання рішення суду задоволено.
Змінено спосіб і порядок виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 січня 2023 року у справі № 200/16248/21 в частині «зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 пенсію, перераховану з 01 грудня 2019 року на підставі довідки, виданої державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» № 33/25-3008 від 22 вересня 2021 року з урахуванням посадового окладу - 3 250,00 грн, окладу за спеціальним званням (підполковник) - 2 200,00 грн, надбавки за стаж служби (45%) - 2 452,50 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 487,50 грн, надбавки за специфічні умови проходження служби (74,22%) - 5 865,24 грн, премії (55,63%) - 7 930,19 грн, всього 22 185,43 грн грошового забезпечення, з урахуванням фактично виплачених сум» шляхом «стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, місцезнаходження: Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) заборгованості з пенсії за період з 01 грудня 2019 року по 30 квітня 2023 року включно в сумі 377 499 (триста сімдесят сім тисяч чотириста дев'яносто дев'ять) гривень 21 копійка».
Не погодившись із зазначеною ухвалою суду Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подало апеляційну скаргу в якій просило її скасувати та відмовити у задоволенні клопотання позивача про заміну способу виконання судового рішення.
Апеляційну скаргу мотивовано тим, що зміна способу виконання рішення суду із зобов'язання здійснити виплату заборгованості пенсійних виплат на стягнення конкретної суми цієї заборгованості з визначенням певного періоду, є зміною рішення по суті.
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись судом належним чином.
Суд апеляційної інстанції, заслухав доповідь судді-доповідача, перевірив матеріали справи і обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідив правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Частиною другою статті 14 КАС України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Нормами частини третьої зазначеної статті передбачено, що невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
У відповідності до частини 1 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Частиною 3 статті 382-3 КАС України визначено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Суд розглядає питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення за правилами статті 378 цього Кодексу (частина 9 статті 382-3 КАС України).
Відповідно до частини 1 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Частиною 3 статті 378 КАС України визначено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Суд зазначає, що рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/16248/21 стосується пенсійних виплат, набрало законної сили. Вказане рішення залишається невиконаним.
Як зазначає Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в апеляційній скарзі, рішення суду є виконаним в частині перерахунку пенсії.
Однак, судами встановлено, що у зв'язку з невиконання рішення суду від 10 січня 2023 року у справі № 200/16248/21 в частині виплати ОСОБА_1 перерахованої пенсії, більше двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є підстави для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з відповідача нарахованої суми в розмірі 377 499,21 грн.
Зважаючи на тривале невиконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/16248/21 щодо виплати позивачу заборгованості по пенсії, а також наявність обставин, що істотно ускладнюють його виконання, суд доходить висновку про наявність підстав для зміни способу виконання цього рішення в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області сплатити заборгованість у розмірі 377 499,21 грн.
Відповідно до положень ч.1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне залишити апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 17 вересня 2025 року у справі № 200/16248/21 - залишити без задоволення.
Ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 17 вересня 2025 року у справі № 200/16248/21 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена у касаційному порядку, встановленому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 01 грудня 2025 року.
Судді А.В. Гайдар
І.В. Геращенко
І.Д. Компанієць